Fly4free.pl

Dokąd lecisz? Lepiej mów prawdę! Na lotniskach w Europie będą instalowane wykrywacze kłamstw. Po co?

wykrywacz kłamstw
Foto: Yuriy Chornish / Shutterstock

Na kilku lotniskowych przejściach granicznych zainstalowane będą automatyczne wykrywacze kłamstw, które na podstawie ekspresji i reakcji pasażerów podczas serii pytań będą decydowały o tym czy mijają się oni z prawdą. Ma to ułatwić proces kontroli granicznej.

Inteligentne systemy kontroli pod nazwą iBorderCtrl będą testowo używane na lotniskach na Węgrzech, w Grecji i na Łotwie. Testy zaczną się lada dzień i potrwają przez miesiąc. Tak naprawdę będą to… regularne przesłuchania pasażerów, którzy próbują dostać się na teren Unii Europejskiej. O co będą pytani pasażerowie? To zależy od tego czy system uzna, czy są osobami “niskiego” czy “wysokiego” ryzyka.

Cały proces będzie się składał z dwóch etapów: w pierwszym przypadku pasażerowie chcący pojawić się na terytorium Unii Europejskiej będą musieli zeskanować swój paszport, wizę i porozmawiać z wirtualnym, animowanym strażnikiem granicznym, który pojawi się na ekranie. Na tym etapie pasażerowie będą proszeni o podanie podstawowych informacji na swój temat (imię, nazwisko, wiek, data urodzenia, cel podróży). W przypadku jakichkolwiek wątpliwości (gdy system zaobserwuje nerwowość czy zmianę tonu głosu) pojawią się pytania dodatkowe i ponowne zebranie danych.

Cały proces “wywiadu” ma usprawnić kontrole graniczne. “Przesłuchania” będzie z kolei nadzorować straż graniczna, która ma interweniować w przypadku pasażerów, którzy są podejrzani.

Nowy system ma być wspierany przez sztuczną inteligencję, choć nie brakuje krytycznych głosów na temat wykrywaczy kłamstw, które są raczej wadliwą metodą kontroli potencjalnych pasażerów.

– Jeśli pasażerowie będą świadomi tego, że takie wykrywacze istnieją, będą tak zmieniali swoje zachowanie, by nie dać po sobie poznać, że kłamią. W takiej sytuacji wykrywacze absolutnie nie będą skuteczną metodą – mówi Maja Pantic, wykładowca z Imperial College of London.

Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.
Avatar użytkownika
Cała taka sytuacja będzie dla pasażerów stresująca więc wątpliwe aby usprawniło to kontrole graniczne. Prawdziwy strażnik to jednak prawdziwy. 
DXmaniac, 4 listopada 2018, 13:53 | odpowiedz

porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »