Fly4free.pl

Oszczędzamy co najmniej 60 zł na locie, czyli podróż z podręcznym

Foto: Fot. ngould, sxc.hu
Podstawą taniego i wygodnego podróżowania jest ograniczenie zabieranego ze sobą bagażu. Jesteśmy tak przyzwyczajeni do wszelkiego rodzaju otaczających nas rzeczy, że wydaje nam się, iż są nam niezbędne do funkcjonowania. Jedna tygodniowa podróż tylko z bagażem podręcznym uświadomi nam, jak jest naprawdę i ile zbędnych przedmiotów otacza nas na co dzień.Linie lotnicze rozróżniają dwa rodzaje bagażu: bagaż podręczny i rejestrowany. Bagaż podręczny to torba/plecak zabierany przez nas na pokład. Ten bagaż zawsze wliczony jest w cenę naszego przelotu. Przed lotem warto sprawdzić jak dokładnie wyglądają przepisy danego przewoźnika, bowiem zależnie od linii waga i rozmiar dopuszczanego bagażu mogą się różnić (np. Air Asia dopuszcza tylko 7 kg).

Dotychczas w tanich liniach standardowym ograniczeniem takiego bagażu była waga do 10 kilogramów i rozmiar 55 cm x 40 cm x 20 cm. Zasady te nadal obowiązują w Ryanair, gdzie dozwolona jest standardowa jedna sztuka bagażu podręcznego na osobę.

Natomiast Wizz Air niedawno wprowadził restrykcje dotyczące bagażu- obecnie pasażerowie tej linii mogą przewozić bezpłatnie jedną sztukę małego bagażu podręcznego. Nie może on przekraczać wymiarów 42 x 32 x 25 cm i musi się mieścić pod siedzeniem przed pasażerem, jednak nie musi spełniać żadnych limitów wagowych. Bagaż który przekracza te wymiary, lecz nie jest większy niż 56 x 45 x 25 cm (duży bagaż podręczny), można wnieść na pokład samolotu po uiszczeniu opłaty online w wysokości 45 PLN (przy stanowisku Wizz Air na lotnisku dopłacimy za niego 90 zł, a przy wyjściu do samolotu aż 135 zł). Duży bagaż podręczny w Wizz Air również nie ma ograniczeń wagowych, jednak musi się mieścić w schowku nad siedzeniami, gdzie pasażer musi być w stanie umieścić go samodzielnie.

Zazwyczaj na pokład możemy wnieść tylko jedną sztukę bagażu podręcznego – oznacza to, że laptop, aparat fotograficzny czy damska torebka stanowią dodatkowy bagaż. Różnie jest z egzekwowaniem tego przepisu, aby spokojnie przejść odprawę, lepiej jednak wszystko mieć w jednym plecaku/torbie. Bagaż podręczny podlega specjalnym restrykcjom, o czym dalej w tekście.

Bagaż rejestrowany natomiast, to duża torba/plecak, który przewożony jest w luku bagażowym samolotu. Za ten bagaż w tanich liniach lotniczych zazwyczaj dopłacamy. Jak to wygląda w szczegółach opisałem w odrębnym artykule, link poniżej.

Ile zapłacimy? Dodatkowe opłaty za bagaż w tanich liniach >>

Od razu rozwiewam mit dotyczący bagażu podręcznego. Nikt na odprawie nie stoi z metrówką i nie bada z zegarmistrzowską precyzją naszego bagażu. Nasz pakunek musi (bez dopychania butem) zmieścić się w koszu pomiarowym. Jeśli pracownik lotniska ma zastrzeżenia odnośnie naszej torby/plecaka, poprosi, abyśmy umieścili bagaż w koszu. Jak wygląda takie urządzenie, widzimy na zdjęciu.

W bagażu podręcznym nie możemy przewozić żadnych niebezpiecznych i ostrych przedmiotów, o cążki do paznokci, czy pilniczek martwić się nie musicie, ale nożyczki, scyzoryki i tym podobne nie przejdą. Szczegółowa lista przedmiotów zakazanych jest na przykład na tej stronie:

Czego nie można przewozić w bagażu podręcznym >>

Często zadawane jest pytanie o kijki trekingowe – nie można, i namiot – można ale bez śledzi i szpilek.

Istotny przepis dotyczy płynów przewożonych w bagażu podręcznym. Na pokład samolotu nie możemy wnosić pojemników z płynami (żelami, kremami, aerozolami) w butelkach większych niż 100 ml, a łączna objętość przewożonych substancji płynnych nie może przekraczać 1 litra. Dotyczy to także pokarmów i napojów (woda, jogurty, itd). Lekarstwa w płynie niezbędne podczas podróży (np. krople do oczu) zwolnione są z ograniczeń. Płyny te należy zgłosić osobno w trakcie kontroli bezpieczeństwa.

Kosmetyki w małych buteleczkach/saszetkach możemy kupić na przykład w drogeriach Rossmana, są do znalezienia też na Allegro, albo rozdawane jako darmowe próbki na przykład z prasą. Natomiast napoje zawsze możemy kupić po przekroczeniu odprawy w strefie wylotów. Na niektórych lotniskach to spory wydatek, ale na butelkę wody stać każdego, nawet w bardzo drogich państwach.

Przewożone przez nas płyny muszą być w jednej, przeźroczystej i zamykanej torebce foliowej. Teoretycznie torebka taka powinna mieć pojemność 1 litra. Ja używam torebek do pakowania żywności o pojemności 2 litrów, kupionych chyba za 5 zł za 20 sztuk w jednym z hipermarketów. Często na lotniskach taką torebkę można dostać lub kupić.

Gdy dochodzimy do bramki kontroli bezpieczeństwa, torebkę z płynami należy wyjąć z plecaka i ją umieścić w koszu obok bagażu podręcznego. To samo tyczy się przewożonej elektroniki, nakrycia typu kurtka czy płaszcz, paska. Warto wyjąć wszystkie metalowe przedmioty z naszych ubrań (monety, breloczki, zegarek) i włożyć do kieszeni kurtki, którą kładziemy do kosza. Przyspieszy to odprawę. Warto ubierać się w stroje z jak najmniejszą ilością metalowych elementów i krótkie buty bez wysokiego obcasa – to też przyspiesza tempo przejścia przez bramkę.

 

Znamy podstawowe zasady dotyczące bagażu podręcznego, teraz istotne pytanie. W co się pakować? Odpowiedź jest prosta – tylko w plecak. Dzięki plecakowi mamy wolne ręce – nie musimy odstawiać walizki, gdy coś komuś należy podać, czyli zmniejszamy szansę, że ktoś z naszym bagażem oddali się niespodziewanie w sobie tylko wiadomym kierunku. Wolne ręce przydają się też w komunikacji lokalnej, pozwalają operować mapą, odebrać telefon, itd. Lepiej też na naszym szkielecie rozkłada się ciężar bagażu „zamontowanego na plecach” (najlepiej jeszcze z pasem biodrowym) niż trzymanego w ręku. Z rozmów na forum o idealnym plecaku do podróży wynika, że w przypadku Ryanair można zabrać plecak nawet 50-litrowy. Ja podróżuję z 25-litrowym i spełnia moje potrzeby.

Jaki plecak na bagaż podręczny do tanich linii? (forum) >>

Dlaczego warto podróżować tylko z bagażem podręcznym?

1) Tak jest taniej, minimalna oszczędność na locie tam i z powrotem to 120 zł (mowa o liniach Ryanair). Przy locie z przesiadką tanimi liniami (na przykład dwa loty Ryanair i dwa Wizz Air z dużym bagażem podręcznym) zaoszczędzimy w ten sposób co najmniej 256 złotych na osobę (a w przypadku gdy w Wizz Air ograniczymy się do małego bagażu podręcznego, w przypadku tych 4 lotów zaoszczędzimy jeszcze dodatkowo 90 zł). Przy parze to już 516-696 złotych. Jeśli już naprawdę nie potrafimy spakować się w bagaż podręczny a lecimy w 2 osoby, weźmy tylko jeden dodatkowy bagaż rejestrowany.

2) Tak jest szybciej i bezpieczniej. Nie musimy czekać aż nasz bagaż pojawi się na taśmie. Przechodzimy odprawę i możemy pędzić do autobusu albo na dalszy lot. To minimum 10-15 zaoszczędzonych minut, zazwyczaj więcej. Przy przesiadkach z krótkim czasem (w tanich liniach, gdy przesiadka nie jest na jednym bilecie) to wielki plus. Nie będziemy się też martwić, czy nasz bagaż poleciał tym samym samolotem co my, a nie na przykład do Chin.

3) Tak jest wygodniej. To co przywieziemy nosimy później na plecach/w ręku. Im mniejsze obciążenie, tym wyjazd przyjemniejszy.

Przekonałem was, że podróż z bagażem podręcznym jest dobrym rozwiązaniem? Tylko jak się spakować w podręczny na cały wyjazd?

Tu z pomocą przychodzi Doug Dyment, guru w tematyce i autor świetnej strony www.onebag.com. Podstawowa zasada: zróbcie sobie listę niezbędnych rzeczy, modyfikujcie ją przy kolejnych wyjazdach usuwając rzeczy zbędne i dodając te, których zabrakło. I zawsze trzymać się listy.

Odniosę się tylko do największych przedmiotów. Jeśli ktoś często podróżuje, warto by zainwestował w kilka rzeczy, które istotnie zmniejszają objętość bagażu. Wszystkie dostępne są na przykład na Allegro.

Ręcznik – tradycyjny zajmuje sporo miejsca. Jeśli wiemy, że miejsce, w którym będziemy nocowali oferuje ręczniki – nie zabierajmy swojego. Jeśli musimy zabrać kupmy ręcznik szybkoschnący. Zajmuje dużo mniej miejsca w plecaku. Koszt około 50 zł.

Śpiwór – często jest zbędny, większość miejsc noclegowych oferuje pościel. Jeśli potrzebujemy zabierać swój, kupmy w pojemniku kompresyjnym (koszt ok. 100 zł)

Bielizna – wybierającym się w chłodne rejony polecam bieliznę termiczną. Jedna koszulka na długi rękaw daje więcej niż gruba bluza i zajmuje bardzo mało miejsca. Dobrej jakości bielizna jest jednak droga, koszulka to koszt 150 zł lub więcej.

Buty – ograniczmy się do dwóch par. Jednych, w których podróżujemy i klapek w plecaku.

Kurtka/bluza – zależnie od pory roku decyduję się na kurtkę z gore-tex’u, gruby polar lub windstopper i cienki polar. Dzięki temu mam zapewnioną ochronę od deszczu, wiatru i chłodu. Zestaw windstopper i polar można złożyć za 200 złotych. Polskie produkty często sprawdzają się równie dobrze jak dużo droższe „markowe”. W każdym razie grube ubrania zakładamy na podróż na siebie (by zmniejszyć wagę bagażu). Oczywiście nie w 30-stopniowy upał, a w miarę rozsądku.

Aparat fotograficzny – to mój największy problem. Rady są dwie – ograniczyć zbędne obiektywy, albo zamiast lustrzanki zabierać kompakta.

Ostatnia rada dotyczy dokumentów. Te dzielimy na takie, które trzeba zabezpieczyć i nosimy przy ciele, w saszetce (polecam z uchwytem na szyję i paskiem wokół klatki piersiowej), potrzebne pod ręką – w zabezpieczonej kieszeni na przykład na piersi i kopię bezpieczeństwa – czyli kserokopię naszych paszportów, rezerwacji, ubezpieczenia itd. – które nosimy w plecaku, a jeśli podróżujemy w towarzystwie optymalnie jest, gdy kopię bezpieczeństwa dokumentów całej grupy w plecakach ma więcej niż jedna osoba.

Bon voyage!

Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.
i tu się zgodzę z autorem - nie warto przepłacać;) ostatni lot - na 9 dni i o dziwo zmieściłam się ze wszystkim w małą walizkę (jak na kobietę to niezły wyczyn:D) ;) ale byłam też lekko zdziwiona, bo po raz pierwszy (a latam dosyć często) spotkałam się z tym że w Ryan'ie ważyli bagaże podręczne, no i praktycznie każdemu sprawdzali torby w tych wspomnianych koszykach;) więc lepiej się pilnować tych 10 kg, bo niektórzy mieli przymusowe przepakowanie:) pozdrawiam wszystkich latających:)
ola, 12 marca 2010, 19:33 | odpowiedz
Dzięki za informacje dot.pakowania się, bagażu podręcznego. Jest nawet zdjęcie ! Dla mnie ważne informacje bo dopiero zaczynam swoje tanie podróże. Przed wylotem świątecznym do Rzymu zamierzam jeszcze odwiedzić lotnisko i z bliska przyjrzeć się odprawie. Bardzo podoba mi się Pańska strona. Serdecznie pozdrawiam z Gdańska.
Teresa, 12 marca 2010, 20:37 | odpowiedz
"Od razu rozwiewam mit dotyczący bagażu podręcznego. Nikt na odprawie nie stoi z metrówką i nie bada z zegarmistrzowską precyzją naszego bagażu" Z tym nie zgodzę się do końca. Wracając kiedyś z Londynu liniami Ryanair przy odprawie stal koleś z kartonowym pudełeczkiem i każdemu sprawdzał wymiar bagażu do tego stopnia ze 1/2 pasażerów musiała dopłacać do bagażu ponieważ w to CUDOWNE KARTONOWE PUDELECZKO nie wchodziła żadna walizeczka, która mieści się w kosze ustawiane na lotnisku. Wiec nie do końca jest tak jak pisze autor.
byku, 12 marca 2010, 21:06 | odpowiedz
Całkowicie potwierdzam to co napisała Ola. Ryanair od ok. pół roku wyposażył się w wagi na lotniskach oprócz wspomnianych 'koszyków'. Obsługa może sobie zażyczyć sprawdzenia ciężaru bagażu podręcznego bezpośrednio przed wejściem na pokład (tak już jest na 100% w Katowicach i w Krakowie). Jeśli ktoś chce kupić 1L np. wody ;P w strefie bezcłowej trzeba doliczyć kolejny KG :)
Natalia, 12 marca 2010, 21:54 | odpowiedz
z mojego doświadczenia wynika że w koszyk ryanaira wchodzi nawet 70litrowy plecak nie w pełni wyładowany, ale trzeba po nim skakać aby wszedł, nie mówiąc już ile to trzeba się naszarpać z kolegą aby go wyciągnąć. ale się da. jest jeszcze jeden fajny myk jak się ma za dużo rzeczy , można sporą ich część ubrać. Jak leciałem pochodzić po górach na majorce to miałem wszystkie koszulki ,polary, kurkę rękawiczki, buty trekkingowe skarpety grube mimo że przy wylocie z Londynu było ciepło. jakby miał to wszystko w plecaku na pewno bagaż byłby niewymiarowy. jak się ma kurtkę z dużymi kieszeniami to w te kieszenie można napchać też różnych rzeczy ;) w sumie można wtedy nie brać plecaka w ogóle ;D
adam, 12 marca 2010, 22:39 | odpowiedz
heh... potwierdzam, że kurtka z dużymi kieszeniami jest mega:P z bagażem podręcznym podróżuje już ponad 3 lata od kiedy należy słono płacic za extra nadanie. poza tym fajnie jest nieczekać przy taśmie. czasem można być odprawionym nawet po zamknięciu check ina:P
asperr, 12 marca 2010, 22:56 | odpowiedz
w sumie to macie racje chlopaki. wlasciwie to mozna leciec bez zadnego bagazu albo tylko z foliowka z biedronki. Jesli ma sie kurte z duzymi kieszeniami, albo po prostu jedna wielka kieszen na sobie, da sie wszystko zmiescic. A i tak wazy sie mniej i zajmuje sie mniej miejsca niz grubasy wazace po 150kg a placace tyle samo za bilet. Niestety, szczupli ludzie sa dyskryminowani w liniach lotniczych. Jesli ktos kto wazy 40kg wiecej niz ja placi tyle samo, ja powinienem miec 2 sztuki bagazu gratis.
Michal M, 13 marca 2010, 13:07 | odpowiedz
Tak na szybko: 1. Zdarza się, że każą opróżniać kieszenie i pakować wszystko do bagażu. 2. Widziałem kiedyś w BGY parę z butami narciarskimi ...na nogach.
laki, 13 marca 2010, 14:46 | odpowiedz
mam takie pytanie.. czy we wrotkach/rolkach zozstane wpuszczony na poklad? bo w sumie sporo wydaje sie na shuttle busy z lotniska do miasta, a majac na sobie rolki mozna spokojnie dojechac za darmo.. probowal ktos moze?
Michal M, 13 marca 2010, 15:21 | odpowiedz
Ryan policzy wrotki/rolki jak dwie sztuki.bez sensu.ale polecam buty z wysuwanymi kółkami;P
asperr, 13 marca 2010, 15:49 | odpowiedz
Niektóre sytuacje są raczej komiczne niż praktyczne, szkoda trochę że jesteśmy ludźmi a nie kangurami. Kangury miałyby lepiej lecąc Ryanair-em, zabierając jeszcze dodatkową osobę w bagażu podręcznym (czyt. torbie) A ponieważ jest ona zintegrowana z korpusem, nie trzebabyloby jej wciskać w metalowe mierniki Ryana :))) Hmmm kangury mają lepiej ;-)
MW, 13 marca 2010, 23:40 | odpowiedz
no ale kangury nosza w torbach tylko dzieci, wiec nielatwo byloby zabrac osobe dorosla.. ale asperr ma swietny pomysl, pomysle o tych butach z wysuwanymi kolkami:) najlepiej jakby jeszcze te buty rozkladalyby sie do namiotu, tak zebym zaoszczedzil te na noclegu.. pomysle. dzieki!
Michal M, 14 marca 2010, 0:20 | odpowiedz
z namiotem to jest rozwiązanie, ja w ciepłych miejscach +20c używam zamiast namiotu hamak brazylijski (120zł) lekkiego materiału , całość 150g i wymiary pięści, można zawiesić nawet na stoku góry i nie martwić się o nierówności, miło wygodnie i buja jak w kołysce :), jak ma padać to robię sobie daszek z folii ratowniczej (taka złoto srebrna po 5zł w aptece)jej waga ok 20g ;). do tego śpiwór i spanko gotowe :) wszędzie gdzie jest ciepło w nocy.
adam, 14 marca 2010, 21:04 | odpowiedz
a i dodam że żadne kontrole FRancy jej nie straszne bo nie ma ani jednego metalowego elementu , tym bardziej ostrego
adam, 14 marca 2010, 21:07 | odpowiedz
Gdzie taki hamak można kupić?
luft, 14 marca 2010, 21:21 | odpowiedz
to i ja dodam swoje 3 grosze: 1. polecam kupienie wagi bagazowej. Pozwala na łatwe ważenie w kazdym miejscu i nawet wracajac mozemy sprawdzic czy nasze pamiatki nie przeciazyly plecaka 2. zaopatrzyc sie w superlekkie materace Materac ULTRA LIGHTWEIGHT 7-TUBE. wymiary po spakowaniu 27 x 9 cm; po nadmuchaniu: 196 x 69 cm; waga: 500g. Sa tez mniejsze i lzejsze 3. parokrotnie hard korowo - kupowalem sobie w sklepach kosmetycznych buteleczki po 100 ml. bralem 5, napelnialem woda lub sokiem, wsadzalem do torby przejrzystej i nie musialem nic kupowac na lotnisku czy w samoolocie 4. od jakiegos czasu spotykam sie z bardzo skrupulatnym sprawdzaniem bagazu, jego wagi i wymiaru - nie ryzykujcie - nie warto.
Tariq, 15 marca 2010, 12:22 | odpowiedz
nie sprawdzałem ale myśle że mogą dobrze służyć torby próżniowe są takie do których nie potrzeba nawet odkurzacza wystarczy pociągnąć za spust i samo powietrze schodzi, objętość zmniejszona nawet do 75%
LJ, 15 marca 2010, 19:21 | odpowiedz
tak wygląda mój hamak http://www.amazonas-online.de/englisch/index.html tu jest z moskitierą http://www.e-biwak.pl/hamak-traveller-z-moskitiera-o_479.html
adam, 15 marca 2010, 22:30 | odpowiedz
LJ a gdzie takie torby ze spustem można ogarnąć?
asperr, 16 marca 2010, 11:14 | odpowiedz
w kwestii namiotu: czy dozwolone jest przewożenie w bagażu podręcznym składanych masztów (stelaż namiotu) wykonanych z aluminum??? akurat mam namiot który stoi na 2 śledziach więc można ewentualnie kupić na miejscu 2 metalowe pręty i zrobić sobie śledzie :) Czy ktoś z Was przewoził stelaż namiotu w podręcznym bagażu?
jendrek, 17 marca 2010, 17:56 | odpowiedz
mam pytanie do bagażu podrecznego. czy kurtke należy liczyć do bagażu, czy liczy się ona osobno? tzn czy musze kurtke pakowac w plecak, czy moge ja 'wniesc na sobie'? plyny musza byc w jakichs specjalnych pojemnikach, czy moge np zel do wlosow czy wode po goleniu wziac w orginalnym, szklanym opakowaniu?
michaal b, 13 kwietnia 2010, 10:48 | odpowiedz
Co masz na sobie jako ubranie, nie liczy się do bagażu. Moga być oryginalne opakowania.
Kamil Lodziński, 13 kwietnia 2010, 11:24 | odpowiedz
MISTRZU! Świetnie że tak ogarniacie każde bilety i wszyscy szczegóły! Wielkie Dzięki!
zośka, 29 kwietnia 2010, 9:23 | odpowiedz
Fantastyczni jestescie, nigdy bym nie pomyslal ze latanie i podrozowanie naprawde za grosze jest takie proste, musze sprawdzic na wlasniej skorze ;P A przy kangurze nie wytrzymalem oplulem monitor kawa :D
żółtodziób, 6 maja 2010, 17:29 | odpowiedz
