Fly4free.pl

Zapomnijmy o tanich lotach z Europy do USA? Czarne chmury nad Norwegianem

Foto: Norwegian
Wpływowi amerykańscy politycy, na czele z Hillary Clinton, chcą zablokować plany Norwegiana, który chciałby zwiększyć swoją siatkę tanich lotów z Europy do USA. Za wszystkim stoi lobby amerykańskich linii, jak Delta czy American Airlines, którym nie jest w smak konkurencja ze strony taniego przewoźnika.

Wysokie ceny biletów dyktowane przez tradycyjnych przewoźników są od dawna jedną z głównych barier w podróżach między Europą i USA. Impas próbują powoli przełamywać tanie linie z Europy, jak islandzki WOW Air czy przede wszystkim Norwegian. Przewoźnik ten oferuje loty do Stanów z kilku lotnisk w Europie od 150 EUR w dwie strony i cały czas się rozwija – kilka dni temu ogłosił nową trasę z Londynu do Las Vegas.

Jednak wkrótce ekspansja taniej linii może wyhamować – w amerykańskiej Izbie Reprezentantów powstaje projekt uchwały, który ma zablokować plany Norwegiana. Chodzi tu o niedawną decyzję departamentu transportu, która po 2 latach oczekiwania wyraziła zgodę, by loty do USA z irlandzkiego Cork zaczęła zarejestrowana spółka-córka Norwegiana, czyli Norwegian Air Internetional.

Czemu to ważne? Bo wykonując dalekie trasy jako nowa spółka, Norwegian będzie mógł radykalnie ściąć koszty i jeszcze mocniej obniżyć ceny biletów. Dlaczego? Bo irlandzkie prawo pracy jest znacznie bardziej liberalne od norweskiego.

A choć początkowo NAI chce latać z Cork do Bostonu i Nowego Jorku, to docelowo spółka chce przejąć wszystkie tanie transatlantyckie loty Norwegiana. Może to zrobić, bo irlandzka spółka podepnie się pod umowę o wolnym niebie między USA a Unią Europejską, co oznacza, że nowe trasy będzie mogła otwierać bez ograniczeń.

Świetne wieści? Na pewno nie dla tradycyjnych linii jak Delta czy American, które zmonopolizowały ten rynek. Wspiera ich lobby amerykańskich kongresmenów, a także dwójka demokratycznych kandydatów na prezydenta USA: Bernie Sanders i Hillary Clinton, która ogłosiła kilka dni temu, że będzie przekonywać prezydenta Baracka Obamę, by zablokował rozwój Norwegiana.

Oprócz nich pod projektem prawa blokującego norweską linię podpisało się 36 kongresmenów.

Główny zarzut: niesprawiedliwa konkurencja i wykorzystywanie taniej siły roboczej, by zdobyć przewagę na rynku.

Norwegowie są zdziwieni tymi planami.

– Robimy dokładnie to, czego się od nas oczekuje, to znaczy: tworzymy miejsca pracy w USA, rozwijamy turystykę, a także dajemy Amerykanom produkt, na który ich stać – komentuje Lass Sandaker-Nielsen, rzecznik norweskiej linii.

Na finał tej sprawy będziemy musieli poczekać kilka tygodni.

Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.
A więc tak działa "wolny rynek" USA...
Grzyw, 25 maja 2016, 12:03 | odpowiedz
Dlaczego nie zablokują handlu z Chin, przecież tam też wykorzystują biednych Chińczyków, dlaczego nie zablokują handlu ropą z krajów z Afryki i Zatoki Perskiej tam też pracują za grosze. Ehh polityka i wielkie korporacje - robią tak, żeby jednostkom było dobrze kosztem milionów/milardów ludzi na świecie.
www, 25 maja 2016, 12:18 | odpowiedz
Demokraci carva....
Kris, 25 maja 2016, 12:22 | odpowiedz
Bez przesady z tymi tanimi przelotami!kto widzial bilet do USA w dwie strony za 150EUR?norwegian to tez dobra sciema jest niby bilet na wybrany termin jest tanu,ale jak sie doda posilki i bagaz to finalnie z Polski wyjdzie bardzo podobnie jak tradycyjnymi u zawsze z przesiadka!powtarzam pozornie tanio i to w wbranych terminach,sprawdzie sami!!!
Jeremibi, 25 maja 2016, 12:39 | odpowiedz
tiaa... czemu w murice wszystko musi byc absurdalnie drogie? jak sobie czlowiek porowna koszty zycia to wychodzi troche bez sensu, a wcale lepiej tam nei ma biorac pod uwage zarobki...
.we, 25 maja 2016, 12:48 | odpowiedz
Avatar użytkownika
Jest jeszcze UIA ;)
Tomek Nowicki, 25 maja 2016, 13:01 | odpowiedz
DONALD TRUMP!!!
Trump, 25 maja 2016, 13:29 | odpowiedz
Grzyw A więc tak działa „wolny rynek” USA…
oczywiscie, silniejszy niszczy slabszego. Tylko Polacy wciaz mysla, ze wolny rynek to gentelmenska wspolpraca dla wspolnego dobra :)
Jaco83, 25 maja 2016, 13:40 | odpowiedz
A Europę zmuszają do podpisania porozumienia TTPA!!! Już ja to widzę jak UE zyska na tym traktacie!!!;-(, moze USA i ich setki korpo i kilka francuskich,niemieckich, i brytyjskich firm coś ugra! A reszta firm na kolana
meninblack, 25 maja 2016, 15:21 | odpowiedz
Wystarczy obejrzeć na YT etc state of the union Obamy ze stycznia ubieglego roku.Obama Wyraznie tam powiedział że będą zmuszac panstwa nieposluszne do wspolpracy z nimi wszystkimi silami. Jak tepa europa nie rozumie slow prezydenta stanow. Walna to prosto z mostu. W nic nie owijal, nie krecil. Z nimi ma sie kazdy zgadzac bo oni są swiatowym liderem. We have to twist arms when countries don't do what we need them do
meninblack, 25 maja 2016, 15:36 | odpowiedz
lewacka logika...
tomi, 25 maja 2016, 20:58 | odpowiedz
Grzyw A więc tak działa „wolny rynek” USA…
Oj Tomek, tam gdzie pieniądz, ciągną wszyscy.Co się dziwisz?
fred, 25 maja 2016, 22:34 | odpowiedz

porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »