Fly4free.pl

„Eiffel miałby zawał”. Władze Paryża rozważają zamknięcie słynnej wieży

panorama Paryża
Foto: JeniFoto / Shutterstock
Zamiast gruntowej renowacji, która pozwoliłaby uporać się z rdzą, władze Paryża zdecydowały się jedynie na pomalowanie Wieży Eiffla od nowa. W efekcie turyści mogą się spodziewać nawet tymczasowego zamknięcia zabytku, bo już teraz władze rozważają taki krok.

Wybudowana w 1889 roku wieża z czasem stała się symbolem Paryża. Dziś jest jedną z najczęściej odwiedzanych atrakcji turystycznych na całym świecie. Ale mimo tego trudno nazwać ją zadbanym zabytkiem. Francuski magazyn „Marianne” dotarł do poufnego raportu i postanowił ujawnić druzgocące wnioski na temat stanu wieży.

– To proste. Gdyby Gustave Eiffel odwiedził to miejsce, dostałby ataku serca – skomentowała jedna z pracownic wieży w rozmowie z „Marianne”.

Największym problemem jest rdza, która dosłownie zżera wieżę. Tymczasem zamiast zamknąć wieżę na jakiś czas i porządnie ją wyremontować, obecnie przeprowadza się drobne malowania – tu i ówdzie, by zamaskować problem. Najnowszą akcję malowania rozpoczęto z uwagi na zbliżające się Letnie Igrzyska Olimpijskie, które Paryż zorganizuje w 2024 roku. Choć koszt tego remontu ma wynieść 60 mln EUR, to eksperci już alarmują, że malowaniu zostanie poddane jedynie 5 proc. całego zabytku. W dodatku kolejna warstwa farby może tylko pogorszyć sprawę.

– W najlepszej sytuacji kolejna warstwa będzie w większości bezużyteczna, ale w najgorszej zaostrzy defekty i spowoduje korozję – przekonują.

I choć władze Paryża rozważają opcję tymczasowego zamknięcia, to zarządzająca wieżą firma – Societe d’Exploitation de la Tour Eiffel, robi co może by do tego nie doszło. Zamknięcie oznacza bowiem wstrzymanie wpływów do ich kasy. Tylko z powodu pandemii straty firmy sięgnęły 52 mln EUR.  

Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.
Avatar użytkownika
Nie byłam w Paryżu. Kiedyś się wybierałam. Wykryłam, że najtańszy lot balonem nad Paryżem kosztował połowę ceny biletu wjazdu na wieże Eiffla. Nie wiem jak jest teraz z cenami. Ale mój wybór byłby prosty. Frrrruuuu i wieża na dole. 
kobalt_x, 8 lipca 2022, 1:57 | odpowiedz
Avatar użytkownika
Dla mnie Paryż jest najbardziej przereklamowanym miastem w Europie. Wg dużo więcej ma do zaoferowania Budapeszt bądź Praga no ale nie mają takie zardzewiałego babola w centrum. Również zawiodłem się na Turynie, bądź ogrom śmieci Palermo..
lxl, 8 lipca 2022, 10:56 | odpowiedz

porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »