Fly4free.pl

Nasi sąsiedzi i 2 inne kraje UE zamykają granice!

Foto: ASkwarczynski / Shutterstock

Cudzoziemcy, którzy nie pracują i nie uczą się w Czechach, od soboty nie będą mogli wjechać do tego kraju bez naprawdę ważnych powodów. Swoje granice zamyka też Portugalia, a Francja wprowadza zakaz wjazdu dla osób spoza Unii Europejskiej.

O ponownym zamknięciu granic dla postronnych Czesi poinformowali dopiero w piątek – do tej pory podróże w celach turystycznych i rekreacyjnych były co prawda zakazane, ale do Czech można było wjeżdżać na 24 godzin, a przy dłuższym pobycie konieczne było wykonanie i okazanie negatywnego wyniku testu na koronawirusa. Teraz jak informuje PAP – od soboty do Czech będą mogły przyjeżdżać tylko osoby z uwagi na pracę, naukę czy studia, dozwolone są też przyjazdy do placówek medycznych, na ślub czy na pogrzeb. Kontrole osób przyjeżdżających do Czech mają być prowadzone wyrywkowo.

Francja zamyka granice dla osób spoza UE

Od niedzieli dodatkowe restrykcje wprowadza z kolei Francja, która planuje zamknąć swoje granice dla przyjezdnych spoza Unii Europejskiej. Z kolei osoby z krajów UE będą musieli obowiązkowo przedstawić negatywny wynik testu na koronawirusa. Decyzja te podyktowane są rozprzestrzenieniem się na terytorium Francji nowych wariantów koronawirusa, choć – jak przyznał premier Jean Castex – sytuacja jest jeszcze pod kontrolą. Według słów premiera, wprowadzenie obostrzeń teraz daje szansę na uniknięcie pełnego lockdownu.

Zamknięcie granic dla przyjezdnych spoza UE nie jest jedynym ograniczeniem: od niedziele zamknięte zostaną we Francji centra handlowe o powierzchni powyżej 20 tys. mkw, gdzie nie sprzedaje się żywności, a dodatkowo rząd zaleca pracę zdalną wszystkim, którzy mają taką możliwość. Jednocześnie w dalszym ciągu otwarte pozostaną szkoły.

Fatalna sytuacja panuje też w Portugalii, gdzie władze przedłużyły do 14 lutego obowiązywanie stanu wyjątkowego w związku z epidemią koronawirusa. Z powodu rozprzestrzeniania się brytyjskiej odmiany wirusa, wciąż rośnie liczba przypadków: w czwartek zanotowano rekordowy poziom 16,4 tys. nowych zakażeń, a zmarły z powodu koronawirusa 303 osoby. Z tego powodu Portugalia zdecydowała się od piątku na 15-dniowe zamknięcie granicy z Hiszpanią, której przekraczanie będzie możliwe tylko w wyjątkowych przypadkach.

Dodatkowo od 8 lutego uczniowie w szkołach przechodzą na zdalne nauczanie.

Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.

Nie ma jeszcze komentarzy, może coś napiszesz?


porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »