Fly4free.pl

Dantejskie sceny na dworcu w Zakopanem. 300 osób nie weszło do pociągu, choć miało bilet

tłumy na Krupówkach
Foto: A. Aleksandravicius/Shutterstock
Blokada torowiska, awantury i tłum wściekłych pasażerów – tak wyglądał powrót po sylwestrowej zabawie z zimowej stolicy kraju. Setki osób nie zmieściły się do pociągu podstawionego przez PKP Intercity, mimo że wcześniej kupili bilety. 

Sylwester w Zakopanem organizowany przez TVP zgromadził pod sceną 80 tys. osób. Choć większość z nich postanowiła nocować na miejscu, to wielu przyjechało tylko na koncert. Zamierzali więc wrócić do domu jeszcze tej samej nocy. To właśnie dla nich PKP Intercity podstawiło specjalny, sylwestrowy pociąg, który z zakopiańskiego dworca miał odjechać o 3.23.

Kiedy okazało się, że na dworcu zjawił się tłum chętnych, sytuacja zrobiła się napięta. Od razu było wiadomo, że wszyscy na pewno się nie zmieszczą, chociaż większość ma wykupione bilety.

– To był dodatkowy pociąg podstawiony specjalnie dla sylwestrowiczów, ale potrzeby okazały się jeszcze większe, niż mogliśmy się spodziewać – powiedziała PAP rzeczniczka PKP Intercity Agnieszka Serbeńska.

Zdenerwowani imprezowicze nie zachowali spokoju. Kilka osób próbowało wstrzymać odjazd pociągu, inni próbowali siłą wepchać się do wagonów. Dochodziło do bójek, przepychanek i awantur. Według relacji świadków do pociągu weszły osoby, które zamierzały kupić bilety dopiero u konduktora, a te które miały bilety nadal stały na dworcu.

Dopiero po interwencji policji i Straży Ochrony Kolei, sylwestrowym pociągiem, z prawie 1,5 godzinnym opóźnieniem, odjechało 900 osób. Pozostałe 300 musiało znaleźć inny transport. PKP Intercity zorganizowało jeden zastępczy autokar, duża część osób zwróciła bilety, a reszta oczekiwała na kolejne pociągi – o 7.46 i 10.26.

Ale rano też nie obyło się bez przeszkód. Blisko setka osób tarasowała tory i żądała wpuszczenia do pociągu. Były to jednak osoby bez biletów, a tym razem obsługa zadbała, by do środka wsiedli przede wszystkim ci, którzy wykupili przejazd wcześniej. Ostatecznie pociąg IC „Witkacy” wyjechał z godzinnym opóźnieniem.

Oczywiście pasażerom, którym nie udało się wsiąść do pociągu z powodu przepełnienia przysługuje zwrot kosztu biletu. Nie dotyczy to jednak pasażerów, których powstrzymano od podróży ze względu na spożywanie alkoholu czy niewłaściwie zachowanie. Wtedy, zgodnie z Kartą Praw Pasażera stworzoną przez Urząd Transportu Kolejowego, przewoźnik może potrącić od biletu tzw. „odstępne”.

Zgodnie z zasadami związanymi z przewozem o charakterze użyteczności publicznej, na tej i wielu innych trasach, PKP nie może odmówić pasażerom sprzedaży biletów. Jednak po wyczerpaniu puli z miejscami siedzącymi, każdy z nich jest informowany o ryzyku podróży na stojąco.

Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.
Avatar użytkownika
Jakby to był prywaciarz to by podstawione były TRZY pociągi, ale, że PKP to oczywiście nikomu nie przyszło do głowy, że dobra okazji i można zarobić to podstawili tylko jeden, a potem będą artykuły na tym portalu o tym jak miliardy w najbliższych latach z publicznej kiesy popłyną na modernizacje kolei ... naturalnie te miliardy zostaną potrącone z akcyzy, którą płacą kierowcy, a nie kolej! SKANDAL !!!
DonCorrado, 1 stycznia 2018, 19:12 | odpowiedz
Avatar użytkownika
No cóż, tym razem "zima" zaskoczyła PKP ;)
kloose84, 1 stycznia 2018, 20:31 | odpowiedz
Avatar użytkownika
Polska to taka Azja w miniaturce. Nie chodzi tylko o kolej, która działa jak w biedniejszych krajach Azji. Np. gęstość zaludnienia, która podobnie jak w Azji jest stosunkowo mała, natomiast wszyscy upychają się w kilku zonach co powoduje problemy infrastrukturalne i transportowe.
domorotti, 1 stycznia 2018, 21:09 | odpowiedz
Avatar użytkownika
Stary już jestem i nie ogarniam : - co to za przyjemność sylwester w Zakopanem - powrót z tłumem śmierdzących alkoholem ludzi obok Ciebie - pociągiem PKP gdzie ogrzewanie działa na zasadzie -20 albo +60 i nic po środku
spoon212, 1 stycznia 2018, 21:14 | odpowiedz
Avatar użytkownika
DonCorrado Jakby to był prywaciarz to by podstawione były TRZY pociągi, ale, że PKP to oczywiście nikomu nie przyszło do głowy, że dobra okazji i można zarobić to podstawili tylko jeden
Na tym tutaj to się zarobić raczej nie dało. Ale masz rację - prywaciarz podstawiłby pociąg z ceną specjalną i by zarobił.
obibok, 1 stycznia 2018, 21:34 | odpowiedz
Avatar użytkownika
Od piątku jeździ w dwie strony skład TLK 84108/48108 Klimczok relacji Bielsko-Biała - Szczecin, czas podróży 7h40min. Jeden wagon bez ogrzewania z powodu awarii. Jechałem nim w piątek i dziś wracałem - cały czas jeździ niesprawny wagon. W piątek w Bielsku była śnieżyca i koło zera, w trasie koło 3'C ale pęd pociągu robił swoje. Ludzie otuleni w kurtach ogrzewają przedziały swoimi oddechami bo na korytarzu hula zimny wiatr. Zaskoczyło mnie, że po trzech dniach ten wagon nadal jeździ. Na każdej stacji konduktor udaje, że w drodze wsiądzie elektryk i spróbują naprawić. Naprawdę bydlęce warunki jak na tą porę roku i bydlęca konsekwencja PKP IC.
baja, 1 stycznia 2018, 21:41 | odpowiedz

porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »