REKLAMA

Wizz Air planuje nowe płatne usługi dla pasażerów i… wejście na duży „wakacyjny” rynek. Przejmą inną linię?

Foto: Aerovista Luchtfotografie / Shutterstock
Węgierska linia pochwaliła się rekordowymi wynikami, a media donoszą, że Wizz Air chce przejąć 49 proc. udziałów w tureckiej linii BoraJet.

Wyniki Wizz Aira są imponujące. W okresie od marca do końca września węgierska linia przewiozła 15,62 mln pasażerów, czyli aż o 1/4 więcej niż rok wcześniej. Podobnie wzrosły też zyski – Wizz Air zarobił na czysto aż 288,6 mln EUR, czyli więcej o 24,6 proc. niż rok wcześniej. Węgrzy otworzyli w tym okresie 57 nowych tras i 2 bazy operacyjne – w Warnie oraz na lotnisku Londyn Luton. Cały czas rosną też przychody pozalotnicze, czyli wszelkie dodatkowe opłaty poza biletem lotniczym (np. za bagaż), które pasażerowie muszą uiszczać. Tu wzrost wyniósł aż 31,1 proc.

– W tym okresie udało nam się zanotować średni wzrost dodatkowych opłat na poziomie 1,5 EUR od pasażera. I chcemy utrzymywać tempo wzrostu tych przychodów na średnim poziomie 1 EUR od pasażera, przy jednoczesnym zachowaniu niskich cen biletów – mówi w rozmowie z Fly4free.pl Stephen Jones, wiceprezes Wizz Air.

A to oznacza jedno: będzie więcej dodatkowych usług, za które pasażerowie będą płacić. Takich jak wprowadzony niedawno Fare Lock, czyli gwarancja „zamrożenia” niskiej ceny biletu na wybranej trasie. Wizz Air wprowadził zresztą niedawno bardzo duże zmiany w swojej polityce bagażowej, o czym szczegółowo pisaliśmy na łamach Fly4free.pl.

– Zmiana polityki bagażowej została pozytywnie odebrana przez pasażerów, ale jest jeszcze za wcześnie na mówienie o efektach finansowych – mówi Jones. I dodaje, że nowe usługi będą służyły przede wszystkim usprawnieniu usług towarzyszących podróży samolotem, takich jak: rezerwacja hotelu czy zakup całego pakietu podróżnego w ramach Wizz Tours.

Wizz Air mocno wejdzie do Turcji?

W świetle tych informacji bardzo ciekawe są informacje tureckich mediów. Wynika z nich, że Wizz Air chce przejąć 49 proc. udziałów w… tureckiej linii BoraJet, która zawiesiła operacje w kwietniu 2017 roku. Tureckie linie specjalizują się głównie w czarterach, co może zwiastować, że Wizz Air chce pójście w ślady Ryanair i być może rozważa stworzenie własnego przewoźnika czarterowego.

Tureckie media donoszą, że transakcja jest już praktycznie przyklepana, a serwis AirportHaber, który podał tę informację jako pierwszy, pisze o jej szczegółach. W jej ramach marka BoraJet zniknie z rynku, a zastąpi ją Wizz Air. Główną bazą operacyjną linii ma zostać Sabiha Gokcen, czyli drugie, mniejsze lotnisko w Stambule, z którego „odnowiona” linia będzie realizowała loty międzynarodowe i krajowe. Tureckie media piszą też, że już w styczniu 2018 roku Wizz Air miałby przekazać nowemu przewoźnikowi 5 Airbusów A321.

Wysłaliśmy do Wizz Aira prośbę o komentarz w tej sprawie i czekamy na potwierdzenie tych informacji.

Komentarze

na konto Fly4free, aby dodać komentarz.

Nie ma jeszcze komentarzy, może coś napiszesz?

alghero plaża

10 dni na Sardynii za 987 PLN

mniej niż godzinę temu
REKLAMA