Fly4free.pl

Koniec ze ściskiem? Powstaną przepisy dot. minimalnego rozmiaru fotela w samolocie

Foto: biba / Shutterstock
Federalna Administracja Lotnictwa, czyli odpowiednik naszego Urzędu Lotnictwa Cywilnego, szykuje się do stworzenia przepisów, które będą określać minimalny rozmiar fotela w samolocie. Co ciekawe, do konsultacji zaprosili też zwykłych ludzi, którzy będą mogli zgłaszać swoje uwagi w tym temacie.

Tak zwany legroom, czyli odstęp pomiędzy poszczególnymi fotelami w samolotach, zawsze wywołuje gorącą dyskusję. Z jednej strony mamy bowiem pasażerów, którzy chcieliby podróżować wygodnie, z drugiej mamy przewoźników, którzy chcąc minimalizować koszty i utrzymywać niskie ceny biletów, starają się wpakować do samolotów jak najwięcej siedzeń. Dotąd nie było to jednak w szczególny sposób regulowane. Teraz ma się to jednak zmienić – przynajmniej w Stanach Zjednoczonych.

Federalna Administracja Lotnictwa rozpoczęła prace nad nowymi przepisami, które mają szczegółowo określać, jakie mają być fotele w liniach lotniczych. A to oznacza, że pojawi się też minimalny legroom czy wielkość samego fotela. Regulacjom ma podlegać także nachylenie siedzenia.

Co ciekawe, FAA miała się zająć tym tematem najdalej w 2019 roku. Takie zadanie postawił przed urzędnikami kongres, ale ostatecznie FAA nic w tej sprawie nie zrobiła – choć można to tłumaczyć kryzysem w branży lotniczej. Teraz jednak temat powraca, a FAA nadal jest zobowiązane do wprowadzenia odpowiednich przepisów. Co ważne – przez 90 dni agencja będzie też zbierać uwagi i opinie od społeczeństwa

Warto jednak zaznaczyć, że choć obecne konsultacje dotyczą Stanów Zjednoczonych, to akurat prawo lotnicze jest jednym z tych, które szybko rozprzestrzenia się na cały świat. Przepisy i zasady wymyślane w jednej części globu, często w ekspresowym tempie są adaptowane także w innych miejscach. Nie jest więc wykluczone, że doczekamy momentu, w którym tym samym tematem zajmie się np. Komisja Europejska.

Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.

Nie ma jeszcze komentarzy, może coś napiszesz?


porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »