Odszkodowanie za opóźniony lub odwołany lot? Dowiedz się jak je uzyskać
Prawa pasażera w Unii Europejskiej
Opóźnienie lub odwołanie lotu może być frustrujące, ale istnieją przepisy chroniące pasażerów w takich przypadkach. Jest to Rozporządzenie (WE) nr 261/2004 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 11 lutego 2004 r., które reguluje kwestie odszkodowań dla pasażerów lotniczych w przypadku opóźnień, odwołań lotów lub odmowy wejścia na pokład.
Słoneczny Brzeg od 2117 PLN na 7 dni (lotnisko wylotu: Warszawa – Chopin)
Teneryfa od 2957 PLN na 7 dni (lotnisko wylotu: Katowice)
Kemer od 2426 PLN na 7 dni (lotnisko wylotu: Kraków)
Jak ubiegać się o odszkodowanie za lot?
Aby ubiegać się o odszkodowanie, przede wszystkim należy wykazać, że przyczyną zakłócenia lotu było niedopatrzenie ze strony linii lotniczych. Jeżeli bowiem lot jest odwołany lub opóźniony z powodu zaistnienia tzw. okoliczności nadzwyczajnych, wówczas tracimy podstawy do dochodzenia roszczenia.
- Za okoliczności nadzwyczajne uznajemy wszystkie zewnętrzne zdarzenia, których wystąpienie uniemożliwiło realizację siatki połączeń zgodnie z planem i było niezależne od przewoźnika.
- Do tej kategorii zaliczamy więc m.in. zamieszki polityczne, trudne warunki pogodowe, strajk obsługi lotniska, czy też wady maszyny, których linie lotnicze nie były w stanie przewidzieć.
Odszkodowanie za lot – wymagania
Zarówno w przypadku opóźnienia, jak i odwołania lotu muszą zostać spełnione odpowiednie warunki, aby zaistniały podstawy do dochodzenia odszkodowania. Odszkodowanie za opóźniony lot przysługuje pasażerom w sytuacji, w której ich samolot dotarł do miejsca docelowego z opóźnieniem większym niż 3 godziny. Z kolei w przypadku odwołania lotu, jeżeli linie lotnicze poinformują o nim pasażerów na krócej niż 14 dni przed datą wylotu, istnieje podstawa do domagania się rekompensaty.

Wysokość odszkodowania za lot
Wysokość odszkodowania za lot również została prawnie uregulowana. Kwota, którą można uzyskać jest zależna od odległości dzielącej port wylotu i lotnisko docelowe. W zależności od tego dystansu możliwe jest uzyskanie od 250 do 600 euro odszkodowania na jednego pasażera.
Procedura dochodzenia odszkodowania za lot
Procedura ubiegania się o odszkodowanie może być skomplikowana, ale istnieją firmy specjalizujące się w pomocy pasażerom w uzyskaniu rekompensaty. Jednym z kluczowych graczy na polskim rynku jest AirCashBack. Dzięki wieloletniemu doświadczeniu i wykwalifikowanemu zespołowi prawnemu, AirCashBack skutecznie pomaga pasażerom dochodzeniu praw pasażerów i uzyskiwaniu odszkodowań od linii lotniczych. Firma działa na zasadzie “no win, no fee”, zgodnie z którą pobiera wynagrodzenie tylko w sytuacji, w której udaje się wygrać sprawę. Zaufaj ekspertom i uzyskaj odszkodowanie, które możesz wykorzystać na przyszłe podróże.
Nie ma jeszcze komentarzy, może coś napiszesz?