Fly4free.pl

Te niezwykłe miejsca znajdują się w Polsce. A znają je nieliczni

osadnik gajowka
Foto: Lukasz Pawel Szczepanski / Shutterstock

Jezioro z turkusową wodą niczym na Malediwach, pierwsza na świecie kopalnia ropy naftowej, bajkowy las, który przeczy prawom fizyki, kamienie, które skrywają wielką tajemnicę i piramida, która nie kryje w sobie żadnego faraona – to tylko kilka z listy niezwykłych miejsc. A ich największą zaletą jest to, że znajdują się w Polsce!

[Pod koniec roku prezentujemy najciekawsze teksty, które ukazały się w ostatnim czasie na łamach Fly4free.pl. Poniższy tekst po raz pierwszy pojawił się na łamach Fly4free.pl w lipcu 2019 roku]

Nie ma wątpliwości, że nasz kraj jest przepiękny, przyciąga turystów i potrafi zaoferować wszystko, czego moglibyśmy zapragnąć – od morza po góry. Jednak większość turystów w Polsce skupia się na najbardziej znanych atrakcjach turystycznych. Wawel, wrocławskie krasnale, kopalnia soli w Wieliczce, Łazienki Królewskie – to wszystko znamy aż za dobrze. Są jednak miejsca, które nie zdobyły takiej popularności, a bez problemu mogą konkurować z zagranicznymi atrakcjami turystycznymi. Nie są one znane szerokiej rzeszy Polaków – najczęściej kojarzą je głównie ci, którzy mieszkają w danym regionie, trafili tam na szkolnej wycieczce lub przez przypadek.

Dziś chcemy pokazać wam miejsca, których próżno szukać w najpopularniejszych przewodnikach, a które mogą was zachwycić, zaskoczyć, a czasem nawet… przerazić. Ważniejsze jest jednak to, że nie spotkacie tam tłumów i na pewno nie wrócicie zawiedzeni.

1. Osadnik Gajówka, gmina Przykona i Turkusowe Jezioro obok Konina

Patrzysz na zdjęcie, widzisz piękny kolor wody i zastanawiasz się, jakim cudem to miejsce uchowało się przed tłumem, parawanami, sprzedawcami lodów i kukurydzy. Rzadko kiedy spotkasz tu jakichkolwiek ludzi, a przecież widok jest niesamowity. Haczyk tkwi w tym, czego na pierwszy rzut oka nie widać. Osadnik Gajówka, nazywany często Lazurowym Jeziorem, to sztuczny zbiornik. Lepiej jednak oglądać go z punktu widokowego lub wyznaczonych miejsc, bo niezwykły kolor wody zawdzięcza poprzemysłowym odpadom – w szczególności węglanowi wapnia. Dodatkowo brzeg jest grząski i niezbyt stabilny. Kąpiel niewskazana.

Drugim bardzo podobnym miejscem jest Turkusowe Jezioro koło Konina. Łatwo je pomylić z Osadnikiem Gajówka, bo dzieli je zaledwie 50 km, jednak to dwa osobne miejsca. Dodatkowo jest także zbiornikiem, które pozostało po działalności kopalni węgla brunatnego, a w dodatku ma równie turkusowy kolor wody. Widok jest jednak tym bardziej spektakularny, że choć woda faktycznie ma lazurowy kolor, to zamiast palm na horyzoncie widać kominy pobliskiej elektrowni.

osadnik gajowka
Foto: MOs810 / Wikcommons
jezioro turkusowe konin
Foto: TheHighestQualityImages / Shutterstock

2. Krzywy Las, Nowy Czarnowo

Jedyny taki w Polsce, a może i na całym świecie. Blisko 100 zdeformowanych sosen, które posadzono jeszcze przed wojną, zaskakuje i przywodzi na myśl baśniowy krajobraz aniżeli rzeczywistość. Pnie roślin najpierw rosną niemal poziomo, a później nagle skręcają o blisko 90°. Co ciekawe, do dzisiaj powód nietypowego wygięcia drzew pozostaje nieznany – istnieje na ten temat wiele hipotez, jednak żadna nie została potwierdzona na 100 proc.

krzywy las
Foto: Travelsewhere / Shutterstock

3. Środek Europy, Suchowola

Niewielki głaz ze złotym emblematem, a więc na pierwszy rzut oka pomnik, jakich wiele. Jednak ten kamień, który stoi w niewielkim miasteczku Suchowola to coś więcej – wszak wyznacza geograficzny środek Europy. Jeśli więc lubicie odwiedzać miejsca, które mają ciekawe geograficzne położenie – np. najbardziej wysunięty punkt Europy, granicę kontynentów czy najdalej na północ zamieszkałą wieś na świecie, to nie może was zabraknąć także tutaj.

środek europy
Foto: Krzysztof Kundzicz / Wikicommons

4. Kolorowe Jeziorka, Rudawy Janowickie

Cztery stawy, ale każdy zupełnie inny. Te zbiorniki to wyrobiska pozostałe po kopalniach. Z tą różnicą, że w tym przypadku mamy do czynienia z dawnym przemysłem niemieckim. Jeziorka w zależności od podłoża, różnią się kolorami. Możemy więc zobaczyć Jeziorko Purporowe, Błękitne, Czarne (nazywane też Zielonym) i Żółte. Prowadzą tu szlaki turystyczne, a same stawy mimo nietypowego składu chemicznego wyglądają przepięknie.

kolorowe jeziorka
Foto: Dziajda / Shutterstock

5. Niedokończony Zamek, Łapalice

Ma blisko 5 tysięcy mkw, wygląda niczym monumentalny zamek, ale powstał w 1979 roku i to na bazie pozwolenia na budowę domu jednorodzinnego. Zaplanowano tu basen, fontannę, salę balową, mnóstwo pokoi. Wisienką na torcie projektu miało być 12 wież – niczym 12 apostołów. Nietypowa rezydencja, którą miał zamieszkać gdański rzeźbiarz Piotr Kazimierczak, nigdy nie została ukończona, ale to właśnie dlatego dziś przyciąga ciekawskich ludzi. Choć w 2006 roku nakazano rozbiórkę tej budowlanej samowoli, zamek dalej stoi. Od tamtej pory sprawa tkwi w martwym punkcie, a nietypowy zamek z lat 80. jest niewątpliwie atrakcją turystyczną.

zamek w łapalicach
Foto: MrMR / Shutterstock

6. Grobowiec rodziny Farenheit, Rapa

Nietypowy grobowiec wzorowany jest na egipskich piramidach i tym samym jest jedną z nielicznych piramid w naszym kraju. Właściciele posiadłości, na której stanął nietypowy obiekt, głęboko wierzyli w życie po życiu, starali się więc zachować wszystkie zasady i proporcje stosowane przy budowie podobnych obiektów w starożytności. Dodatkowo radiesteci uważają, że w tym miejscu istnieje bardzo pozytywne promieniowanie energii. Ponieważ przez wiele lat grobowiec stał bez niczyjego nadzoru, zwłoki zostały zbezczeszczone, a trumny otwarte przez ciekawskich wandali. Dopiero kilkanaście lat temu udało się zadbać o to miejsce – wpisano je na listę zabytków i otoczono odpowiednią ochroną.

piramida rapa
Foto: Fotyma / Shutterstock

7. Kopalnia ropy naftowej w Bóbrce

Dziś ropa naftowa kojarzy się z krajami Zatoki Perskiej, wojną cenową i podwyżkami na stacjach paliw. Jednak, choć trudno w to uwierzyć, to właśnie ta kopalnia zlokalizowana koło Krosna była pierwszą na świecie wydobywającą ropę naftową. Jej założycielem był Ignacy Łukasiewicz – ten sam, który wynalazł lampę naftową. Obecnie funkcjonuje tam Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego, które naprawdę warto odwiedzić.

kopalnia ropy
Foto: Paparazzza / Shutterstock

8. Kamienne kręgi, Węsiory

Chcieliście albo widzieliście kiedyś Stonehenge? To teraz najwyższy czas zobaczyć miejsce, które nazywa się jego polskim odpowiednikiem. Są ludzie, którzy wierzą, że tutejsze kamienie mają szczególną moc, mogą uzdrawiać albo oddawać energię, o czym możecie przeczytać na informacjach znajdujących się w pobliżu kręgów. Inni – ci bardziej racjonalni – chcieliby jedynie poznać rozwiązanie zagadki, kto, kiedy i dlaczego je tu postawił. Według znanych obecnie hipotez kamienne kręgi w Węsiorach to zasługa Gotów – wciąż jednak nie wiadomo, do czego dokładnie służyły.

kamienne kręgi węsiory
Foto: Bchyla / Shutterstock

9. Mosty w Stańczykach

Dwa wiadukty, które z powodzeniem mogłyby konkurować wyglądem ze słynnym mostem na rzece Tarze w Czarnogórze. Choć pod polskim odpowiednikiem można zauważyć co najwyżej niewielkie rzeczki, to i tak robią gigantyczne wrażenie. Obie budowle mają bowiem 36 metrów wysokości, ciągną się przez 200 metrów, a filary projektowano wzorując się na rzymskich akweduktach. Wybudowane w 1917 roku, służyły jako wiadukty kolejowe. Później, w czasie II wojny światowej, trasa służyła do transportu materiałów budowlanych. Pociągi przejeżdżające przez to miejsce przysłużyły się więc m.in. do budowy Wilczego Szańca, znanej kwatery Hitlera. W ostatnich latach można tu też było skakać na bungee.

most w stanczykach
Foto: Mariusz Switulski / Shutterstock
Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.
Stanczyki, zupelnie o tym zapomnialam. Bylam tam wiele lat temu.
Aga_podrozniczka, 13 lipca 2019, 20:36 | odpowiedz
Miejsce drugie - Nowe Czarnowo (nie Czarnów).
Laczek Feluś, 14 lipca 2019, 6:44 | odpowiedz
Avatar użytkownika
Moze jeszcze ktos cos ciekawego zna? Ja polecam male turkusowe jeziorko w Trzebini w malopolsce
ali, 14 lipca 2019, 12:56 | odpowiedz
Nie wszystkie rzeczy zmieściły się w tekście. Jeśli szukasz kolejnych to polecam jeszcze zobaczyć np. miasto duchów w Kłominie, krzywą wieżę w Ząbkowicach, pola tulipanów w Chrzypsku Wielkim, Ogród Bajek w Międzygórzu albo Krainę Otwartych Okiennic. Ciekawe są też punkty tzw. "antygrawitacyjnych zjawisk" np. magiczna górka w Zubowicach albo droga na górze Żar.  
ali Moze jeszcze ktos cos ciekawego zna? Ja polecam male turkusowe jeziorko w Trzebini w malopolsce
Aneta Zając, 14 lipca 2019, 18:10 | odpowiedz
Racja, poprawione :)  
Laczek Feluś Miejsce drugie - Nowe Czarnowo (nie Czarnów).
Aneta Zając, 14 lipca 2019, 18:10 | odpowiedz
Co z ta droga na Górze Zar? Byłam niedawno i nie zauwazylam nic dziwnego. 
Aneta Zając Nie wszystkie rzeczy zmieściły się w tekście. Jeśli szukasz kolejnych to polecam jeszcze zobaczyć np. miasto duchów w Kłominie, krzywą wieżę w Ząbkowicach, pola tulipanów w Chrzypsku Wielkim, Ogród Bajek w Międzygórzu albo Krainę Otwartych Okiennic. Ciekawe są też punkty tzw. "antygrawitacyjnych zjawisk" np. magiczna górka w Zubowicach albo droga na górze Żar.  
ali Moze jeszcze ktos cos ciekawego zna? Ja polecam male turkusowe jeziorko w Trzebini w malopolsce
Aga_podrozniczka, 14 lipca 2019, 18:26 | odpowiedz
Cytuję za wikipedią: "Magiczna górka (spotyka się też nazwy magnetyczna górka lub czarodziejska górkafenomen polegający na tym, że zaparkowane samochody lub inne przedmioty (np. butelki) zdają się same poruszać pod górę pozornie łamiąc prawa fizyki". Takich miejsc jest w Polsce kilka, jedno z nich własnie tam. 
Aga_podrozniczka Co z ta droga na Górze Zar? Byłam niedawno i nie zauwazylam nic dziwnego. 
Aneta Zając Nie wszystkie rzeczy zmieściły się w tekście. Jeśli szukasz kolejnych to polecam jeszcze zobaczyć np. miasto duchów w Kłominie, krzywą wieżę w Ząbkowicach, pola tulipanów w Chrzypsku Wielkim, Ogród Bajek w Międzygórzu albo Krainę Otwartych Okiennic. Ciekawe są też punkty tzw. "antygrawitacyjnych zjawisk" np. magiczna górka w Zubowicach albo droga na górze Żar.  
ali Moze jeszcze ktos cos ciekawego zna? Ja polecam male turkusowe jeziorko w Trzebini w malopolsce
Aneta Zając, 14 lipca 2019, 20:12 | odpowiedz
Nie zauważylam tego zjawiska. Pomijam fakt, ze oficjalnie jest zakaz wjazdu na Gore Zar samochodami.  Bylismy duza grupa, ale nikt nic nie mówił. Mielismy pozwolenie na wjazd.
Aneta Zając Cytuję za wikipedią: "Magiczna górka (spotyka się też nazwy magnetyczna górka lub czarodziejska górkafenomen polegający na tym, że zaparkowane samochody lub inne przedmioty (np. butelki) zdają się same poruszać pod górę pozornie łamiąc prawa fizyki". Takich miejsc jest w Polsce kilka, jedno z nich własnie tam. 
Aga_podrozniczka Co z ta droga na Górze Zar? Byłam niedawno i nie zauwazylam nic dziwnego. 
Aneta Zając Nie wszystkie rzeczy zmieściły się w tekście. Jeśli szukasz kolejnych to polecam jeszcze zobaczyć np. miasto duchów w Kłominie, krzywą wieżę w Ząbkowicach, pola tulipanów w Chrzypsku Wielkim, Ogród Bajek w Międzygórzu albo Krainę Otwartych Okiennic. Ciekawe są też punkty tzw. "antygrawitacyjnych zjawisk" np. magiczna górka w Zubowicach albo droga na górze Żar.  
ali Moze jeszcze ktos cos ciekawego zna? Ja polecam male turkusowe jeziorko w Trzebini w malopolsce
Aga_podrozniczka, 15 lipca 2019, 0:02 | odpowiedz
Nie da się go tak po prostu zauważyć. Trzeba się zatrzymać w odpowiednim miejscu, postawić samochód i obserwować ? Oczywiście tam, gdzie nie można wjechać autem, wystarczy butelka z wodą. Można zobaczyć na youtube pełno filmów z takich miejsc - i jak mówię, to nie tylko góra Żar.
Aga_podrozniczka Nie zauważylam tego zjawiska. Pomijam fakt, ze oficjalnie jest zakaz wjazdu na Gore Zar samochodami.  Bylismy duza grupa, ale nikt nic nie mówił. Mielismy pozwolenie na wjazd.
Aneta Zając Cytuję za wikipedią: "Magiczna górka (spotyka się też nazwy magnetyczna górka lub czarodziejska górkafenomen polegający na tym, że zaparkowane samochody lub inne przedmioty (np. butelki) zdają się same poruszać pod górę pozornie łamiąc prawa fizyki". Takich miejsc jest w Polsce kilka, jedno z nich własnie tam. 
Aga_podrozniczka Co z ta droga na Górze Zar? Byłam niedawno i nie zauwazylam nic dziwnego. 
Aneta Zając Nie wszystkie rzeczy zmieściły się w tekście. Jeśli szukasz kolejnych to polecam jeszcze zobaczyć np. miasto duchów w Kłominie, krzywą wieżę w Ząbkowicach, pola tulipanów w Chrzypsku Wielkim, Ogród Bajek w Międzygórzu albo Krainę Otwartych Okiennic. Ciekawe są też punkty tzw. "antygrawitacyjnych zjawisk" np. magiczna górka w Zubowicach albo droga na górze Żar.  
ali Moze jeszcze ktos cos ciekawego zna? Ja polecam male turkusowe jeziorko w Trzebini w malopolsce
Aneta Zając, 15 lipca 2019, 8:47 | odpowiedz
Avatar użytkownika
Polecam tzw. Święte Miejsce - uroczysko na Suwalszczyźnie.
starucha_izergil, 15 lipca 2019, 9:21 | odpowiedz
Avatar użytkownika
Jezioro Turkusowe, zarówno z nazwy jaki i koloru wody, znajduje się na wyspie Wolin.
Nariel, 25 grudnia 2019, 13:29 | odpowiedz

porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »