Fly4free.pl

Polski pilot wylądował samolotem na szczycie wieżowca w Dubaju!

Foto: Red Bull Photography
Pracujący dla węgierskich linii Wizz Air pilot Łukasz Czepiela wylądował we wtorek dwupłatowym samolotem na dachu słynnego, liczącego 56 pięter hotelu Burdż Al Arab w Dubaju. Dokonał tego jako pierwszy pilot na świecie.

Do niesamowitego lądowania doszło we wtorek o godzinie 6.58 lokalnego czasu. Wyczyn jest tym bardziej niezwykły, że Czepiela miał do dyspozycji bardzo mały „pas do lądowania” o średnicy zaledwie 27 metrów.

Czepiela wylądował na specjalnym lądowisku dla helikopterów samolotem Carbon Cub,.Co warte podkreślenia, lądowisko znajduje się na wysokości 212 metrów.

„Najpierw bezpiecznie posadził samolot na helipadzie, a następnie wystartował z niego w niezwykle spektakularny sposób. Aby zmieścić na nim nieco ponad 7-metrowej długości maszynę, musiał zakończyć manewr podejścia do lądowania na mniej więcej takim samym dystansie, jakby lądował w poprzek boiska do koszykówki”
– czytamy w relacji.

– Jeszcze nie czuję, że zapisałem się w historii. Czuję, że po prostu zrobiliśmy coś niesamowitego. Ślady opon, które można teraz tutaj zobaczyć, to pierwsze takie ślady, jakie zostawiono na tym helipadzie przy pomocy samolotu. Nikt tego nie powtórzy – mówił szczęśliwy pilot po udanym manewrze.

Do wykonania tego manewru Czepiela przygotowywał się 2 lata – tylko w ciągu ostatnich 12 miesięcy wykonał 650 próbnych lądowań, ale wszystkie odbywały się wyłącznie na namalowanym na ziemi okręgu.

Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.

Nie ma jeszcze komentarzy, może coś napiszesz?


porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »