Fly4free.pl

Szef Wizz Aira: LOT nie przetrwa tego kryzysu i zbankrutuje!

Foto: Krystian Zalewski / Shutterstock

– LOT z całą pewnością nie przetrwa tego kryzysu i upadnie. Rząd będzie musiał wpompować w LOT ogromne pieniądze, ale nic z tego nie wyniknie, bo to bardzo źle zarządzany biznes – mówi w rozmowie z Fly4free.pl Jozsef Varadi, prezes zarządu Wizz Air. To już drugi raz w ostatnim czasie, gdy twierdzi on, że LOT czeka bankructwo. Z kolei wiceminister infrastruktury Marcin Horała przyznaje, że być może część aktywów LOT trzeba będzie przenieść do innej spółki.

Pandemia koronawirusa sprawiła, że los wielu linii lotniczych zawisł na włosku, a ich przyszłość to wielka niewiadoma. Tak jest m.in. z LOT – minister Jacek Sasin deklaruje, że rząd nie pozwoli linii upaść, ale od wielu tygodni brakuje w tej sprawie jakichkolwiek konkretów. Na drugim biegunie znajduje się Wizz Air – węgierska linia w czasie pandemii szybko się rozwija, a jej prezes Jozsef Varadi, ma bardzo śmiałe i odważne poglądy dotyczące branży lotniczej. Kilkanaście dni temu w rozmowie z serwisem technologicznym CTech powiedział, że jego zdaniem obecnego kryzysu wywołanego pandemią nie przetrwa nawet 1/3 linii lotniczych na całym świecie.

– Wiem, że to bardzo duża liczba. Patrząc globalnie, mamy obecnie na świecie ponad 3 tysiące linii komercyjnych. Myślę więc, że ponad 1000 z nich z pewnością upadnie w ciągu najbliższych 12 miesięcy – mówił Varadi.

W rozmowie z Fly4free.pl szef Wizz Aira stwierdził, że na tej liście z całą pewnością znajdzie się LOT. Varadi, który kilka dni temu na naszych łamach skarżył się na to, że polskie władze faworyzują narodowego przewoźnika i działają na niekorzyść tanich linii, stwierdził, że LOT nie pociągnie długo.

– Przez cały czas widzimy, jak bardzo wspierany jest LOT, a teraz przyjmuje to postać blokowania innych przewoźników i ustalania nonsensownych przepisów. Głównym problemem LOT jest fakt, że to absurdalnie prowadzony biznes, który przechodzi od jednej pomocy publicznej do drugiej. A sposób, w jaki ta linia wydaje pieniądze, próbując się rozwijać, to przejadanie pieniędzy podatników. Mam nadzieję, że któregoś dnia Komisja Europejska zajmie się tą sprawą i ten proceder zostanie zakończony – mówi szef Wizz Aira.

Pytany o to czy przyszłość LOT jest zagrożona, Varadi odparł, że jest o tym przekonany.

LOT z całą pewnością nie przetrwa tego kryzysu i upadnie. Rząd będzie musiał wpompować w LOT ogromne pieniądze, ale nic z tego nie wyniknie, bo to bardzo źle zarządzany biznes – mówi Varadi w rozmowie z Fly4free.pl.

Foto: Damian Kozłowski / Shutterstock

Varadi już raz mówił o problemach LOT

Przypomnijmy, że to już drugi raz w ciągu roku, gdy Jozsef Varadi mówi o potencjalnym bankructwie LOT. Po raz pierwszy wspominał o tym pod koniec lipca 2019 roku. Co wtedy powiedział?

– Wiele linii lotniczych w Europie ma trudną sytuację, jeśli chodzi o wyniki finansowe. W tym kontekście spisujemy się znacznie lepiej niż branża i uważamy, że stwarza to dla nas strategiczne szanse do rozwoju – mówił wówczas, wymieniając m.in. Alitalię, rumuński Tarom czy LOT. Jak dodał w rozmowie z Bloombergiem – jeśli któraś z tych linii zbankrutuje, Wizz Air będzie gotowy, aby wkroczyć i wykorzystać sytuację, tak jak robił to już wcześniej.

Prezes LOT odpowiedział wówczas dość stanowczo.

Informacje podawane przez pana Jozsefa Varadiego o rzekomych kłopotach Polskich Linii Lotniczych LOT są bardzo nieaktualne, gdyż pochodzą sprzed czterech lat. LOT to najdynamiczniej rozwijająca się linia lotnicza w Europie, która w ciągu ostatnich trzech lat zyskownie zwiększyła liczbę połączeń z 41 do 111. Serdecznie zapraszamy Pracowników i Pasażerów Wizz Air do zainteresowania się naszą ofertą. Więcej informacji na konferencji prasowej LOT-u w środę w Budapeszcie, na którą już dziś zapraszam – mówił wówczas Rafał Milczarski.

A kilka dni później LOT ogłosił nowe połączenia z Budapesztu (w tym kilka połączeń dowozowych do stolicy Węgier), jednak plany te przerwała pandemia koronawirusa.

Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.
Avatar użytkownika
Ale go ten LOT uwiera.
lb10, 14 czerwca 2020, 22:37 | odpowiedz
Avatar użytkownika
A ja się obawiam, że Varadi ma rację. 
lb10 Ale go ten LOT uwiera.
marmur50, 14 czerwca 2020, 22:41 | odpowiedz
Varadi poszedl w te sama stronę co O'Leary. Głupot nagadac, im więcej tym lepiej. Byle pisali i błędu w nazwisku nie robili...
Bulusia, 15 czerwca 2020, 7:21 | odpowiedz

porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »