Fly4free.pl

Ryanair zakłada własną klasę w szkole we Wrocławiu. Absolwent może zarabiać nawet do 25 tys. PLN miesięcznie

hangar Ryanair
Foto: Wikipedia

Irlandzka linia od września założy klasę dla przyszłych mechaników lotniczych w Lotniczych Zakładach Naukowych. Na brak chętnych szkoła raczej nie powinna narzekać.

Wrocław to jedno z 4 miast w Europie, gdzie Ryanair ma swoje dedykowane centra techniczne, w których serwisowane są Boeingi 737-800 irlandzkiej linii. Pracy nie brakuje: choć spółka Wrocław Aircraft Maintenance Services istnieje dopiero od czerwca 2017 roku, przeprowadzono tu już 110 przeglądów. Obecnie pracuje tu ok. 140 mechaników, docelowo ma być 180, jednak na rynku pracy wciąż brakuje specjalistów z doświadczeniem technicznym.

– Dlatego WAMS podpisał porozumienie z Lotniczymi Zakładami Naukowymi [to zespół szkół we Wrocławiu, w skład którego wchodzą m.in. liceum i technikum – przyp. mp] o utworzeniu od września tego roku klasy patronackiej mechanika lotniczego. To długofalowa strategia. Pierwsi absolwenci tej klasy trafią do pracy w WAMS w 2022 roku. Będą to świetnie przygotowani specjaliści. Potrzebujemy coraz więcej mechaników lotniczych, żeby utrzymać flotę Ryanaira. To kwestia bezpieczeństwa, która jest naszym priorytetem – mówi w rozmowie z „Wyborczą” Andy Holder, członek zarządu WAMS.

Klasa patronacka WAMS będzie miała program dostosowany do najnowszych stanardów lotniczych – uczniowie odbędą m.in. czterotygodniowe praktyki w WAMS-Ryanair. Zaś po ukończeniu szkoły absolwenci tej klasy będą mogli dołączyć do załogi WAMS jako młodsi mechanicy.

W tym zawodzie bardzo kuszące są też wysokie zarobki – według „Wyborczej” na start można liczyć na ok. 3-4 tys. PLN netto, zaś pensja doświadczonego mechanika lotniczego wynosi w Polsce od 10 do nawet 25 tys. PLN brutto.

– Mamy korzystny system pracy, który pozwala nam pracować 9 miesięcy w roku i mieć trzy miesiące wolnego w okresie wakacyjnym – mówi Michał Wawreniuk, menedżer hangaru we Wrocławiu.

Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.

Nie ma jeszcze komentarzy, może coś napiszesz?


porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »