Fly4free.pl

Za mały bagaż w Wizz Air zapłacisz nawet o 77 PLN więcej! Znamy szczegóły podwyżek – nie jest dobrze

Wizz Air
Foto: Peter Gudella / Shutterstock

[AKTUALIZACJA] Wizz Air potwierdził nam wprowadzenie podwyżek opłat za bagaż i podał więcej szczegółów. W skrócie: im wcześniej wykupisz bagaż, tym mniej zapłacisz, ale podwyżek, często drastycznych i tak nie unikniesz. Zdrożeje też Wizz Priority. Jest także zupełnie nowa opłata dla pasażerów, którzy… nie mają ważnych dokumentów.

Wczoraj jako pierwsi w Polsce podaliśmy informację o podwyżkach dodatkowych opłat w Wizz Air. Dzisiaj węgierski przewoźnik potwierdził nasze informacje.

– Wizz Air potwierdza, że zmodyfikował opłaty za bagaż. Nowy cennik wszedł w życie 11 stycznia – mówi w rozmowie z Fly4free.pl Andras Rado, dyrektor ds. Komunikacji Wizz Air.

Co się zmieniło? W starej wersji cennika mały bagaż nadawany o wymiarach 55x40x23 cm i wadze do 10 kg kosztował od 7 do 12 EUR. Teraz cena minimalna wzrosła do 9 EUR (40 PLN), ale jest ona uzależniona od wagi bagażu, ale też daty wylotu. W tzw. niskim sezonie za 10-kilogramową walizkę zapłacimy od 9 do 24 EUR (40-107 PLN), w sezonie wysokim – od 12 do 27 EUR (od 53 do 120 PLN).

Musimy przy tym pamiętać, że dla Wizz Aira „sezon” to najbardziej atrakcyjne do latania miesiące w roku. W zeszłym roku dla Wizz Aira miał on miejsce w okresie od 23 marca do 15 kwietnia, od 19 maja do końca września i od początku grudnia do pierwszego tygodnia stycznia.

Widzimy więc, że podwyżki są dość drastyczne. W najmniej optymistycznej wersji za mały bagaż nadawany zapłacimy aż o 77 PLN więcej niż w starym cenniku. Czy da się uniknąć wysokich stawek? Tylko do pewnego stopnia, ale…

...trzeba się pospieszyć

Wizz Air wprowadził bowiem tak jak Ryanair „dynamiczną taryfę bagażową”. Oznacza to, że cena zależy nie tylko od daty wylotu, ale też od tego, jak szybko kupimy bilet i dokupimy do niego bagaż.  Różnica jest jednak taka, że w Ryanairze podwyżki wyniosły maksymalnie 4 EUR, a w Wizz Air – aż 15 EUR.

– Wysokość opłat bagażowych jest uzależniona od zapotrzebowania i liczby sprzedanych już bagaży na poszczególnych trasach – mówi Rado.

W praktyce więc najszybciej decydujący się na zakup dodatkowego bagażu zapłacą najmniej.

Za co jeszcze zapłacimy drożej? Nieznacznie wzrosły ceny “standardowego” bagażu nadawanego ważącego do 20 kilogramów. Po aktualizacji cennika w sezonie niskim za bagaż musimy zapłacić od 15 do 44 EUR, w sezonie wysokim – od 20 do 50 EUR za sztukę bagażu.

Z kolei za bagaż o wadze do 32 kg poza sezonem zapłacimy od 102 do 280 PLN, a w sezonie od 138 do aż 320 PLN.

Foto: Wizzair.com

Droższe Wizz Priority

Na stronie internetowej pojawiła się też dzisiaj aktualizacja ceny Wizz Priority, która też oczywiście wzrosła. Za usługę, dzięki której możemy wejść na pokład w pierwszej kolejności i wnieść podręczną walizkę na kółkach o wymiarach 55x40x23 cm i wadze do 10 kilogramów trzeba obecnie zapłacić od 22 do 75 PLN, czyli od 5 do 17 EUR (poprzednio cena wynosiła 5-15 EUR). Tu przy określeniu ceny też ma zastosowanie taryfa dynamiczna i to, dokąd podróżujemy.

Za wykupienie Priority na lotnisku zapłacimy zaś 110 PLN.

Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.
Avatar użytkownika
Mi w tym momencie naprawdę taniej wychodzi latnie Lufthansą/ KLM, 120 złotych za bagaż podręczny to gruba przesada.
flybe, 16 stycznia 2019, 23:13 | odpowiedz
Avatar użytkownika
doczytaj do końca: wizz priority to koszt max 67 zł (w tym masz tzw kabinówkę) 
flybe Mi w tym momencie naprawdę taniej wychodzi latnie Lufthansą/ KLM, 120 złotych za bagaż podręczny to gruba przesada.
ssaassaa, 17 stycznia 2019, 5:02 | odpowiedz
Avatar użytkownika
może lepiej niech zamiast lotu sprzedają bagaże do wyboru różne opcje - a przy okazji będzie można wybrać i dopasować lot
Amcio, 17 stycznia 2019, 6:00 | odpowiedz
Avatar użytkownika
Trzeba zaczac coraz wiecej na sobie nosic :) lub latac bez bagazu. W 5kg da sie zmiescic na 2 tyg na Filipiny przecież ;) 
adamek, 17 stycznia 2019, 8:07 | odpowiedz
Avatar użytkownika
Taniej będzie wysłać swój bagaż tydzień wcześniej kurierem.. do hotelu.   Grają w banana na całego. Aż przyjdzie ktoś, kto poziomem usług i cenami ich rozjedzie. Potem będzie płacz, bo klienci sobie pójdą...
makesiu, 17 stycznia 2019, 8:20 | odpowiedz
Avatar użytkownika
Przesadzają już z tymi opłatami. Prawda jest taka, że najczęściej  bagaż jest konieczny. Przewoźnicy się  chwalą niskimi cenami za bilet a to ściema jest Jak się doda  do ceny biletu opłatę z a bagaż to słabo to wygląda 
janeczek, 17 stycznia 2019, 8:42 | odpowiedz
Avatar użytkownika
Nie wiem dlaczego jeszcze nie ma na stronie głównej, promocyjnych biletów na kierunku Katowice-Teneryfa, w terminie 10.02.2019-17.02.2019 za jedynie 3638 zł można polecieć z tanią linią lotniczą, bez bagażu rejestrowanego i podręcznego.  Latanie jeszcze nigdy nie było tak tanie :)
Janu, 17 stycznia 2019, 11:14 | odpowiedz
Avatar użytkownika
Dziękuję, umiem czytac. Jednakże ostatnio gdy kupowałam bilety, priority bylo za kazdym razem wyprzedane. A loty kupuje zawsze około miesiąc przed. 
ssaassaa doczytaj do końca: wizz priority to koszt max 67 zł (w tym masz tzw kabinówkę) 
flybe Mi w tym momencie naprawdę taniej wychodzi latnie Lufthansą/ KLM, 120 złotych za bagaż podręczny to gruba przesada.
flybe, 17 stycznia 2019, 12:47 | odpowiedz
Avatar użytkownika
Jednej i drugiej firmie przydałby się zimny kubeł wody na głowę i na przykład tygodniowy całkowity bojkot. Gdy zajrzą im w oczy straty,dostrzegą zyski z traktowania z szacunkiem pasażerów.
KrisPi, 17 stycznia 2019, 18:03 | odpowiedz
Avatar użytkownika
Jakoś z Wizzair już od jakiegoś czasu mi nie po drodze. W atrakcyjnych terminach nie ma opcji na dobre ceny biletów, a teraz jeszcze to. Ta linia to duży zawód.
Senia, 18 stycznia 2019, 8:42 | odpowiedz

porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »