Fly4free.pl

Kolejki po paszport są tak duże, że…niektóre kraje wpuszczają turystów z nieważnymi dokumentami!

Foto: Lotnisko Chopina
Norweskie władze zawarły bardzo nietypową umowę z rządem Grecji. Do końca tego roku Grecy będą wpuszczali do siebie obywateli Norwegii z nieważnymi paszportami. Powód? Ogromne kolejki i długi czas oczekiwania na wyrobienie nowego dokumentu – na paszport w Norwegii trzeba czekać obecnie ok. 10 tygodni.

Czerwiec to zazwyczaj czas wzmożonej aktywności w wielu urzędach, gdy wielu z nas nagle zdaje sobie sprawę z tego, że wakacje za pasem, a nasz paszport lada moment straci ważność. Podobnie wygląda sytuacja w Norwegii, choć tam akurat długi czas oczekiwania na paszport to stan, który utrzymuje się od wielu miesięcy. Jest to związane z faktem,  że Thales – miejscowa firma zajmująca się tworzeniem nowych dokumentów, ograniczyła drastycznie moce produkcyjne, co znacząco wydłużyło czas oczekiwania na nowe paszporty i dowody osobiste. Nałożyły się na to długie kolejki  chętnych na wymianę paszportu, którzy nie zrobili tego w czasie pandemii. Efekt? Norweskie media donoszą, że minimalny czas oczekiwania na dokument to 10 tygodni. Oznacza to, że wielu Norwegów nie mogłoby w praktyce wylecieć na wakacje.

Ratować sytuację postanowił norweski rząd, który zaapelował do władz krajów UE, aby… akceptowały możliwość wjazdu do siebie na podstawie przeterminowanych paszportów. Bo choć Norwegia jest w strefie Schengen, co oznacza, że Norwegowie mogą się poruszać po terenie UE na podstawie ważnych dowodów osobistych, to problemem jest fakt, że… z powodu długich kolejek wielu Norwegów ma także nieważne dowody.

Teraz Norwegowie odtrąbili sukces – do końca czerwca obywatele Norwegii będą mogli wjeżdżać do Grecji na podstawie przeterminowanych paszportów. Jak czytamy w serwisie SchengenVisaInfo, w przypadku osób powyżej 16 roku życia paszport nie może być nieważny dłużej niż 3 lata, dla osób poniżej 16 roku życia – nie dłużej niż rok.

Norweskie media donoszą, że w kolejkach na wyrobienie nowych paszportów czeka co najmniej 90 tysięcy obywateli Norwegii.

Oprócz Grecji Norwegia dogadała się też z Turcją – w tym przypadku także tylko do końca roku obywatele Norwegii będą mogli wjeżdżać na podstawie dowodu osobistego, a nie paszportu.

Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.

Nie ma jeszcze komentarzy, może coś napiszesz?


porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »