Fly4free.pl

Nepal zakazuje jednorazowego plastiku na Mount Evereście

mount everest
Foto: Vixit / Shutterstock

Minimalna kwota za wyprawę i „dowód kondycyjny” ogłoszone przez nepalski rząd w ubiegłym tygodniu, to nie koniec zmian na najwyższej górze świata. Od stycznia 2020 roku, wszystkie plastikowe przedmioty, które są jednorazowego użytku będą zakazane zarówno na, jak i wokół Mount Everestu.

Władze Nepalu, choć kochają czerpać zysk z wypraw na Mount Everest, wreszcie postanowiły zrobić coś więcej niż tylko obiecywać zmiany. Zaledwie kilka dni temu rząd ogłosił, że turyści będą mogli uzyskać pozwolenie na wspinaczkę dopiero, gdy udowodnią, że wcześniej byli już na innej równie wyczerpującej górskiej wyprawie. Ustalono też, że wejście na Mount Everest nie będzie legalne, jeśli kosztowało mniej niż 35 tys. USD.

Tymczasem dziś z Nepalu nadeszły kolejne dobre wiadomości. Zgodnie z zapowiedzią rządu wszystkie jednorazowe przedmioty wykonane z plastiku zostaną zakazane od 1 stycznia 2020. Nie będzie można ich ani używać, ani sprzedawać. Wszystko po to, by ograniczyć zaśmiecanie góry, które przybiera gigantyczne rozmiary. Według danych udostępnionych przez National Geographic szacuje się, że na najwyższej górze świata może znajdować się nawet 100 ton śmieci – w tym pozostałości namiotów, zużyte butle gazowe, fragmenty ubrań i ekskrementy.

Podobny zakaz wprowadzono już 20 lat temu, jednak wtedy nie udało się wyegzekwować jego przestrzegania. Tym razem ma być inaczej, choć wysokość kar dla tych, którzy nie dostosują się do nowych przepisów nie jest jeszcze ustalona. Wiadomo jednak, że muszą to być bardzo wysokie kwoty. Inaczej – biorąc pod uwagę cenę wypraw na Mount Everest – nie będą żadnym problemem dla zamożnych turystów.

Zakaz obejmuje wszystkie przedmioty o grubości poniżej 0,03 milimetra. Wyjątkiem będą wyłącznie plastikowe butelki na wodę. Rząd chce jednak i dla nich znaleźć odpowiednie zastosowanie.

Prowadzimy konsultacje na temat tego, co można byłoby zrobić z plastikowymi butelkami na wodę. Wkrótce znajdziemy odpowiednie rozwiązanie – powiedział Ganesh Gmimire, dyrektor administracyjny gminy Khumbu Pasang Lhamu w rozmowie z CNN.

Zakaz dotyczy nie tylko samego Mount Everestu, ale także jego okolic – w tym wsi, przez które wędrują turyści. Zdaniem dyrektora, odwiedzający zostawiają za sobą masę śmieci, co stwarza ogromny problem nie tylko dla rządu, ale przede wszystkim dla lokalnej społeczności.

Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.

Nie ma jeszcze komentarzy, może coś napiszesz?


porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »