Nawet 14 tys. PLN mandatu za zabranie piasku z plaży. Polacy właśnie zostali przyłapani
Jeśli marzy wam się pamiątka w postaci kamieni, piasku, a w szczególności muszelek – zawsze dokładnie sprawdźcie przepisy dotyczące zabierania takich rzeczy. W wielu krajach jest to karane wysokimi mandatami. W ten sposób władze chcą bowiem chronić środowisko naturalne. Jednym z takich miejsc jest Sardynia – przepiękna włoska wyspa.
Kreta Zachodnia od 2280 PLN na 7 dni (lotnisko wylotu: Kraków)
Złote Piaski od 2489 PLN na 7 dni (lotnisko wylotu: Katowice)
Marsa Alam od 2939 PLN na 7 dni (lotnisko wylotu: Berlin)
Władze Sardynii już kilka lat temu wprowadziły zakaz zabierania z plaży zarówno muszelek, jak i kamieni czy piasku. Za nieprzestrzeganie przepisów grozi od 500 do 3 tysięcy EUR (równowartość od 2350 do 14 tys. PLN) mandatu. A mimo to nagminnie zdarza się, że na lotnisku ktoś zostanie przyłapany.
Tym razem trafiło na turystów m.in. z Polski. W sumie tylko w ciągu ostatnich kilku dni na lotnisku skonfiskowano aż 5 kilogramów muszelek, 7 kilogramów kamyków i 10 kilogramów piasków. Poza Polakami, wśród winowajców byli także turyści z Hiszpanii, Szwecji, Serbii, Rumunii, a nawet samych Włoch! Choć nie wiadomo dokładnie, na jaką kwotę wystawiano mandaty, władze przekazały, że była to „wysoka grzywna”.
Choć może się wydawać, że co komu szkodzi odrobina piasku zabranego do domu, to w rzeczywistości są to naprawdę spore ilości. Tylko w 2019 roku same władze lotniska w Olbii zwróciły na plaże ponad… 10 ton piasku i kamieni zarekwirowanych od turystów. Nawet, jeśli każdy zabierze „tylko trochę”, to przy ogólnej liczbie turystów robi się z tego spory łup. Zdarza się też, że turyści wcale nie próbują zachować umiaru.
Rekordzistami może być prawdopodobnie para, która kilka lat temu została złapana na tym samym lotnisku z… 40 kilogramami piasku upchanego do 14 plastikowych butelek. W takich skrajnych przypadkach władze, poza mandatami, mogą też skierować sprawę do sądu i domagać się pozbawienia wolności.
Nie ma jeszcze komentarzy, może coś napiszesz?