Fly4free.pl

Ukraińcy zablokowali wylot samolotu Wizz Aira! Poszło o politykę i wzajemne sankcje

Foto: kavalenkau / Shutterstock
Pasażerowie z pewnością na długo zapamiętają lot z Budapesztu do Moskwy. Z powodu trudnych warunków atmosferycznych samolot musiał wylądować w Kijowie, gdzie po 4 godzinach oczekiwania na decyzję, maszynie nie pozwolono lecieć dalej do Rosji i musiała zawracać do Budapesztu.

Po wojnie w Donbasie i aneksji Krymu stosunki Rosji z Ukrainą są w dalszym ciągu bardzo napięte, co przejawia się w rożnych dziedzinach życia, także w lotnictwie. Między oboma krajami nie ma żadnych regularnych połączeń, wzajemne ograniczenia dotyczą też podróży przez przestrzeń powietrzną danego kraju. O tym, jak trudne są relacje między oboma krajami, przekonali się we wtorek pasażerowie lotu Wizz Aira z Budapesztu do Moskwy.

Jak czytamy w serwisie Avianews.com, samolot Wizz Air wleciał w rosyjską przestrzeń powietrzną, jednak z powodu trudnych warunków atmosferycznych i ostrej mgły unoszącej się nad lotniskiem Wnukowo nie mógł skierować się w stronę stolicy Rosji i krążył w oczekiwaniu na poprawę warunków nad miejscowością Tuła. Jednak po kilku minutach załoga podjęła decyzję , by lecieć na alternatywne lotnisko i poczekać na poprawę pogody. Zdecydowano się  na lotnisko Kijów Boryspol.

Pierwotnie samolot miał lecieć stamtąd do Moskwy, jednak tak się nie stało. Powodem był obowiązujący od 2015 roku zakaz lotów między Ukrainą i Rosją, będący rezultatem wzajemnych sankcji nałożonych nawzajem przez oba kraje.

Ostatecznie po 4 godzinach negocjacji samolot Wizz Aira odleciał… z powrotem do Budapesztu. Pasażerów przebukowano na następny wolny lot Wizz Aira do Moskwy, czyli dopiero za 4 dni. Część pasażerów z Rosji wróciła jednak do kraju wcześniejszym połączeniem na pokładzie linii Aerofłot.

Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.

Nie ma jeszcze komentarzy, może coś napiszesz?


porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »