Fly4free.pl

Islandia będzie miała nowy turystyczny hit? Wulkaniczne wyrzuty lawy mogą trwać kilka lat!

Fagradalsfjall
Foto: Visit Reykjanes

Wulkan Fagradalsfjall, którego erupcja nastąpiła w ubiegłym tygodniu, szybko przyciągnął licznych mieszkańców i obecnych na wyspie turystów, którzy chcieli zobaczyć wyrzut lawy na żywo. A skoro już teraz przyciąga tłumy ciekawskich, to wszystko wskazuje na to, że stanie się nowym turystycznym hitem na Islandii.

Eksperci od wulkanów przewidują, że obecna – bardzo widowiskowa i spektakularna erupcja wulkanu Fagradalsfjall na Islandii, może trwać nieprzerwanie nawet przez kilka lat. To znaczy, że wszyscy ci, którzy chcieliby zobaczyć na żywo płynącą, gorącą lawę wcale nie muszą się spieszyć. A Islandia może śmiało zrobić z tego miejsca kolejną niezwykłą atrakcję wyspy – nomen omen – lodu i ognia.

Zlokalizowany na półwyspie Reykjanes wulkan od samego początku przyciągnął w swoje okolice tysiące mieszkańców. Władze wyspy zareagowały bardzo szybko – w okolicy powstał bowiem szlak turystyczny, który ma zapewnić zarówno fenomenalne widoki jak i bezpieczeństwo ciekawskich. Trasa ma 3,5 kilometra i jest patrolowana przez służby – żeby nie powtórzyła się sytuacja, w której pewni ludzie wpadli na pomysł grillowania kiełbasek nad kraterem (nie wymyśliliśmy tego!).

Według szacunków tylko w ciągu tygodnia miejsce odwiedziło blisko 10 tys. osób. Nie bez znaczenia pozostaje też fakt, że wulkan znajduje się zaledwie 30 km od stolicy Islandii. Czy to oznacza, że obserwujemy właśnie „narodzenie się” zupełnie nowej atrakcji turystycznej? Eksperci nie mają wątpliwości.

To idealna turystyczna erupcja – skomentował sprawę Thorvaldur Thordarson, profesor wulkanologii z Uniwersytetu Islandzkiego cytowany przez agencję Reuters. – Należy zastrzec jednak, żeby ludzie nie podchodzili zbyt blisko – dodaje.

Zresztą nie trzeba było szukać. Firmy organizujące wycieczki po Islandii już wyczuły szansę zarobku. Na przykład agencja Guide To Iceland sprzedaje taką 5-godzinną wyprawę na wulkan za 80 USD.

 

Równocześnie przekonuje, że taka sytuacja może trwać nawet przez długie lata, ale jak to zwykle z wulkanami bywa – nie ma żadnej gwarancji.

Od erupcji lawa wypływa z wulkanu z prędkością od 5 do 10 m³/s. Taki przepływ wystarczy, żeby lawa się nie zestaliła i nie zamknęła szczeliny – wyjaśnia Thordarson. – Erupcja ustanie prawdopodobnie, gdy prędkość spadnie poniżej 3 m³/s. Ale to może stać się jutro lub trwać jeszcze długie dekady – dodał.

Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.

Nie ma jeszcze komentarzy, może coś napiszesz?


porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »