Fly4free.pl

Wielki raport Polskiej Izby Turystyki. Wiemy już wszystko o tegorocznych wakacjach Polaków!

all inclusive
Foto: Tero Vesalainen / Shutterstock

Ile płaciliśmy za wakacje w tym sezonie? Dokąd najchętniej wyjeżdżaliśmy? Ilu z nas zdecydowało się spędzić wakacje w Polsce, ilu za granicą, a nawet ile bonów turystycznych wykorzystano w tym czasie? Raport Polskiej Izby Turystyki podsumowuje tegoroczny sezon, a jak to zwykle bywa – niespodzianek nie brakuje.

Najnowszy raport „Zagraniczne wakacje Polaków 2021” został stworzony przez Polską Izbę Turystyki we współpracy z trzema dużymi portalami agregującymi oferty biur podróży – wakacje.pl, Travelplanet.pl i Fly.pl. Badanie kompleksowo przedstawia zachowania i wybory Polaków w trakcie tegorocznego sezonu letniego.

Polska? Bardzo chętnie!

Jeśli dużo podróżujecie i otaczacie się podobnymi ludźmi, możecie mieć wrażenie, że podróże są czymś absolutnie powszechnym, a najchętniej wybieramy kierunki zagraniczne. Tymczasem nic bardziej mylnego. Z badania UCE Research wynika, że na urlop dłuższy niż 5 dni wyjechało 56,3 proc. z nas. I bezapelacyjnie królowały wyjazdy w Polsce. W obrębie naszego kraju wypoczywało 81,2 proc. wszystkich urlopowiczów. Mniej niż co piąty z osób (18,8 proc.), które w ogóle wyjechały na taki urlop, zdecydował się na wyjazdy zagraniczne.

To, co nie jest zaskakujące to miejsca, które najchętniej odwiedzamy w Polsce. 38 proc. wczasowiczów wybrało urlop nad Bałtykiem, a 26 proc. polskie góry. Oczywiście nie bez znaczenia był tutaj bon turystyczny, który przysługuje wszystkim beneficjentom świadczenia 500 plus.

Z wypoczynku z Polskim Bonem Turystycznym skorzystało już 5 mln dzieci. W ciągu dwóch miesięcy wakacji liczba aktywacji wzrosła do 3 mln, a zrealizowane płatności wyniosły w sumie ponad 1,7 mld zł (z czego ponad miliard w okresie wakacji) – czytamy w raporcie.

Co ciekawe, Polska znalazła się również pośród najczęściej wybieranych kierunków wśród klientów biur podróży. Co prawda zajęła dopiero 8. miejsce, ale to i tak zaskakująca zmiana, gdyż wcześniej najczęściej organizowaliśmy wyjazdy po Polsce na własną rękę.

Odsetek krajowych wakacji kupowanych w biurach podróży wzrósł sześciokrotnie, choć zdajemy sobie sprawę, że i tak nie odzwierciedla on do końca rzeczywistej pozycji naszego kraju w turystycznych preferencjach – mówi Radosław Damasiewicz, prezes Travelplanet.pl. – Turyści coraz bardziej przekonują się do biur podróży, które oferują wypoczynek w Polsce w konkurencyjnych cenach oraz – sprzedają klientom nie tylko nocleg, lecz całą imprezę turystyczną. A to rodzaj bezpłatnej polisy na wypadek ewentualnego lockdownu – dodał.

Foto: Polska Izba Turystyki

Polacy zmienili podejście i stawiają na jakość

Fakt, że zdecydowana większość wybierała wakacje w Polsce, wcale nie wpłynęło źle na wyniki biur podróży i wyjazdów zagranicznych. A wręcz przeciwnie – udało się osiągnąć niemal tak dobre wyniki jak przed pandemią.

Sezon letni 2021 roku pokazał, że Polacy kochają zagraniczne podróże. Kiedy tylko rządy Polski czy innych krajów luzowały obostrzenia, zainteresowanie klientów wycieczkami gwałtownie rosło, co dalej przekładało się na sprzedaż. W szczycie sezonu były momenty, kiedy oferty do popularnych miejscowości i hoteli znikały jak świeże bułeczki – komentuje Dariusz Górzny, prezes wakacje.pl. – Biura, które w zeszłym roku zanotowały straty finansowe, ten rok powinny zakończyć już na plusie. Szacujemy, że w przyszłym roku rynek pod względem wielkości wróci do poziomów z 2019 roku lub nieco urośnie – dodaje.

Prym wiodły Turcja, Grecja, Bułgaria i Egipt. Z raportu wynika również, że nie oszczędzaliśmy i stawialiśmy na wygodę i wysoki standard wypoczynku. Aż 75 proc. turystów wybrało hotele 4* i 5*-cio gwiazdkowe. Średnio za całą rezerwację płaciliśmy 6658 PLN, a średni koszt imprezy dla jednej osoby wynosi 2512 PLN. Oczywiście najchętniej wybieramy podróże samolotem (93,5 proc.) i wyżywienie all inclusive (83 proc.), ale warto zwrócić uwagę na trzykrotny wzrost klientów na oferty z dojazdem własnym.

Foto: Polska Izba Turystyki

– Tegoroczny raport potwierdza, że polski turysta jest ciekawy świata, coraz bardziej otwarty na nowe kierunki i nowe doświadczenia. Nie szuka najtańszego hotelu, potrafi docenić jakość – czytamy w komunikacie. – Turyści najwyraźniej chcieli powetować sobie miesiące lockdownu.

W tym roku chętnie wybieraliśmy też na wakacje kierunki egzotyczne – wcześniej rezerwowane głównie na zimę, takie jak Dominikana, Meksyk czy Malediwy. W przypadku dwóch pierwszych nie bez znaczenia pozostaje na pewno fakt, że są one otwarte dla turystów z Polski bez żadnych obostrzeń.

Co ciekawe, Polacy są też w ścisłej czołówce, jeśli chodzi o determinację do podróży pośród innych narodów. Aż 79 proc. z nas planuje jakiś wyjazd turystyczny w ciągu najbliższego pół roku. Stawia nas to na pierwszym miejscu w tej kategorii w Europie.

Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.

Nie ma jeszcze komentarzy, może coś napiszesz?


porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »