Fly4free.pl

Kolejna zmiana w sprawie kwarantanny! Rząd w końcu rozwiał wszelkie wątpliwości

lotnisko chopina
Foto: Sorbis / Shutterstock

Rząd kolejny raz zdecydował o zmianie zasad kwarantanny po powrocie z zagranicznych wojaży. Choć może nie tyle zmienił, co… wyjaśnił wszelkie wątpliwości związane z poprzednim dokumentem.

Przypomnijmy, że jeszcze do wczoraj wszyscy podróżujący z zagranicy byli zobowiązani do 10-dniowej kwarantanny. Jednak w przypadku lotów ze Strefy Schengen i krajów EOG mogliśmy zwolnić się z niej przez okazanie negatywnego wyniku testu, nie dalej niż 48 h od przekroczenia granicy. W przypadku lotów z pozostałych krajów, test można było wykonać dopiero po siedmiu dniach. Oznacza to, że przynajmniej tydzień musimy w takim przypadku przesiedzieć na kwarantannie obowiązkowo. Nastręczyło to jednak wielu problemów, bo niezbyt jasny zapis w rozporządzeniu pozostawiał nas z wieloma pytaniami. Co z Chorwacją? Co z Cyprem ? Czy nowe zasady dotyczą tych krajów? Wątpliwości rozwiała dopiero następnego dnia Straż Graniczna.

Nowe rozporządzenie w tej sprawie rozwiewa te wątpliwości: wynika z niego bowiem, że od teraz obowiązkowa przynajmniej 7-dniowa kwarantanna dotyczy wszystkich lotów spoza strefy Schengen i Unii Europejskiej. Z dokumentu zniknęła bowiem wzmianka o EOG i EFTA.

Co do zasady jednak… lista krajów, z których możemy się szybciej zwolnić z kwarantanny, pozostaje niezmieniona. Kraje EFTA należą bowiem do strefy Schengen.

Obecnie zwolnienie testem zrobionym w ciągu 48 h nie dotyczy osób wracających z:

„państwa nienależącego do strefy Schengen lub niebędącego państwem członkowskim Unii Europejskiej” – czytamy w nowelizacji rozporządzenia.

Nadal nie dotyczy to również osób zaszczepionych i dzieci do 12. roku życia, które podróżują z zaszczepionymi rodzicami.  

Pozostaje tylko zapytać. Czy nie można było tak od razu?

Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.
Widocznie ktoś nie widział różnicy pomiędzy Schengen, UE i EOG 😂
Adaam34, 27 czerwca 2021, 7:01 | odpowiedz
Jaki rząd takie przepisy
piksel, 27 czerwca 2021, 10:56 | odpowiedz
Witam. Ja jednak nadal mam wątpliwości... Co jeśli przylatuję spoza Schengen z transferem w Schengen? Na ten moment nie ma problemu z przylotem z Tajladnii do Holandii. Wiem też, że po przylocie z Holandii do Polski można być zwolnionym z kwarantanny po przejściu testu na covid z wynikiem negatywnym. Co jednak kupię bilet z Tajlandii do Polski przez Holandię? Czy to coś zmienia?
suwik, 28 czerwca 2021, 19:12 | odpowiedz

porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »