Fly4free.pl

Świat zyskał nowy ocean. Czas na aktualizację wiedzy geograficznej!

pingwiny antarktyda
Foto: Liam Quinn / Wikimedia Commons

Jeśli pamiętacie ze szkoły, że na mapie świata mamy cztery oceany, to będziecie musieli czym prędzej o tym zapomnieć. Według naukowców z National Geographic Society do tego grona dołączył właśnie piąty – Ocean Południowy.

Ale z czasem mapy potrafią się zmieniać – miastom i państwom nadaje się nowe nazwy, jakaś atrakcja turystyczna zniknie (jak chociażby słynne Azure Window), a czasem pojawi się coś… zupełnie nowego. I tak jest właśnie z najnowszym oceanem.

Ocean Południowy, jak nazwali go eksperci, to tak naprawdę wody u wybrzeża Antarktydy. Oczywiście istnieją tam od dawna, ale od dłuższego czasu naukowcy analizowali, czy spełnia wszystkie warunki, by nazywać go oceanem.

– Ocean Południowy od dawna jest uznawany przez naukowców, ale ponieważ nigdy nie było porozumienia na arenie międzynarodowej, nigdy nie uznaliśmy go oficjalnie – wyjaśnia Alex Tait, Geograf National Geographic Society, w oficjalnym komunikacie.

nowy ocean
Foto: Matthew W. Chwastyk and Greg Ugiansky, NG Staff Sources: NASA/JPL; International Hydrographic Organization (IHO)

I jest niemniej fascynujący (a może i bardziej) niż pozostałe, znane dotąd cztery oceany.

Otoczony niesamowicie szybkim Antarktycznym Prądem Okołobiegunowym, jest jedynym oceanem, który dotyka trzech innych i całkowicie obejmuje kontynent, zamiast być przez nich objętym – mówi Sylvia Earle, biolog morski i badaczka National Geographic.

Dzięki ich staraniom i badaniom już oficjalnie ten zbiornik wodny nosi nazwę Oceanu Południowego. A my musimy nie tylko zaktualizować mapy, ale i swoją wiedzę.

Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.
Avatar użytkownika
Halo, tu Ziemia. Ten ocean jest na mapach od wielu lat. Tak samo w programie nauczania. National Geographic Society to duży producent map w USA, który po latach w końcu przyjął do wiadomości zmianę międzynarodowych ciał zajmujących nazewnictwem geograficznym.
Hubert Bartkowiak, 29 czerwca 2021, 11:17 | odpowiedz
Avatar użytkownika
Nie ma to jak bazować na wiedzy z NG :D:D:D chyba redaktorka nie chodziła na lekcje geografii ;)
kika28x, 30 czerwca 2021, 9:04 | odpowiedz

porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »