Fly4free.pl

Najdłuższy tunel kolejowy świata zamknięty. Dzięki temu pociągi… będą jeździć fenomenalnym objazdem!

Szwajcaria
Foto: Leonid Andronov / ShutterStock
Na skutek wykolejenia wagonów i zniszczenia ośmiu kilometrów torów kolejowych, alpejski kolejowy tunel bazowy Świętego Gotarda będzie zamknięty dla pociągów pasażerskich przez kilka miesięcy. W efekcie będą one jeździć alternatywną trasą, która będzie co prawda dłuższa, ale pod względem widokowym prezentuje się fenomenalnie.

Pasażerowie pociągów między północną a najbardziej wysuniętą na południe częścią Szwajcarii będą musieli obejść się smakiem, jeśli chodzi o przejazd przez najdłuższy tunel kolejowy na świecie. Powodem jest wykolejenie się pociągu towarowego i łącznie 16 wagonów, do którego doszło 10 sierpnia, o czym informował krajowy operator kolejowy SBB. Nikt na szczęście nie został ranny, ale straty były znaczne – przede wszystkim zniszczone zostały tory.

Tunel jest kluczową arterią dla przewozu towarów i ładunków, szczególnie między Niemcami na północy i Włochami na południu. Według szwajcarskiego rządu w 2022 roku ponad dwie trzecie kolejowego ruchu towarowego przez Alpy przeszło właśnie przez tunel. SBB informowało, że jedna część tunelu, która nie została naruszona podczas wykolejenia, powinna być dostępna w najbliższych dniach, ale tylko jeśli chodzi o przewóz towarów. Na powrót pociągów pasażerskich będzie trzeba poczekać kilka miesięcy. Nie podano jednak konkretnej daty przywrócenia połączeń.

Nie ma jednak tego złego, co by na dobre nie wyszło. Wskutek wykolejenia, pociągi pasażerskie mają być kierowane do odwołania wzdłuż „trasy panoramicznej”, co wydłuży czas podróży o około godzinę. Z drugiej jednak strony pasażerowie będą mogli podziwiać wspaniały krajobraz Alp Szwajcarskich, turyści powinni być więc zachwyceni, jeśli chodzi o względy widokowe.

57-kilometrowy tunel bazowy Świętego Gotarda (Gotthard Base Tunnel) został otwarty w 2016 roku, a jego budowa trwała 17 lat i pochłonęła 12,2 mld franków szwajcarskich. W ceremonii otwarcia uczestniczyli przywódcy Francji, Włoch i Niemiec. Powstał on w celu skrócenia czasu podróży, ułatwienia ruchu drogowego i zmniejszenia poziomu zanieczyszczenia powietrza.

Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.

Nie ma jeszcze komentarzy, może coś napiszesz?


porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »