Oto największe lotniska na świecie pod względem liczby pasażerów. Sprawdź, jakie kryją atrakcje – w niektórych chciałoby się zamieszkać
Ruch lotniczy na całym świecie rośnie z roku na rok, z czym muszą sobie radzić coraz bardziej oblegane porty lotnicze. Na pierwszym miejscu liderem bez zmian pozostaje Atlanta, do której coraz bliżej Pekinowi – dalej Dubaj i Los Angeles. W czołówce rankingu znalazły się porty, gdzie liczba atrakcji jest w stanie bardzo uprzyjemnić nawet wielogodzinny pobyt.
Według danych Światowej Organizacji Turystyki Narodów Zjednoczonych w 2017 roku liczba międzynarodowych przylotów wyniosła 1,3 miliarda. Jak informuje UNWTO, wynik ten co roku zwiększa się, a porty lotnicze stają się miejscem, gdzie ludzie coraz chętniej spędzają coraz więcej czasu. Te najbardziej ruchliwe porty lotnicze oferują więc pasażerom muzea, ogrody, występy kulturalne i wiele innych dodatkowych atrakcji.
Atlanta, a w niej centrum sztuki
Międzynarodowy Port Lotniczy Hartsfield-Jackson w Atlancie obsłużył w ubiegłym roku prawie 104 mln pasażerów, co pozwoliło mu zachować pozycję lidera w rankingu najbardziej popularnych pod względem ruchu lotnisk. Atlanta pozycję lidera zajmuje niezmiennie od 1998 roku.
Dlaczego? Atlanta jest idealnie zlokalizowana, ponieważ lotnisko znajduje się w obrębie 2 godzin lotu dla 80 proc. populacji USA. To także główny hub jednej z największych linii lotniczej na świecie, czyli Delta Airlines. Codziennie wykonuje się tutaj około 2,5 tys. lotów.
A co można tu zrobić w wolnym czasie? Kolekcjonując dzieła sztuki od 40 lat, lotnisko w Atlancie przekształciło się nieoczekiwanie w największą wystawę sztuki w mieście. Znajdziemy tam m.in. mural „Saints” lokalnego artysty Radcliffe’a Bailey (Terminal E), ponad 130 metrową instalację Steve’a Waldeka z Chicago (między halą A i B) czy największy projekt sztuki ulicznej w historii miasta – „Flight Paths”.

Magiczny ogród w Pekinie
Drugie najbardziej zatłoczone lotnisko świata to port w Pekinie, który ubiegły rok zakończyło z wynikiem 96 mln odprawionych pasażerów.
Podczas pobytu na lotnisku w stolicy Chińskiej Republiki Ludowej możemy przejść się po miniaturowym ogrodzie cesarskim (poczekalnia T3E) – z pawilonami i mostami imitującymi Pałac Letni w Pekinie, należący do chińskich cesarzy. Dodatkowo w ogrodach codziennie odbywają się śpiewy, tańce lub… pokazy magii (fontanna T3E).

Złoty Dubaj
Dubaj znalazł się na trzeciej pozycji z liczbą obsługiwanych rocznie 88 mln pasażerów. Był to rekordowy wynik dla tego portu, stanowiący wzrost o 5,5 proc. względem roku ubiegłego. Największy ruch odnotowano na lotach do Londynu (4 mln pasażerów), Bombaju (2,47 mln) oraz do Dżuddy (2,11 mln).
W międzynarodowym porcie lotniczym w Dubaju znajduje się jedna z największych powierzchni handlowych (na lotniskach) na całym świecie.
Na lotnisku kupimy dosłownie wszystko, od tandetnych figurek z wielbłądami, przez złote zegarki Rolexa, aż do luksusowych samochodów. Istnieje możliwość także – z odpowiednim wyprzedzeniem – na zamówienie 18, 22 lub 24 karatowych sztabek złota.

Poczuj smak Tokio
Lotnisko Tokio-Haneda obsłużyło w ubiegłym roku 85,4 mln pasażerów, czyli prawie 6 mln pasażerów więcej niż w roku 2016. Po planowanym otwarciu w 2019 roku lotniska Peking-Daxing i przeniesieniu tam części ruchu z głównego portu w stolicy Chin, Haneda prawdopodobnie stanie się znowu największym lotniskiem w Azji.
W tym porcie lotniczym przede wszystkim główną atrakcją są świeże ryby z restauracji Tokyo Sushi Kyotatsu (Terminal 1, trzecie piętro). Jeżeli jednak „surowe smaki” nie są twoją domeną, inne restauracje serwują zróżnicowaną kuchnie japońską od ramenu po udon. A to wszystko można przepłukać kieliszkiem sake.

Surfowanie w Los Angeles
Na lotnisku w Los Angeles odprawiono łącznie 84,6 mln pasażerów w 2017 roku, co oznaczało wzrost o 4,7 proc. W ruchu krajowym odprawiono prawie 60 mln pasażerów – to z kolei wzrost o 2,8 proc.
Wszyscy dobrze znamy nudzące się w podróży dzieci… czasem wręcz przeszkadzające innym. Swoją dziecięcą energie mogą wykorzystać na placu zabaw zlokalizowanym w „Great Hall” na lotnisku w Los Angeles. Najmłodsi znajdą tam piankowe fale, deski surfingowe czy zabawki – delfiny. Oprócz sali zabaw w „Great Hall” znajdziemy wykwintne restauracje, sklepy czy luksusowe saloniki dla posiadaczy kart lojalnościowych.

Rozciągnij się w Chicago
Daleko za liderem znajduje się kolejne amerykańskie lotnisko – port lotniczy O’Hare w Chicago, które znajduje się w naszym zestawieniu na szóstej pozycji, z wynikiem 80 mln obsłużonych pasażerów.
Po długim locie możemy… rozciągnąć się w naturalnie oświetlonym studiu jogi (Terminal 3) z drewnianą podłogą i matami. Nieopodal znajduje się 26 wież z roślinami w pierwszym na świecie aeroponicznym ogrodzie na lotnisku. A żeby było ciekawiej, z ogrodu korzystają lotniskowe restauracje, ponieważ znajdziemy tam świeżą bazylię, papryczki habanero czy sałatę.

Na przesiadkę najlepszy Londyn
Czas na pierwsze europejskie lotnisko. Na siódmej pozycji w rankingu plasuje się Port Lotniczy Heathrow w Londynie, gdzie odprawiono w 2017 roku – 78 mln pasażerów. Londyńskie lotnisko oferuje loty do 204 miast w 85 państwach. Operuje stąd 81 przewoźników lotniczych. Najbardziej popularne kierunki to Nowy Jork, Dubaj, Dublin, Amsterdam i Hong Kong.
W przypadku Atlanty, która jest liderem rankingu – ponad połowa ruchu stanowiła ruch krajowy. W Londynie połączenie wewnątrz Wielkiej Brytanii to tylko 6 proc. całkowitego ruchu (4,8 mln pasażerów), natomiast reszta to ruch międzynarodowy (73,2 mln).
W terminalu piątym znajdziemy galerię sztuki Expo Fine, której celem jest zapewnienie „kontemplacyjnej przestrzeni” wśród zgiełku ruchliwego węzła komunikacyjnego. Galeria współpracuje również z lotniskowym hotelem Sofitel, który stale rozwija swoją kolekcję rzeźb.

Hong Kong, czyli lotnisko na wyspie
Hong Kong zajmuje ósme miejsce w rankingu, z wynikiem 73 mln pasażerów rocznie – wzrost o 3,3 procent. Najbardziej popularne okazały się loty na stały ląd do Chin oraz do Japonii.
Nie lada rozrywką może być gra w golfa, do którego pole zostało zlokalizowane na wyspie, na której znajduje się lotnisko. Podróżujący mają także możliwość skorzystać z kina IMAX w technologii 4D, poczuć się jak pilot podczas lotu symulatorem w Aviation Discovery Center czy poznać zjawisko iluzji w terminalu pierwszym. Oprócz tego znajdziemy tutaj prawie 320 sklepów i ponad 100 restauracji.

Superszybki Szanghaj
Choć lotnisko w Szanghaju mieści się w rankingu dziesięciu najbardziej ruchliwych lotnisk – obsłużyło 70 mln pasażerów w 2017 roku – to nie znajdziemy tutaj żadnej ciekawej atrakcji, oprócz tych typowych dla portów lotniczych. Zwykłe restauracje, sklepy wolnocłowe i saloniki biznesowe, tyle zaoferuje nam to lotnisko.
Jedyną ciekawa alternatywą może być podróż magnetycznym pociągiem Maglev na przedmieścia miasta… z prędkością około 430 km/h. Pokonanie całej trasy zajmie mniej niż 8 minut w jedną stronę, a przy takiej prędkości na pewno poczujemy lepiej oparcie fotela.

Zanurz się w Paryżu
Nasze zestawienie zamyka lotnisku Charles de Gaulle w Paryżu, z liczbą 69 mln (+ 5,4 proc. w skali roku) odprawionych pasażerów w roku 2017. W stolicy Francji, na lotnisku CDG podczas całego roku wykonano 476 tys. operacji startów i lądowań. Największy wzrost odnotowały trasy na Bliski Wschód (+ 8,9) oraz do Afryki (+ 7,8 proc.).
W strefie tranzytowej (Terminal 2) znajdziemy Instant Paris – wielojęzyczny salon do czytania, oferujący kawę oraz wygodne fotele. Możemy skorzystać także z technologii 3D, w której to udamy się na wirtualny spacer po francuskiej stolicy – korzystając z programu „Odkryj sekrety Paryża”.

Nie ma jeszcze komentarzy, może coś napiszesz?