Fly4free.pl

Wizz Air usuwa z systemu 103 trasy, w tym 28 z Polski! Jedno polskie lotnisko kasuje „na dobre”

Foto: Zotov Dmitrii / ShutterStock
W weekend Wizz Air dokonał wielkiej czystki w swoim systemie rezerwacyjnym, usuwając z niego trasy, które na pewno nie zostaną przywrócone w najbliższej przyszłości. Cięcia te nie ominęły Polski – najwięcej połączeń straciły lotniska we Wrocławiu, Krakowie i Katowicach. Z systemu „landrynki” całkowicie zniknęło też lotnisko Olsztyn-Mazury, co nie rokuje dobrze w kontekście potencjalnej przyszłości węgierskiego przewoźnika w Szymanach.

Zrealizowane w ostatnich dniach cięcia w siatce Wizz Aira należy czytać na dwa sposoby. Po pierwsze – z systemu rezerwacyjnego usunięto trasy, które przewoźnik zawiesił już wcześniej z powodu problemów z silnikami w swoich samolotach i uziemieniem ponad 1/5 swojej floty. Ale jest też drugie dno – usunięcie tras z systemy rezerwacyjnego oznacza, że Wizz Air żegna się z nimi definitywnie lub na bardzo długi okres czasu. Taka jest praktyka, zwłaszcza tanich linii lotniczych, które często zostawiają połączenia w systemie, nawet jeśli w najbliższym rozkładzie nie są dla nich planowane żadne loty. Ich usunięcie oznacza zaś „koniec złudzeń”. I nie da się ukryć, że cięcia te są dość bolesne.

Jak donosi na Twitterze SeanM, Wizz Air usunął w ostatnich dniach z systemu w sumie aż 103 trasy. Aż 28 z nich to połączenia z Polski. Które trasy usunięto? Poniżej prezentujemy pełną listę.

Wrocław-Birmingham
Wrocław-Burgas
Wrocław-Dubrownik
Wrocław-Dortmund
Wrocław-Keflavik
Wrocław-Kutaisi
Wrocław-Rodos
Wrocław-Walencja
Warszawa-Akaba
Warszawa-Birmingham
Szymany-Dortmund
Szymany-Luton
Katowice-Akaba
Katowice-Bergen
Katowice-Castellon
Katowice-Bruksela Charleroi
Katowice-Ibiza
Katowice-Leeds
Katowice-Oslo Torp
Kraków-Birmingham
Kraków-Burgas
Kraków-Katania
Kraków-Keflavik
Kraków-Kutaisi
Kraków-Leeds
Kraków-Sztokholm
Kraków-Walencja
Gdańsk-Kutaisi

Jak widzimy powyżej, najmocniej ucierpiały lotniska we Wrocławiu i Krakowie, gdzie Wizz Air skasował aż po 8 połączeń, a także lotnisko w Katowicach z 7 trasami „na minusie”. Najmniejsze cięcia Wizz Air przeprowadził na Lotnisku Chopina (gdzie zniknęły tylko trasy do Akaby i Birmingham) oraz w Gdańsku (zniknęła tylko trasa do Kutaisi).

Z systemu rezerwacyjnego na dobre zniknęło też lotnisko Olsztyn-Mazury, co jest usankcjonowaniem stanu faktycznego, czyli zawieszenia przez Wizz Aira połączeń do Dortmundu oraz Londynu Luton. Może to też oznaczać, że „landrynka” nieprędko wróci na lotnisko w Szymanach.

Przypomnijmy, że Wizz Air od kilku miesięcy ma uziemionych grubo ponad 40 samolotów z powodu konieczności serwisowania silników (większość z nich znajduje się obecnie w Polsce). A w niedawnej rozmowie z Bloombergiem prezes Wizz Aira Jozsef Varadi przyznał, że prace remontowe idą nieco wolniej niż oczekiwał przewoźnik, co może wydłużyć czas uziemienia większej liczby maszyn.

Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.
Jak zwykle Ryanair wytarl podloge Wizzairem. Tylko troche bedziemy tesknic za linia w ktorej walizka kabinowa byla drozsza od samego biletu.
xionc, 2 kwietnia 2024, 9:54 | odpowiedz
Niczego nie wytarł. Zawieszają trasy bo mają problemy z silnikami w airbusach, tyle i aż tyle. Zresztą osobiście wolę linię w której walizka kabinowa jest droższa od samego biletu niż irlandzką linię, która szantażuje lotniska gdy podnoszą opłaty lotniskowe bo chcą najzwyczajniej w świecie zarabiać a nie dopłacać do czyjegoś biznesu z pieniędzy podatników (Modlin). Na ile to już lotnisk się z tego powodu obrazili?. Inne tanie linie jakoś nie muszą się do takich szantaży zniżać, tylko ryanair by chciał wszędzie za pół darmo lądować. 
xionc Jak zwykle Ryanair wytarl podloge Wizzairem. Tylko troche bedziemy tesknic za linia w ktorej walizka kabinowa byla drozsza od samego biletu.
qwerty 9768, 2 kwietnia 2024, 19:36 | odpowiedz
To jest tylko część prawdy. Likwidując połączenia w Europie Wizzair otwiera jednocześnie połączenia w Azji. Mają problemy z silnikami, ale też przerzucają samoloty gdzie indziej.
qwerty 9768 Niczego nie wytarł. Zawieszają trasy bo mają problemy z silnikami w airbusach, tyle i aż tyle. Zresztą osobiście wolę linię w której walizka kabinowa jest droższa od samego biletu niż irlandzką linię, która szantażuje lotniska gdy podnoszą opłaty lotniskowe bo chcą najzwyczajniej w świecie zarabiać a nie dopłacać do czyjegoś biznesu z pieniędzy podatników (Modlin). Na ile to już lotnisk się z tego powodu obrazili?. Inne tanie linie jakoś nie muszą się do takich szantaży zniżać, tylko ryanair by chciał wszędzie za pół darmo lądować. 
xionc Jak zwykle Ryanair wytarl podloge Wizzairem. Tylko troche bedziemy tesknic za linia w ktorej walizka kabinowa byla drozsza od samego biletu.
Stały klient Wizz, 16 kwietnia 2024, 12:37 | odpowiedz
Tylko problem w tym, że nie chcą oddawać pieniędzy za te odwołane loty. Ja już czekam ponad 2 m-ce, a linia ciągle znajduje nowe przeszkody dla zwrotu za bilety.
Stały klient Wizz, 16 kwietnia 2024, 14:49 | odpowiedz

porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »