Fly4free.pl

Wyjeżdżasz na Święta lub sylwestra? Zebraliśmy obostrzenia w jednym miejscu

swieta sylwester
Foto: megaflopp / Shutterstock
Czas świąteczno-noworoczny to moment wzmożonych podróży – także międzynarodowych. Niestety, podobnie jak w ubiegłym roku nie obędzie się bez wielu obostrzeń. Czy jadąc do Anglii potrzebujesz testu? Gdzie spędzić święta pod palmą bez problemu? Co, jeśli wybierasz się na narty? Czy osoby zaszczepione są zwolnione z obostrzeń? Odpowiadamy!

Jedni wyjeżdżają, żeby odwiedzić rodzinę, która na stałe mieszka za granicą, innym marzą się święta pod palmą w wersji all inclusive, część chce w tym czasie szusować po stokach, a jeszcze inni po prostu trafili na tanie bilety lotnicze i w tym roku zwieją od świątecznych przygotowań lub wybiorą się na sylwestra na mały city break.

Musimy jednak pamiętać, żeby w wyjazdowej euforii nie zapomnieć o przygotowaniu wszystkich wymaganych dokumentów i spełnieniu wymogów wjazdowych  – zwłaszcza teraz, gdy wiele z nich nieco się pozmieniało.

Wybraliśmy najpopularniejsze kierunki i podpowiadamy, o czym trzeba pamiętać. Poniżej znajdziecie listę aktualnych obostrzeń z podziałem na osoby zaszczepione i niezaszczepione.

ANGLIA

Osoby zaszczepione i ozdrowieńcy muszą wykonać jeden test przed przyjazdem (antygenowy lub PCR – nie wcześniej niż 48 h przed przyjazdem) i drugi test PCR nie dalej niż w 2. dniu pobytu w Anglii. Test w Anglii trzeba zarezerwować z wyprzedzeniem, a numer rezerwacji wpisać do Passenger Locator Form. Dopuszczone są tylko testy wykonywane przez firmy obecne na rządowej liście.

Osoby niezaszczepione czeka jeden test przed wyjazdem (PCR lub antygenowy) i dwa kolejne w trakcie pobytu w Anglii (w 2. i 8. dniu). Dodatkowo muszą się liczyć z 10-dniową kwarantanną. Wszystkie testy trzeba zarezerwować z wyprzedzeniem i wpisać do Passenger Locator Form. Dopuszczone są tylko testy wykonywane przez firmy obecne na rządowej liście.

Nie dotyczy dzieci do 12. roku życia.

IRLANDIA

Osoby zaszczepione i ozdrowieńcy muszą posiadać negatywny wynik testu antygenowego lub PCR. W pierwszym przypadku wynik nie może być starszy niż 48 godzin, w drugim niż 72 godziny.

Osoby niezaszczepione muszą posiadać negatywny wynik testu PCR (nie wcześniej niż 72 h przed podróżą).

Jedne i drugie zasady nie dotyczą dzieci do 11. roku życia. W obu przypadkach należy też wypełnić formularz wjazdowy. WAŻNE: Formularz jest akceptowany wyłącznie w formie elektronicznej!

NIEMCY

Osoby zaszczepione i ozdrowieńcy mogą wjeżdżać do Niemiec bez żadnych problemów. Muszą jedynie zarejestrować swój przyjazd na stronie http://www.einreiseanmeldung.de.

Osoby niezaszczepione muszą mieć negatywny wynik testu (antygenowego – zrobionego nie wcześniej niż 48 h przed lub PCR – 72 h przed). Dodatkowo podlegają one 10-dniowej kwarantannie, z której można zwolnić się najwcześniej po 5. dniach, jeśli na własny koszt wykonamy test i jego wynik będzie negatywny.

W obu przypadkach zasady nie dotyczą dzieci do 12. roku życia.

HISZPANIA

Osoby zaszczepione i ozdrowieńcy nie muszą się martwić żadnymi obostrzeniami. Wystarczy, że wypełnią formularz wjazdowy dostępny na stronie www.spth.gob.es.

Osoby niezaszczepione muszą przedstawić negatywny wynik testu antygenowego (wykonanego nie wcześniej niż 48 h przed podróżą) lub PCR (nie wcześniej niż 72 h przed).

W obu przypadkach zasady nie dotyczą dzieci do 12. roku życia.

WŁOCHY

Od 16 grudnia wszyscy podróżni muszą posiadać negatywny wynik testu na COVID-19 (antygenowy zrobiony nie wcześniej niż 24 h przed podróżą lub PCR nie wcześniej niż 48 h przed). Dotyczy również osób zaszczepionych i ozdrowieńców. WAŻNE: Certyfikat szczepień jest ważny tylko przez 9 miesięcy od przyjęcia szczepionki!

Osoby niezaszczepione muszą dodatkowo poddać się 5-dniowej kwarantannie.

W obu przypadkach zasady nie dotyczą dzieci do 6. roku życia. Jedni i drudzy pasażerowie muszą także zarejestrować swój przyjazd poprzez wypełnienie EU Digital Passenger Locator Form.

***

Wybieracie się na narty? Najprawdopodobniej wybierzecie więc jeden z krajów, które zapewniają najlepsze atrakcje na miłośników zimowego szaleństwa. Trzeba jednak liczyć się z pewnymi obostrzeniami. Warto też pamiętać, że poszczególne ośrodki narciarskie mogą stosować dodatkowe obostrzenia.  

AUSTRIA

Osoby zaszczepione i ozdrowieńcy mogą wjechać bez żadnych problemów. Ważne: Pełne szczepienie jest uznawane tylko przez 270 dni od przyjęcia szczepionki.

Osoby niezaszczepione muszą wykonać test PCR (nie wcześniej niż 72 h przed podróżą).

Zasady nie dotyczą dzieci do 12. roku życia pod warunkiem, że podróżują z dorosłym opiekunem, który jest zwolniony z obowiązku przedstawienia negatywnego wyniku testu.

SZWAJCARIA

Wszyscy podróżni wybierający się do Szwajcarii (niezależnie od statusu szczepień) muszą przedstawić negatywny wynik testu PCR wykonanego nie wcześniej niż 72 h przed podróżą. Przy dłuższych pobytach, drugi test musimy wykonać między 4. a 7. dniem pobytu. Drugi test może być zarówno PCR jak i antygenowy. Dodatkowo każdy jest zobowiązany do zarejestrowania swojego przyjazdu poprzez formularz elektroniczny.

Zasady nie dotyczą dzieci do 12. roku życia.

FRANCJA

Osoby zaszczepione i ozdrowieńcy mogą wjechać do Francji bez żadnych obostrzeń. Nie jest również wymagana rejestracja przyjazdu. Należy natomiast wypełnić specjalne oświadczenie o stanie zdrowia.

Osoby niezaszczepione muszą przedstawić negatywny wynik testu na koronawirusa. Akceptowane są zarówno testy antygenowe jak i PCR wykonane nie wcześniej niż 24 h przed przyjazdem.

Zasady nie dotyczą dzieci do 12. roku życia.

***

Nie można też zapomnieć o tych, którzy w tym roku zamierzają spędzić święta pod palmą. Jakie czekają Was obostrzenia na najpopularniejszych egzotycznych kierunkach wśród Polaków? Dobra wiadomość jest taka, że nie wszystkie kraje mają kłopotliwe wymogi!

MEKSYK

Najlepsza sytuacja jest w Meksyku, bowiem zarówno osoby zaszczepione jak i niezaszczepione, wjeżdżają tu bez żadnych obostrzeń. To znaczy, że nie musicie martwić się ani testami ani kwarantanną. Warto jednak zadbać o ubezpieczenie zdrowotne obejmujące COVID-19 (choć jest to jedynie rekomendowane, a nie obligatoryjne).

DOMINIKANA

Sytuacja w Dominikanie wygląda tak samo jak w Meksyku. Zarówno zaszczepieni jak i niezaszczepieni są wpuszczani do kraju bez żadnych obostrzeń. Należy jedynie pamiętać o wypełnieniu formularza zarówno przed wjazdem do kraju jak i przed wyjazdem.

ZANZIBAR

Absolutny turystyczny hit ubiegłego sezonu wkupił się w łaski Polaków brakiem obostrzeń. W tym roku nie jest już tak kolorowo. Wszyscy podróżni niezależnie od statusu szczepień muszą mieć negatywny wynik testu PCR (wykonany nie wcześniej niż 96 h przed podróżą). Drugi test (antygenowy) jest wykonywany na lotnisku i kosztuje 10 USD. Trzeba też wypełnić Travelers Surveillance Form. Zasady nie dotyczą dzieci do 5. roku życia.

KENIA

W tej chwili wszyscy pasażerowie niezależnie od statusu szczepień są zobowiązani do przedstawienia negatywnego wyniku testu na koronawirusa. Akceptowane są testy PCR wykonane nie wcześniej niż 96 godzin przed przyjazdem.

UWAGA: Od 21 grudnia Kenia będzie wpuszczać wyłącznie osoby zaszczepione. Wymagania wobec nich pozostają bez zmian.

Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.
Avatar użytkownika
Co do Włoch- Czy jeżeli 2 dawka  była przyjęta więcej niż 9 miesięcy temu a własnie przyjąłem 3 to czy muszę czekać do upływu 2 tygodni od przyjęcia tej dawki czy mogę od razu udać się do Włoch po  jej przyjęciu  ?
Adrian Bartoszek, 14 grudnia 2021, 15:56 | odpowiedz
Musisz poczekać 2 tyg aby w nowym certyfikacie mieć 3/3, była ostatnio z tym afera  
Adrian Bartoszek Co do Włoch- Czy jeżeli 2 dawka  była przyjęta więcej niż 9 miesięcy temu a własnie przyjąłem 3 to czy muszę czekać do upływu 2 tygodni od przyjęcia tej dawki czy mogę od razu udać się do Włoch po  jej przyjęciu  ?
Martinuss, 14 grudnia 2021, 17:39 | odpowiedz
Mimo że jestem w pełni zaszczepiony  w Barcelonie wykonano u mnie test covidowy , podobnie jak u większości pasażerów.Przypuszczam,że zwolniono z niego tych ,którzy wykonalni test przed lotem.Było to 10.12. na lotnisku El Prat
Artur Brudniak, 14 grudnia 2021, 18:50 | odpowiedz
Najlepiej byłoby poczekać, ale jeśli na certyfikacie masz wyraźnie zaznaczone, że to była 3 dawka (problem pojawiał się przy J&J, gdzie były wpisywane jako druga), to ważność certyfikatu jest automatycznie przedłużona o 9 miesięcy i nie powinno być żadnych problemów. Natomiast Włochy właśnie ogłosiły, że zmieniają zasady i nawet zaszczepieni muszą mieć test (od 16 grudnia).  
Adrian Bartoszek Co do Włoch- Czy jeżeli 2 dawka  była przyjęta więcej niż 9 miesięcy temu a własnie przyjąłem 3 to czy muszę czekać do upływu 2 tygodni od przyjęcia tej dawki czy mogę od razu udać się do Włoch po  jej przyjęciu  ?
Aneta Zając, 14 grudnia 2021, 23:50 | odpowiedz

porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »