Fly4free.pl

Preikestolen czyli fiordy „jadły mi z ręki” (relacja)

Tym razem zapraszamy was na wyprawę do norweskich fiordów. Lecimy do Stavanger, gdzie obowiązkowym punktem wycieczki jest wejście na Preikestolen (Pulpit Rock) – skalną ambonę położoną na wysokości 604 metrów. Jest to jedna z największych norweskich atrakcji turystycznych!O norweskich fordach na forum Fly4free.pl >>Jak się tam dostać? Pierwszy etap to lot do Stavanger, potem jest kilka możliwości, my proponujemy przeprawę promem ze Stavanger do Tau, podróż  autobusem z Tau na parking, który jest punktem startowym pieszej wspinaczki na Preikestolen.

Loty Wizz Air odbywają się z Katowic, Gdańska lub z Wilna. Ceny biletów zaczynają się od kilku zł w jedną stronę. Cena dotyczy wykupionego członkostwa w Wizz Discount Club oraz płatności z Konta Wizz (brak dodatkowej opłaty rezerwacyjnej).

Z lotniska Stavanger „Sola” do oddalonego o 15 km centrum miasta możemy się dostać na kilka sposobów.

1

Pierwszym z nich jest miejski autobus Kolumbus (linia 9). Kursuje on z i do lotniska tylko od poniedziałku do piątku. Koszt przejazdu to 33 NOK (1 NOK ok. 0,56 zł). Przystanek znajduje się tuż obok wyjścia z terminala. Przejazd do centrum zajmuje około 1 godziny.

Kolejnym sposobem jest skorzystanie z linii Flybussen. Autobusy kursują 7 dni w tygodniu. Końcowym przystankiem jest przystań promowa Fiskepiren. Czas przejazdu to 20 do 30 minut. Koszt biletu w jedną stronę to 100 NOK. Za bilety w obie strony zapłacimy 150 NOK. W autobusie można płacić wypukłymi kartami kredytowymi Visa oraz Master Card (na lotnisku jest bankomat, ale prawie wszędzie zapłacimy w/w kartami). Przewoźnik oferuje ulgę 25% dla studentów, dzieci i seniorów. Można również zakupić bilet rodzinny – 1 osoba dorosła + bezpłatna podróż dla 2 dzieci. Są też zniżki 20 NOK dla grup 3 osobowych.

Jeżeli wybieracie się większą grupą lub spotkacie rodaków oczekujących na przejazd z lotniska do centrum Stavanger, warto rozważyć skorzystanie z taksówki – podróż w czasie weekendu 8-osobowej grupy to koszt 600 NOK (75 NOK od osoby) – cena jest indywidualnie negocjowana. Dzięki temu szybciej dostaniecie się na przystań promową (w taksówkach najlepiej płacić kartą kredytową).

W porcie lotniczym dostępne są bezpłatne ulotki, mapy i przewodniki po Stavanger oraz atrakcjach turystycznych regionu. Materiały te są również dostępne w punkcie informacji turystycznej w Stavanger przy Domkirkeplassen 3. Godziny otwarcia to: od 1 stycznia do 31 maja – od poniedziałku do piątku od 9.00 do 16.00, w soboty od 9.00 do 14.00, od 1 czerwca do 31 sierpnia – od poniedziałku do niedzieli od 7.00 do 20.00, od 1 września do 31 grudnia – od poniedziałku do piątku od 9.00 do 16.00, w soboty od 9.00 do 14.00. Zamknięte w dni świąteczne! Mapy oraz ulotki informacyjne z rozkładami promów i autobusów znajdziecie też w przystani portowej.

2

Przystań promowa czynna jest codziennie od 5.45 do 23.00. Wewnątrz jest darmowe WiFi, gniazdka z prądem do naładowania baterii laptopów, telefonów czy akumulatorków do aparatu. Są bezpłatne toalety i szafki na depozyt (koszt 60 NOK za dobę). Obok terminala promowego jest sklep spożywczy, w którym można zrobić zakupy. Ceny niestety norweskie, np. za chleb zapłacimy około 20 NOK.

3

Prom ze Stavanger do Tau odpływa średnio co 30 min w zależności od pory dnia. Czas podroży to 40 minut. Bilety kupujemy w kasie lub, jeżeli te są zamknięte, na promie. Należy zejść pod pokład i udać się do kasy lub kupić bilet u obsługi promu. Możemy od razu kupić bilety na podróż tam i z powrotem łącznie na prom i autobus, który z Tau zawiezie nas na parking, będący początkiem szlaku turystycznego wiodącego  na Pulpit Rock. Zachęcamy do wyjścia, choć na chwilę, na górny pokład w trakcie przeprawy promowej ze względu na możliwość podziwiania malowniczych widoków.

4

Na trasie Tau – Preikestolen – Tau usługi przewozowe świadczy dwóch przewoźników: TIDE oraz BOREAL TRANSPORT (autobusy koloru zielonego). Koszt biletu w obie strony dla 1 osoby u przewoźnika TIDE to 240 NOK (wraz z promem), a w BOREAL TRANSPORT 228 NOK. Bilety kupujemy na promie lub w autobusie. Można również zakupić bilety oddzielnie sam prom 44 NOK w jedną stronę + bilet na przejazd autobusem. Kwota za podróż w obie strony będzie podobna do tej, gdy od razu zakupimy bilety na prom + autobus.

5

6

Można też kupić bilety tylko na prom, a z Tau do Preikestolen próbować podróży autostopem. Do pokonania jest ponad 20 km http://goo.gl/maps/4SeL.

 

7

Wyprawę na Preikestolen (Pulpit Rock) zaczynamy z parkingu przed schroniskiem i budynkami Norweskiego Towarzystwa Turystyki Górskiej (Norwegian Mountain Touring Association). Startujemy z poziomu 270 metrów. Do pokonania mamy około 3,8 km, a różnica poziomu wynosi 334 metry.

8

Zanim jednak wyruszymy, w miejscowym sklepie (ceny nie należą do najniższych) możemy uzupełnić zapasy wody oraz jedzenia lub zakupić mapy itp. Cięższe rzeczy, które nie będą nam potrzebne podczas wyprawy, można zostawić z depozycie dostępnym w schronisku. Bezpłatnie można też skorzystać z toalety. Podstawowe wyposażenie, jakie zabieramy to dobre obuwie (szlak jest kamienisty, miejscami jest też błoto) oraz kurtka przeciwdeszczowa i chroniąca od wiatru. Warto zabrać również coś cieplejszego np. odzież termiczną, która nie zajmuje dużo miejsca, a ochroni przed chłodem.

Pierwsze półtora kilometra trasy nie jest zbyt trudne. Nawet dla osoby, która nie chodziła po górach, wspinaczka na tym odcinku nie będzie stanowiła problemu.

9

Kolejne pół kilometra to dość ostre podejście po kamieniach. W zasadzie jest to jedyne miejsce, które może nam sprawić trudność, ale nie na tyle, aby zrezygnować z wyprawy. Co kilkaset metrów są tabliczki informujące, w którym miejscu się znajdujemy, punkty widokowe oraz ławeczki, na których można odpocząć.

10

Część drogi została specjalnie przygotowana do pieszej wędrówki. Miejsca grząskie zostały wyłożone drewnianymi podestami. Dotarcie na skalną półkę zajmuje nieco ponad 2 godziny, wliczając w to przerwy na odpoczynek, czy podziwianie i fotografowanie widoków. Droga powrotna zajmuje około 1 godz. 45 minut.

11

12

13

Samo Preikestolen to skalna półka o wymiarach 25 x 25 metrów. Przy sprzyjającej pogodzie odwiedzają ją tłumy. Rozciąga się z niej malowniczy widok na Lysefjord.

14

15

16

Warto nie ograniczać się tylko do samej skalnej półki, ale również wejść nieco wyżej, by podziwiać pełniejszą panoramę na Lysefjord. Widoki z Preikestolen w pełni wynagradzają wysiłek związany z dwugodzinnym podejściem!

17

W drodze powrotnej, w schronisku przy parkingu jest możliwość skorzystania z prysznica. Koszt to 10 NOK. Prysznic z ciepłą wodą uruchamia się po wrzuceniu monety. Pieniądze można rozmienić w pobliskim sklepie z pamiątkami. Nie należy jednak spodziewać się luksusów, ale odświeżyć się można.

18

Z kolei po dotarciu do Tau, w oczekiwaniu na prom, można przed wiatrem czy zimnem schronić się w poczekalni promowej. Jest tu toaleta oraz gniazdko z prądem (czas oczekiwania można wykorzystać na doładowanie telefonu komórkowego lub akumulatorków do aparatu fotograficznego!)

Jeżeli ktoś chce wrócić na prom wcześniej, może skorzystać z taksówki. Koszt przejazdu z parkingu przed Preikestolen to 400 NOK. Tyle samo zapłacimy za przejazd w drugim kierunku.

19

Późne popołudnie oraz wieczór polecamy poświęcić na zwiedzanie Stavanger. Spacer najlepiej zacząć od Gamle Stavanger, czyli malowniczej starej części miasta (z przystani promowej należy kierować się na wprost i przejść około 200-300 metrów). Znajduje się tam ponad 170 drewnianych domków z wąskimi uliczkami. Domy wybudowano pod koniec XVIII i XIX wieku.

20

Kolejnym miejscem jest nabrzeże portowe z promenadą. Warte zwiedzenia są również Katedra, która jako jeden z nielicznych kościołów w Skandynawii zachowała swój pierwotny wygląd, Muzeum Telegraficzne, Muzeum Ropy Naftowej czy Muzeum Konserw.

21

Przydatna w zwiedzaniu jest mapka w języku polskim z narysowanymi zabytkami  (link znajdziecie poniżej).

Problemem w Stavanger są drogie noclegi. Z tego powodu wielu turystów decyduje się na spanie w namiotach. Jest to pewna alternatywa, aby zaoszczędzić nawet kilkaset złotych. Wybierając tę formę należy pamiętać, że rozbicie namiotu dozwolone jest nie mniej niż 150 metrów od najbliższych zabudowań. Należy też przestrzegać czystości i porządku. W terminie od 15 kwietnia do 15 września w terenie zalesionym nie wolno rozpalać ognisk!

Jeżeli wybierzemy opcję weekendową beznoclegową, możemy na samolot powrotny do Katowic (w niedzielę) oczekiwać na lotnisku w Stavanger,  które jest czynne całą dobę, musimy jednak pamiętać, że w soboty ostatni autobus na lotnisko odjeżdża o godzinie 17.40!. Jeżeli go przegapimy, a na pewno przegapimy, bo raczej nie da się biegiem pokonać trasy do i z Preikestolen, to noc spędzamy w Stavanger. Kolejny autobus jest dopiero o 4.30 rano w niedzielę. Przystań promowa czynna jest do godziny 23.00, podobnie dworzec kolejowy. W nocy z piątku na sobotę i z soboty na niedzielę do 4.00 rano czynne są Burger King (Torget 7) oraz McDonald’s (Søregata 7), w pozostałe dni do 22.00. Herbata kosztuje tu 13 NOK.

Oczekiwać na samolot można także spędzając czas na plaży Sola Strand, która znajduje się bardzo blisko lotniska i samego terminala. Tę opcję polecamy w pogodne i ciepłe dni.

Miłą niespodziankę dla podróżnych ma z kolei sam port lotniczy. O poranku, przed bramkami do strefy bezpieczeństwa (na I piętrze) tuż przy ruchomych schodach, na pasażerów czeka stolik z bezpłatną kawą, czekoladą i wrzątkiem. Na zgłodniałych czekają też świeże drożdżówki z rodzynkami. Bułek jest dość dużo, wystarczy dla każdego, należy jednak pamiętać, że to poczęstunek, a nie bezpłatne hotelowe śniadanie! Nie wiemy, czy jest to stała propozycja, czy tylko czasowa. Gdy odlatywaliśmy ze Stavanger z przyjemnością  skorzystaliśmy z pożywnej czekolady i świeżych bułeczek.

Jeżeli macie własne spostrzeżenia, rady lub podpowiedzi – zachęcamy do  podzielenia się nimi z czytelnikami poprzez umieszczenie komentarzy pod tekstem!

Ostatnia aktualizacja 8 kwietnia 2013 r.

Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.
Lecę tam w 2 osoby 6-8 września, czego spodziewać się o takiej porze roku? Da się przeżyć pod prowizorycznym namiotem? Mam buty sportowe lub zimowe trapery - jakie wybrać (szkoda mi pieniedzy na typowe buty w góry, bo na codzień w góry nie jeżdżę). Czy ten temin uchodzi za "sezon" czy "po sezonie", bo podobno "po" prom lub autobus na Pulpit Rock nie jeździ?
Rd85, 14 czerwca 2012, 0:28 | odpowiedz
Piękne, jestem chetny tam poleciec jak sie tylko nadaży okazja
hol2, 14 czerwca 2012, 0:36 | odpowiedz
@ hol2 Wciąż trwa ta okazja :) http://www.fly4free.pl/hit-tego-jeszcze-nie-bylo-fiordy-z-warszawy-za-4-zl/ + z Katowic też jest bardzo tanio.
Hubert, 14 czerwca 2012, 0:41 | odpowiedz
Pytanie - czy jeśli rozbiję namiot w okolicy schroniska, czyli przed drogą na Preikestolen, zamieszkując tam na 1-2 dni, czy mogę spokojnie liczyć, że w schronisku tym umyję się (odpłatnie)? Nigdy w życiu nie spałem pod namiotem i kwestią dyskusyjną jest dla mnie właśnie problem umycia się. Czy wyjdę w tym miejscu na dziwaka? Czy wiadomo w jakich godzinach pracuje schronisko?
Mike73, 14 czerwca 2012, 0:43 | odpowiedz
My powróciliśmy ze Stavanger. Za przelot wydaliśmy 78zł w obie strony za osobę. Nocleg w domu, jedzenie i dojazd/przyjazd z Preikestolen wyszło nam 0zł. Wodę czerpaliśmy z potoków, bo jest czysta i można ją bez problemów pić. Za 3 dni pobytu wyszło na osobę 78zł (przelot), ok. 120zł (przejazdy komunikacją), 50zł bilet do Oil Museum, i trochę kasy na pamiątki, Burger Kinga, bilet do katedry. Nie wydaliśmy więcej jak 350zł/os.
Piotr Michalski, 14 czerwca 2012, 0:46 | odpowiedz
Piotrze napisz nam coś więcej, gdzie spaliście, rozumiem, że namiot? W jakim miejscu? Jaka to była pora roku? Czy ktoś podzieli się jak z kwestią namiotów w sierpniu i co gorzej we wrześniu? Czy tam wrzesień to jak u nas listopad?
PatrycjaS, 14 czerwca 2012, 0:49 | odpowiedz
Lecę pod koniec sierpnia na 2 dni (pierwszy dzień przylot rano, trzeci dzień wylot z rana, więc 2 dni de facto). Jak często trafiają się deszczowe dni? Bo będąc 2 dni chyba wpadnę w desperację, jeśli oba będzie lać i nie da wyjechać w góry.
Luk, 14 czerwca 2012, 0:51 | odpowiedz
My byliśmy 12-15 maj. Temperatura ok. 9-13 stopni w ciągu dnia. Na lotnisku po przylocie spotkaliśmy ekipę (1 chłopak i 3 dziewczyny) z namiotem ... potem wracaliśmy tym samym samolotem i mówili że idzie przeżyć. Ja ze swoją dziewczyną skorzystaliśmy z couchsurfingu, spaliśmy u norweskiej rodziny. Oprócz noclegu, karmili nas, pożyczyli samochód, zabrali na koncert, opowiedzieli o norweskich zwyczajach i poradzili co warto zobaczyć. Jeżdżąc autobusami po Stavanger kierowcami są Polacy (na 6 przejazdów nie spotkaliśmy norwega za kółkiem). Wchodząc na Preikestolen w dwóch miejscach widziałem namioty ... tam nie ma z tym problemu, można się rozbić praktycznie wszędzie.
Piotr Michalski, 14 czerwca 2012, 0:59 | odpowiedz
A jak z namiotem w samolocie? Chyba nie przepuszczą?
Raf, 14 czerwca 2012, 1:05 | odpowiedz
@ Rd85 duża szansa, że pogoda we wrześniu będzie mniej więcej taka jak w środkowej Polsce. W Stavanger byłem 3 razy z czego dwa razy na przełomie sierpień/wrzesień i w tym okresie było bardzo ciepło. Nie mniej dobrze też sprawdzić prognozy przed wyjazdem. W końcu to Norwegia.
radera, 14 czerwca 2012, 2:13 | odpowiedz
p.s. aby wejść na Preikestolen wystarczą zwykłe buty sportowe. Wrzesień to nadal jest sezon. Jesli ktoś będzie bardziej mobilny to na koncu fiordu Lysefjord nad ktorym lezy Preikestolen jest jeszcze jedna wspaniała atrakcja - Kjeragbolten, zaklinowany pomiędzy dwiema skałami głaz, na który można wejść. dojazd ze Stavanger - ok. 2 godzin.
radera, 14 czerwca 2012, 2:25 | odpowiedz
To się nazywa relacja "na czasie". My startujemy z Katowic już za 10 dni i oczywiście planujemy zdobyć Preikestolen. Oprócz tego chcielibyśmy dotrzeć do Kjeragbolten i tu pojawia sie pytanie. Czy ktoś ma jakieś doświadczenia jak sie tam dostać - na razie wiemy, że ze Stavanger jest jeden bezpośredni prom do Lysebotn, ale tylko po południu, a my wolelibyśmy popłynąć tam wcześniej. Podobno wiecej promów jest z Lauvvik, ale jak się tam dostać rano ze Stavanger (poza stopem). Informacje internetowe typu rozkład, mapy sobie znajdziemy - interesują mnie raczej Wasze doświadczenia. Dzięki.
art, 14 czerwca 2012, 8:21 | odpowiedz
@RAF nie przepuszczą dlatego namioty musisz wziąc w bagażu rejestrowanym, którego przelot kosztuje w obie strony ~240zł od siebie moge dodac ze warto poplynac do lysebotn - koniec lysefjordu - i wspiac sie na kjegerbolten http://en.wikipedia.org/wiki/Kjeragbolten koszt promu stavanger -> lysebotn to 220 nok w jedna strone za osobe - prom plynie ~4h - odplywa ze stavanger o 10tej, odplywa z lysebotn o 15stej - lepiej sie nie spoznic bo to jedyny prom na tym odcinku
cml, 14 czerwca 2012, 8:33 | odpowiedz
Jaki jest koszt autobusu z Tau na parking przed schroniskiem zastanawiam sie czy taniej kombinować do przystani promowej, prom i bus czy lepiej od razu tym zielonym busem-prosze o info-dobry pomysł na dłuższy weekend
Adam, 14 czerwca 2012, 8:50 | odpowiedz
A ja też byłm, piwa nie piłam (za drogie) ale zobaczyłam! Jak to zrobiłam za niecałe 60 zł opowiedziałam tutaj ;) http://etraveler.pl/strefa-podroznika/europa/norwegia/autostopem-sladami-norweskich-troli,artykul.html?material_id=4fd26002b564daaf42000000 Jak wam się spodoba to możecie na mnie zagłosować ;)
ragasia, 14 czerwca 2012, 9:32 | odpowiedz
cml, nie wiesz - nie pisz. Oczywiscie, ze namiot w podrecznym przejdzie. Bez sledzi.
blackall, 14 czerwca 2012, 9:42 | odpowiedz
@RAF, @CML z namiotem w samolocie nie ma problemu - przynajmniej jesli zrezygnuje sie z metalowych sledzi/szpilek. Dluzej trwalo tlumaczenie ochronie lotniska ze to co na przeswietlaczu tak cudnie przypomina bombe to menazka z palnikiem turystycznym w srodku :) W autobusie nr 9 z lotniska do Stavanger sa znizki grupowe rzedu 50% przy zakupie powyzej 6 biletow.
Jojosh76, 14 czerwca 2012, 9:48 | odpowiedz
Pytanie - pewnie dla większości banalne, ale ja nigdy nie rezerwowałam lotów - jak na Wizzair zarezerwować lot z Warszawy, ale powrót do Katowic? Mam z tym problem, bo jak wybiorę lot w obie strony to już mam powrót do Warszawy i zmienić się nić nie da....A jak zrobię lot w jedną stronę z Wawy do Stavanger i później jeszcze raz ze Stavanger do Katowic - to ceny są inne, wyższe?
Nina, 14 czerwca 2012, 10:10 | odpowiedz
Z namiotem nie jest tak prosto-w gdańsku sie czepiają-nie tylko śledzie nie ma mowy-ale np. ebonitowy stelaż też nie przejdzie czyli popularne igloo-no chyba że cos na sznurki sie wykombinuje ale jest z tym ryzyko-nie raz sie czepiają. A i lepiej wziąść bagaż-bo żarcie się weźmie
Adam, 14 czerwca 2012, 10:33 | odpowiedz
Swietna relacja! Dodam, ze przyda sie troche szczescia do dobrej pogody. Szlak jest bardzo prosty, radza sobie bez problemu nawet starsi ludzie w zwyklych trampkach. Jednak podczas deszczu robi sie nieprzyjemnie, widoki tak nie ciesza oczu a pieknych fotkach mozna pomarzyc... Dla porownania polecana w komentarzach wycieczka na Kjerag jest wyraznie dluzsza i bardziej wymagajaca. Wracalem stamtad w deszczu, skaly byly sliskie... A byl ktos na "Jezyku trolla"? http://en.wikipedia.org/wiki/Trolltunga Nam niestety zabraklo czasu.
kwarek, 14 czerwca 2012, 10:40 | odpowiedz
Byłem tam ostatnio pod koniec kwietnia cała wyprawa była magiczna a koszt 5 dniowego pobytu wraz z przelotami nie przekroczył 200zł! ( w tym przelot samolotem kat-stav i stav-kat ok 55zł, wykup bagażu podręcznego 30zł - lecieliśmy w 3 osoby także 90zł/3:) bagaż jest bardzo istotny nawet wykupiony w 1 stronę choćby dla samego jedzenie które kupiliśmy w PL i tu następne 35zł, prom ze Stavanger do Tau jak dobrze pamietam wyszedł mnie 88NOK w 2 strony tu wychodzi 165zł jak narazie ale liczac jeszcze zakup wody i krewetek wyszło coś prawie 200zł:) polecam krewetki świeże i tanie bo 35NOK/1kg a i jeszcze kupiliśmy gaz za 60NOK/3 wg mnie była to podstawa) W samolocie poznaliśmy kilku polaków którzy później sami nam zaproponowali transport do centrum Stav, później promem do Tau następnie nocleg na obrzeżach miasta w namiocie, rano ognisko - jemy polskie kiełbaski i ruszamy stopem w stronę Jorpeland i stamtąd na słynny praking wracając jeszcze do prysznica kosztuje 10NOK ale zimna jest za free:) a na dole jest kranik z mega gorącą wodą w której bez problemu zrobimy zupkę chińską czy herbatkę :P. Wchodzimy na Preikestolen jeszcze jeden namiotowy nocleg przy jeziorku na trasie i z rana o niezbyt ciekawej pogodzie ruszamy, za 1 razem nie dostrzegaliśmy potęgi i całego piękna owych skał z racji dużego zamglenia nieświadomi niebezpieczeństwa podchodziliśmy bardzo blisko krawędzi..cóż z wielkim niedosytem wracamy do domu ale w drodze czekaliśmy na choćby najmniejsze przejaśnienia i w połowie drogi podjęliśmy decyzję żeby wrócić niestety pogoda kolejny raz nas zawiodła... znowu idziemy i znowu coś nas ciągnie żeby wrócić i mino zmęczenia za 3 razem udało nam się zobaczyć te piękno! ba! jeszcze jakby tego było mało z racji pogody nie było tam tłumów byliśmy tam praktycznie sami co potęgowało doznania :) dlatego obiecałem sobie że wrócę i kupiłem sobie bilety za 12zł w 2 strony! Pozdro!
Rudy, 14 czerwca 2012, 10:43 | odpowiedz
Hej, A jaka jest opcja wypozyczenia roweru na lotnisku (pewnie slabsza) albo w samym Stavanger, ktos wie? google maps pokazuje mi ze oddleglosc z lotniska do Preikestolen to jakies 50km, czyli kilka godzin jazdy (3-5h zakladam, zalezy od terenu). ktos probowal przejazdzki rowerem na tej trasie? pytanie do tych co jechali, nawet innymi srodkami komunikacji: teren gorzysty? autostrady/drogi szybkiego ruchu po drodze? inne przeszkody?
wisnienka, 14 czerwca 2012, 10:46 | odpowiedz
mam pewne pytanie... W artykule jest napisane : Autobusy BOREAL TRANSPORT są tańsze i za podróż w obie strony (prom + autobus) zapłacimy 140 NOK (sam prom 88 NOK). Natomiast na stronie przewoźnika : Bus roundtrip (ferry is 88,- NOK extra) NOK 140- adult czyli ostatczna cena to 140+88 NOk, tak?
kaja, 14 czerwca 2012, 11:01 | odpowiedz
@ragasia Przeczytałem relacje. Pogratulować niskich kosztów i odwagi.
Piotr Michalski, 14 czerwca 2012, 11:04 | odpowiedz
Przydatny link dla osób planujących kilkudniowy trekking: http://www.turistforeningen.no/english/ Na szlaku jest możliwość nocowania w domkach tzw. nykke, które są samoobsługowe, a koszt noclegu to ok. 80 NOK / os. Wybieramy się na tydzień w lipcu: 24-31.07 - czy ktoś planuje wypad w tym terminie, w większej grupie raźniej i bezpieczniej na odludnym szlaku:-)
MichałCal, 14 czerwca 2012, 11:10 | odpowiedz
Jestem teraz w Norwegii w Kiwi mozna kupic chleb zjadliwy za 6 NOKow, a warto wiedziec ze kazda butelka plastikowa i szklana czy niezgnieciona puszka to 1 NOK wiec idac ulica i zbierajac butelki mozna zebrac na chleb. Punkty zwrotu butelek sa w kazdym sklepie (supermarkecie).
ujemny, 14 czerwca 2012, 12:12 | odpowiedz
Fantastyczna relacja! Fantastyczna! Genialnie opracowana, dokładnie wytłumaczona, z całą masą przydatnych linków i informacji. Oby takie pojawiały się częściej;) Ten, kto jedzie, nie musi już przekopywać się przez fora i cały Internet, żeby poznajdywać połączenia. Gratuluję autorowi;)
kasia, 14 czerwca 2012, 13:05 | odpowiedz
ujemny: to najlepszy biznes to zabrac w podrecznym bagazu ze 100 puszek i oddac je na miejscu w sklepie ... zwroci sie cala wyprawa ;)
Lolek, 14 czerwca 2012, 13:06 | odpowiedz
są jakieś zniżki studenckie na prom? I jaka jest tam pogoda w połowie lipca? Da radę się przespać w samym śpiworze? :)
theo, 14 czerwca 2012, 15:08 | odpowiedz
Witam, wybieram się do Stavanger w sierpniu, 21-23 czyli na dwa pełne dni, planuję jakim cudem upchać namiot do podręcznego i jak najwięcej jedzenia. Czy ktoś z was próbował przejsć odprawę z śpiworem rozpiętym jako kocem? z poduszką nie ma problemu sam testowałem, zastanawia minie śpiwór.. Bo na pewno nie zmieszczą się 2 spiwory dla mnie i dziewczyny plus namiot jakiś mały plus coś do jedzenia.. Pozdrawiam, Michał.
rutekboss, 14 czerwca 2012, 15:14 | odpowiedz
Z Polski najlepiej puszki przywieżć to się bagaż czesciowo zwróci zwłaszcza że do 32 kg mozna załadować. Albo lepiej po co w ogóle jechać-na lotnisku sprzedać i tego samego dnia do Katowic wrócić zarobi się na lot, a do podręcznego można plastikowe puste butelki brać wieć sie opłaca, czego to nasi nie wymyślą
Adam, 14 czerwca 2012, 15:21 | odpowiedz
czy ktos probowal wziac jako podreczny taki okragly namiot Quecha z decathlona, ktory sie rozklada w 2s ? Jest plaski ale ma duza powierzchnie i jeszcze pytanie czy po zakupie biletu mozna jeszcze "dokupic" bagaz rejestrowany? Jezeli tak to czy jest drozej niz jakbym kupil w trakcie rezerwacji? Dla lotu Modlin-Stavanger bagaz kosztowalby 25EUR/lot czyli 50EUR/dwie strony/os Poperam super relacja z fiordow, bardzo przydatna
marcino, 14 czerwca 2012, 17:01 | odpowiedz
Naprawdę super relacja! Zamierzam powtórzyć to samo 30.06-3.07. Tylko bardzo, ale to bardzo zależałoby mi na wyjściu na Kjerag. Jak z możliwościami stopa w tamtą stronę? Ogólnie pewnie niewiele samochodów tam jeździ? Dodatkowo ponawiam pytanie "przedpisemcy" - idzie się w lipcu przespać w samym śpiworze pod warunkiem, że nie pada? :)
qfenix, 14 czerwca 2012, 17:38 | odpowiedz
==> marcino Bagaż rejestrowany dokupić można np. podczas odprawy online. Kosztuje tyle samo co przy zakupie biletów. W sprawie namiotu nie pomogę, nigdy nie przewoziłem.
Konrad, 14 czerwca 2012, 19:21 | odpowiedz
Kartami płaskimi też można płacić we Flybussen. A ja się wybieram na Ambonę i Kamyczek 2-4 lipca. Zatem relacja jakby stworzona dla mnie. Wielkie dzięki!
humbak, 14 czerwca 2012, 19:37 | odpowiedz
@qfenix znajdz na mapie lysebotn i zobacz jak prowadzi droga - nie jestem ekspertem od stopa ale nie wyglada to dobrze :)
cml, 14 czerwca 2012, 19:47 | odpowiedz
Niestety wszyscy Ci, którzy chcą zrobić interes na zwrocie polskich puszek w norweskim sklepie będą teraz zawiedzenie - automat oczywiście przyjmie nam puszki i butelki, ale nie naliczy za nie pieniążków. Automat skanuje kod kreskowy i jeśli jest on nie z Norwegii, wówczas nie dostaniemy kasy.
goskatwo, 14 czerwca 2012, 20:44 | odpowiedz
Czy ktoś płynął promem przez Lysefjord ???
Łasica, 14 czerwca 2012, 22:23 | odpowiedz
@rutekboss Nie próbowałem tego ani nikt z moich znajomych ale były takie plany:p natomiast niedawno dowiedziałem się od pani kasjerki w sklepie bezcłowym ze towar z reklamóweczki owego sklepu nie jest sprawdzany czyli możesz go tam upchać i to powinno przejść. pozdr
Rudy, 14 czerwca 2012, 23:11 | odpowiedz
@Łasica Ja plynalem kilka lat temu z Lysebotn. To bylo dosc drogie. Za 4 osoby+samochod zaplacilismy chyba 1tys NOK (ale moze cos mi sie pomieszalo). Z tego, co pamietam, to prom wtedy rzadko kursowal. Ale widoki fajne, niestety padalo, padalo w tamtym lipcu.
kwarek, 14 czerwca 2012, 23:39 | odpowiedz
@łasica - ja płynąłem - przeczytaj mój wcześniejszy komentarz na stronie numer 1 ps. wniosek racjonalizatorski: mozliwosc linkowania do konkretnych komentarzy by sie przydala oraz kotwica na koncu artykulu po przejsciu na nastepna strone - zebysmy ladowali bezposrednio pod artykulem i mogli czytac kolejne komentarze - teraz trzeba kazdorazowo scroll-owac calosc
cml, 15 czerwca 2012, 11:44 | odpowiedz
Bardzo fajna relacja :) goskatwo ma rację, gdyż w supermarketach można wymieniać tylko butelki z tak zwanym "Pantem" Są one specjalnie oznaczone więc przywiezienie butelek i puszek z Polski nie przyniesie żadnych zysków :p Odnośnie artykułu jeszcze to te domki co są na zdjęciach to akurat nie jest Gamle Stavanger. Gamle Stavanger znajduje się po drugiej stronie głównego portu ( gdy znajdujemy się w centrum przy katedrze, patrząc w stronę portu, należy kierować się lewą stroną przystani, jakieś 200-300 metrów na wprost a następnie schodkami w górę :) )
stavanger, 15 czerwca 2012, 14:29 | odpowiedz
@MichałCal: Wybieramy się w czasie Waszego pobytu, niestety będziemy krócej, bo w dniach 26-28.07. Odezwijcie się na maila: jedi1(małpa)poczta.onet.pl Może ktoś jeszcze w tym terminie się wybiera? pozdrawiam
Jorgul, 16 czerwca 2012, 0:25 | odpowiedz
Hej, swietna relacja z wyprawy. Mam tylko jeden problem. wybieram sie tam w sierpniu. W artykule napisane jest ze koszt promu+busa do preikestolen w te i z powrotem to 140 NOK. Na stronie przewoxnika pisze jednak ze 140 NOK i 88NOK za prom. czyli cena łączna to 228 NOK/os? Czy namiot bez śledzi przejdzie w podręcznym? Pozdrawiam
Maciek, 16 czerwca 2012, 17:36 | odpowiedz
Autorka napisała, że na przystani promowej są szafki na depozyt (koszt 60 NOK. Te 60 NOK to na godzinę czy na dzień ?
Darek, 16 czerwca 2012, 23:24 | odpowiedz
Hi może ktoś wie czy prom ze Stavanger do Lyseboth przybija gdzieś do północnego brzegu już we fiordzie, by można było dopłynąć gdzieś do połowy Lysefjordu i potem wrócić pieszo na Preikestolen parking zahaczając o Pulpit Rock
Dyzio, 17 czerwca 2012, 14:02 | odpowiedz
@dyzio w bretteli jest pomost do ktorego dobija prom (1/3 polnocnego lysefjordu) - prom dobija tam na zadanie stamtad bedziesz mial jakies 5-6h na preikestolen
cml, 18 czerwca 2012, 11:28 | odpowiedz
podobno w Stavanger jest akademik, w kt. można wynajmować pokoje. Czy ktoś coś wie na ten temat?
ark23, 20 czerwca 2012, 12:30 | odpowiedz
Niestety podane ceny biletów nie są właściwe, jak rownież godziny promomu do Tau.
Supaermartyna, 23 czerwca 2012, 22:22 | odpowiedz
Jade 23.08 z Modlina. powrót 25.08. 3 osoby. Szukam współtowarzyszy.
piotrek, 23 czerwca 2012, 22:28 | odpowiedz
namiotu okragłego w podręcznym nie przewieziesz, bo ma ok. 1metra średnicy i z daleka widać, że przekracza znacznie rozmiary. Ja pojechałem ze śpiworem, ale nie da się spać pod gołym niebem. Może się przydać do spania na lotnisku. Godziny wypłynięcia promu do Tau nieprawidłowe, a sam prom kosztuje 88 NOR w dwie strony.
jk, 24 czerwca 2012, 13:36 | odpowiedz
Noclegi w Norwegii Na terenie Norwegi jest mnóstwo kempingów dla turystów gdzie można przenocować w skromnie wyposażonych domkach i gdzie za niewielką opłatą można korzystać z kuchni i prysznica a nawet z pralki. Domki należy rezerwować wcześnie ponieważ na kempingu jest ich zazwyczaj niewiele. Moje podróż po Norwegi opierała się głownie na noclegach w takich domkach na kempingach. Koszt za 4 osobowy domek kształtował się średnio w zależności od miejsca ok 500 koron . Chciałabym podkreślić również że kempingi norweskie są bardzo czyste i schludne, dlatego gorąco polecam . http://www.camping.no Poniżej linki do domków w pobliżu Stavanger. Domki po norwesku to hytte . Często gospodarze przy drodze ustawiają informację że mają do wynajęcia taki domek. Dwa razy udało mi się skorzystać z takich noclegów i muszę przyznać ze warunki były extra. http://www.volstadskogen.no/innhold/hytter_nor.html
Marzenie22, 25 czerwca 2012, 12:09 | odpowiedz
Witam, wybieramy się w sobote do Stavanger i prognozy pogody nie są zachęcające. Zastanawiamy się czy lecieć czy nie. Czy ktoś może jest tam obecnie i móglby dać znać jak sytuacja porzedstawia się. Czy warto wierzyć w te prognozy, że będzie padało najbliższe pare dni?
Kasia, 28 czerwca 2012, 17:43 | odpowiedz
Zapraszam serdecznie na mojego bloga z wyczerpującym opisem podróży do Stavanger - wróciłam 2 dni temu ;) www.laupinka.blogspot.com
Laupinka, 29 czerwca 2012, 18:49 | odpowiedz
"Autobusy BOREAL TRANSPORT są tańsze i za podróż w obie strony (prom + autobus) zapłacimy 140 NOK (sam prom 88 NOK). Bilety kupujemy na promie lub w autobusie." Przed chwilą sprawdzone, że to jest nieprawdą. 140 NOK to cena powrotnego biletu na autobus BOREAL TRANSPORT. Za prom trzeba zapłacić DODATKOWO 88 NOK RT. Dodatkowo bilety na autobus można kupić w informacji turystycznej, płacąc kartą(w autobusie tylko gotówka). Bilety na prom kupowane na promie i można płacić kartą.
humbak, 2 lipca 2012, 22:32 | odpowiedz
piotrek: Ja lecę do SVG z KTW 22 sierpnia i odlatuję 26 sierpnia z HAU do GDN. Chcę wtedy zdobyć Kjerag, bowiem teraz (jestem właśnie w SVG) pada i jest zbyt niebezpiecznie.
humbak, 2 lipca 2012, 22:35 | odpowiedz
cml: W informacji turystycznej w Stavanger nie potrafili mi powiedzieć,czy z Bratteli w ogóle da się wspiąć na Preikestolen... Tak ściany są pionowe i wpadają takowymi do fiordu...
humbak, 2 lipca 2012, 22:36 | odpowiedz
hej, ja z koleżanką wybieramy się 11.08 - 14.08. Poza Preikestolen na pewno będziemy chcieli pojechać jednodniowo do Kjeragbolten, wynajmę w tym celu samochód na miejscu, jeśli ktoś chcę się dorzucić do ceny za wynajem/paliwo i jechać z nami to proszę o odp :)
neprzek, 3 lipca 2012, 13:24 | odpowiedz
RD85 - z W-wy lecicie? Ja z kumplem też. Jakby co pisz na mój_nick + @gmail.com
cieplix, 4 lipca 2012, 11:28 | odpowiedz
Mam ogromną prośbę do kogoś, kto był lub lepiej się orientuje. Można kupić gdzieś w Stavanger kartusz gazowy do palnika turystycznego? Samolotem tego nie przewiozę, a ciepłe jedzonko jest niezastąpione :( (lecę na tydzień 12-19 lipca - ktoś też może? :)). P.S. Wielkie dzięki za tę relację!
Kamil B., 6 lipca 2012, 3:48 | odpowiedz
Kartusze gazowe na każdej stacji widziałem do kupienia w tych samych cenach co u nas. Więc luzik.
Adam, 7 lipca 2012, 17:34 | odpowiedz
Witam, leci ktoś 19-21 lipca? My zarezerwowaliśmy hostel za 300 NOK od osoby, ale te hytte też są kuszące. Na 2 dni to nie chcemy brać rejestrowego. Ciekawa jest opcja promocji na 6 biletów na autobus nr 9. Ciekawe czy to prawda. Opis fly4free świetny, a komentarze i nasze jakże "polskie" kombinatorstwo przezabawne. :)
gregor81, 9 lipca 2012, 13:34 | odpowiedz
hello, czy orientuje się ktoś może jak najszybciej i najtaniej transportem publicznym można się dostać na Kjerag? czy oprócz opcji płynięcia promem z Lauvvik do Lysebotn jest jeszcze jakaś inna możliwość?
nola76, 9 lipca 2012, 20:43 | odpowiedz
Jaki jest koszt wynajęcia samochodu średniej klasy na 2 dni? dzięki:)
nola76, 9 lipca 2012, 20:45 | odpowiedz
Ja zrobiłem wejście w deszczu w 1hrs30 i zejście w podobnym czasie. Też w deszczu. Na górze posiedziałem 30 min. W deszczu i wietrze...
humbak, 10 lipca 2012, 17:54 | odpowiedz
Kamil B. : my lecimy 14-17.07, więc może się spotkamy na szlaku ;)
mamamegi, 11 lipca 2012, 22:35 | odpowiedz
nola76 : ok. 100 euro w Avis
mamamegi, 11 lipca 2012, 22:36 | odpowiedz
Cześć! Lecimy z kumplem (dwóch studentów) w dniach 24-26 lipiec z Modlina. Planujemy zobaczyć klasycznie Pjerkestolen + poczuć klimat Stavanger. Chętnie przygarniemy współtowarzyszy ;) Kontakt: rafal.urtate@gmail.com
Urtajew, 13 lipca 2012, 12:20 | odpowiedz
Moi drodzy. Lecę z przyjaciółmi i dziećmi do Stavanger 28 sierpnia na 2 dni. Chciałabym zobaczyć i Pulpit Rock (świetne wskazówki, dziękuję po stokroć autorom!!!), i Kjeragbolten. Czy ktoś zrobił z Was sobie taką właśnie wycieczkę? Jak najlepiej? I gdzie najpierw? Jeśli udałoby się to jeden dzień poświęciłabym na wspinaczkę, a drugi, powróciwszy do Stavanger, na zwiedzenie miasta. Czy jest jakiś bezpośredni z autobus/prom do Kjeragbolten? Wdzięczna będę za wskazówki.
catkin, 13 lipca 2012, 18:00 | odpowiedz
Dzisiaj wróciłem z wycieczki, wspaniałe widoki. Wycieczka na Kjeragbolten jest dość kosztowna, codziennie rano o 7.30 rusza autobus ze Stavenger. Koszt to 490 NOK.
Patryk, 19 lipca 2012, 18:01 | odpowiedz
Właśnie wróciłam ze stavanger, relacja okazała się bardzo pomocna :) jednak kilka uwag, autobusy Boreal w drodze do preikestolen, wcale nie są tańsze, gdyż w sumie za całą zabawę trzeba zapłacić 248 NOK (autobus+prom), a Tide to koszt 240 NOK. Autobusy Kolumbus na lotnisko to obecnie wydatek 33 NOK, i ważna uwaga- zazwyczaj nie można w nich płacić kartą. Norwegia straszy drogimi cenami, ale naprawdę można zmieścić się w ramach taniego wyjazdu. I warto, ten kraj jest przepiękny. :)
Si, 21 lipca 2012, 11:15 | odpowiedz
"właśnie" wróciliśmy z 2 dniowej wycieczki do Stavanger. Opis z fly4free był bardzo pomocny. Dziękujemy autorom. Kilka uwag z własnego doświadczenia: - W modlinie nie ma bezcłowej.Na lotnisku w Stavanger można się zaopatrzyć w alkohol 60% 0,5 - 66NOK w plastiku - bardzo dobra fińska wódka. - nikt podczas podróży Modlin/Stavanger nie sprawdzał objętości i wagi bagaży. - market KIWI znajduje się koło apteki przystanek przed Dworcem autobusowym w Stavanger - chleb 7 NOK, grill jednorazowy 14 NOK, ceny najtańsze podczas podróży - wodę można pić ze źródeł i kranówkę, nic nas nie bolało po tym eksperymencie. - najniższa temperatura odczuwalna była na plaży koło lotniska: ledwo polary i kurtki dawały radę. Ogólnie temperatura może być bardzo różna, warto wziąć polar i kurtkę, czapka i lekkie rękawiczki też mogą się przydać. NOCLEG: wyczailiśmy może niezbyt tani, ale oryginalny nocleg u Oyvinda, takiego wagabundy. 300 NOK/os, ale opuścił nam trochę za to, że się spóźnił na nasze "zakwaterowanie". Powtarzam, że gość jest oryginalny (wygląda jak leśny dziadek). Nocleg w centrum miasta, ale troche trzeba pokluczyć. :) link do jego strony http://backpackshack.webs.com/
gregor81, 23 lipca 2012, 10:21 | odpowiedz
Fantastycznie tam jest! Słuchajcie, udało nam się odbyć trasę przechodząc z Preikestolen do przystani w Bratteli, stamtąd promem na Kjeragbolten. Dużo kasy zaoszczędziliśmy i naprawdę gorąco polecam. Szczegóły tu: http://www.piszek.com/2012/07/preikestolen-i-kjeragbolten-po-taniosci/
Artpi, 30 lipca 2012, 15:04 | odpowiedz
HI! My we 3 wybieramy się 11.08-14.08 z Modlina mam nadzieję, że spotkamy się w samolocie! ja coprawda myslalam o samochodzie ale poki co stanelo na malej tulaczce z namiotem w roli głownej;) ale kszta na 5 osob to juz calkiem moglby byc ok;) Wszyscy zainteresowani spotkaniem i zdwiedzania razem prosze o kontakt. Smialo;)
eMilka, 3 sierpnia 2012, 0:15 | odpowiedz
eMilka, ja z koleżnką lecimy w tym samym czasie i też z Modlina. Jednego dnia chcemy jechać do Kjeragbolten (głaz wiszący w skale w przepaści). Jakbyście chcieli zabrać się z nami np wziąc samochód na 5 osób to wyjdzie całkiem tanio. W każdym razie napisz do mnie na maila neprzek @ gmail . com, bede mial też internet w telefonie na miejscu, więc jak coś dajcie znać :)
neprzek, 8 sierpnia 2012, 22:34 | odpowiedz
Info fajne ale mało przydatne na miejscu po pierwsze ceny biletów są już wyższe zapłacicie 33 nok za transport busem z lotniska do stavanger po drugie na miejscu jest MASAKRYCZNIE DROGO po trzecie nie wiem jak ktoś pisał te info o Preikestolen booo nie ma opcji zapłacić 140 koron !!!! są dwie opcje albo kupicie bilet za 240 noków na Tide w tym wypadku kupujecie bilet na promie / można w obie strony zakupić albo jest 2 opcja kupujecie na PROMIE tylko bilet na prom 44 nok(w jedną stronę- 88 w obie) a na miejscu w Tau bilet w autobusie linii Boreal transport !!! 80 nok w jedną strone 160 w dwie) siłą rzeczy wychodzi bardzo podobna cena wiec lepiej nie kombinować i kupic bilet na tide oszczędzicie sobie zawracania głowy a jak bedzie was więcej to i zaoszczędzicie bo dają rabaty ;-) polecam nie kombinować bo 240 nok to tylko 120 złoty u nas za tyle w obie strony promem i autobusem(jedzie się kawałek) nie zapłacimy. Sama podróż promem też jest atrakcją ;-) Wspinaczka na pulpit rock jest WYCZERPUJACA, niestety nie mam żadnych oznaczeń informujących o tym że jest to trasa bardzo trudna - na trasie nie ma zadnych zabezpieczeń!!! więc przemyślcie jesli macie małe dzieci ze sobą !!! na sam szczy docierają tylko sprawni młodzi ludzie !!!! to chyba najlepsza informacja że pulpit rock to nie wycieczka po promenadzie ;-p pzdr
dobry duszek, 9 sierpnia 2012, 16:18 | odpowiedz
Super praktyczny opis, na pewno skorzystam z linków, wyprawa z Oslo za 2 dni
ala, 13 sierpnia 2012, 23:23 | odpowiedz
witam Jestem w Stavanger do końca tygodnia w związku z projektem i myślę żeby wyskoczyć na pulpit rock w czwartek tj. 16.08.2012. Mam samochód VW passata na dojazdy. Pracuję do 16-tej czyli mógłbym dojechać na przystań promową na 16:45. Z chęcią zabiorę parę fajnych osób (zrzuta tylko na bilet promowy) benzyna po mojej stronie. Powrót promem o 22:15 bo rano wstaje o 5.30 do pracy :) Jeśli ktoś planuje podróż w tym samym dniu i chciałby się do mnie przyłączyć mimo niewielu godzin na wycieczkę to proszę napisać telefon do siebie gratka@mailplus.pl
Piotrek, 14 sierpnia 2012, 21:51 | odpowiedz
Hej, jade 6.09-8.09. Czy ktos jeszcze sie wybiera w tym terminie. Moze razem sie zabierzemy?
magda, 15 sierpnia 2012, 11:17 | odpowiedz
wlasnie zmienili mi termin lotu, wylot 4.09. moze ktos tez leci w tym terminie?
magda, 20 sierpnia 2012, 22:00 | odpowiedz
Witam:) Opis się naprawdę się przydał, dzięki! Nie będę się rozpisywał co do cen bo to już było. Co do kartuszy gazowych są do kupienia w InterSporcie w Stavanger, blisko portu. Z praktycznych rzeczy dla śpiących pod namiotem, jeśli śpicie w Preikestolel, przy schronisku (raczej hotelu) jest jeziorko, nad którym można się spokojnie rozbić. Przepiękna okolica. Polecam zabrać coś na meszki i komary - zjadają człowieka żywcem:) Pozdrawiam.
Łukasz, 21 sierpnia 2012, 7:47 | odpowiedz
@catkin nie dasz rady zrobic Kjeragbolten i Pulpit Rock w jeden dzien. Ich lokalizacja jest calkowicie inna. Kjerag jest na koncu fiordu, gdzie w czasie kursuje jeden prom rano(duzy prom samochodowy). Mozesz tez wziasc autobus jak ktos juz polecil w tym poscie. Wejscie to okolo 4 godzin dla sprawnych ruchowo, a potem prom powrotny o 6 wieczorem do Stavanger (lub autobus). Nie sadze zeby udalo ci sie dostac w ten sam dzien na Preikestolen. Nie ma polaczen Preikestolen parking - Kjerag parking.
kanagroo1983, 21 sierpnia 2012, 8:09 | odpowiedz
Jak wygląda cena promu Stavanger - Tau?Rozklad mam tylko cen nie mogę się doszukać.
Wojtek, 25 czerwca 2013, 0:13 | odpowiedz
Witam, jak można w sobotę dostać się na lotnisko w Stavanger na wieczorny lot do Katowic - ostatni autobus jest o 17.40 - lot jest dopiero o 21.55 - czy jest jakaś późniejsza forma transportu poza taxi? pozdrawiam
abc, 15 sierpnia 2013, 8:37 | odpowiedz
lecę na 3 dni do stavanger na przełomie września i października. ktoś był w tym czasie? jak tam z pogodą i kursowaniem wszystkich promów i autobusów, jeżdzą normalnie, czy z racji października jakieś zmiany w rozkładach jazdy są? a tak przy okazji czy ktoś orientuje się jak tam z połowem łososia idzie? da radę samemu coś złowić na patelnie? jak tak to na co polecacie łowić?
mck, 27 sierpnia 2013, 13:26 | odpowiedz
Witam :-) ktoś testował opcję wynajmu samochodu i obskoczenia Kjeragbolten i Pulpit Rock w jeden dzień ? Jak myślicie da rade?
gintor, 2 września 2013, 15:26 | odpowiedz
Witam, Jedziemy do Stavanger na fiordy pod namiot w terminie 28.09-01.10.2013. Prosiłbym o informacje odnośnie promów z Tau do Stavanger, bo na stronie przewoźnika widzę tylko daty do 29.09. Ja 29.09 jadę do tau i chciałem wracać 01.10 w godzinach przedpołudniowych. Czy ten prom w październiku też pływa? Ponadto mam pytanie czy w okolicach preikestolen/jorpeland/tau (niekoniecznie koło samego fiordu), są gdzieś fajne miejsca do rozbicia na namiotu blisko jakiegos jeziorka zeby polapac rybki (najlepiej łososia) koło strumyka z wodą i żeby jakieś ognisko rozpalić. Ktoś testował taki patent? Z góry dzięki za wszystkie przydatne informacje. Ponadto jeszcze info gdzie najlepiej kupic gaz byłbym wdzieczny. Pozdrawim
macias86, 17 września 2013, 12:09 | odpowiedz
czy ktoś orientuje się w jakiem okresie droga z Stavanger w kierunku na Oslo przez góry jest zamknięta ??
ssylwia, 18 marca 2014, 11:03 | odpowiedz
lecę z Katowic w piątek 12 września 2014na weekend pod chmurką
krisoporanku, 12 maja 2014, 22:28 | odpowiedz
odezwij się, może się zgramy z wyjazdem w tym samym terminie
opiekaczdokawy, 14 maja 2014, 20:30 | odpowiedz
Lecimy do Stavanger z kolezanka 3 sierpnia i docelowo 4 wylatujemy poznym wieczorem do oslo. moze mi ktos powiedziec czy lepiej zostac w Stavanger na noc czy poszukac noclegu juz blizej samego Preikestolen?? a moze ktos tez leci i chce sie przylaczyc do dwoch szalonych ;)
anula, 12 lipca 2014, 1:21 | odpowiedz
A może ktoś chętny w terminach 13-15.09 ? Wylot 13.09 wieczorem z Warszawy Norwegianem, więc nocka na lotnisku. W niedzielę Pulpit Rock, nocleg w namiocie albo powrót wieczorem na lotnisku, w poniedziałek rano powrót do Gdańska.
Nowo, 4 sierpnia 2014, 9:32 | odpowiedz
NowoA może ktoś chętny w terminach 13-15.09 ? Wylot 13.09 wieczorem z Warszawy Norwegianem, więc nocka na lotnisku. W niedzielę Pulpit Rock, nocleg w namiocie albo powrót wieczorem na lotnisku, w poniedziałek rano powrót do Gdańska.
ja jade ale, 31 sierpnia i tylko do 1 wrzesnia. Macie moze aktulany rozklad promow do Tau?
Piotr, 17 sierpnia 2015, 20:19 | odpowiedz
Piotr
NowoA może ktoś chętny w terminach 13-15.09 ? Wylot 13.09 wieczorem z Warszawy Norwegianem, więc nocka na lotnisku. W niedzielę Pulpit Rock, nocleg w namiocie albo powrót wieczorem na lotnisku, w poniedziałek rano powrót do Gdańska.
ja jade ale, 31 sierpnia i tylko do 1 wrzesnia. Macie moze aktulany rozklad promow do Tau?
Już mam:) Ja lece albo 31.08 do 1.09 albo 4.09 do 05.09. Ktoś też może wtedy leci? Kilka przydanych i aktulanych linków https://www.kolumbus.no/globalassets/ruter/bussruter/stavanger-sandnes-omegn/09-stavanger-tananger-stavanger-lufthavn-sola-solakrossen-forus-kvadrat-sandnes.pdf https://www.norled.no/contentassets/d1245a01950648a880b65194e17c7834/stavanger-tau.pdf http://www.boreal.no/getfile.php/Intranett/Dokumenter/Pulpit_rock_timetable_2.4.15-19.6.15_17.8.15-30-9-15.pdf
Piotr, 18 sierpnia 2015, 17:15 | odpowiedz
ja jade ale, 31 sierpnia i tylko do 1 wrzesnia. Macie moze aktulany rozklad promow do Tau? jednak lecę 31 sierpnia do 1 września. Będę miał auto i 2 miejsca wolne. Na Preikistolen jadę przez Lauvvik (tylko 25NOK/osobę) rano ok.5:00 1 września czyli o jakieś 6:00 rano już będziemy na parkingu do Pulpit Rock, chce się ktoś zabrać? za symboliczne 70 NOK chętnie zabiorę;)
Piotr, 19 sierpnia 2015, 13:11 | odpowiedz
Jeśli chodzi o dojazd ze Stavanger na lotnisko Stavanger (Sola) to uwaga numer 9 linii Columbus został zlikwidowany
Mario, 21 sierpnia 2016, 12:20 | odpowiedz
Dojazd z centrum Stavanger na lotnisko, przystanek nr 17 (numery sa na bocznych szkłach przystanku) w centrum Stavanger koło stawu naprzeciwko dworca autobusowego. Wsiadamy do numeru 2 Columbus (bilety w automacie na stacji autobusowej, płatność tylko kartą albo monetami, nie przyjmuje bilonów papierowych) jedziemy do końca na pętlę 2 czyli do miejscowości Jyora (Szora) autobus zawija na rondzie na ulicy poza miastem koło wjazdu do portu promowego. Wysiadamy i bierzemy nr 42 który wiezie nas na lotnisko pod drzwi terminala. Koszt na osobę na jednym bilecie 33 NOK (jakieś 17 PLN) abo Flybussen z dworca autobusowego w Stavanger prosto na lotnisko za 50 PLN za osobę.
Mario, 21 sierpnia 2016, 12:30 | odpowiedz
Ja wybieram się 16-19.09 troszkę obawiam się pogody - z tym autobusem miejskim dobra sprawa można trochę zaoszczędzić :) do zobaczenia na trasie :)
Rudzia, 21 sierpnia 2016, 15:30 | odpowiedz
Ja z dwiema koleżankami też 16-19.09 może wspólne wynajęcie auta? Pozdrowienia
matt, 31 sierpnia 2016, 1:07 | odpowiedz
matt Ja z dwiema koleżankami też 16-19.09 może wspólne wynajęcie auta?Pozdrowienia
Hei jestem za ;) odezwij się na priv może coś uda się zorganizować - florczake85@gmail.com pozdrawiam :)
Rudzia, 4 września 2016, 21:44 | odpowiedz

porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »