Fly4free.pl

Węże, krokodyle, ptaki i rzadko spotykane jaja. Przemyt zwierząt drogą lotniczą kwitnie

Tygrys w walizce
Foto: Twitter / ofigenno
To niesamowite, do czego mogą posunąć się przemytnicy, chcący nielegalnie przetransportować samolotem kontrabandę.

…i gdy myślicie, że na lotnisku już nic was nie zdziwi, z okolic kolan jednego z pasażerów stojących przed wami w kolejce do kontroli bezpieczeństwa słychać… gruchanie. Chwilę później wszystko jest jasne: mężczyzna próbował przemycić dwa gołębie. Zostały ukryte w spodniach, w specjalnych opakowaniach. Były żywe.

Ta historia zdarzyła się kilka lat temu na lotnisku w Dubaju. Niestety, co chwilę słyszymy o nowych przypadkach prób przemytu roślin i zwierząt. Nie tylko żywe zwierzaki są obiektem zainteresowania przemytników. Równie intratnym biznesem jest szmuglowanie produktów, które zostały z nich wytworzone.

Przemyt na lotnisku

Fot. ofigenno.com

Przemyt zwierząt

Lotnisko Heathrow raz na jakiś czas decyduje się ujawnić, z jakimi nietypowymi przypadkami ma do czynienia. Na terenie tego portu lotniczego konfiskowane są zarówno przedmioty (na przykład buty z wężowej skóry, łuski rzadkich zwierząt czy rogi antylopy), jak i żywe zwierzęta, niekiedy objęte ochroną jako gatunki zagrożone wyginięciem.

Jaszczurki, lemury, krokodyle, żółwie… a nawet legwany. To wszystko „przewinęło się” przez ręce służb odpowiedzialnych za kontrolę bezpieczeństwa na londyńskim Heathrow. Pracownicy śmieją się, że czekają na zarekwirowanie przemytnikom słonia – bo prędzej czy później zapewne i do takiej próby dojdzie.

Animal Reception Centre na Heathrow nazywane jest niekiedy nawet „Arką Noego”. Nietrudno się domyślić, skąd się wzięło to określenie.

Przebyt zwierząt

Fot. Susie Pritchard / susannah ireland

Pomysłowość czy bestialstwo?

W Polsce nie jest wcale lepiej. Problem dotyczy nie tylko lotnisk, ale również lądowych przejść granicznych. Wiele osób, skuszonych wizją szybkiego zarobku, decyduje się na ryzyko przemytu.

Pracownicy Izby Celnej w Cieszynie wspominają papugę, która była przemycana… w butelce, oklejonej dla niepoznaki taśmą.

Przemyt zwierząt

Fot. WWF Panda / Izba Celna Cieszyn

Celnicy z Przemyśla dorzucają do tego przypadek przemytu żółwi, które (specjalnie zabezpieczone) były umieszczone w schowku pod tapicerką samochodu.

Pomysłowość przemytników nie zna w tej materii granic.

Przemyt

Fot. WWF Panda / Izba Celna Przemyśl

Szmuglować można wszystko

Wróćmy na lotniska. Dużym problemem są próby przemytu niewinnie wyglądających pudełek o bardzo kontrowersyjnej zawartości. Sproszkowane rogi dzikich afrykańskich zwierząt, które w niektórych państwach azjatyckich są traktowane jako afrodyzjak, buteleczki z niedźwiedzią żółcią, zmiażdżone kości tygrysów, suszone koniki morskie, a nawet… wypchane zwierzęta i ich skóry.

Niekiedy zadziwieni są sami pracownicy służb bezpieczeństwa. Na lotnisku w Gujanie Francuskiej zatrzymano człowieka, który próbował przemycić kolibry. Gdzie znalazł dla nich skrytkę? W spodniach.

Przemyt kolibrów

Fot. ofigenno.com

Konwencja waszyngtońska

Ważnym dokumentem, ograniczającym transgraniczny handel różnymi gatunkami roślin i zwierząt – jak również wytworzonymi z nich produktami – jest konwencja waszyngtońska, czyli CITES. Konwencja reguluje przemieszczanie się przez granice państwowe blisko 35 tys. gatunków roślin i zwierząt.

Monika Pabisek, rzecznik prasowy portu lotniczego w Krakowie, wspomina w rozmowie z Fly4free.pl:

– Zatrzymania okazów zwierząt i roślin gatunków zagrożonych wyginięciem niestety nie należą do rzadkości. Na mocy konwencji CITES na terenie naszego portu lotniczego skonfiskowano ponad 600 kg produktów pochodzenia zwierzęcego, objętych zakazem przywozu do UE – opowiada rzeczniczka prasowa. – Zdarzały się koralowce… i to aż 9 sztuk, a nawet 3 skóry z niedźwiedzia – dodaje Monika Pabisek.

– A co było najbardziej nietypowego, co zostało zatrzymane w Kraków Airport w 2017 roku?

– Zdecydowanie najbardziej w pamięć zapadła czaszka niedźwiedzia czarnego, czyli baribala.

Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.
Avatar użytkownika
Jak mozna???? Co za bestialstwo i okrucienstwo!!! Takie osoby powinny byc poddawane takim samym torturom...
mala1802, 3 stycznia 2018, 16:56 | odpowiedz

porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »