Fly4free.pl

Znamy plany Ryanaira dla Polski. Będzie dużo nowych tras, w tym kraj, do którego jeszcze od nas nie latali!

Foto: Dmitry Birin / Shutterstock
W tym roku Ryanair chce przewieźć na trasach z i do Polski 15,5 mln pasażerów, czyli o milion osób więcej niż w roku ubiegłym. – Chcemy jeszcze bardziej umocnić naszą pozycję na polskim rynku – mówi w rozmowie z Fly4free.pl Michał Kaczmarzyk, dyrektor generalny linii Buzz. I zdradza plany Ryanaira dla Polski. Jeśli chodzi o nowe trasy, to przewoźnik szykuje przynajmniej jedną „petardę”!

Ryanair ma za sobą świetny rok – na naszych łamach pisaliśmy już o bardzo dobrych wynikach finansowych irlandzkiej linii. Ale duży progres widać też, jeśli chodzi o Polskę. Z raportu finansowego Ryanaira wynika, że nasz kraj był drugim najszybciej rosnącym, jeśli chodzi o udziały w rynku. W minionym roku irlandzka linia obsłużyła 36 procent polskiego rynku przewozów lotniczych (wzrost w skali roku o 10 punktów procentowych), a szybciej zdobywała udziały w rynku tylko we Włoszech (skok z 27 do 40 procent rynku).

– Z raportu jasno wynika, że Polska jest drugim najszybciej rosnącym rynkiem Ryanaira. I ten trend z pewnością się utrzyma – w zeszłym roku na trasach z i do Polski przewieźliśmy 14.5 mln pasażerów, w tym roku chcemy przewieźć o 1 mln podróżnych więcej. Polska jest czwartym najważniejszym rynkiem Ryanaira pod względem liczy pasażerów po Wielkiej Brytanii, Włoszech oraz Hiszpanii, a ostatnimi rezultatami tylko umocniliśmy naszą pozycję – mówi w rozmowie z Fly4free.pl Michał Kaczmarzyk, dyrektor generalny Buzz, czyli polskiej spółki córki Ryanaira. I wskazuje na to, że irlandzka linia umocniła swoją przewagę nad największymi rywalami w naszym kraju.

Sprawdź najlepsze oferty na wczasy
Reklama interaktywna, dane dostarczone 2024-03-02T22:57:00.185Z przez Wakacje.pl

– Przed wybuchem pandemii różnice w liczbie obsłużonych pasażerów między nami i LOT nie były duże, dziś wyprzedzamy ich o ponad 5 mln podróżnych. Naszą przewagę budujemy w portach regionalnych – na wszystkich lotniskach w Polsce mamy największą siatkę połączeń. W Polsce obsługujemy ponad 3 tysiące lotów tygodniowo, w całym regionie CEE – blisko 5 tysięcy lotów – mówi dyrektor generalny Buzza.

Co ważne, szef Buzza wskazuje też na to, że w przypadku Polski zwiększył się też ruch przylotowy, czyli liczba zagranicznych gości odwiedzających nasz kraj. To ważne, bo musimy pamiętać o wybuchu wojny w Ukrainie w ubiegłym roku, która sprawiła, że wielu zagranicznych turystów zaczęło omijać Polskę.

-Tak, widzimy, że w porównaniu z początkiem ubiegłego roku mamy do czynienia z pełnym odbiciem. Oczywiście, musimy pamiętać o specyfice polskiego rynku i o tym, że nigdy nie będziemy krajem z większą liczbą przyjeżdżających turystów niż wylatujących pasażerów. Ale też wyraźnie widzimy na przykładzie takich lotnisk jak Kraków, Poznań czy Wrocław, że turystyka
przyjazdowa wraca w pełni. Widzimy też zwiększony ruch, jeśli chodzi o mały i średni biznes, który chętnie korzysta z naszych usług. Pewną nowością jest dla nas coraz większe zainteresowanie naszymi usługami ze strony dużych korporacji, które dotychczas korzystały z przewoźników tradycyjnych, a dzisiaj coraz częściej przesiadają się do samolotów Ryanaira
– mówi Kaczmarzyk.

Będą nowe trasy? Ryanair szykuje hitowy kierunek z Polski

Nie mogło też oczywiście zabraknąć pytania o nowe trasy, w tym też te bardziej egzotyczne. Jak pisaliśmy na naszych łamach, kilka tygodni temu Michael O’Leary zapowiedział większe zaangażowanie Ryanaira w takich krajach jak Maroko, Jordania, Izrael czy Egipt. Czy na któreś z tych tras możemy liczyć także z naszego kraju?

– Jeżeli chodzi o zimowy rozkład, to lada moment ogłosimy nowe trasy z Polski. Co z bardziej egzotycznymi trasami? Dobrym przykładem jest Maroko, które jest w open sky, więc na pewno będziemy rozwijać stąd naszą ofertę. A Egipt? To jest kierunek, do którego na pewno będziemy latać z Polski. Pytanie nie brzmi więc „czy”, tylko „kiedy” – mówi Kaczmarzyk.

Dodaje też, że najpewniej już tej zimy Ryanair uruchomi trasy z Polski do zupełnie nowego kraju, który do tej pory nie był obecny w regularnej siatce połączeń irlandzkiej linii. Nie chce jednak na razie podać szczegółów, bo temat jest jeszcze dopinany.

Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.
Wspaniale słyszeć ze Polski rynek się rozwija i dużo więcej turystów przylatuje do Polski w tym do Poznania. Liczę ze z Poznania od zimy chociaż 2 razy w tygodniu pojawi się Malaga która jest mega popularna ale niestety z Poznania jej nie ma nadal :(  Barcelona BCN i Madryt i Lizbona tez by się przydały :) 
michalzpoznania, 25 maja 2023, 13:37 | odpowiedz
A ja poproszę Memmingen z Gdańska. 
3miasto, 25 maja 2023, 17:28 | odpowiedz
Kraków - Gdańsk dołóżcie lot w ciągu dnia i zapominam o LOT wogóle.
RosaVonJungingen, 25 maja 2023, 17:29 | odpowiedz
Liczę na połączenia z Warszawy do Trondheim lub Östersund! :)
Warsaw_Aviator, 25 maja 2023, 22:25 | odpowiedz
czekam na powrot Gdańsk - Wiedeń.... 
Kasia Gé, 26 maja 2023, 0:23 | odpowiedz
Przydał by się Lot Szczecin Dortmund 
Jarek Rzeszot, 26 maja 2023, 6:19 | odpowiedz
A kiedy połączenie Poznan - Palermo bardzo dużo osób z Poznania leci z Wrocławia . Byłoby super chociaż raz w tygodniu .
buta21_o2_pl, 26 maja 2023, 18:08 | odpowiedz

porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »