więcej okazji z Fly4free.pl

Bajkowa alpejska wioska zachęca do zamieszkania. Dopłaci za to rodzinom nawet 70 tys. franków!

Albinen
Foto: Switzerland is Life YouTube
Szwajcarska czekolada i ser na wyciągnięcie ręki, bajeczny alpejski klimat, wszechobecna cisza i spokój, a do tego 70 tysięcy franków szwajcarskich dla 4-osobowej rodziny – takimi zachętami władze Albinen chcą skusić chętnych do zamieszkania w małej wiosce. Ma to być sposób na postępujący spadek liczby ludności.

Program pierwotnie został uruchomiony w 2018 roku na okres czterech lat, ale władze podjęły decyzję o przedłużeniu go co najmniej na obecny rok. W jego ramach 4-osobowe rodziny otrzymają po 25 tysięcy franków szwajcarskich na osobę dorosłą i po 10 tysięcy franków na każde dziecko. Nie ma jednak łatwo – trzeba spełnić kilka wymagań, aby móc liczyć na takie warunki.

Projekt kierowany jest do osób poniżej 45. roku życia, a także być obywatelem Szwajcarii z zezwoleniem na pobyt C. Mieszkańcy krajów Unii Europejskiej, państw należących do Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (Islandia, Liechtenstein, Norwegia) lub USA i Kanady mogą je uzyskać po pięciu latach mieszkania w Szwajcarii. Pozostali, w tym m.in. Brytyjczycy musieliby mieszkać w niej co najmniej 10 lat.

Sprawdź najlepsze oferty na wczasy
Reklama interaktywna, dane dostarczone 2025-09-25T10:57:01.142Z przez Wakacje.pl

Dodatkowo należy zamieszkać w domu o wartości co najmniej 200 tysięcy franków szwajcarskich, a także pozostać w Albinen przez minimum 10 lat. W przypadku opuszczenia tego malowniczego miasteczka przed upływem tego terminu, należy zwrócić wszystkie przyznane pieniądze.

Albinen jest położona w kantonie Valais na zboczu góry na wysokości 1300 metrów nad poziomem morza. Pomimo bajkowego krajobrazu i malowniczych widoków, władze od kilku lat mierzą się z postępującym wyludnieniem – coraz więcej mieszkańców wyprowadza się do większych miast z powodu braku pracy. Pod koniec 2020 roku we wsi oddalonej o niecałe 40 kilometrów od stolicy kantonu, miasta Sion mieszkały zaledwie 243 osoby.

W 2018 roku w Albinen mieszkało tylko pięcioro dzieci w wieku szkolnym, dlatego podjęto decyzję o zamknięciu miejscowej szkoły. Od tego czasu uczniowie muszą dojeżdżać 20 minut autobusem do najbliższej placówki. Lokalna gospodarka w głównej mierze opiera się na turystyce, a wiele domów, które opuścili dawni mieszkańcy, zamieniono w domy wakacyjne i miejsca krótkoterminowego wynajmu mieszkań.

Misją Fly4free.pl jest przedstawienie Ci najlepszych zdaniem naszej redakcji okazji na podróże. Opisujemy oferty znalezione przez nas w internecie i wskazujemy adresy internetowe, pod którymi samodzielnie możesz wykupić podróż lub elementy podróży. Ceny w artykułach są aktualne w chwili publikacji. Możemy otrzymywać wynagrodzenie od partnerów handlowych, do których Cię przekierowujemy.
Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.

Nie ma jeszcze komentarzy, może coś napiszesz?


porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »