Fly4free.pl

Ryanair gniewa się na Grecję – zamknie dużą bazę i 19 tras! „Przeniesiemy ten ruch do innych krajów”

Foto: Rob Wilson / Shutterstock
Od 29 października Ryanair zamknie swoją bazę operacyjną w Atenach – poinformowała irlandzka linia. W ten sposób przewoźnik protestuje przeciw wysokim opłatom na greckich lotniskach, podatkom pasażerskim oraz temu, że grecki rząd nie robi nic, by stymulować turystykę w sezonie zimowym. W efekcie z 4 tras Ryanaira z Polski do Aten, zimą w siatce irlandzkiej linii zostanie tylko jedna.

Zawieszenie bazy (na razie tylko na czas trwania zimowego rozkładu, a więc do końca marca przyszłego roku) to stała strategia negocjacyjna w repertuarze Ryanaira, który chce w ten sposób wymusić na Grecji bardziej korzystne warunki korzystania z lotnisk. Jak czytamy w komunikacie Ryanaira, jest to reakcja na „kompletnie niekonkurencyjne opłaty lotniskowe”. Zawieszenie bazy oznacza bardzo radykalne ograniczenie obecności irlandzkiej linii w Atenach i przebazowanie 2 samolotów ze stolicy Grecji do innych krajów takich jak Portugalia, Cypr czy Hiszpania, które – cytując Ryanaira – lepiej rokują i oferują lepsze warunki.

W komunikacie Ryaanira dostało się też niemieckiej firmie Fraport, która zarządza większością greckich portów regionalnych i nie oferuje żadnych programów mających stymulować zwiększenie liczby pasażerów. Jednocześnie Ryanair narzeka na grecki rząd, który zamiast pomagać, każe płacić podatek na rozwój infrastruktury lotniczej w kraju, który wynosi 12 EUR od pasażera.

Z punktu widzenia siatki decyzja Ryanaira to ogromna strata dla lotniska. Przewoźnik zredukuje bowiem planowaną liczbę połączeń z 29 do 10, pozostawiając jedynie połączenia z Bolonią, Brukselą, Budapesztem, Dublinem, Londynem, Maltą, Mediolan, Rzymem, Wiedniem i Katowicami. Ta ostatnia trasa będzie jedynym połączeniem Ryanaira do Aten z Polski. Z systemu rezerwacyjnego wynika, że pozostałe 3 trasy Ryanaira z naszego kraju do Aten, a więc loty z Krakowa, Modlina i Wrocławia, będą realizowane tylko do końca października.

Prezes Ryanaira Eddie Wilson zaapelował do greckiego rządu o bardziej prorozwojową politykę wobec linii lotniczych. Jednocześnie zaoferował, że w przypadku otrzymania lepszych warunków Ryanair jest gotowy w ciągu 5 lat zwiększyć liczbę przewożonych tu pasażerów z 5 do 10 mln ludzi rocznie.

I wygląda na to, że Ryanair dopnie swego. W piątek greckie media informowały, że ministerstwo turystyki przygotowuje szczegółowy plan finansowego wsparcia dla linii lotniczych i biur podróży w celu stymulacji ruchu poza szczytem sezonu turystycznego.

Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.
Polski lot w końcu mogłby latać z Chopina…
Sroka Sroczka, 2 września 2022, 20:05 | odpowiedz

porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »