Dobra wiadomość także dla Kazachstanu, gdzie narodowy przewoźnik Air Astana może zwiększyć liczbę swoich lotów do UE. Komisja Europejska w opublikowanym wczoraj komunikacie także poinformowała, że po zeszłorocznym usunięciu z czarnej listy Philippine Airlines, teraz kolej na Cebu Pacific Air. Fakt ten jest postrzegany jako kolejny dowód na stopniową poprawę bezpieczeństwa lotniczego na Filipinach.
Wiceprzewodniczący Komisji odpowiedzialny za transport Siim Kallas podkreślił, że KE uznaje wysiłki krajów, które robią postępy w zapewnieniu bezpieczeństwa w transporcie lotniczym. „Jesteśmy tego świadkami w Afryce. Suazi jest drugim krajem, po Mauretanii, który został usunięty z listy. Obiecujący postęp odnotowujemy także w Zambii, Mozambiku, Sudanie i Libii, a także na Filipinach i w Kazachstanie” – powiedział cytowany w komunikacie Kallas.
Linie Cebu Pacific „słynną” już z super tanich lotów po Filipinach oraz międzynarodowych np. bilety z Dubaju do Manila w świetnej cenie.
Zaktualizowany wykaz obejmuje wszystkich przewoźników, którzy mają certyfikaty wydane w 20 państwach (łącznie 294 linie lotnicze podlegające całkowitemu zakazowi wykonywania przewozów w UE). Są to: Afganistan, Angola, Benin, Demokratyczna Republika Konga, Dżibuti, Gwinea Równikowa, Erytrea, Gabon (z wyjątkiem trzech linii, których działalność podlega ograniczeniom i warunkom), Indonezja (z wyjątkiem pięciu linii), Kazachstan (z wyjątkiem jednego przewoźnika lotniczego, którego działalność ograniczona jest określonymi warunkami), Kirgistan, Liberia, Mozambik, Nepal, Filipiny (z wyjątkiem dwóch linii), Sierra Leone, Wyspy Świętego Tomasza i Książęca, Sudan oraz Zambia.
Ponadto wykaz dotyczy dziesięciu linii lotniczych podlegających ograniczeniom w wykonywaniu przewozów, którym zezwolono na wykonywanie lotów do UE na ściśle określonych warunkach. Są to: Air Astana z Kazachstanu, Afrijet, Gabon Airlines i SN2AG z Gabonu, Air Koryo z Koreańskiej Republiki Ludowo-Demokratycznej, Airlift International z Ghany, Air Service Comores z Komorów, Iran Air z Iranu, TAAG Angolan Airlines z Angoli i Air Madagascar z Madagaskaru.
Sprawdź jakie linie znalazły się na „czarnej liście” >>
KE uruchomiła też wyszukiwarkę przewoźników z czarnej listy, dzięki której pasażerowie łatwo mogą sprawdzić, czy dana linia lotnicza znajduje się liście.