Witam. Lecimy z żoną tylko z 2 bagażami podręcznymi. Czy możemy spakować w jeden bagaż 13 kg a w drugi 7 kg jeśli zachowamy wymiary obu bagaży? Czy może przy lataniu parami każdy z osobna musi zmieścić się na sztywno w tych 10 kg? Macie jakieś doświadczenia w tym względzie? Pozdrawiam Tomek
Tomek, 17 maja 2010, 14:16 | odpowiedz
Tomku, z tego co wiem, bagaż podręczny może ważyć do 10 kg kazdy jeden, ale nie ma kumulacji kilogramów w podręcznym - czyli jesli zona bedzie miec 7 a Ty 13, to Tobie kazą zaplacic za bagaz rejestrowany. Pozdrawiam
frezjawbutelce, 18 maja 2010, 17:28 | odpowiedz
Dzięki. To bardzo ważna informacja. Pozdrawiam Tomek
Tomek, 19 maja 2010, 13:00 | odpowiedz
A mi cążki do paznokci z bagażu podręcznego kazali wyrzucić :-(
Ania, 25 maja 2010, 15:10 | odpowiedz
@Adam jak z tym hamakiem wygląda nocowanie? Znajdujesz jakieś odpowiednie miejsce i po prostu rozkładasz? Gdzie tak mniej więcej nocowałeś?
Borys, 23 czerwca 2010, 21:33 | odpowiedz
prosze o informacje, czy torebke damska można mieć przy sobie oprócz bagażu podręczego?
wieslawa c, 28 czerwca 2010, 23:33 | odpowiedz
torebka musi wejść do bagażu podręcznego. pamiętam jak przeżyłam szok, gdy po raz pierwszy to wprowadzili - w Polsce przepuścili mnie bez problemu z kilkoma małymi torbami, a w Londynie już nie chcieli. Co z tego, że na logikę 3 torby (laptop, mała torebka plus reklamówka z ubraniem dopiero co zakupionym w sklepie) za nic nie przekroczy wymaganego limitu pojemności i wagi? Musiałam się postarać o dużą torbę np. na śmieci, wepchnąć tam wszystko,a i tak przy skanowaniu musiałam wyjąć wszystko jeszcze raz. Głupota, ale na lotniskach (przynajmniej tych większych) można już znaleźć sklepy sprzedające torby, które składają się w mała kostkę, a które można przekształcić w dużą torbę podręczną mieszczącą wszystkie te małe pakunki. Wtedy jednak takich nie było i tylko dobre serce stewardesy z Wizzaira, która mi wtedy pomogła sprawiło, że mogłam polecieć. :) Jeszcze co do przewagi plecaka na walizką - walizka waży więcej i tym samym można w nią znacznie mniej wpakować.
Jaella, 21 lipca 2010, 19:14 | odpowiedz
Witam ! Wybieram się do Polski po kilku latach pobytu w USA.Iteresuje mnie czy do podręcznego bagażu mogę zabrać tylko komputer stacjonarny który waży 9 kg.Gabaryty niewielkie.Próbowałem dociec ile mogę ale tyle różnych informacji ....od 6 kg do 10 kg. Będę wracał LOT-em z Chicago jako ,że jest mi najbliżej. Bardzo proszę o informację. Aleksander
Aleksander, 10 sierpnia 2010, 20:04 | odpowiedz
mm pytanie jak wyglada sprawa odn jedzenia? czy mozna jakies zupki sobie zabrac, jaka skonserwe, pasztet?:P
Lucyna, 28 listopada 2010, 21:39 | odpowiedz
Witam.. Lece w styczniu z Katowic Wizzairem. Moja walizka podręczna będzie ma na wymiary w jednym miejscu o 2 cm za duże. Będzie ciężko ją zacisnąć, bo ma plastikowe wykończenie. Orientuje się ktoś czy te podane wymiary są zgodne co do centymentra, czy linie zostawiają jakies 2, 3 cm luzu. Dzięki za pomoc MAtuesz
Mateusz, 30 grudnia 2010, 11:51 | odpowiedz
w którą stronę masz te 2cm? generalnie musisz zmieścić walizkę do koszyka o podanych przez Ciebie wymiarach wewnętrznych, akurat w wizzairze jest chyba pionowy, więc jeśli to 2 cm w "wysokości" to dasz radę raczej. Ale ogólnie 2cm bym się nie przejmował : )
luxyfer, 2 stycznia 2011, 21:11 | odpowiedz
Musisz pamiętać, że wymiary określa regulamin. Mając za duży bagaż narażasz się na dodatkowe opłaty. W 9 przypadkach twoja walizka przejdzie. W 10 nie. Wizz Air ma kosz w układzie poziomym, czyli restrykcyjnie jest mierzona wysokość i głębokość walizki, łatwiej jest "przemycić" większą od regulaminowej szerokość. Pamiętać też należy, ze wymiar w regulaminie dotyczy bagażu z kółkami, uchwytami itd. Jeśli chcesz jednak zabrać bagaż o wymiarach przekraczających regulaminowe, lepiej weź plecak. Te są znacznie mniej restrykcyjnie sprawdzane niż walizki.
Kamil Lodziński, 2 stycznia 2011, 21:16 | odpowiedz
Czy mogę do bagażu podręcznego, walizki tudzież plecaka, spakować lustrzankę?
Bośnia, 11 stycznia 2011, 20:31 | odpowiedz
Oczywiście, że możesz zabrać lustrzankę.
Hubert Olender, 11 stycznia 2011, 20:35 | odpowiedz
Nie jeden czytelnik tego serwisu w podręcznym miał nie tylko lustrzankę, ale i statyw :). Serio.
Kamil, 11 stycznia 2011, 20:42 | odpowiedz
Jeżeli tylko nie przekroczysz dopuszczalnej wagi i wymiarów, nie będzie problemu. Kawę możesz spokojnie spakować do podręcznego, o ile tylko nie jest ona w postaci płynnej;) Osobiście przywiozłam sobie kiedyś z Włoch Ryanairem sześciopak Lavazzy. W razie wątpliwości warto zajrzeć do wytycznych na oficjalnej stronie Urzędu Lotnictwa Cywilnego: http://www.ulc.gov.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=326&Itemid=528#1
Dorota, 20 lutego 2011, 14:33 | odpowiedz
witam, na trasie liverpool kraków return, lecę liniami ryanair, czyli tymi najgorszymi. Ponieważ nie mam specjalnych potrzeb, zdecydowałem się tylko na bagaż podręczny w formie wymiarowej walizki.|do niej zamierzam włożyć laptopa, leki, skarpetki, slipki, parę podkoszulek i 2 kawy illy w aluminiowych pojemnikach. Czy mogą mi to zakwestionować? Chodzi mi te te kawy. Z całością powinienem się zmieścić bez problemu w wadze, dlatego nie specjanie mi się chce płacić za extra bagaż 30f do luku. Co Wy na to?
liverpool, 20 lutego 2011, 13:59 | odpowiedz
wow, dzieki fly4free za kolejne swietne znalezisko!
Marcin Seremak, 22 maja 2011, 22:09 | odpowiedz
Może dziwne pytanie,ale czy linie lot. dopuszczają próg błędu w wymiarze bagażu podręcznego? upolowałem walizkę wysokość 49 cm,szerokość 36 cm,ale głębokość to 23 cm. 3 cm ponad normę Ryaniar... Będą problemy?
Marcin, 30 czerwca 2011, 14:09 | odpowiedz
A czy ktoś się może orientuje czy ryanair'em można w bagażu podręcznym przewieźć łyżworolki?
liz, 1 lipca 2011, 16:34 | odpowiedz
nie będzie problemu jeśli torebka strunowa będzie miała 20×25 (przy wskazanym max. wym. 20×20)?
janek, 28 października 2011, 10:38 | odpowiedz
A jaką markę i model plecaka na bagaż podręczny polecacie ?
Rafal, 16 stycznia 2012, 22:05 | odpowiedz
super poradnik ! mnie zainteresowala sprawa bagazu podrecznego - jakie rozmiary mają te koszyki na bagaz ? na filmiku widac ze Pani do niego upycha sporych rozmiarow torbe na kólka :) pozdrawiam
szymonkrzak, 29 stycznia 2012, 19:09 | odpowiedz
a ja mam pytanie. lecę do Rzymu. no i mam pytanie np. jesli chcę sobie kupić kawę i zabrac do bagazu podręcznego to moge to zrobic? i gdzie lepiej, w strefie bezcłowej czy na miescie? :)
pawel, 1 lutego 2012, 21:32 | odpowiedz
Też przymierzam się do lotu, no i ostatnio kupiłam walizkę, która po dokładnym obmierzeniu była większa o 2cm, pojechaliśmy sprawdzić czy się zmieści, okazało się, że nie!!! Całe szczęście, że sprawdziłam. Tak jest w przypadku tych sztywnych walizek, ale jeżeli ktoś ma jakąś miękką torbę to nie powinno być z tym kłopotu.
kla1985, 24 lutego 2012, 22:16 | odpowiedz
A jak wygląda sprawa z lakierem do włosów i perfumami? Czy muszą być pełne czy można przewozić już napoczęte?
Jacek, 25 lutego 2012, 20:46 | odpowiedz
mogą być napoczęte, ale opakowanie musi być do 100 ml - nie przejdzie np. połowa pasty 125 ml - sprawdzone ;)
pm, 25 lutego 2012, 21:29 | odpowiedz
Czyli mozna podjechac sobie w kazdej chwili na lotnisko i sprawdzic w koszu (Ryanair) czy bagaz sie zmiesci jako podreczny? (Balice)
arczi, 27 maja 2012, 22:45 | odpowiedz
w podreczny :D to lustrznaka obiektyw i laptop to juz prawie 10kg ;) nie da rady
adam, 1 lipca 2012, 22:05 | odpowiedz
a co do 100ml tak przy odprawie apozniej mzona dotankowac np16 butelek wodki dla znajomcy h ;) i na to juz nie potrzeba zadnych torebek haha :D
adam, 1 lipca 2012, 22:06 | odpowiedz
Witam wszystkich podróżujących! Mam takie pilne pytanko? Czy mogę mieć zasilacz od laptopa i myszkę do lapka w bagażu podręcznym?? A teraz to o co mi właściwie chodzi, czy mogę schować sobie zasilac do kieszeni spodni, bluzy, taka samo i myszkę????
Wiktor, 2 lipca 2012, 20:07 | odpowiedz
W Modlinie niczego nie sprawdzają- nie mają wagi, bardzo rzadko każą komuś włozyc bagaż do tych metalowych ramek, a jesli już to spokojnie mozna kopnąc nogą. Poza tym większość lotów jest i tak przekierowywanych na Chopina, i tam w pospiechu juz nikt nic nie sprawdza (mnie jak przetransportowano na Chopina to juz na miejscu nawet tych ramek nie mieli). Stąd jeśli lecisz z Modlina- relaaaax :-)
joasia, 29 grudnia 2012, 17:00 | odpowiedz
@up Leciałem z lapkiem, myszką i zasilaczem RYR do Barcelony i nie było problemu. Tyle, że przy kontroli wszystko trzymałem w plecaku.
Łukasz, 29 grudnia 2012, 17:10 | odpowiedz
W kwestii osprzętu fotograficznego polecam kamizelki fotoreporterskie. Może nie wygląda się w nich poważnie, ale za to można włożyć 'na siebie' dodatkowe parę kilogramów osprzętu. Wielokrotnie podróżowałem z Ryanem mając na sobie 2 aparaty z gripem, dwa krótkie zoomy, sporych rozmiarów tele, 2 stałki, zewnętrzną lampkę i parę mniejszych akcesoriów. Wszystko oczywiście w zamykanych kieszeniach. Przy kontroli bezpieczeństwa całość wygodnie i szybko zdejmuje się z siebie i kładzie w koszyczku. Nie ukrywam, że zainspirował mnie ten temat: http://forums.moneysavingexpert.com/showthread.php?t=3339962
Maciej Hachlica, 29 grudnia 2012, 17:44 | odpowiedz
Ja leciałam z mężem na 9 dni na Islandię z bagażem podręcznym. Miałam w nim śpiwór, namiot, aluminiowy stelaż i nawet śledzie. Nie było żadnego problemu, ale oczywiście nie musi to być regułą. Lecieliśmy Ryanairem, Wizzairem i EasyJetem. Oboje mieliśmy plecaki, jeden trochę przekraczający wymiary zarówno w FR jak i w W6 ale nikt niczego nie spawdzał, kontrola przebiegała bezproblemowo. Jedyne czego pilnowaliśmy to waga - 10 kg max. W razie kontroli nie mielibysmy problemów, a poza tym wszystko to musielismy nosić potem na plecach :)
eco84, 29 grudnia 2012, 17:45 | odpowiedz
Chciałam się spytać jak to jest z płynami do soczewek? Raczej uznaje się je za płyny niezbędne w podróży, a często przy kontroli bezpieczeństwa spotykam się z tym, że każą mi płyn zostawić, mimo że nie jest poddany żadnym ograniczeniom, tak jak piszecie. Czasami udaje się przewieźć pół litra tego płynu, czasem nie... Jest gdzieś jakiś zapis regulujący konkretnie co się zalicza do 'lekarstw w płynie niezbędnych w podróży' na który mogę się powołać przy kontroli?
NataliaG, 29 grudnia 2012, 19:13 | odpowiedz
Witam czy ktoś posiada kartę Wizz air'a lub Ryan air'a dzięki której nie trzeba płacić dodatkowo za płatnośc kartą/przelewem bankowym. Czy ktoś pomoże, by ominąć ten haracz? kataryna18@wp.pl
kataryna, 29 grudnia 2012, 19:26 | odpowiedz
A jak wygląda sytuacja z "miękimi" torbami, mam taką jak poniżej przejdzie jeżeli nie będzie wypchana ,a np torba ma trochę wiekszy wymiar? http://www.decathlon.pl/duffle-skadana-55l-id_8206362.html
Janek, 29 grudnia 2012, 23:09 | odpowiedz
@eco84, parę miesięcy temu odbyliśmy z żoną praktycznie identyczną podróż, jeżeli chodzi o wyposażenie, a i nawet palnik turystyczny z mini garnkami nam się zmieścił :). Warto zaznaczyć, że aby można było wziąć taki ekwipunek (namiot, śpiwory itp), trzeba podróżować minimum w dwie osoby, wtedy te 20 kg łącznie limitu może wystarczyć na mały dwuosobowy namiot. Zapraszam na naszego bloga, na którym jakiś czas temu zrobiliśmy zestawienie (w miarę) tanich namiotów, które mieszczą się w bagażu podręcznym - http://zlaptrop.com/2012/07/01/wybieramy-namiot-do-400-pln-zestawienie/
ZlapTrop, 29 grudnia 2012, 23:49 | odpowiedz
Płyn do soczewek nie jest lekarstwem tylko środkiem dezynfekująco-czyszczącym (osady białkowe, bakterie...) :)
Marcin, 30 grudnia 2012, 0:07 | odpowiedz
a ja natomiast od razu rozwieję mit dotyczący linii RYANAIR. wagi nie widziałem na żadnym lotnisku a latam regularnie. natomiast stoją oczywiście kartony i metalowe "szablony" aczkolwiek prawda jest taka że tylko ludzie z mega wielkimi walizkami są cofani i dopłacają. inni ładują się jak wlezie :) podejrzewam ze RYANAIR robi kontrole tylko w wyznaczonych dniach :) ja nigdy nie trafiłem na coś takiego. za to widziałem setki ludzi których bagaże nie mieściły się w normach bagażu podręcznego :)
kaczy, 30 grudnia 2012, 12:39 | odpowiedz
1. Od wprowadzenia zmian w bagażu podręcznym (na mały i duży), Wizz Air pozwala także na DODATKOWE zabranie na pokład siatki ze sklepu wolnocłowego. Co oczywiście stanowi doskonały sposób na przemycenie sporej części z naszego podręcznego. 2. Płaszcze, kurtki, swetry, etc. wcale nie trzeba ładować na siebie. Wystarczy mieć przewieszone przez ramię bądź przez walizkę... Ja pod pachą zawsze wnoszę moje podusie. A to tego, każdy pasażer może mieć osobno "materiały do czytania w trakcie podróży"... Tudzież koc. 3. To jak to w końcu jest z wagą bagaży podręcznych w WizzAir? Jest limit 10kg na sztukę, czy nie ma? 4. Tego woreczka z kosmetykami od lat już nikt na serio na kontroli bezpieczeństwa nie sprawdza...
humbak, 30 grudnia 2012, 17:48 | odpowiedz
Na duże butelki płynu do soczewek bym uważał. Ich interpretacja zależy od widzimisię kontrolera. Widziałem już nie raz, że na jednym lotnisku przechodziła, a na kolejnym już nie...
humbak, 30 grudnia 2012, 17:50 | odpowiedz
arczi: Na lotnisko zawsze możesz pojechać. To nie są obiekty niedostępne dla niepasażerów... No chyba, że terminal jest zamykany na noc...
humbak, 30 grudnia 2012, 17:52 | odpowiedz
@kaczy: W Bydgoszczy RYR waży bagaże. Osobiście widziałem latem dla lotu do Stansted. Pewnie zależy to od m.in. pracowników zatrudnionych w danym porcie lotniczym, ale wystarczy, że będą robić kontrole wyrywkowo - tego dnia tu, innego dnia gdzie indziej, a trzeba się pilnować, bo "a nóż trafi na mój lot".
MacArtur, 31 grudnia 2012, 14:22 | odpowiedz
Hmm a co z kosmetykami w bagażu podręcznym? Chodzi mi przede wszystkim o te damskie rzeczy - podkład, tusz, mleczko do demakijazu itp. Nie czepiaja się?
Ewa, 1 stycznia 2013, 20:37 | odpowiedz
"Damskie" rzeczy przewożę w małych pudełeczkach (np.po próbkach), albo z Rossmanna, tonik, mleczko w but. 30-50ml. Fluid też przekładam do małego opakowania. Sprawdzone i przewiezione wielokrotnie w podręcznym. Pozdrawiam. E.
ewaolivka, 2 stycznia 2013, 12:09 | odpowiedz
nieocenionym elementem bagazu podrecznego jest tez kurtka z duza iloscia duzych kieszeni, do ktorych wpycha sie ladowarki, kosmetyki, zakupy z wolnoclowki i inne ciezsze rzeczy... wszystko mozna przelozyc z powrotem do walizki zaraz po wazeniu/mierzeniu
mecenas, 2 stycznia 2013, 16:23 | odpowiedz
Ponawiam pytanie Janka A jak wygląda sytuacja z „miękimi” torbami, mam taką jak poniżej przejdzie jeżeli nie będzie wypchana ,a np torba ma trochę wiekszy wymiar? http://www.decathlon.pl/duffle-skadana-55l-id_8206362.html
Monika, 9 stycznia 2013, 12:57 | odpowiedz
tja oszczedzamy 120pln na bagazu glowym po czym na miejscu wydajemy 200-500pln w zaleznosci od lokalizacji, aby zakupic to czego nie wzielismy, gratulacje .... deal roku
alik@wp.pl, 13 marca 2013, 21:50 | odpowiedz
witam, mam pytanie, mam nadzieję,że ktoś pomoże. lecę lnią Ryanair. moja torba podręczna ma wymiary 55 cm x 40 cm x 20 cm tylko,że będę musiała ją odwrócić na lotnisku w tej skrzynce, więc bedzie miała wys 55. ( a normalnie jak trzymam za rączkę to ma 55 dł. podstawy) czy na lotnisku nikt nie bedzie sie czepiał ?:)
agaa, 20 maja 2013, 12:10 | odpowiedz
czy oprócz torby, jako bagaż podręczny mogę wziąść na siebie nerkę i ukryć pod dłuższą bluzą? ;)
magda, 16 czerwca 2013, 20:33 | odpowiedz
możesz "wziąć"
sit, 14 lipca 2013, 14:03 | odpowiedz
Dawno nikt mnie tak nie rozbawił komentarzem ;) Piątka!!!
Michal Mw sumie to macie racje chlopaki. wlasciwie to mozna leciec bez zadnego bagazu albo tylko z foliowka z biedronki. Jesli ma sie kurte z duzymi kieszeniami, albo po prostu jedna wielka kieszen na sobie, da sie wszystko zmiescic. A i tak wazy sie mniej i zajmuje sie mniej miejsca niz grubasy wazace po 150kg a placace tyle samo za bilet. Niestety, szczupli ludzie sa dyskryminowani w liniach lotniczych. Jesli ktos kto wazy 40kg wiecej niz ja placi tyle samo, ja powinienem miec 2 sztuki bagazu gratis.
Ola, 6 sierpnia 2013, 18:33 | odpowiedz
Witam, Mam pytanie moje wymiary bagażu podręcznego to 46x25x25 a prawidłowe wymiary liniami Wizzair to 42x32x25 czy jesli na długość moja torba jest wieksza o 4cm czy przejdzie normalnie?
nati, 28 listopada 2013, 13:31 | odpowiedz
chciałam jeszcze dodać że bedę miała tam tylko i wyłacznie same ubrania. Z góry dziekuje za odpowiedz:)
nati, 28 listopada 2013, 13:34 | odpowiedz
natiWitam, Mam pytanie moje wymiary bagażu podręcznego to 46x25x25 a prawidłowe wymiary liniami Wizzair to 42x32x25 czy jesli na długość moja torba jest wieksza o 4cm czy przejdzie normalnie?
zależy, gdzie i na kogo trafisz. widziałem w Katowicach, jak kobiecie wystawała torba kilka cm za "miarkę" i nie pomógł żaden lament ani płacz tej babki.
stach, 28 listopada 2013, 13:35 | odpowiedz
To nie dobrze nie pocieszyłeś mnie a niestety nie mam zadnej innej torby.. jest podatna i bardzo łatwo ja zgnieść mam jednak nadzieje ze mi sie uda:)
nati, 29 listopada 2013, 14:09 | odpowiedz

porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »