Fly4free.pl

2 kolejne linie zawieszają loty do Rosji. Ale lotniczy gigant ani myśli się wycofać

Foto: Viacheslav Lopatin / Shutterstock
Linie Vietnam Airlines i SriLankan Airlines poinformowały w ostatnich dniach o zawieszeniu lotów do Rosji. Jednocześnie prezes linii Emirates poinformował, że linia nie zamierza zawieszać lotów do tego kraju.

Przedłużająca się agresja Rosji na Ukrainę wpływa na decyzje kolejnych linii lotniczych, które ogłaszają zawieszenie połączeń do Rosji. W ostatnich dniach do długiej listy linii dołączyli przewoźnicy z Wietnamu i Sri Lanki. Jako pierwsza swoją decyzję ogłosiła linia Vietnam Airlines, która od 25 marca zawiesiła połączenia z Hanoi do Moskwy. Bezpośrednią przyczyną tej decyzji są trudności logistyczne i obawy przewoźnika o to czy sankcje nie wpłyną na płynną realizację połączeń z Wietnamu do Rosji. Przewoźnik poinformował, że trasa jest zawieszona do odwołania, nie ma więc na razie daty jej ewentualnego wznowienia.

Drugim przewoźnikiem, który zawiesił loty do Rosji, jest SriLankan Airlines. Linia od 29 marca zawiesiła swoje połączenia z Kolombo do Moskwy, które były realizowane 2 razy w tygodniu (przed wybuchem wojny 3 razy w tygodniu). Jako powód przewoźnik wskazał sankcje nałożone na Rosję, których efektem są m.in. wysokie koszty ubezpieczenia samolotów latających na tej trasie. Także w tym przypadku linia poinformowała, że zawieszenie ma charakter bezterminowy.

Zawieszenie połączeń jest z pewnością problem dla branży turystycznej w obu krajach, bo Rosjanie zaliczają się do najchętniej odwiedzająccyh te miejsca turystów. W 2019 roku Wietnam odwiedziło 646,5 tys. Rosjan (byli szóstą największą nacją pod względem narodowości turystów), z kolei na Sri Lance po ponownym otwarciu granic Rosjan jest zdecydowanie najwięcej. Tylko w lutym tego roku Sri Lankę odwiedziło aż 15,3 tys. turystów z Rosji, w styczniu było to zaś ponad 13 tysięcy osób.  Warto w tym miejscu przypomnieć, że 8 kwietnia Aerofłot planuje wznowienie lotów z Moskwy do Kolombo (według obecnego rozkładu mają być realizowane 3 razy w tygodniu).

Emirates nie zamierza zawieszać połączeń…

Jedne linie zawieszają połączenia do Rosji, inne nie mają zamiaru tego robić. Tak jest choćby z linią Emirates, która wykonuje 2 loty dziennie do Moskwy, wykonywane Boeingami 777 i Airbusami A380. Potwierdził to prezes linii Tim Clark.

– Tak długo, jak nasz rząd wymaga od nas tego, będziemy latać do Rosji. Przewozimy na naszych pokładach dobra humanitarne, pracownicy organizacji pozarządowych podróżują z i do Rosji, także dyplomaci. Chcemy więc ułatwiać podróże bez zajmowania politycznej pozycji
– mówi Clark.
 

Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.

Nie ma jeszcze komentarzy, może coś napiszesz?


porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »