Fly4free.pl

Stambuł kończy kolejny megaprojekt. Dzięki niemu będzie turystycznym hitem

Foto: Seqoya / Shutterstock

Gdy Dubrownik i Wenecja za wszelką cenę ograniczają obecność ogromnych statków wycieczkowych, Stambuł robi wszystko, by… przyciągnąć je do siebie. Już za 9 miesięcy uruchomiony zostanie Galataport – nowy megaport i dzielnica dla statków wycieczkowych, dzięki której do tego miasta może przybywać nawet o 2 mln turystów więcej rocznie.

Galataport to ogromny, wart 1,7 mld USD projekt, który ma ambicje stać się nowym centrum kulturalno-turystycznym Stambułu. Jest to przede wszystkim port dla wielkich statków wycieczkowych – jego inwestorzy potwierdzili właśnie, że pierwszy gigantyczny statek ma zawitać do portu już w kwietniu 2020 roku. Na razie na przyszły rok miejsce w porcie zarezerwowały już 64 statki, jednak przepustowość portu jest znacznie większa – rocznie może on przyjąć do 500 wielkich wycieczkowców, co oznacza nawet 2 mln nowych turystów rocznie.

Ale Galataport ma być czymś znacznie więcej niż zwykłym portem, ma bowiem ożywić długie na 1200 metrów i zamknięte dla ludzi od ponad 200 lat wybrzeże dzielnicy Karakoy. Galataport ma zaś być miejscem, w którym czas będą chętnie spędzali zarówno miejscowi, jak i turyści. Znajdą się tutaj: galerie sztuki, muzea, hotele, kawiarnie i sklepy prestiżowych marek.

To kolejna duża inwestycja w Stambule po nowym lotnisku, które oficjalnie otwarto kilka miesięcy temu.

Foto: OVKNHR / Shutterstock

Turcja robi wiele, by ponownie zachęcić do siebie turystów po tym, gdy przez kilka lat liczba odwiedzających drastycznie spadała z powodu niepokojów społecznych. Jak na razie idzie im bardzo dobrze – z oficjalnych rządowych danych wynika, że liczba zagranicznych turystów przybywających do tego kraju w pierwszych siedmiu miesiącach roku wzrosła w skali 12 miesięcy aż o 14,1 procent i wyniosła prawie 25 mln ludzi.

Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.

Nie ma jeszcze komentarzy, może coś napiszesz?


porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »