Fly4free.pl

Jedna z najsłynniejszych linii w Europie walczy o przetrwanie! Sytuacja jest bardzo poważna

Foto: Markus Mainka / Shutterstock
– Kiedy patrzę na to, jak wygląda dziś rynek lotniczy, jak zmieniają się nasi klienci i jaki jest poziom naszego zadłużenia, jest dla mnie absolutnie jasne, że musimy się bardzo zmienić. Walka o zmianę to jednocześnie walka o przetrwanie naszej linii – powiedział Anko Van der Werff, prezes linii SAS w rozmowie z duńskim dziennikiem „Finans”, zapowiadając drastyczną restrukturyzację słynnego przewoźnika. W reakcji na te słowa cena akcji przewoźnika spadała o ponad 14 procent.

Skandynawskie linie SAS, czyli flagowy przewoźnik Danii, Szwecji i Norwegii, to jedna z większych linii lotniczych w Europie: w 2019 roku przewoźnik przewiózł niemal 30 mln pasażerów. Jednak pandemia mocno przeczołgała przewoźnika, podobnie jak inne linie lotnicze na całym świecie.

Sytuacja SAS wydaje się jednak wyjątkowo trudna – kilka miesięcy temu przewoźnik poinformował, że jego zadłużenie wynosi ponad 3,13 mld EUR. Linia rozpoczęła restrukturyzację już wcześniej – w zeszłym roku przewoźnik zwolnił ponad 5 tys. osób (czyli 40 procent swoich pracowników), a w maju otrzymał od rządów Szwecji i Danii ratunkową pożyczkę w kwocie 350 mln USD, która pozwoliła mu na kontynuowanie działalności. Była to druga tego typu pożyczka – pierwszą przewoźnik otrzymał w 2020 roku, wówczas spółka została też dokapitalizowana.

Może to być jednak za mało, o czym w wywiadzie dla dziennika „Finans” mówił Anko Van der Werff – Holender, który objął fotel prezesa w lipcu.

W rozmowie z dziennikiem stwierdził on bez ogródek, że linia „walczy o przetrwanie” i ma bardzo wiele problemów. Największe z nich to fakt, że wciąż nie odrodziły się podróże służbowe, które stanowią podstawę działalności tradycyjnych przewoźników, a także niekorzystne dla przyszłości firmy umowy ze związkami zawodowymi.

Holender planuje więc zmienić tę ostatnią rzecz – prezes wezwał związkowców na negocjacje, których cele ma być poprawa elastyczności i obniżenie kosztów w firmie.

– To będzie wymagało zrozumienia i dobrej woli ze strony wszystkich. SAS musi być konkurencyjny, aby przetrwać, rozwijać się i tworzyć nowe miejsca pracy – powiedział.

Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.

Nie ma jeszcze komentarzy, może coś napiszesz?


porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »