Fly4free.pl

Aż 349 słonecznych godzin w miesiącu i bilety poniżej 300 PLN. Tu na pewno naładujesz swoje baterie!

alicante
Foto: Ivan Marc / Shutterstock
Kochasz słońce i każdego dnia w Polsce z tęsknotą wypatrujesz rozejścia się chmur? Wszystko wskazuje na to, że szybciej i łatwiej będzie kupić bilety lotnicze do Alicante! Z najnowszego rankingu wynika, że to hiszpańskie miasto jest najbardziej słonecznym w całej Europie. Kto jeszcze załapał się do pierwszej dziesiątki? Sprawdźmy!

Ranking stworzony przez firmę Statista bazuje na statystykach od 2009 do 2021 roku, które zgromadzono na podstawie danych dostarczonych przez World Weather Online. Pod uwagę wzięto 300 największych miast w Europie.  

Aż 349 słonecznych godzin w miesiącu – zwycięzca mógł być tylko jeden!

Najbardziej słonecznym miastem Europy okazało się być Alicante w Hiszpanii. Jeden z najbardziej znanych kurortów Costa Blanca może poszczycić się aż 349 godzinami słonecznymi w ciągu miesiąca. Trzeba więc naprawdę się postarać, żeby trafić na pochmurny dzień. Średnia roczna temperatura powietrza też was nie zawiedzie, bo wynosi 19ºC.

Dobra wiadomość dla spragnionych słońca jest też taka, że do Alicante mamy sporo tanich lotów z Polski – często poniżej 300 PLN w dwie strony. Wizz Air lata tutaj z Warszawy, a Ryanair z Gdańska, Krakowa, Łodzi, Poznania, Modlina i Wrocławia, a już niedługo także z Lotniska Chopina. Chętni na wypoczynek zorganizowany mogą przebierać w ofertach biur podróży.

Foto: Statista

Hiszpania, Włochy i Francja – godnych naśladowców jest więcej!

Co ciekawe, w 10 najbardziej słonecznych miast Europy, możemy zobaczyć tylko trzy kraje, które kompletnie zdominowały ten ranking. Aż sześć miast jest w Hiszpanii, trzy we Włoszech i tylko jedno we Francji.

Na podium, zaraz za Alicante, trafiła Katania, która może poszczycić się 347 godzinami słonecznymi i średnią temperaturą 18°C. Brązowy medal w tej kategorii zdobywa Murcja, która ma 346 godziny słoneczne i średnio 19°C.

Zaraz za podium uplasowała się Malaga – 345 godzin
słonecznych i średnio 19°C, ex aequo z Mesyną. Słoneczną pierwszą dziesiątkę zamykają kolejno – Walencja – 343 godziny ze słońcem i średnio 18°C, Nicea – 342 godziny i 16°C, Las Palmas – 341 godziny i 21°C, Grenada – 341 godziny i 16°C. Na ostatnim miejscu mamy natomiast Palermo – 340 godziny i 19°C.

Foto: Statista

Gdzie najpochmurniej? Chyba nie ma zaskoczenia!

Dla równowagi zajrzeliśmy też do podobnego zestawienia, ale w kategorii najmniejszego czasu nasłonecznienia. Nie będzie chyba zaskoczeniem, że liderem w tej mniej chlubnej kategorii jest Wielka Brytania. Najmniej godzin słonecznych w roku ma Glasgow (tylko 1203 godziny). Na drugim miejscu znalazł się Reykjavik (1268 godzin), a na trzecim Birmingham (1364 godziny). Dalej mamy Londyn, Manchester, Dublin, Kolonię, Vaduz, Brukselę i Hamburg.

Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.
dla ścisłości "349 monthly average sunshine hours" to nie to samo co liczba słonecznych dni w roku.
Robert..., 2 lutego 2023, 20:37 | odpowiedz
"Pod uwagę brano jednak jedynie duże miasta, które mają populację powyżej 1 miliona" - Vaduz, Reykjavik...
pemat, 2 lutego 2023, 21:17 | odpowiedz
Od kiedy to Vaduz ma 1 mln mieszkańców ( raptem 5,5 tys ) czy też sycylijska Messyna?
Bogusław Banaś, 2 lutego 2023, 21:43 | odpowiedz
Dzięki :) Uchroniłeś mnie przed rozsiewaniem fake newsów po Anecie ;) 
Robert... dla ścisłości "349 monthly average sunshine hours" to nie to samo co liczba słonecznych dni w roku.
xionc, 2 lutego 2023, 21:58 | odpowiedz
Cała Islandia ma 400 000 mieszkańców, z czego Reykjavik 1/3. Manchester pół miliona, podobnie Dublin, a Vaduz nieco ponad... 5000., więc informacja jakoby "Pod uwagę brano jednak jedynie duże miasta, które mają populację powyżej 1 miliona" mija się z prawdą. Warto czytać ze zrozumieniem Pani Aneto, zwłaszcza jeśli posyła się wiadomości dalej w świat. Klikalność to nie wszystko. Czytelnicy cenią również jakość informacji.Jeśli chodzi o Las Palmas, to też jest to podejrzane - południe Gran Canarii jest bardzo słoneczne, ale nie północ - tam wieją pasaty, które przynoszą chmury i deszcz - i to często.
Wilczak, 3 lutego 2023, 1:36 | odpowiedz
Jak ja bym się cieszył, gdyby autorzy nauczyli się wstawiać linki do tego, o czym piszą. Ale niestety, nie na F4F.
edro, 8 lutego 2023, 0:28 | odpowiedz

porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »