Fly4free.pl

Mnóstwo opóźnionych połączeń, część samolotów odwołanych. Zabrakło kontrolerów ruchu

kontrola ruchu lotniczego
Foto: Gorodenkoff / Shutterstock
Jeśli przylatujecie dziś do Polski albo znacie kogoś, kto ma takie plany – lepiej od razu uzbroić się w cierpliwość. Wiele połączeń doleci dziś do kraju ze znacznym opóźnieniem, część lotów może zostać w ogóle odwołana. Nie inaczej jest też z samolotami, które mają dziś z Polski wystartować. Wszystko przez problemy z kontrolą ruchu lotniczego.

Od kilku tygodni wiadomo, że Polska Agencja Żeglugi Powietrznej ma spory problem z kontrolerami ruchu lotniczego. Między jednymi i drugimi trwa spory konflikt. Związki zawodowe nie zgadzają się na zmiany wynagrodzenia i organizacji pracy, które chce wprowadzić PAŻP. W efekcie pod koniec tego miesiąca wielu kontrolerów planuje odejść z pracy. Choć początkowo liczono, że negocjacje rozwiążą problem, to w tej chwili rozmowy zawieszono.

Efektem są znacznie braki personelu w polskich wieżach kontroli lotów. W efekcie niedoboru pracowników Lotnisko Chopina musiało dziś wyłączyć system A-CDM, który znacząco usprawnia starty i lądowania. I szybko zobaczyliśmy skutki tej decyzji.

Najgorsza sytuacja w Warszawie

Sprawdźmy, jak sytuacja wygląda na poszczególnych lotniskach. Na samym lotnisku Chopina w tej chwili opóźnionych jest już 9 samolotów w najbliższych godzinach. To m.in. połączenia z Tallina, Stambułu, Budapesztu, Bukaresztu, Paryża czy Madrytu. Jest już też pierwszy odwołany lot – to połączenie Lufthansy z Monachium, które miało dotrzeć do Warszawy o 21:10.

Jeśli chodzi o odloty, to tylko nieliczne samoloty wystartują o czasie. W zależności od połączenia opóźnienia wynoszą od kilku do kilkudziesięciu minut. Przynajmniej cztery loty muszą się liczyć ze sporym opóźnieniem – to trasa do Helsinek, Stambułu, Zurychu i Göteborga.

Natomiast w Modlinie obecnie opóźnione są dwa samoloty – z Paryża o 65 minut i z Neapolu o 70 minut. Wyloty odbywają się póki zgodnie z rozkładem.

Foto: Flightradar24

Reszta Polski lepiej, ale nie bez problemów

Na krakowskim lotnisku sytuacja jest zdecydowanie lepsza. Póki co znacząco opóźnione są dwa samoloty – Ryanair z Barcelony i Buzz z Marsylii. Dwa kolejne spóźnią się nieznacznie – z Eindhoven i Katanii. A co z odlotami? W tej chwili opóźnienia mają samoloty do Dublina i Frankfurtu – pierwszy na ten moment jest opóźniony już o 40 minut, drugi o 20. Reszta póki co odbywa się bez większych zakłóceń.

Spokojnie jest w Gdańsku i Katowicach, bo choć kilka samolotów jest opóźnionych to są one nieznaczne – do kilkunastu minut. We Wrocławiu na ten moment opóźniono dwa samoloty – z Zurychu już o ponad 30 minut i z Malagi, który spóźni się przynajmniej 45 minut. W cierpliwość muszą się uzbroić również pasażerowie, którzy tymi samolotami mieli lecieć w odwrotnym kierunku.

W Poznaniu natomiast znacząco opóźniony jest tylko samolot lecący z miasta Luqa na Malcie. Już teraz wiadomo, że wyląduje co najmniej godzinę później. Reszta połączeń póki co odbywa się planowo.

Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.
Jeszcze do niedawna bardzo chciałem starać się otrzymać wakat na kursie ATC w PAŻP. Zdaje się, że od lat była to praca moich marzeń. Widząc komentarze i to, jak źle się dzieje - zdecydowałem nie wysyłać aplikacji. Chyba wolę zarabiać te 5x mniej i pracować w firmie, w której jestem szanowany a relacja jest uczciwa.
1955845624, 8 kwietnia 2022, 23:04 | odpowiedz
A kto twierdzi, że kontrolerzy nie są szanowani? Ich horrendalne żądania płacowe są tak jak napisałeś 5x wyższe niż należałoby oczekiwać. I właśnie o to toczy się awantura grupy reprezentowanej przez jeden związek zawodowy a pracodawcą. 
1955845624 Jeszcze do niedawna bardzo chciałem starać się otrzymać wakat na kursie ATC w PAŻP. Zdaje się, że od lat była to praca moich marzeń. Widząc komentarze i to, jak źle się dzieje - zdecydowałem nie wysyłać aplikacji. Chyba wolę zarabiać te 5x mniej i pracować w firmie, w której jestem szanowany a relacja jest uczciwa.
DMWpl, 10 kwietnia 2022, 14:18 | odpowiedz

porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »