Niebezpieczne pamiątki z podróży

20 listopada 2013, 19:02||komentarzy 17
Niebezpieczne pamiątki z podróży

Torebki ze skóry węża, posążki Buddy, czy szale z mięciutkiej wełny. Lokalne bazary kuszą pamiątkami w bardzo przystępnych cenach. Kupujemy, pakujemy do walizki, a potem okazuje się, że połowy z tych rzeczy nie możemy wywieźć z danego kraju. Sprawdź, czego nie można przewozić przez granicę i jakie mogą być tego konsekwencje.

Mała paczka kawioru kupiona na straganie czy kilka muszelek lub koralowców zebranych na plaży mogą nas sporo na granicy kosztować. Prawo celne bywa surowe, dlatego warto dowiedzieć się wcześniej, jakie przedmioty wolno nam wywieźć z danego kraju lub do niego przywieźć, żeby uniknąć konsekwencji. Bo te potrafią być przykre.

Tego nie przywieziesz z wakacji

Największe kary nakładane są na te osoby, które przez granicę chcą przewieźć zagrożone wyginięciem gatunki fauny czy flory lub przedmioty, które zostały z nich wytworzone. Lista znajduje się w załącznikach Konwencji Waszyngtońskiej (CITES), którą podpisała także Polska. Jeśli któryś z wymienionych okazów znajdzie się w naszej walizce, zostanie skonfiskowany. W najlepszym razie zapłacimy grzywnę (jej koszt waha się od kilku do kilkunastu tysięcy złotych), w najgorszym – grozi nam areszt (od 3 miesięcy do 5 lat). Nie warto ryzykować, dlatego robiąc zakupy postarajmy się o certyfikat legalnego zakupu i wywozu. Ale uwaga! Nie dość, że dokumenty bywają trudne do zdobycia, to często są jeszcze fałszowane.

Co jest chronione i czego nie wolno przewozić przez granicę:
– skóry lub wyroby ze skór dzikich kotów, niedźwiedzi, wilków, zebr, antylop;
– wyroby wykonane ze skór waranów, krokodyli lub węży (z rodziny dusicieli, jak boa, czy pyton);
– koralowce, muszle, biżuteria i inne wyroby z korali rafotwórczych;
– rzeźbione kości morsów czy wielorybów;
– wyroby z kości słoni, nosorożców czy hipopotamów;
– produkty z ryb jesiotrowatych, w tym kawior;
– naturalne medykamenty i produkty lecznicze (maści, balsamy itp.) zawierające pochodne z niedźwiedzi, pijawek lekarskich i innych zwierząt;
– wyroby z wełny wikunii i wełny shahtoosh;
– wszelkie wyroby ze skorup żółwi;
– storczyki, kaktusy, wilczomlecze i niektóre rośliny owadożerne (zarówno żywe rośliny, jak i ich cebulki oraz bulwy).

Bywa, że problemy rodzą „zwykłe” pamiątki. I tak z Tajlandii nie wolno wywozić posążków i wizerunków Buddy – wyjątkiem są małe figurki lub drobne amulety. Nie dajmy się też skusić na souvenir wykonany z piór dzikich ptaków w Ameryce Południowej, a już na pewno nie zbierajmy muszli ślimaków w Australii. Z kolei na Kubie pamiętajmy o rachunku potwierdzającym zakup cygar, jeśli zechcemy przewieźć więcej niż 50 sztuk.

Niektóre przedmioty można przewozić, ale tylko w określonych ilościach. Zaliczają się do nich m.in. kawior z banderolą (do 125 g na osobę), „pałeczki deszczowe” – grzechotki wykonane z łodyg kaktusa (nie więcej niż 3 sztuki) oraz wyroby z krokodyli (tylko gatunki włączone do Aneksu B Konwencji), ale nie więcej niż 4 sztuki.

Zanim przekroczysz granicę, wyrzuć gumę!

Rygorystyczne przepisy dotyczą nie tylko wyjazdu, ale również i wjazdu do danego kraju. Nawet z pozoru niewinne przedmioty mogą zostać skonfiskowane przez celników. W Korei Północnej będziemy zmuszeni oddać do depozytu telefony komórkowe oraz urządzenia z GPS. Problemy możemy mieć również z bardziej zaawansowanym sprzętem fotograficznym oraz produktami zawierającymi korzeń żeń-szenia. Do wielu konserwatywnych krajów muzułmańskich jak Libia, czy Arabia Saudyjska nie wolno wwozić wyrobów z wieprzowiny, materiałów, które mogłyby zostać uznane za pornograficzne (choć według naszych kanonów takimi nie są) oraz dewocjonaliów innych niż islamskie (problemy może sprawić np. biblia czy różaniec). Zastrzeżenia mogą także budzić płyty CD, DVD i inne nośniki danych, które bywają sprawdzane na granicy i czasem zatrzymywane w depozycie. Prócz konfiskaty nielegalnych dóbr, w Arabii Saudyjskiej złapany podlega jeszcze karze grzywny i zostaje wpisany na czarną listę, która uniemożliwia powtórne uzyskanie wizy. Osobliwe przepisy celne ma także Singapur. Tu nie wolno wwozić sztucznych ogni, zapalniczek w kształcie pistoletów, a nawet… gumy do żucia!

Duże restrykcje mogą się też wiązać z przewozem alkoholu. Jeśli udajemy się do Iranu, Kuwejtu, czy Libii, w których panuje prohibicja, nie będzie miało znaczenia, że butelkę ulubionego trunku kupiliśmy w strefie bezcłowej. I tak będą nas czekać surowe kary (za puszkę piwa można wylądować nawet w więzieniu!). Ale już w Jemenie, gdzie oficjalnie także panuje prohibicja, władze zezwalają turystom na przywóz dwóch butelek alkoholu. W zależności od kraju przepisy mogą się znacznie różnić. Przykładowo do Izraela wwieziemy 2 litry alkoholu poniżej 40 proc., ale już tylko jedną butelkę mocniejszych trunków. Z kolei przekraczając granicę USA możemy mieć zaledwie 1 litr alkoholu bez znaczenia czy to wódka, czy piwo.

Bardzo wiele krajów wprowadziło zakaz wwożenia jedzenia. Ten obowiązuje m.in. w Australii, Kanadzie, Stanach Zjednoczonych, Chile i na Kubie. Surowe przepisy obowiązują także w Nowej Zelandii z tą różnicą, że do tego kraju można wwieźć produkty, które są fabrycznie zapakowane i posiadają skład podany w języku angielskim oraz informacje o producencie. Jednak także i one muszą być wpisane do deklaracji. Nawet nieumyślne zatajenie tego faktu, może nas wiele kosztować.

Za co cło
Zazwyczaj cło kojarzy nam się z elektroniką, ale nie tylko ona interesuje celników. Liczy się łączna wartość wszystkich rzeczy, które kupiliśmy za granicą (droga biżuteria, markowe ubrania, zabawki, pamiątki, itd.). Limitem w przypadku Polski jest równowartość 300 euro dla turystów przyjeżdżających lądem i 430 euro dla tych, którzy korzystają ze statków lub samolotów.

Warto wiedzieć.
Pełną informację odnośnie ilości, pozwoleń oraz samych przedmiotów, których nie wolno przywozić do Polski znajdziemy na stronach internetowych Ministerstwa Środowiska (www.mos.gov.pl/) oraz Izb Celnych (e-mail: info.sluzbacelna@kat.mofnet.gov.pl).

Przydatne telefony:
Ogólnokrajowe Centrum Informacji Służby Celnej: 801 470 477
Numer dla osób dzwoniących z zagranicy: (+48) 33 857 62 51
Informacja celna na lotnisku Okęcie: 22 650 28 73
Informacja CITES, Izba Celna w Warszawie: 22 650 33 02

Zobacz więcej podobnych zestawień

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby skomentować.

Komentarze 17 komentarzy

 1. -15 Dobre Słabe Odpowiedz
  Pasyndżer 20 listopada 2013, 20:33

  Komentarz ukryty. Kliknij tutaj aby zobaczyć.

 2. +54 Dobre Słabe Odpowiedz
  Czarny_Lolo 20 listopada 2013, 20:46

  Było jeszcze o chorobach wenerycznych wspomnieć, jako również niebezpiecznych pamiątkach z podróży…

 3. +8 Dobre Słabe Odpowiedz
  Gaja 20 listopada 2013, 21:32

  PasyndżerDziwne te przepisy:
  „koralowce, muszle, biżuteria i inne wyroby z korali rafotwórczych” – czyli nasze „krakowskie korale” (te oryginalne) są nielegalne na granicy?
  Kawioru nie mogę przewieźć – to jakim cudem można go kupić? Jakoś przez granicę całe kontenery się przedostały.
  „produkty lecznicze (maści, balsamy itp.) zawierające pochodne z niedźwiedzi, pijawek lekarskich i innych zwierząt” – czyli Oscilucoccinium czy jak to się nazywa powinno zostać zarekwirowane, bo ponoć zawiera 0,000000000001 molekuły z kaczki

  krakowskie korale, powaznie?!?!?

 4. -1 Dobre Słabe Odpowiedz
  karo 20 listopada 2013, 21:37

  pasyndżer – kretyński komentarz.

 5. +11 Dobre Słabe Odpowiedz
  kolo 20 listopada 2013, 22:40

  Latałem dużo i do tej pory nikt nigdy nie sprawdził mojej walizki. Traf chciał, że ostatnio wracałem z Azji- leciałem przez HKG i MXP. W Warszawie tak mnie wytrzepano na granicy, że spędziłem tam około 40 minut. Miałem na wszystkie zakupy rachunki i zmieściłem się w limicie, ale było to mało przyjemne doświadczenie.

 6. -2 Dobre Słabe Odpowiedz
  Patryk 20 listopada 2013, 22:45

  Wprowadzacie w błąd dlatego warto doprecyzować.
  Punkt związany z cłami NIE obowiązuje w UE

 7. -1 Dobre Słabe Odpowiedz
  Koala22 20 listopada 2013, 23:03

  Co do koralowców: można zabierać fragmenty MARTWYCH koralowców, które łatwo znaleźć np. na plaży. Żywych oczywiście dotykać nie wolno.

 8. 0 Dobre Słabe Odpowiedz
  Shatianmei 20 listopada 2013, 23:46

  PatrykWprowadzacie w błąd dlatego warto doprecyzować.
  Punkt związany z cłami NIE obowiązuje w UE

  To chyba logiczne skoro nie ma granic celnych wewątrz UE…

 9. +2 Dobre Słabe Odpowiedz
  Lukas 21 listopada 2013, 8:53

  Koala22Co do koralowców: można zabierać fragmenty MARTWYCH koralowców, które łatwo znaleźć np. na plaży. Żywych oczywiście dotykać nie wolno.

  Nie można zbierać-przywozić żywych jak i martwych koralowców dłuższych niż 3 cm. Pozdrawiam

 10. -10 Dobre Słabe Odpowiedz
  as 21 listopada 2013, 9:25

  Komentarz ukryty. Kliknij tutaj aby zobaczyć.

 11. +4 Dobre Słabe Odpowiedz
  Roberto 21 listopada 2013, 15:39

  W artykule błędnie podana jest strona Ministerstwa Środowiska gdyż lin odnosi się do Ministerstwa Finansów, poprawny link proszę o tu: http://www.mos.gov.pl/artykul/7_aktualnosci/12194_przed_wakacjami_co_warto_wiedziec.html

 12. +1 Dobre Słabe Odpowiedz
  Kristian 21 listopada 2013, 18:29

  Do Australii nie mozna wwozic jedzenia? co za bzdura! Oczywiscie ze mozna jezeli sie je deklaruje na granicy, m oze autor zapozna sie troche na temat artykulu ktory pisze.

 13. +1 Dobre Słabe Odpowiedz
  robi 21 listopada 2013, 21:06

  Lukas

  Koala22Co do koralowców: można zabierać fragmenty MARTWYCH koralowców, które łatwo znaleźć np. na plaży. Żywych oczywiście dotykać nie wolno.

  Nie można zbierać-przywozić żywych jak i martwych koralowców dłuższych niż 3 cm. Pozdrawiam

 14. +2 Dobre Słabe Odpowiedz
  robi 21 listopada 2013, 21:31

  martwe koralowce można przywieźć jest na to przepis ale należy wykazać że są to dobra prywatne lub należące do osoby zmieniajacej miejsce zamieszkania z poza UE na Unie :
  ROZPORZĄDZENIE RADY (WE) NR 338/97
  z dnia 9 grudnia 1996 r.
  w sprawie ochrony gatunków dzikiej fauny i flory w drodze regulacji handlu nimi
  Artykuł 2
  j) „dobra osobiste lub stanowiące część gospodarstwa domowego”
  oznaczają martwe okazy lub fragmenty okazów lub też
  ich produkty pochodne, które są własnością podmiotu prywatnego,
  a które stanowią lub mają stanowić część jego zwykłego
  majątku ruchomego i dóbr;
  t) „okaz” oznacza każde zwierzę lub roś1inę, żywe lub martwe,
  należące do gatunku wymienionego w załącznikach A do D,
  każdą jego część lub produkt pochodny, zawarty w innych
  towarach lub nie oraz wszelkie inne towary, które zgodnie z
  dołączonym dokumentem, opakowaniem lub oznakowaniem
  lub etykietą, lub wszelkimi innymi okolicznościami mają
  zawierać lub zawierają części lub produkty pochodne zwierząt
  lub roślin należących do tych gatunków, chyba że na
  podstawie wyraźnego wyłączenia takie części lub produkty
  pochodne nie podlegają przepisom niniejszego rozporządzenia
  lub przepisom odnoszącym się do załącznika, w którym
  dane gatunki są wymienione, poprzez wskazanie odnośnie do
  tego w przedmiotowych załącznikach.
  Artykuł 4
  Wprowadzenie do Wspólnoty
  1. Wprowadzenie do Wspólnoty okazów gatunków wymienionych
  w załączniku A podlega przeprowadzeniu niezbędnych
  kontroli i wymaga uprzedniego przedstawienia zezwolenia na
  przywóz wydanego przez organ administracyjny Państwa Członkowskiego
  przeznaczenia w granicznym urzędzie celnym w
  miejscu wprowadzenia.

  Artykuł 7
  Odstępstwa
  1. Okazy urodzone i wyhodowane w niewoli lub sztucznie rozmnożone
  3. Dobra prywatne lub stanowiące część gospodarstwa domowego
  W drodze odstępstwa od art. 4 i 5, zawarte w nich przepisy nie
  mają zastosowania do martwych okazów, części i produktów
  pochodnych okazów gatunków wymienionych w załącznikach A
  do D, które stanowią dobra prywatne lub części gospodarstwa
  domowego wprowadzane do Wspólnoty, wywożone lub powrotnie
  wywożone z niej, zgodnie z przepisami, które określi Komisja,
  według procedury ustanowionej w art. 18.

  ROZPORZĄDZENIE KOMISJI (WE) Nr 865/2006
  z dnia 4 maja 2006 r.
  ustanawiające przepisy wykonawcze do rozporządzenia Rady (WE) nr 338/97 w sprawie ochrony
  gatunków dzikiej fauny i flory w drodze regulacji handlu nimi:
  ROZDZIAŁ I
  DEFINICJE
  Artykuł 1
  Definicje
  5) „osoba zwykle zamieszkująca na terytorium Wspólnoty”
  oznacza osobę mieszkającą na terytorium Wspólnoty przez
  co najmniej 185 dni w każdym roku kalendarzowym ze
  względu na powiązania zawodowe lub, w przypadku osób
  bez powiązań zawodowych, ze względu na powiązania
  osobiste, które wskazują na silne więzi pomiędzy tą osobą
  a miejscem jej zamieszkania;
  ROZDZIAŁ XIV
  DOBRA OSOBISTE I MAJĄTEK GOSPODARSTWA DOMOWEGO
  Artykuł 57
  Wprowadzenie i ponowne wprowadzenie dóbr osobistych
  i majątku gospodarstwa domowego na terytorium
  Wspólnoty
  1. Odstępstwo od art. 4 rozporządzenia (WE) nr 338/97,
  dotyczące dóbr osobistych oraz majątku gospodarstwa domowego,
  określone w art. 7 ust. 3 tego rozporządzenia nie ma
  zastosowania do okazów wykorzystywanych w celu uzyskania
  korzyści handlowych, sprzedawanych, wystawianych do celów
  handlowych, posiadanych w celu sprzedaży, oferowanych na
  sprzedaż lub transportowanych w celu sprzedaży.
  Odstępstwo to ma zastosowanie wyłącznie do okazów, włączając
  w to trofea myśliwskie, jeśli spełniają one jeden z następujących
  warunków:
  a) stanowią część bagażu osobistego podróżnych przybywających
  z państwa trzeciego;
  b) stanowią własność prywatną osoby fizycznej zmieniającej
  swoje miejsce zamieszkania z państwa trzeciego na
  Wspólnotę;
  c) stanowią trofea myśliwskie pozyskane przez podróżnego
  i przywożone w późniejszym terminie.
  2. Odstępstwo od art. 4 rozporządzenia (WE) nr 338/97
  w odniesieniu do dóbr osobistych oraz majątku gospodarstwa
  domowego, ustanowione w art. 7 ust. 3 tego rozporządzenia, nie
  ma zastosowania do okazów wymienionych załączniku A do
  tego rozporządzenia, jeśli są one wprowadzane na terytorium
  Wspólnoty po raz pierwszy przez osobę zwykle zamieszkującą
  we Wspólnocie lub osiedlającą się na terytorium Wspólnoty.
  3. Pierwsze wprowadzenie na terytorium Wspólnoty dóbr
  osobistych lub majątku gospodarstwa domowego, włączając
  w to trofea myśliwskie, przez osobę zwykle zamieszkującą na
  terytorium Wspólnoty, w skład których wchodzą okazy
  gatunków wymienionych w załączniku B do rozporządzenia
  (WE) nr 338/97, nie wymaga okazania służbom celnym
  zezwolenia na przywóz w przypadku gdy przedstawiono
  oryginał lub kopię dokumentu wywozu lub powrotnego
  wywozu.
  Służby celne przekazują oryginał zgodnie z art. 45 niniejszego
  rozporządzenia i zwracają posiadaczowi podstemplowaną kopię.
  4. Ponowne wprowadzenie na terytorium Wspólnoty dóbr
  osobistych lub majątku gospodarstwa domowego na terytorium
  Wspólnoty, włączając w to trofea myśliwskie, przez osobę
  zwykle zamieszkującą na terytorium Wspólnoty, w skład których
  wchodzą okazy gatunków wymienionych w załączniku A lub
  B do rozporządzenia (WE) nr 338/97, nie wymaga okazania
  służbom celnym zezwolenia na przywóz, jeżeli przedstawiono
  jeden z następujących dokumentów:
  a) poświadczoną przez służby celne „kopię dla posiadacza”
  (formularz 2) uprzednio wykorzystanego wspólnotowego
  zezwolenia na przywóz lub wywóz;
  b) kopię dokumentu wywozu lub powrotnego wywozu,
  o którym mowa w ust. 3;
  c) dowód nabycia okazów na terytorium Wspólnoty.
  5. W drodze odstępstwa od ust. 3 i 4 wprowadzenie lub
  ponowne wprowadzenie na terytorium Wspólnoty następujących
  pozycji wymienionych w załączniku B do rozporządzenia
  (WE) nr 338/97 nie wymaga okazania zezwolenia na przywóz
  lub dokumentu (powrotnego) wywozu:
  a) kawioru gatunków jesiotra (Acipenseriformes spp.) do 250
  gramów na osobę;
  b) „pałeczkek deszczowych” z Cactaceae spp., do trzech sztuk
  na osobę;
  c) martwych przetworzonych okazów Crocodylia spp. (za
  wyjątkiem mięsa i trofeów myśliwskich), do czterech na
  osobę;
  d) muszli Strombus gigas do trzech sztuk na osobę.

  więc generalnie jest jakieś pole manweru

 15. +4 Dobre Słabe Odpowiedz
  kabla 14 stycznia 2014, 20:27

  Sposób pewnie każdemu znany, ale jeśli nie – to piszę – żeby przewieźć bez cła ubrania, np. z USA, wystarczy oderwać metki. 🙂

 16. +1 Dobre Słabe Odpowiedz
  lalka 19 lutego 2014, 16:24

  Koala22Co do koralowców: można zabierać fragmenty MARTWYCH koralowców, które łatwo znaleźć np. na plaży. Żywych oczywiście dotykać nie wolno.

  Nieprawda!!! Nie radze przywozic, nawet martwych! ja zostalam zlapana na okeciu i mam problem!!

 17. 0 Dobre Słabe Odpowiedz
  backp.online 28 grudnia 2014, 15:10

  Kristian to Ty piszesz bzdury – w Australii na lotnisku 2 godz. do 4 nad ranem przetrzasali 60 kg bagazu cieszac sie z kazdej nastepnej znalezonej sztuki FABRYCZNIE zapakowanej kawy, herbaty i slodyczy-mieli co wchrzamac do rana 😉

Zobacz także

Lizbona i Porto w jednej podróży z Katowic za 222 PLN

20 sierpnia 2017, 21:45||Dodaj komentarz

Lizbona i Porto w jednej podróży z Katowic za 222 PLN

Naddniestrze – odwiedzamy kraj, który… nie istnieje. Czy warto tam jechać i co zobaczyć?

20 sierpnia 2017, 20:42||komentarzy 5

Naddniestrze – odwiedzamy kraj, który… nie istnieje. Czy warto tam jechać i co zobaczyć?

4-dniowa wycieczka do Rzymu za 342 PLN (loty z Warszawy + hotel ze śniadaniami)

20 sierpnia 2017, 20:12||Dodaj komentarz

4-dniowa wycieczka do Rzymu za 342 PLN (loty z Warszawy + hotel ze śniadaniami)

Przedłużony weekend w Wilnie z Warszawy za 235 PLN (bezpośrednie loty + 2 noce w 3* hotelu)

20 sierpnia 2017, 18:37||Dodaj komentarz

Przedłużony weekend w Wilnie z Warszawy za 235 PLN (bezpośrednie loty + 2 noce w 3* hotelu)

Islandia i Wyspy Owcze w jednej podróży z Gdańska za 759 PLN

20 sierpnia 2017, 17:30||komentarze 2

Islandia i Wyspy Owcze w jednej podróży z Gdańska za 759 PLN