Fly4free.pl

Aż 21 rosyjskich linii na czarnej liście UE. „Są obawy o bezpieczeństwo”

aerofłot
Foto: Aerofłot
W sumie 21 linii lotniczych certyfikowanych w Rosji trafiło na tzw. czarną listę w Unii Europejskiej. Komisja Europejska zdecydowała, że nie mogą one korzystać z unijnej przestrzeni lotniczej i wykonywać żadnej działalności na terenie wspólnoty.

Decyzja, którą ogłosiła Komisja Europejska, została podjęta w obawie o bezpieczeństwo pasażerów. W efekcie, po aktualizacji na liście znajduje się 21 linii z Rosji.

Wśród nich są m.in. Aerofłot, Pobeda, Smartavia, RusJet, Ural Airlines, Siberia Airlines, Utair Aviation, Skol Airline, Rossija i wiele innych.

– Rosyjska Federalna Agencja Transportu Lotniczego zezwala rosyjskim przewoźnikom na eksploatację setek zagranicznych statków powietrznych bez ważnego świadectwa zdatności do lotu. Rosyjscy przewoźnicy, o których mowa, działają ze świadomością naruszania odpowiednich międzynarodowych norm bezpieczeństwa – komentuje Adina Vălean, komisarz ds. transportu. – Jest to nie tylko oczywiste naruszenie Konwencji o międzynarodowym lotnictwie cywilnym (konwencja chicagowska), ale stwarza również bezpośrednie zagrożenie dla bezpieczeństwa – dodaje.

Co jednak istotne Komisja Europejska podkreśliła, że nie jest to kolejny rodzaj sankcji wymierzony w Rosję, a oczywista decyzja podjęta ze względów technicznych i z powodu konieczności zapewnienia pasażerom bezpieczeństwa.

Warto też zaznaczyć, że taka lista istnieje od dawna i nie dotyczy wyłącznie Rosji. W sumie zakaz lotów obejmuje obecnie 117 linii lotniczych z całego świata – m.in. z Kirgistanu, Konga, Wenezueli, Iraku, Armenii, Libii czy Nepalu. 90 z nich dostało zakaz ze względu na „niewystarczający nadzór nad bezpieczeństwem ze strony władz lotniczych tych państw”, a kolejnych 27 na podstawie „stwierdzonych poważnych niedociągnięć w zakresie bezpieczeństwa”.

Dodatkowo 2 linie – Iran Air i Air Koryo mogą wykonywać loty, ale tylko korzystając z określonego typu samolotów.

Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.

Nie ma jeszcze komentarzy, może coś napiszesz?


porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »