Fly4free.pl

2 kraje UE znoszą restrykcje wjazdowe dla turystów! Szczególnie jeden ucieszy Polaków

Foto: Balate Dorin / Shutterstock

Od poniedziałku 17 maja Portugalia znosi kwarantannę dla krajów UE i strefy Schengen, gdzie średnia liczba zachorowań wynosi poniżej 500 przypadków na 100 tys. Mieszkańców w ciągu ostatnich 14 dni. Na liście tych krajów jest Polska. Restrykcje podróżnicze poluzowała też Holandia.

Nowe przepisy dotyczące Portugalii kontynentalnej obowiązują od poniedziałku i dotyczą turystów z krajów należących do Unii Europejskiej, strefy Schengen oraz Wielkiej Brytanii, które spełniają wymóg dotyczący średniej liczby nowych zakażeń.  Oznacza to, że ograniczenia wciąż obowiązują wobec ośmiu krajów: Cypru, Chorwacji, Litwy, Holandii, Szwecji, RPA, Brazylii oraz Indii. Obywatele tych krajów muszą mieć ważny powód do odwiedzenia Portugalii i zostaną poddani 14-dniowej kwarantannie.

Polska także znalazła się na liście krajów, z których nie obowiązuje już kwarantanna po przylocie. Wciąż jednak każdy, kto chce udać się do Portugalii kontynentalnej drogą lotniczą, musi okazać negatywny wynik testu RT-PCR na koronawirusa, wykonany nie wcześniej niż 72 godziny przed wylotem do Portugalii.

Osoby zaszczepione i ozdrowieńcy nie są zwolnieni z obowiązku testu. Jedynie dzieci do 2 roku życia nie podlegają obowiązkowi testu. Negatywny wynik testu jest sprawdzany przed wylotem do Portugalii przez pracowników linii lotniczych.

W przypadku podróży na Maderę lub Azory obowiązuje również konieczność posiadania negatywnego wyniku testu RT-PCR, ale test można wykonać po przybyciu na wyspy na koszt lokalnego rządu. W takiej sytuacji pasażer musi poczekać na wynik testu nie opuszczając pokoju hotelowego, zazwyczaj jest to kilka do 24 godzin. Na Maderze i Porto Santo osoby w pełni zaszczepione i po upływie okresu 14 dni (dla szczepionek dwudawkowych) lub 28 dni (dla szczepionki jednodawkowej) są zwolnione z obowiązku testu. Ozdrowieńcy z ostatnich 90 dni i dzieci do 11 lat również nie muszą wykonywać testu. Z kolei na Azory mogą podróżować bez testu dzieci do 12 lat.

Z kolei Holandia pozwoliła na turystyczne wjazdy do swojego kraju osobom przybywającym z Finlandii, Islandii, Irlandii, Malty i Portugalii, a także hiszpańskich Balearów i niektórych regionów Grecji. Jednocześnie Holandia złagodziła obostrzenia w podróżowaniu dla swoich obywateli – od soboty mogą oni odwiedzać m.in. Portugalię, Maltę, Irlandię, Tajlandię, Rwandę, dużą grupę greckich wysp oraz byłe holenderskie kolonie: Arubę, Curacao i Sint Maarten.

Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.
Avatar użytkownika
Bardzo dobra decyzja Portugali, żaden podział ludzi. Wszyscy równe zasady.
Grzegorz Brzoskowski, 18 maja 2021, 16:07 | odpowiedz
 
Grzegorz Brzoskowski Bardzo dobra decyzja Portugali, żaden podział ludzi. Wszyscy równe zasady.to się zaszczep
piksel, 18 maja 2021, 18:54 | odpowiedz
To się zaszczep i nie płać 500 za test 
Grzegorz Brzoskowski Bardzo dobra decyzja Portugali, żaden podział ludzi. Wszyscy równe zasady.
piksel, 18 maja 2021, 18:55 | odpowiedz
Nic to nie da, każdy płaci za test. Zgadzam się z Grzegorzem - szczepionki są nieobowiązkowe i każdy ma mieć test.
piksel To się zaszczep i nie płać 500 za test 
Grzegorz Brzoskowski Bardzo dobra decyzja Portugali, żaden podział ludzi. Wszyscy równe zasady.
remineus, 18 maja 2021, 19:15 | odpowiedz
Avatar użytkownika
A to niby dlaczego skoro o wiele mniejsze jest ryzyko, że przywleczesz wirusa po szczepionce, niż po teście? Test robisz 3 dni przed wylotem i potem masz pierdyliard okazji do zarażenia się. Szczepionki powinny być obowiązkowe, a test  nie powinien zwalniać z kwarantanny.
remineus Nic to nie da, każdy płaci za test. Zgadzam się z Grzegorzem - szczepionki są nieobowiązkowe i każdy ma mieć test.
erloy, 19 maja 2021, 10:35 | odpowiedz
Avatar użytkownika
A ktoś z Was wie, gdzie najtaniej można w Warszawie zrobić test PCR?
Kowalski Hubert, 21 maja 2021, 7:36 | odpowiedz
Avatar użytkownika
Kto to pisze? Aruba, Curacao i Sint Maarten to nie żadne byłe kolonie holenderskie, a wyspy należące do Holandii 
Maciek Max Piëchotzky, 25 maja 2021, 20:51 | odpowiedz

porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »