Fly4free.pl

Ukryte opłaty i pułapki w biurach podróży. Nie daj się nabrać i znaj swoje prawa

dziewczyny na wakacjach
Foto: Olesya Kuprina / Shutterstock
Kiedy i z jakiego powodu biuro podróży może zmienić cenę wyjazdu? Czy warto ubezpieczyć się od rezygnacji z wczasów? Czy, kiedy i na jakich zasadach w ogóle mogę zrezygnować z wakacji z biurem podróży? Odpowiadamy na wszystkie te pytania!
Fly4free.pl to nie tylko ogromna i zaangażowana społeczność doświadczonych podróżników, ale także stale dołączające nowe osoby, które dopiero zaczynają swoją przygodę z wyjazdami. To właśnie dla nich zebraliśmy najbardziej podstawowe informacje w jednym miejscu. Wszystkie artykuły przygotowane dla początkujących podróżników znajdziesz w naszym ABC podróżowania.

Na początku warto zaznaczyć, że odkąd obowiązuje nowa ustawa o imprezach turystycznych i innych usługach powiązanych, klienci biur podróży w całej Unii Europejskiej są traktowani tak samo. To znaczy, że nie ma już znaczenia, czy kupujesz wczasy w polskim, niemieckim czy brytyjskim biurze podróży. Wszystkich obowiązują te same zasady, a urlopowicze mają takie same prawa.

Dlatego, jeśli podpisałeś już umowę, a coś nie idzie po twojej myśli, zamiast panikować, przeczytaj odpowiedzi na kilka najczęściej zadawanych pytań.

Czy biuro podróży może podnieść cenę wyjazdu?

Tak i nie. Wyobraźmy sobie taką sytuację – kupiłeś wyjazd z dużym wyprzedzeniem, gdy kurs dolara oscylował na poziomie… powiedzmy 4,20 PLN. Niestety giełdy i światowe rynki mają w nosie twój wypoczynek i zanim zdążysz złapać drinka nad basenem, złotówka traci na wartości, a dolar kosztuje już 4,60 PLN. Do tego pojawiają się jakieś problemy w Zatoce Perskiej i nagle drożeje także ropa. Niby nic cię to nie obchodzi – ty chcesz tylko ubrać kąpielówki albo bikini i dać nura do basenu. Tymczasem biuro podróży przysyła informację, że musisz dopłacić 400 PLN od osoby.

Pierwsze, co należy zrobić w takiej sytuacji to dokładnie sprawdzić swoją umowę. Podpisywałeś ją dawno, masz prawo nie pamiętać wszystkich szczegółów, w dodatku zaaferowany wizją niedużej odległości do plaży i animacji dla dzieci, machnąłeś ręką na wszystkie szczegóły. Biuro może zmienić cenę wyjazdu tylko, jeśli wcześniej zawarło taki zapis w umowie.

Jeśli znalazłeś już odpowiednią informację i faktycznie, biuro poinformowało cię, że cena może ulec zmianie, to jeszcze nie koniec świata. Przede wszystkim taka zmiana może być podyktowana tylko kilkoma konkretnymi czynnikami – wzrost kursów walut, wzrost podatków lub opłat od usług turystycznych (np. opłaty klimatyczne, lotniskowe, portowe) lub wzrost cen paliw.

Warto wiedzieć!
Cena nie może zmienić się później niż na 20 dni przed wyjazdem. A jeśli koszt wzrósł o więcej niż 8 procent, możesz zrezygnować bez żadnych konsekwencji. Ważny jest też fakt, że prawo do zmiany ceny działa w dwie strony. Gdy cena waluty, paliwa czy opłat lub podatków pójdzie istotnie w dół, biuro podróży powinno obniżyć cenę. Oczywiście zdarza się to rzadko, ale znając nasze prawa, możemy się tego domagać.

Czy mogę zrezygnować z wyjazdu z biurem podróży?

Zawsze można zrezygnować, ale nie zawsze za darmo. Każda umowa przewiduje sytuację, w której z różnych powodów nie chcesz lub nie możesz skorzystać z wyjazdu. W zależności od biura i czasu, jaki pozostał do imprezy, możesz spodziewać się zwrotu części kosztów. Jeśli jednak rezygnujesz w ostatniej chwili biuro zabierze nawet 90 proc. ceny, jeśli robisz to z dużym wyprzedzeniem (minimum 40 dni) stracimy od 7 do 25 proc. Niektóre biura stosują też stałą opłatę manipulacyjną za odwołanie.

Są jednak wyjątki. Przede wszystkim wiele biur podróży oferuje opcję ubezpieczenia się od kosztów rezygnacji. Mówiąc prościej – jeśli zrezygnujesz z wyjazdu, ubezpieczyciel wypłaci różnicę, którą wcześniej potrąci biuro. Takie ubezpieczenie możesz też wykupić na własną rękę i, w zależności od wersji, obejmuje ono wiele czynników, które przeszkodziły w wyjeździe. Między innymi: chorobę, ciążę, kradzież dokumentów czy wypowiedzenie umowy przez pracodawcę.

W wielu wariantach uwzględnione są też dodatkowe powody rezygnacji – np. wyznaczenie terminu egzaminu poprawkowego, konieczność stawienia się w sądzie czy nawet uczestnictwo w procedurze pobierania krwiotwórczych komórek (czyli jesteś dawcą szpiku i właśnie okazało się, że pobranie nastąpi w trakcie planowanego wyjazdu).

Bezpłatnie możesz zrezygnować z takiego wyjazdu, w którym organizator zmienił istotne elementy – miejsce, termin, środek transportu. Przykład? Kupuję wczasy w Bułgarii z przelotem z Polski, a gdy zbliża się wyjazd, biuro podróży mówi, że jednak pojedziemy autokarem, wyjazd planowany na koniec lipca zostaje przesunięty na początek sierpnia albo zamiast Szarm el Szejk organizator próbuje wysłać mnie do Hurghady. Są to zmiany, na które wcale nie musicie się zgadzać.

dziewczyny na plaży
Foto: Ground Picture / Shutterstock

Czy biuro podróży może stosować ukryte opłaty?

Oczywiście, że może, ale dzięki nowej ustawie jest to dość utrudnione. Dawniej biurom podróży zdarzało się przemilczeć kłopotliwe (dodatkowo płatne) elementy wyjazdów, dziś będą musiały pokryć twoje wydatki. Przykład? Proszę bardzo. Oglądasz przepiękne zdjęcia jednej z ofert wyjazdu na hiszpańskie wybrzeże. Hotel zlokalizowany jest przy plaży, a na niej znajdują się rzędy leżaków z parasolami. Oczami wyobraźni widzisz już, jak brązowieje nasza skóra, dzieci budują gigantyczne zamki z piasku, a stos książek do przeczytania maleje z każdym dniem.

Dopiero na miejscu odkrywasz, że leżaki owszem są i nawet mogą z nich korzystać goście hotelowi, ale komplet z parasolem kosztuje 10 EUR dziennie. No i klops, bo 7-dniowe wczasy nagle stają się droższe o blisko 300 PLN, a przecież wszystko miało być już w cenie.

Zgodnie z nowym prawem, biuro podróży nie może ukrywać przed tobą takich niespodzianek. Jeszcze przed podpisaniem umowy przedstawiciel biura musi poinformować o wszystkich szczegółach wyjazdu, w tym absolutnie każdej dodatkowej opłacie – od tych zaskakujących, typu płatne leżaki czy ręczniki, poprzez dopłaty za napoje alkoholowe w wyjeździe all inclusive, sprzątanie czy animacje dla dzieci, aż po te bardziej oczywiste – opłaty za napoje z minibaru albo wycieczki fakultatywne. Klient musi dokładnie wiedzieć, co jest wliczone w cenę, a za co przyjdzie mu dodatkowo zapłacić.

Jeśli dojdzie do sytuacji, w której nie zostałeś poinformowany o takich opłatach – na przykład za wspomniane leżaki, to biuro podróży będzie musiało wyrównać tę kwotę.

WAŻNE
W przypadku wątpliwości, to nie ty będziesz musiał udowodnić, że nie wiedziałeś o opłatach. To biuro podróży musi wykazać, że zostałeś poinformowany o wszystkich niuansach. Najczęściej poprosi po prostu o podpisanie Ogólnych Warunków Umowy, w których wszystkie „haczyki” muszą być wyszczególnione. Biuro podróży może też podsunąć także dodatkowe dokumenty np. regulamin wyjazdu. Warto je wszystkie przeczytać.

Znaj swoje prawa

Podsumowując: na linii biuro podróży – klient, wcale nie musisz być na straconej pozycji. Wystarczy znać swoje prawa, egzekwować je, a w razie problemów zgłaszać się do odpowiednich urzędników.

Przydatne informacje
  • Jeśli w umowie istnieje zapis o możliwości podniesienia ceny wyjazdu ze względu na wahania kursów walut, cen paliwa czy innych podatków i opłat, to działa on w dwie strony
  • Jeśli ropa czy dolar będą tańsze, masz prawo domagać się obniżenia ceny wycieczki
  • Cena nie może się zmienić później, niż 20 dni przed wyjazdem. Jeśli wzrośnie o więcej niż 8 proc. możesz bez konsekwencji zrezygnować z wyjazdu
  • To biuro musi cię poinformować o wszystkich niuansach umowy (w tym opłatach dodatkowych). I to biuro będzie musiało udowodnić, że wiedziałeś o nich przed podpisaniem umowy, a nie odwrotnie
  • Jeśli biuro podróży ukryło przed tobą jakieś dodatkowe koszty – opłatę za leżaki, pościel, napoje alkoholowe w wersji all inclusive – to po jego stronie jest ich pokrycie
  • Warto wykupić opcję bezpłatnej rezygnacji – zwłaszcza, jeśli kupujesz wakacje z dużym wyprzedzeniem. W życiu zdarzają się różne sytuacje i choć dziś jesteś pewny wakacji, nie zawsze wszystko idzie po twojej myśli
  • Jeśli musisz zrezygnować z wyjazdu i wygląda na to, że stracisz dużo pieniędzy, spróbuj znaleźć kogoś, kto odkupi twój wyjazd. Dowiedz się wcześniej w biurze, czy i ile będzie kosztowała zmiana nazwisk
  • Organizator musi zwrócić ci wszystkie koszty, jeśli zmieni istotne elementy wyjazdu – miejsce, termin czy środek transportu
Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.
Bardzo przydatny artykul, mam tylko pytanie- skąd się dowiedziec czy np cena paliwa czy ropy spadła i jak to wyegzekwowac w cenie?
Jomko, 28 czerwca 2023, 22:39 | odpowiedz

porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »