Rusza najdziwniejszy wyścig dookoła Europy. Bez kasy, a płacić można… nie zgadniesz czym

12 stycznia 2018, 21:10||komentarzy 7
autostop

Tydzień czasu, przynajmniej kilka europejskich krajów, żadnych pieniędzy i kart, a cel jeden: dotrzeć do Amsterdamu. Ruszyły zgłoszenia do studenckiego wyścigu „Can you make it?”, w którym używaną walutą będą jedynie… puszki Red Bulla.

Wystarczą własne chęci i dwoje znajomych powyżej 18 roku życia. Wszyscy muszą być studentami uczelni wyższych i w swoim kraju być uznani przez prawo za pełnoletnich. O wygranej decyduje liczba zdobytych po drodze punktów.

–  Jeśli musiałbyś oddać całą gotówkę, karty i własny telefon, czy byłbyś w stanie przemierzyć Europę i dotrzeć do Amsterdamu w siedem dni – używając Red Bulla jako jedynej waluty? – czytamy zachętę na stronie akcji.

Teraz firma przyjmuje zgłoszenia, później rozpocznie się głosowanie i wybór drużyn. Wyniki zostaną ogłoszone 6 marca, a sam wyścig wystartuje 10 kwietnia.

– Przygotujcie jednominutowy film wyjaśniający, dlaczego powinniśmy wybrać właśnie Was. Możecie go nakręcić w dowolnie wybrany sposób – na Instagramie, Snapchacie, telefonem lub kamerą – brzmi instrukcja. – Następnie zamieśćcie go w serwisie YouTube i wyślijcie zgłoszenie. Wasz film zostanie poddany głosowaniu na stronie internetowej – informuje firma na stronie akcji.

Ostateczną decyzję podejmuje jury po zamknięciu etapu głosowania i decyduje, które ze zgłoszonych zespołów staną do walki o nagrodę. A ta na pewno nie będzie łatwa. W sumie do finału przejdzie ponad 200 „trójek”.

Wybrane drużyny na koszt firmy polecą do jednego z pięciu miast startowych – Madrytu, Budapesztu, Sztokholmu, Rzymu lub Manchesteru, gdzie rozpocznie się cała przygoda. Na początek otrzymają 24 puszki napoju i telefon z nieograniczoną transmisją danych, by móc dokumentować przebieg wyjazdu. Nie ma określonej trasy –  znane jest miejsce startu, meta, którą w tym roku ulokowano w Amsterdamie i tzw. checkpointy, w których zawodnicy muszą się meldować.

Żeby udział był ważny, drużyna musi zaliczyć przynajmniej 6 takich „zameldowań”. Można ich dokonać w kilkudziesięciu miastach Europy. Tam też uczestnicy będą mogli uzupełnić zapas swojej „waluty” w zamian za wykonanie przygotowanych przez firmę zadań. Dodatkowo do dyspozycji pozostaje Lista Przygód – sugerowane atrakcje, które mogą przeżyć zawodnicy. Im więcej uda im się „odhaczyć”, tym lepsza będzie ich pozycja w stawce. Na razie firma nie zdradza, co będzie nagrodą. Ostatnim razem były to wakacje dla całej ekipy i kontrakt ambasadora marki, co wiązało się z kolejnymi wyjazdami – oczywiście opłacanymi przez firmę.

– Tak naprawdę największą nagrodą jest dostanie się do tego konkursu i przygoda, którą się tam przeżywa – zapewniają Stanisław, Marek i Michał z „Adventure Time”, polskiej drużyny z poprzedniej edycji. –  Odrzuć jakiekolwiek wątpliwości i zacznij rozglądać się za ekipą. Sami chętnie byśmy to powtórzyli, ale niestety taką niesamowitą przygodę można przeżyć tylko raz w życiu – mówią.

Wtedy w wyścigu wzięło udział 165 zwycięskich studenckich ekip, a wśród nich trzy z Polski. Razem przejechali prawie 400 tys. km i wymienili za usługi, pomoc, podwózkę czy nocleg ponad 16 tys. puszek Red Bulla. Tylko ośmiu drużynom nie udało się dotrzeć na metę wyścigu – do Paryża – w wyznaczonym czasie.

– Załatwili sobie m.in. przelot helikopterem czy wymienili kilka puszek na lekcję windsurfingu na jeziorze Garda – podsumowywała poprzednią akcję – Ale nawet jeśli musieli budować schronienia z kartonów i kąpać się pod wodospadem, 500 studentów z całego świata wykazało silnego ducha zespołu, dzięki któremu potrafiło zdziałać bardzo wiele – zapewniała.

W poprzednich latach przygoda przyniosła niemniej zaskakujące wymiany. Dwie puszki załatwiły przejazd w Alpy, bo jedna z drużyn chciała pierwszy raz zobaczyć śnieg. Inni za 3 sztuki napoju dostali bilety na ćwierćfinałowy mecz piłkarskiej Ligi Mistrzów. Przelot prywatnym odrzutowcem był najkosztowniejszy – 24 puszki, ale na pewno pozostanie niezapomniany.

– My np. staliśmy od 3 godzin na wylocie z Genewy w stronę Paryża próbując łapać stopa. Lał deszcz, nikt nie chciał nad podwieźć i do tego byliśmy w końcu stawki. Nagle zatrzymała się kobieta koło 45 lat w nowym Audi. Gdy dowiedziała się, ze mamy ostatnia chwilę, żeby dotrzeć do Paryża, to zaczęła wydzwaniać po swoich znajomych, czy ktoś tam nie jedzie czy nie mógłby nas przenocować itd. – opowiada Konrad Siegel z krakowskiej drużyny „Cebulaków”, która brała udział w poprzedniej edycji – Ostatecznie sama kupiła nam mnóstwo jedzenia, piwo na drogę i bez słowa zabrała nas na stację kolejową, gdzie dorzuciła 3 bilety na TGV do Paryża. Wszytko dzięki kobiecie, która znając nas pół godziny, postanowiła wydać na nas 150 euro, żeby tylko pomóc – wspomina.

Zawodnicy korzystali aż z 35 różnych środków transportu m.in. samolotów, rowerów, motorówek, pociągów, a nawet rikszy. Polskie ekipy walczyły dzielnie do samego końca. Drużyna „Cebulaki” zajęła 65. Miejsce, „Space For Dream Team” skończyli na 115. pozycji, a miejsce 135. przypadło „Adventure Time”.

– Trzy razy spaliśmy na klatkach schodowych, 12 godzin próbowaliśmy się wydostać z włoskich gór przy temperaturze 0 stopni w nocy, ale i tak nigdy w życiu nie zamieniłbym ani sekundy tego wyjazdu – mówi Konrad. – Czy pojechałbym jeszcze raz? Gdybym mógł, jeździłbym tak co roku do końca życia – podsumowuje.

Zgłoszenia przyjmowane są przez specjalny formularz dostępny na stronie akcji – Red Bull Can You Make It. Czas na nadsyłanie filmów upływa 15. lutego.

Foto: William Perugini/Shutterstock

Szukasz inspiracji na kolejną podróż?

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby skomentować.

Komentarze 7 komentarzy

 1. -15 Dobre Słabe Odpowiedz
  Don_Bartoss 12 stycznia 2018, 21:32

  Komentarz ukryty. Kliknij tutaj aby zobaczyć.

 2. +25 Dobre Słabe Odpowiedz
  Leszek.Warszawa 12 stycznia 2018, 21:48

  Don_Bartoss Głupi pomysł dla zachodnich bezmózgów.

  To nie jest oferta dla Ciebie. Włącz telewizor, otwórz browara, połóż się na wyrku (możesz w butach) i oglądaj seriale, jeden po drugim. Tylko bardzo Cię proszę – jak włączysz komputer to nie wchodź na portale dla podróżników. To nie jest dla Ciebie. Zagraj sobie lepiej w jakąś grę.

 3. +10 Dobre Słabe Odpowiedz
  laura 12 stycznia 2018, 23:02

  Tydzień jest określeniem czasu 😀

 4. +2 Dobre Słabe Odpowiedz
  tybul 13 stycznia 2018, 0:32

  Te DonBartoss, Tobie krzywdę zrobili na tym zachodzie czy jakieś kompleksy masz? Wiecznie cos Ci sie nie podoba.

 5. +3 Dobre Słabe Odpowiedz
  chartsman 13 stycznia 2018, 11:46

  Kurde, ale bajer!! Toż to marzenie życia, żeby tylko człowiek był trochę młodszy…

 6. +5 Dobre Słabe Odpowiedz
  becek 13 stycznia 2018, 16:07

  ten wyścig ruszył 01.05.2004 jak weszliśmy do UE
  trwa do dzisiaj

 7. -2 Dobre Słabe Odpowiedz
  GUCIO HAPONEN 13 stycznia 2018, 19:46

  Leszek.Warszawa

  Don_Bartoss Głupi pomysł dla zachodnich bezmózgów.

  To nie jest oferta dla Ciebie. Włącz telewizor, otwórz browara, połóż się na wyrku (możesz w butach) i oglądaj seriale, jeden po drugim. Tylko bardzo Cię proszę – jak włączysz komputer to nie wchodź na portale dla podróżników. To nie jest dla Ciebie. Zagraj sobie lepiej w jakąś grę.

  To taki forumowy wiejski filozof, ostatnio kłócił się do upadłego o… definicję wskaźników finansowych. 😉

Zobacz także

Islandia na 2-dniową wycieczkę za 413 PLN (loty z Poznania, apartament, auto)

19 marca 2018, 19:04||Dodaj komentarz

Islandia na 2-dniową wycieczkę za 413 PLN (loty z Poznania, apartament, auto)

Tygodniowy pobyt w Tajlandii za 1828 PLN (loty z Warszawy do Chiang Mai + noclegi ze śniadaniami)

19 marca 2018, 17:50||Dodaj komentarz

Tygodniowy pobyt w Tajlandii za 1828 PLN (loty z Warszawy do Chiang Mai + noclegi ze śniadaniami)

Majówka w Skandynawii: 2-dniowy pobyt w Norwegii za 397 PLN (loty z Lublina, noclegi, auto)

19 marca 2018, 15:40||Dodaj komentarz

Majówka w Skandynawii: 2-dniowy pobyt w Norwegii za 397 PLN (loty z Lublina, noclegi, auto)

Dużo ważysz albo masz dziecko? Zapomnij o klasie biznes w Dreamlinerze, nawet jeśli za nią zapłaciłeś

19 marca 2018, 14:55||komentarze 2

Dużo ważysz albo masz dziecko? Zapomnij o klasie biznes w Dreamlinerze, nawet jeśli za nią zapłaciłeś

Tanie loty na południe Francji: Bordeaux z Warszawy za 88 PLN

19 marca 2018, 14:10||Dodaj komentarz

Tanie loty na południe Francji: Bordeaux z Warszawy za 88 PLN