Fly4free.pl

2 kraje UE przywracają restrykcje dla podróżnych z Polski! Jesteśmy na liście wysokiego ryzyka

Foto: ASkwarczynski / Shutterstock
Od niedzieli podróżni z naszego kraju wjeżdżający do Holandii będą musieli przedstawić unijny certyfikat COVID lub negatywny wynik testu na koronawirusa. Z kolei od poniedziałku restrykcje wjazdowe dla podróżnych z Polski zwiększą Czechy.

Holandia była do tej pory jednym z tych państw, do których Polacy mogli wjechać bez żadnych restrykcji – jedynym wymogiem było wypełnienie i posiadanie przy sobie oświadczenia zdrowotnego. Jednak wzrastająca od kilku dni liczba nowych zakażeń sprawiła, że w piątek Holandia umieściła Polskę na żółtej liście (do tej pory byliśmy na zielonej), która oznacza, że jesteśmy w gronie państw, w których ryzyko zarażenia się koronawirusem jest relatywnie wysokie. Oznacza to większe restrykcje dotyczące zasad do Holandii dla osób podróżujących z Polski.

Jak czytamy w depeszy PAP, zmiany wejdą w życie już od niedzieli 24 października. Od tego dnia podróżni przybywający z naszego kraju do Niderlandów będą musieli przedstawić świadectwo przyjęcie szczepienia przeciw koronawirusowi, zaświadczenia o przebyciu choroby lub negatywny wynik testu na koronawirusa. Pod uwagę mają być brane zarówno testy PCR (wykonane nie później niż na 48 godzin przed rozpoczęciem podróży) jak i antygenowe (nie później niż 24 godziny przed wyjazdem). Oprócz Polski Holandia wpisała na żółtą listę także Czechy oraz Portugalię – zmiany mają dotyczyć przekraczania granicy wszystkimi środkami transportu.

Foto: DaLiu / Shutterstock

Czechy umieszczają Polskę na liście wysokiego ryzyka

Zmiany planowane są też w kraju naszych południowych sąsiadów: od najbliższego poniedziałku Polska (a także Holandia i Cypr)  zostaną przeniesione z pomarańczowej listy średniego ryzyka na czerwoną listę wysokiego ryzyka zakażeniem koronawirusem.
Oznacza to większe restrykcje dla niezaszczepionych podróżnych – osoby zaszczepione i ozdrowieńcy (którzy przeszli COVID w ciągu 180 dni przed podróżą) w dalszym ciągu mogą podróżować do Czech bez problemów. Jakie obostrzenia czekają niezaszczepionych? Osoby podróżujące transportem indywidualnym (czyli np. autami osobowymi) muszą wykonać test PCR na koronawirusa nie wcześniej niż 5 i nie później niż 14 dnia pobytu w Czechach – a do czasu uzyskania wyniku muszą przebywać w samoizaloacji. Na stronach czeskiego MSZ czytamy, że osoby niezaszczepione podróżujące transportem zbiorowym muszą przedstawić negatywny wynik testu na COVID wykonany przed podróżą, a do tego najwcześniej piątego dnia po przyjeździe do Czech wykonać test PCR na obecność koronawirusa. Do tego czasu muszą pozostać w samoizolacji.
 

Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.
Ten świat zwariował do reszty.  Szkoda słów. I tak ile razy jeszcze... Wirus był, jest i będzie. 
Barbara Wałach, 23 października 2021, 18:32 | odpowiedz
Dokładnie to wszystko to totalna paranoja i ABSURD sięgający nie księżyca ale MARSA
Grażyna Buła, 23 października 2021, 19:26 | odpowiedz
W Hiszpanii w październiku nie spotkałem ani jednej osoby w sklepie czy autobusie bez maseczki. W Warszawie - owszem: połowa młodych osób jeździła tramwajem bez maseczki. Możecie sobie pogratulować.
Kornel, 24 października 2021, 1:01 | odpowiedz
Avatar użytkownika
To nie świat zwariował,a rządzący we wszystkich krajach chcący zrobić z Nas niewolników...pod przykrywka tzw.najnowocześniejszej Bezobjawowej choroby którą można zobaczyć tylko w TV, radio ,gazetach 24h/7dni propagandy  prania mózgów...z zamaskowanymi ludźmi dookola,robiąc sobie krzywdę, wdychając własne ''wyziewy'' ..To istny Dom Wariatów.. Władza Happy ...
teddy5, 24 października 2021, 1:33 | odpowiedz
Chwalisz się czy żalisz? 
Kornel W Hiszpanii w październiku nie spotkałem ani jednej osoby w sklepie czy autobusie bez maseczki. W Warszawie - owszem: połowa młodych osób jeździła tramwajem bez maseczki. Możecie sobie pogratulować.
Marcin Lipsa, 25 października 2021, 19:00 | odpowiedz

porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »