Fly4free.pl

Mediolan – miasto mody (poradnik praktyczny)

Dziś zapraszamy Was do odwiedzenia miasta projektantów i najwyższych lotów... mody. Korzystamy z tanich biletów lotniczych i podróżujemy do Mediolanu. Dla tych, którzy wybierają się do tego miasta zebraliśmy wybrane przydatne informacje. Ułatwią Wam zwiedzanie i przemieszczanie się po mieście. Mediolan jest drugim co do wielkości miastem Włoch. Niemal całe jego życie kręci się wokół mody. Większość najsłynniejszych projektantów i domów mody ma tutaj swoje siedziby. Serce przemysłu modowego bije w rejonie Via Montenapoleone i Via Della Spiga, gdzie zlokalizowano wiele słynnych sklepów. A w historycznym centrum zobaczycie za to liczne zabytki.

Z Polski tanimi liniami Wizz Air oraz Ryanair dolecicie na lotniska Orio al Serio, położonego na przedmieściach Bergamo. Z lotniska do Mediolanu najtaniej i najszybciej dojedziecie autobusem.

Na tej trasie operuje aż trzech przewoźników. Ceny biletów za przejazd w jedną stronę rozpoczynają się od 3,5 euro (przy zakupie przez internet w przypadku firmy Orioshuttle) do 5 euro u pozostałych przewoźników. Każdy z nich oferuje możliwość zakupu biletów przez internet oraz w firmowych stoiskach w hali przylotów.

Przykładowa rezerwacja firmy Orioshuttle

Stanowiska odjazdowe znajdują się na wprost głównego wyjścia z hali przylotów. Godziny odjazdów wyświetlane są na monitorach umieszczonych w hali przylotów oraz stanowiskach odjazdowych. Czas przejazdu (ok. 50 km) z lotniska w Bergamo do Milano Centralne (Główny Dworzec Kolejowy w Mediolanie) to ok. 45-55 min. Jest uzależniony od natężenia ruchu w mieście oraz na autostradzie. Przewoźnicy na pokładach autokarów oferują dostęp do internetu.

 

 • Autostradale kliknij tutaj
 • Oriosuttle kliknij tutaj
 • Teravission kliknij tutaj

 

 

Po przylocie na lotnisku można również wynająć samochód i nim pojechać do Mediolanu. Zwolennicy takiego rozwiązania dane firm wynajmujących samochody znajdą na stronie lotniska klikając tutaj

KOMUNIKACJA
Komunikację publiczną w Mediolanie zapewnia firma ATM. Najszybszym sposobem na podróżowanie jest metro. W mieście funkcjonują cztery linie: czerwona (M1), zielona (M2), żółta (M3) i fioletowa (M5) – (linia fioletowa jest nadal w rozbudowie, jej pierwszy etap składający się z siedmiu stacji został oddany do użytku w lutym 2013 roku). Możecie również korzystać z sieci tramwajów i autobusów. Linie trolejbusowe obsługują obrzeża miasta. Komunikacja dzienna funkcjonuje od 4.30 w dni robocze (weekendy od 6.00) do północy. Później na ulice miasta wyjeżdża komunikacja nocna (autobusy). Część z nich jeździ wzdłuż linii metra.

 

 • ATM – Komunikacja miejska kliknij tutaj

 

 

Niewątpliwie atrakcją będzie przejażdżka najnowocześniejszą w Europie linią metra. Linia fioletowa (M5) została oddana do użytku w lutym i jest w pełni zautomatyzowana.

Peron oddzielony jest od torów i pojazdów, w wagonie nie ma motorniczego, pojazdem steruje komputer, tunel jest oświetlony i najlepszym wg. nas miejscem podczas podróży jest przód lub tył wagonu.

Przejazd całej trasy trwa 8 minut. Bez wysiadania można pojechać tam i z powrotem.

 • Linia metra M5 kliknij tutaj
 • Rozkład jazdy metra linii M5 aby pobrać kliknij tutaj

Ceny biletów:
Bilet jednorazowy ważny przez 90 minut od momentu skasowania kosztuje 1,5 €. Koszt karnetu 10 przejazdowego (każdy przejazd nie dłuższy niż 90 minut, każdy podróżny musi posiadać swój karnet) kosztuje 13,80 €. Można również zakupić zintegrowany bilet na cztery przejazdy za 6 € (każdy przejazd nie dłuższy niż 90 minut, nieograniczona liczba przejazdów do godziny 13.00 lub po godzinie 20.00 do końca dnia).

Najkorzystniejszym rozwiązaniem jest zakup bilety 24-godzinnego. Jego koszt to 4,5 €. Bilet ważny jest na wszystkie środki transportu przez 24 godziny od chwili skasowania. Jeżeli zostajemy dłużej w Mediolanie kupcie bilet 48-godzinny za 8,25 €. W Mediolanie dostępne są również bilety wieczorne. Ich cena to 3 €. Uprawniają do nieograniczonej liczby przejazdów od godziny 20.00 do końca dnia.

Bilety kupicie w automatach ustawionych na wszystkich stacjach metra, dworcach i w wielu punktach w mieście. Płatność gotówką (bilon lub banknoty) lub kartą kredytową oraz debetową. Na wybranych stacjach metra bilety można kupić również w punktach formy ATM. Bilet przez rozpoczęciem podróży należy skasować.

 • Pełny cennik biletów znajdziecie klikając tutaj
 • Punkty sprzedaży biletów kliknij tutaj
 • Planowanie podróży kliknij tutaj
 • Wykaz linii specjalnych kliknij tutaj
 • Aby pobrać mapę komunikacji w ścisłym centrum kliknij tutaj
 • Aby pobrać mapę całej sieci komunikacji kliknij tutaj

W komunikacji nocnej (od 00:30 do 4:30, a w soboty i niedziele do 6:00) oprócz biletów 24 i 48 godzinnych obowiązują bilety jednorazowe za 1,5 €.

 • Aby pobrać mapę komunikacji nocnej kliknij tutaj
 • Komunikacja nocna kliknij tutaj
 • Darmowe aplikacje ATM na smartfony kliknij tutaj

DWORCE KOLEJOWE

Milano Centrale to główny dworzec kolejowy w Mediolanie. Mieści się w zabytkowym budynku, który sam w sobie warty jest zobaczenia. Stąd odchodzą pociągi krajowe do praktycznie każdego większego miasta jak i składy międzynarodowe. Z dworca odjeżdżają również pociągi i autobusy do portów lotniczych: Orio al Serio, Linate oraz Malpensa.

 

 • Autobusy do lotniska Linate kliknij tutaj
 • Malpensa Express kliknij tutaj
 • Milano Centrale kliknij tutaj

 

 

Milano Cadorna – to drugi co wielkości dworzec kolejowy w Mediolanie. Jest stacją obsługiwaną przez pociągi linii S3 i S4 kolei miejskiej i jednocześnie stacją końcową dla pociągów regionalnych do Como, Varese, Layeno, Novary, Asso oraz pociągów do lotniska Malpensa.

 

 

 

INFORMACJA TURYSTYCZNA
Punkty informacji turystycznej zlokalizowane są w dwóch miejscach w mieście przy Piazza Castello oraz w Milano Centrale. Można w nich zaopatrzyć się w bezpłatne mapy Mediolanu, kupić pocztówki, przewodniki itp. Można również uzyskać informację o noclegach oraz komunikacji publicznej.

 • Piazza Castello, 1 (róg Via Beltrami)
  e-mail iat.info@provincia.milano.it
  Godziny otwarcia: od poniedziałku do piątku: od 9.00 do 18.00, w sobotę od 9.00 do 13.30 oraz od 14.00 do 18.00, w niedziela i święta od 9.00 do 13.30 oraz od 14.00 do 17.00.
 • Sportello Stazione Centrale (przed peronami nr 13 i 14)
  e-mail iat.info@provincia.milano.it
  Godziny otwarcia: od poniedziałku do soboty od 9.00 do 18.00, w niedziela i święta od 9.00 do 13.00 oraz od 14.00 do 17.00.Oba punkty są zamknięte 25 grudnia, 1 stycznia i 1 maja.
 • Informacja turystyczna kliknij tutaj
 • KATEDRA DUOMO
  Katedra Narodzin św. Marii w Mediolanie (znajdująca się na Piazza del Duomo, głównym placu Starego Miasta) to jedna z najbardziej znanych budowli we Włoszech i w Europie. Jest jednym z największych kościołów na świecie. Katedrę, której budowa trwała aż 427 lat można zwiedzać 7 dni w tygodniu od 7 rano do 19 wieczorem. Ostatni zwiedzający wchodzą o 18.45. Bezpłatne jest tylko wejście do wnętrza Katedry.Na szczycie Katedry Duomo wybudowano taras widokowy. Wjazd windą kosztuje 12 euro, a wejście po schodach 7 euro (bilety ulgowe są o połowę tańsze). Z tarasu rozciąga się panorama miasta, a w pogodne dni można podziwiać Alpy.Wejście po schodach na szczyt nie należy do najtrudniejszych! Schody znajdują się po lewej stronie Katedry (stojąc do niej przodem i mając po lewej stronie Galerię Emmanuela), a windy znajdują się po tej samej stronie, ale ok 50 metrów dalej.

  Do Katedry Duomo najlepiej dojechać metrem, stacja nazywa się „Duomo”. Z Milano Centrale żółtą linią metra (M3), z dworca Cadorna czerwona linią metra (M1), a z dworca Garibaldi, najpierw zieloną linią metra (M2), a następnie należy przesiąść się na stacji „Cadorna” do czerwonej linii (M1).

  Można również dojechać tramwajem. Linie, które dojeżdżają do Piazza Duomo to: 15 (przystanek przy Piazza Fontana), 2 i 14 (przystanek przy Via Torino) oraz 16, 24 i 27 (przystanek przy Via Mazzini).

   

 • Katedra Duomo kliknij tutaj
 • Katedra Duomo cenny biletów, zasady zwiedzania kliknij tutaj
 • Plan Katedry – aby wydrukować kliknij tutaj
 • GALERIA WIKTORA EMMANUELA
  Znajduje się również przy Piazza del Duomo, głównym placu Starego Miasta. To najbardziej znana we włoszech galeria handlowa. Mieszczą się w niej luksusowe sklepy włoskich projektantów mody jak m.in. Prada, a także kawiarnie oraz restauracje. Do niedawna mieścił się tam również McDonald’s.Jedną z ciekawostek, której nie można przegapić jest (w połowie galerii) umieszczona w posadzce mozaika przedstawiająca byka. Związany jest z nią przesąd, każdy, kto na pięcie obkręci się wokół własnej osi w punkcie wyznaczającym środek mozaiki powróci jeszcze do Mediolanu! Miejsce to rozpoznacie po tym, że zawsze jest wokół niego sporo turystów.TEATRO ALLA SCALA
  Wychodząc z Galerii Wiktora Emmanuela po stronie północnej (przeciwna do Piazza del Duomo) traficie na plac przy której stoi najsłynniejsza na świecie opera – Teatro alla Scala. Sam budynek z XVIII wieku nie wygląda zbyt imponująco, warto więc wejść do środka i zwiedzić wnętrza. Te uznawane są za jedne z najpiękniejszych z oper.Nie zapominajcie też, że naprzeciwko wejścia do opery znajduje się pomnik Leonarda da Vinci. W upalne dni można schronić się tam w cieniu i chwilę odpocząć.

   

 • Teatro alla Scala kliknij tutaj
 • Teatro alla Scala zwiedzanie oraz bilety kliknij tutaj
 • CASTELLO SFORZESCO
  Zamek Sforzów (Castello Sforzesco) to kolejny zabytek, który znajduje się w centrum miasta. Dotrzecie do niego od Piazza del Duomo lub Teatro alla Scala. Można pojechać jeden przystanek czerwoną linię metra M1 (przystanek Cairoli) lub co bardziej Wam polecamy przespacerować się jedną z kilku handlowych alei m.in. Via Dante. To jedna z najsłynniejszych ulic Mediolanu. Prowadzi od Piazza Cardusio do Zamku Sforzów.Wstęp do zamku jest bezpłatny. Został on postawiony w XIV wieku przez rodzinę Viscontich, bywali w nim m. in. Bramante oraz Leonardo da Vinci.Przed wejściem znajduje się bardzo duża fontanna. Natomiast za zamkiem rozciąga się park (Parco Sempione) w którym w ciepłe dni licznie wypoczywają mieszkańcy Mediolanu. Z parku rozciąga się malowniczy widok na Łuk Triumfalny.

  W Zamku można zwiedzać (wstęp płatny) m.in. Muzeum Miejskie. Warto również zwiedzić Kaplice Książęcą (Capella Ducale), gdzie zachowały się oryginalne freski namalowane w 1472 roku przez Stefana de Fedeli i Bonifacja Bemba.

  Do Zamku dojedziecie czerwoną linią metra M1, autobusami linii 18, 50,37,58,61,94 oraz tramwajami linii 1,2,4,12,14,19. Możecie go zwiedzać codziennie od 7 rano do 18 (w zimie) oraz do 19 (w lecie). Wstęp bezpłatny (za wyjątkiem muzeów zamkowych) .

   

 • Castello Sforzesco kliknij tutaj
 • Castello Sforzesco – godziny otwarcia oraz ceny biletów do Muzeów kliknij tutaj
 • DZIELNICA BRERA
  Dzielnica Brera jest jedną z najbardziej charakterystycznych dla Mediolanu. Dawniej była zaludniona przez artystów oraz cyganów, a dziś pełna jest butików, antykwariatów, galerii czy sklepików z pamiątkami i antykami.W dzielnicy Brera znajduje się między innymi Akademia Sztuk Pięknych (Accademia di Belle Arti). Bezpłatnie można tam zwiedzić Ogród Botaniczny oraz Obserwatorium Astronomiczne. Obowiązkowym punktem wycieczki jest również muzeum Pinacoteca di Brera. Można w nim zobaczyć obrazy znanych i cenionych artystów. Pamiętajcie, że wstęp jest płatny. Bilet normalny kosztuje 10, a ulgowy 7 €.Do dzielnicy Brera dojedziecie zieloną linią metra M2 (stacje Lanza oraz Moscova). Dojechać można również tramwajem numer 4 lub autobusami linii 41, 43, 61 oraz 94.
 • Pinacoteca di Brera kliknij tutaj
 • Pinacoteca di Brera – zasady zwiedzania oraz ceny biletów kliknij tutaj
 • Pinacoteca di Brera – aby zarezerwować i kupić bilet kliknij tutaj
 • OSTATNIA WIECZERZA
  Chętnie i tłumnie odwiedzanym przez turystów jest miejsce, w którym znajduje się malowidło ścienne autorstwa Lonarda da Vinci „Ostatnia wieczerza”. Znajduje się ono w Kościele Najświętszej Marii Panny Łaskawej (Santa Maria delle Grazie). Sam kościół zwiedziecie za darmo, ale za obejrzenie malowidła należy zapłacić.Pamiętajcie, że bilety należy odpowiednio wcześniej zarezerwować. Jeżeli jesteście akurat przejazdem i przyjdziecie do Santa Maria delle Grazie nie liczcie, że uda Wam się zobaczyć fresk! Bilet normalny kosztuje 8 €, ulgowy 4,75 €, a osoby poniżej 18 i powyżej 65 lat płacą jedynie opłatę rezerwacyjną 1,5 €.
 • Santa Maria delle Grazie kliknij tutaj
 • Ostatnia Wieczerza – aby zarezerwować bilet kliknij tutaj
 • SAN SIRO
  Ten największy stadion w Mediolanie często nazywany jest też „La Scalą futbolu”. Rozgrywane są tam mecze dwóch drużyn A.C. Milanu i Inter Mediolanu. Ciekawostką jest to, że pod południową trybuną znajduje się muzeum tych dwóch drużyn. Według rankingu UEFA stadion San Siro otrzymał 5 gwiazdek i znalazł się wśród 27 najwyżej ocenianych stadionów europejskich. Stadion znajduje się przy Piazzale Angelo Moratti w zachodniej części Mediolanu. Około 5 km od centrum miasta, a ponad 7 km od głównego dworca kolejowego. Aby się do niego dostać odradzamy pieszą wędrówkę i radzimy skorzystać z komunikacji publicznej.Najwygodniej jest skorzystać z metra. Najbliższa stacja obok stadionu to Lotto do której dojeżdża czerwona linia metra jadąca w kierunku Rho Fiera. Od stacji metra do stadionu droga pieszo zajmuje około 20 minut.Możecie również jako alternatywę wybrać dojazd tramwajem linii 16. Jednak pamiętajcie, że obecnie końcowy przystanek tramwaju to Piazzale Segesta. Nie dojeżdża on do pętli przy stadionie. Jest to spowodowane budową nowej linii metra (M5), którą w przyszłości dojedziecie do stadionu. Do stadionu od przystanków doprowadzą was znaki informujące w którym kierunku należy się udać.Zwiedzanie stadionu oraz muzeum jest płatne. Bilety najlepiej zarezerwować przez internet. Łączony na zwiedzanie muzeum oraz stadionu kosztuje 13 €, a ulgowy 10 €. 
 • San Siro kliknij tutaj
 • San Siro informacje na temat dojazdu kliknij tutaj
 • San Siro ceny biletów oraz rezerwacja kliknij tutaj
 • APERITIVO CZYLI HAPPY HOURS
  Od godziny 18.00 do 22.00 w wielu mediolańskich restauracjach, pizzeriach i pubach odbywa się „Aperitivo”. Jest to odpowiednik Happy Hours. Kupując drinka lub piwo (koszt ok. 8-10 €) mamy możliwość nieograniczonego korzystania ze szwedzkiego stołu. Do dyspozycji gości są dania na ciepło i zimno. Jest to dość popularna dla mieszkańców Włoch forma biesiadowania, z której korzystają całe rodziny.Z Aperitivo najlepiej skorzystać w lokalu, który położony jest poza centrum. Wówczas ceny drinków nie są wygórowane. Polecamy dzielnicę Brrera. To dlatego, że tamtejsze kawiarenki, puby, pizzerie czy restauracje są często odwiedzane przez mieszkańców, a przede wszystkim artystów, a podawane dania są smaczniejsze niż te w lokalach nastawionych na ruch turystyczny.TOALETY
  Większość z nich jest płatna. Kosztują do 0,5 €. Są dobrze oznaczone. Z bezpłatnych toalet skorzystacie m.in. w McDonald’s czy innych fast food’ach lub centrach handlowych. Można również korzystać z ustawionych w wybranych punktach w mieście przenośnych toalet typu Toi-Toi. Znajdują się one m.in. w parku Castello Sforzesco.ZAKUPY
  Mediolan to również światowa stolica mody i możliwość zrobienia zakupów u światowej klasy projektantów mody! Najdroższym miejscem na zakupy jest Galeria Wiktora Emmanuela. Dom towarowy Armaniego mieści się przy Via Manzoni 31, a sklep Gucciego przy Via Monte Napoleone, z kolei sklep Dolce & Gabbana mieści się w dawnym pałacu sycylijskiego szlachcica przy Corso Veneziana. Domy towarowe i sklepy w śródmieściu są otwarte bez przerwy. Inne w wyznaczonych godzinach, zwykle od 9.30 do 13.00 i od 15.30 do 19.30. Wielkie wyprzedaże organizowane są dwa razy w roku od 7 stycznia oraz od 10 lipca.Zakupy można również zrobić na licznych bazarach oraz targowiskach czynnych w wybrane dni tygodnia: via Zamagna, via Kramer, piazza Mirabello, via Papiniano and via B.Marcello, via Aicardo, piazzale Martini and via Zuretti, via Osoppo, via Ampère, piazza Mirabello, via P. Calvi, via Crema, via M. Aurelio, l.go V Alpini, via Papiniano, via B. Marcello, piazzale Lagosta, via Fauchè. Polecanym jest również Pchli Targ zwany “Jarmarkiem Senigallia” na via G.D’Annunzio. Czynny jest on tylko w soboty od 8:30 do 17:00.Niższe ceny znajdziecie w sklepach przy ulicach Via della Spiga i Corso Buenos Aires. Na zakupy najlepiej wybrać się wiosną kiedy są wyprzedaże i wiele luksusowych towarów można kupić przecenionych nawet o 70%!

  UWAŻAJCIE NA…
  W okolicach Duomo na Piazza oraz Zamku Sforzów uważajcie na sprzedawców bransoletek. Podchodzą oni do turystów i dają bransoletki niby za darmo i niby w ramach przyjaźni. Pamiętajcie, że nic nie jest za darmo! Jak tylko je przyjmiecie każą sobie płacić. Najlepiej stanowczo podziękować i iść dalej.

  INNE PRZYDATNE LINKI

 • Mediolan dla turystów kliknij tutaj
 • Ciao Milano kliknij tutaj
 • Mapa z atrakcjami turystycznymi w centrum Mediolanu – aby pobrać kliknij tutaj
 • Przewodnik po Mediolanie (wersja EN) – aby pobrać kliknij tutaj
 • Turismo Milano kliknij tutaj
 • Mapa z muzeami i galeriami – aby pobrać kliknij tutaj
 • Przydatne mapy i plany do wydrukowania kliknij tutaj
 • Jeżeli znacie warte polecenia i zwiedzenia ciekawe miejsca w Mediolanie podzielcie się w komentarzach z innymi czytelnikami. Jeżeli chcecie na naszych łamach zamieścić relację z Wasze wycieczki lub przewodnik z praktycznymi radami zapraszamy do przesyłania ich na adres kontakt@fly4free.pl.
Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.
Proszę o weryfikację - znajomy był w Mediolanie ok. 2 tyg. temu i jest przekonany, że za dobówkę płacił 3 euro, a tu jest 4,5. Jest jakaś różnica w cenie między info na www a ceną na miejscu w automatach/kioskach/dla miejscowych?
Robert, 7 kwietnia 2013, 18:40 | odpowiedz
kiedy londyn sie pytam:)?
zolnierz, 7 kwietnia 2013, 18:41 | odpowiedz
Super ! Dziękujemy za poświęcony czas !
olk, 7 kwietnia 2013, 18:54 | odpowiedz
ten cykl jest świetny! tak trzymać!
ole-dziii, 7 kwietnia 2013, 19:15 | odpowiedz
Również proszę o Londyn!;) Niebawem jadę, przydają się wskazówki;)
madzialenn, 7 kwietnia 2013, 19:27 | odpowiedz
"w punkcie wyznaczającym środek mozaiki" - jak ładnie ujęte to że trzeba mu się obrócić na przyrodzeniu :D
zbigniew, 7 kwietnia 2013, 19:55 | odpowiedz
zabraklo w opisie podstawy czyli dzielnicy NAVIGLIO, czyli tzw malej wenecji. To wlasnie tam polecam aperitivo, cudowne widoki i mila atmsofera. W opisie Londynu moge pomoc administracji :)
konradzik, 7 kwietnia 2013, 20:01 | odpowiedz
Witam wszystkich, Miałem okazję być w Mediolanie w ubiegłym roku. Powiem tak - miasto ciekawe max na 2 dni. Przez ten czas człowiek jest w stanie zwiedzić wszystko to co najważniejsze. Dłuższy pobyt zaczyna być nudny. Dla wyjeżdżających polecam połączenie pobytu z wyjazdem nad pobliskie jezioro. W moim przypadku było to COMO. Dojazd jest bardzo komfortowy z Milano Centrale. 30 min pociągiem Eurocity Pendolino robi wrażenie. Transport po jeziorze organizowany jest stateczkami kursującymi co 10-15 min. Polecam wybrać się do Bellagio, Varenny czy Menaggio. Inny świat, luksus, oszałamiające widoki no i ta woda. Szczególnie w okresie upałów. Zachęcam
Podróźnik, 7 kwietnia 2013, 20:02 | odpowiedz
Wspaniały artykuł. Wszystko uporządkowane i ciekawe:D Na pewno skorzystam ze wskazówek w nabliższym czasie:)
MagdaK, 7 kwietnia 2013, 20:36 | odpowiedz
A jak wygląda kwesti z noclegami? zawsze mnie to intrygowało w takich "tanich podróżach", szukacie wcześniej czy dopiero na miejscu?
Początkujący podróżnik, 7 kwietnia 2013, 20:46 | odpowiedz
Mam takie pytanie - wybieramy się w drugiej połowie maja do Mediolanu, chcieliśmy zobaczyć Ostatnią Wieczerzę, ale żaden termin na VivaTicket nie jest dostępny - to znaczy, że wszystko zostało już wykupione? Czy może warto próbować dzwonić na ten podany tam numer telefonu? I druga kwestia - jest jakakolwiek szansa, żeby wejść i zobaczyć La Scalę w środku? Nie chodzi nam o muzeum, tylko o wygląd sali, scenę itd. Dzięki za odp
SoloJuve, 7 kwietnia 2013, 21:09 | odpowiedz
Świetny tekst i poradnik! Mnóstwo przydatnych informacji, na pewno skorzystam!:)
KrzGie, 7 kwietnia 2013, 21:15 | odpowiedz
polecam nocleg w Euro inn w mediolanie, Tanio ;}
pan m, 7 kwietnia 2013, 21:37 | odpowiedz
Miasto nudne na maxa. Byłem dwa razy. Drugi raz po roku, aby się upewnić czy mi się tylko zdawało za pierwszym razem. Raczej tam nie wrócę.
Viaake, 7 kwietnia 2013, 21:55 | odpowiedz
Bilet wieczorny nie tyle co do konca dnia ile do konca funkcjonowania komunikacji w nocy
Zarco, 7 kwietnia 2013, 21:58 | odpowiedz
Tuż obok zamku jest akwarium (Acquario civico di Milano), wstęp bezpłatny.
krasnal, 7 kwietnia 2013, 22:25 | odpowiedz
SoloJuve LaScale od wewnątrz można zobaczyć właśnie przez muzeum ;) Zwiedzanie zaczyna się od foyer i balkonów z których dokładnie można zobaczyć scenę (a jak ma się szczęście to także jakąś próbę do spektaklu). Ja zwiedzałam Mediolan 7 dni i jeszcze się nie nasyciłam dlatego wracam tam w maju. Jak ma się dobry przewodnik, a nie chodzi na czuja to można naprawdę wiele zwiedzić i dowiedzieć się ciekawych rzeczy.
Chiquita, 7 kwietnia 2013, 23:23 | odpowiedz
Rewelacja! Byłbym wdzięczny za takie rozpracowanie Rzymu :)
magis, 7 kwietnia 2013, 23:49 | odpowiedz
To przezabawne, ale... właśnie zarezerwowałem lot z Wrocławia do Oslo, z Oslo do Gdańska, z Gdańska do Mediolanu, z Mediolanu do Łodzi i z Łodzi do Wrocławia za łączną kwotę 213 zł dla 2 osób od 18 do 21 maja. Od 19 do 21 maja będę w Mediolanie i planowałem rozpisać sobie podróż, ale ktoś zrobił to za mnie :P
Łukasz, 7 kwietnia 2013, 23:59 | odpowiedz
Ostatnia Wieczerza Nie miałem rezerwacji, ale jak ładnie poprosiłem, to pozwolili wejść. Czyli warto próbować
Macek, 8 kwietnia 2013, 0:07 | odpowiedz
@SoloJuve Wchodzisz do muzeum i masz wstęp na widownię, tzn. na niektóre balkony przy części muzealnej. Widać scenę i całą resztę
Macek, 8 kwietnia 2013, 0:09 | odpowiedz
@SoloJuve 1.Cenacolo Vinciano - sprawdzaj vivaticket cały czas (ale nie o tej porze dnia), część biletów kupionych przez agencje wraca 2.kupując bilet muzeum La Scali oprócz ekspozycji ogląda się foyer oraz "The auditorium can been seen from the boxes excepted when rehearsals or performances are in progress" (trochę średni angielski), czyli widok z loży, o ile akurat nie ma przedstawień lub prób @all dla niektórych atrakcją (sam nie byłem) są outlety w okolicach Mediolanu (tzn. ponad godzina samochodem): Serravalle, Vicolungo, FoxTown
gmak, 8 kwietnia 2013, 0:44 | odpowiedz
Najbrzydsze miasto Włoch.Jest u mnie na ostatnim miejscu.Malutkie Bergamo bije na głowe przereklamowany/przemysłowy Mediolan.
CamperWestfalia, 8 kwietnia 2013, 2:32 | odpowiedz
SoloJuve : Zadzwon i zarezerwuj bilet telefonicznie. Ja zadzwonilam w czwartek i bez problemu kupilam bilet na najblizsza niedziele.
Aga, 8 kwietnia 2013, 9:15 | odpowiedz
Viaake napisał: "Miasto nudne na maxa. Byłem dwa razy. Drugi raz po roku, aby się upewnić czy mi się tylko zdawało za pierwszym razem. Raczej tam nie wrócę." Buhahaha.... Co za łoś, pewnie z warsiafki. Dla niego warsiafka to pępek świata...
Baca, 8 kwietnia 2013, 10:35 | odpowiedz
Również polecam dzielnicę Naviglio. To najlepsze miejsce na spędzenie wieczoru w restauracji, pizzerii, barze lub po prostu nad kanałem. Miejsce polecane i uczęszczane przez wielu mieszkańców miasta. Dojazd metrem nr 2 do Porta Genova FS ewentualnie tramwajem. Ciekawe są też akwaria miejskie (Acquario civico) znajdujące się niedaleko zamku. Darmowy wstęp i możliwość obejrzenia odtworzonych środowisk okolicznych rzek, lagun i morza, jest nawet zatopiony statek przedstawiony jako specyficzna nisza. Rewelacja dla dzieci, ciekawe również dla dorosłych.
MaciekM, 8 kwietnia 2013, 11:35 | odpowiedz
Jak można mówić,że Mediolan jest nudny? Byłem na 5-dniowym wypadzie i każdy dzień potrafiłem sobie zorganizować. Polecam wszystkim!
V., 8 kwietnia 2013, 11:54 | odpowiedz
Jak wygląda sytuacja z komunikacja miejską dla dzieci (3 i 6 lat). Są jakieś zniżki, czy też jeżdżą za darmo?
matioosza, 8 kwietnia 2013, 13:05 | odpowiedz
To może by tak jeszcze jakiś tani przejazd znaleźć? Czy ktoś ma pomysł jak tam pojechać? czy lepiej polecieć samolotem z Berlina? lub czy np z wiednia są jakieś odpowiedniki polskiego busa żeby sie tam dostać? pozdrwaiam
Jarek A, 8 kwietnia 2013, 13:19 | odpowiedz
Naviglio odradzam, teraz coś remontują i nie ma wody w kanałach. Wygląda to niezbyt zachęcająco. Proponuję natomiast odwiedzenie cmentarza monumentalnego (Cimitero monumentale) Bilet 24 godzinny kosztuje na 100% 4,5€ Byłem w Mediolanie 2 tygodnie temu Miasto ładne, ale Bergamo faktycznie ma swój niepowtarzalny klimat który jest bliższy mojemu sercu.
jajacekk, 8 kwietnia 2013, 18:01 | odpowiedz
"To może by tak jeszcze jakiś tani przejazd znaleźć? Czy ktoś ma pomysł jak tam pojechać? czy lepiej polecieć samolotem z Berlina? lub czy np z wiednia są jakieś odpowiedniki polskiego busa żeby sie tam dostać?" Do Mediolanu najtaniej dolecisz, na lotnisko w Bergamo z Gdańska, Warszawy i Katowic Wizzairem, bilety nieraz trafiają się po 48zł RT
jajacekk, 8 kwietnia 2013, 18:06 | odpowiedz
Proponuję jeszcze takie oto bezpłatne atrakcje: Cmentarz Il Cimitero Monumentale - naprawdę monumentalny i nie wyglądający jak typowe polskie nekropolie. Adres: Piazzale Cimitero Monumentale. Strona oficjalna w jęz. angielskim: http://www.monumentale.net/eng/home.aspx Zdjęcia na blogu: http://foto-marcin.blogspot.com/2012/10/mediolan-cmentarz-il-cimitero.html Muzeum mody w zabytkowym Palazzo Morando. Adres: Via Sant'Andrea 6 , do muzeum na piętrze wstęp jest bezpłatny, czasowe wystawy na parterze - płatny, zgodnie z informacjami na stronie muzeum, ale można trafić na coś za free. Strona muzeum: http://www.costumemodaimmagine.mi.it Zdjęcia na blogu: http://foto-marcin.blogspot.com/2012/10/mediolan-muzeum-mody-w-palazzo-morando.html W tekście jest wspomniany ogród botaniczny przy Pinakotece Brera – ogród jest niewielki, ale zdecydowanie polecam na krótki odpoczynek. Uwaga na krótkie godziny otwarcia. Strona oficjalna po angielsku: http://www.brera.unimi.it/eng/museo/orto/index.html Zdjęcia na blogu: http://foto-marcin.blogspot.com/2012/10/mediolan-pinakoteka-brera-i-la-scala.html
Fotomarcin, 8 kwietnia 2013, 18:58 | odpowiedz
uwaga: wspomniany wyżej cmentarz jest nieczynny w poniedziałki (jak większość muzeów)
gmak, 8 kwietnia 2013, 22:26 | odpowiedz
Mediolan całkiem ładny, ale nudnawy i strasznie pusty nocą. Dużo więcej można zobaczyć w Budapeszcie, a nawet w malutkim Bergamo gdzie jest lowcostowe lotnisko obsługujące Mediolan.
Michał K, 8 kwietnia 2013, 23:46 | odpowiedz
Bardzo fajny artykuł i świetnie opisany przewodnik - na pewno będzie pomocny podczas pobytu :-) Dziękuję!
sandron, 9 kwietnia 2013, 10:10 | odpowiedz
przydała by się jeszcze wersja w .pdf tego przewodnika żeby można było zgrać sobie i na wycieczce mieć w telefonie :)
dyslov, 9 kwietnia 2013, 11:16 | odpowiedz
Warto dodać, że kupno biletów na oglądanie Ostatniej Wieczerzy trzeba planować z 2-3 miesięcznym wyprzedzeniem! Więc jak ktoś koniecznie chce Ost Wieczę zobaczyć, to najpierw bilet na nią, a potem bilet lotniczy.
NH2501, 9 kwietnia 2013, 11:39 | odpowiedz
@gmak @Aga Bardzo dziękuję Wam za rady. Jeszcze mam takie pytanie - jak w tym systemie czy już telefonicznie zakupię bilety powiedzmy na 8:30 to jest szansa wejść z nimi później czy lepiej nie ryzykować? @NH2501 Przedmówczyni napisała, że telefonicznie udało się Jej zamówić bilety w czwartek na niedzielę, więc z tym 2-miesięcznym wyprzedzeniem chyba przesadzasz. Sam jak teraz patrzę na ten internetowy system, to codziennie pojawiają się inne terminy. Mam do Was jeszcze takie pytanie - wylot z Mediolanu mamy bodaj o 20:55, warto przyjechać do Bergamo dużo wcześniej, da się dość szybko przejść do samego miasteczka i je obejść czy lepiej nie ryzykować? Z góry dzięki za odpowiedzi i gratuluję przewodnika, mi przyda się bardzo ;]
SoloJuve, 9 kwietnia 2013, 15:56 | odpowiedz
Bardzo ciekawy poradnik, ale Mediolan na dłużej faktycznie nudzi- przynajmniej według mnie. Jestem zdania, że wszystkie najważniejsze miejsca można zobaczyć w dwa, trzy dni. Tygodniowy pobyt okazał się za długi, ale wybraliśmy się nad jezioro Como- przeurocze miejsce, a piękne widoki były miłą odmianą, po osnutym wieczną mgłą Mediolanie. Samo Bergamo też koniecznie trzeba obejść (chociaż wędrówka z plecakami pod górę jest dość męcząca :))!
wickedqueen, 9 kwietnia 2013, 22:50 | odpowiedz
Czytam z ciekawością Wasze opinie i: byłam w zeszłym roku 1 cały dzień i właściwie nie mam juz "konieczności " drugiego pobytu. Oczywiście-fantastyczna katedra, la Scala, Zamek Sforzów-to jest jazda obowiązkowa. A np. do Rzymu zawsze wrócę (po dwukrotnym, dłuższym pobycie), do Florencji, do Sieny, Perugii, Bergamo. Niedługo znów Neapol. Chyba rzeczywiście jest odrobinę "nudny", co nie powinno absolutnie zniechęcać do zobaczenia go.
ewaolivka, 10 kwietnia 2013, 2:23 | odpowiedz
Heh, w Mediolanie byłem przejazdem pociągiem z Turynu, Turyn z wielu względów zrobił na mnie spore wrażenie, Mediolan jednak słabsze - ale byłem też krócej. Po zrobieniu takiej listy miejsc do odwiedzenia zweryfikowałem mój wyjazd i jeden nocleg będzie rzeczywiście w Milano, ale drugi w Bergamo
SoloJuve, 10 kwietnia 2013, 9:42 | odpowiedz
+ kościół Sant Bernardino alle Ossa (kaplica czaszek), niedaleko Katedry Duomo + Narodowe Muzeum Nauki i Technologii im. Leonarda da Vinci + kościół Św.Ambrożego - patrona Mediolanu
sk2, 10 kwietnia 2013, 12:10 | odpowiedz
SoloJuve : Bilet na Ostatnia Wieczerze jest na konkretna godzine. Jesli nie pojawisz sie o tej godzinie, to ryzykujesz, ze nie wejdziesz wcale i przepadna Ci pieniadze. Ja zarezerwowalam przez telefon bilet na wejscie z przewodnikiem, po angielsku, o 15.30. Maja kilka guided tours dziennie. Odnosnie ogrodu botanicznego - wejscie do ogrodu jest przez budynek Pinakoteki, trzeba przejsc przez dziedziniec i tam sa wskazowki dalej. Ja naszukalam sie go i znalazlam dopiero przypadkiem przy drugiej wizycie w Pinakotece. Polecam wejscie/wjechanie na dach katedry. Mozna wjechac winda za nieco wyzsza cene biletu, zamiast wdrapywac sie po waskich schodach. W Parku Sempione jest wieza widokowa, na ktora rowniez mozna wjechac: Torre Branca. Wjazd kosztowal chyba 4 euro, wieza otwarta jest jak jest ladna pogoda - nie wieje.
Aga, 10 kwietnia 2013, 12:20 | odpowiedz
Swietny poradnik!! zdecydowanie polecam !przydal sie podczas weekendu majowego!!polecam rowniez przejazd pociagiem do Lago di Como oraz do Bergamo (bilety kosztują ok 5euro od osoby, a podroz pociagiem jest naprawde przyjemna!!)
kingje, 11 maja 2013, 16:55 | odpowiedz
Wybieram sie do Mediolanu w okresie Swiąt Bozego Narodzenia, czy ktos moze wie, czy w swiateczne dni czynne są restauracje?
ewa, 12 grudnia 2013, 16:10 | odpowiedz
A ja lecę do Mediolanu na Wielkanoc ;-)
ant, 20 marca 2014, 16:07 | odpowiedz
Przyda się na nadchodzący weekend :)
TaOto, 4 kwietnia 2014, 8:05 | odpowiedz
4,5 euro - wczoraj wróciłam z Mediolanu, więc potwierdzam
Aga, 10 kwietnia 2014, 16:35 | odpowiedz
super!!! dziekujemy za szczegolowe informacje
k.cz, 27 maja 2014, 22:50 | odpowiedz
Aqario civico w Parco Sempione czyli akwarium miejskie bardzo słabe.Zwiedzać codziennie godzinę przed zamknięciem albo we wtorki po 14 - wtedy jest za darmo.Autobus do lotniska w Bergamo jedzie ok. 45 min ale radzę przed zakupem biletu powrotnego na danego przewożnika / jest ich trzech/ sprawdzić czy odpowiada nam godzina kursu - myśmy ledwo zdążyli innym autobusem ze względu na dużą "dziurę" w rozkładzie jazdy.W centrum b.mało większych sklepów spożywczych - są tylko mikromarkety z wysokimi cenami.Hipermaketów trzeba szukać w dzielnicach peryferyjnych.Ogólnie to 2 dni całkowicie wystarcza na wszystkie tzw. hity Mediolanu - w sumie jest ich mało.Polecam Cmentarz Monumentalny - nie ma czegoś takiego chyba w całej Europie.
GREGORY, 19 września 2014, 15:25 | odpowiedz
krasnalTuż obok zamku jest akwarium (Acquario civico di Milano), wstęp bezpłatny.
Od lipca 2014 wstęp płatny
GREGORY, 19 września 2014, 22:10 | odpowiedz
mam pytanie dotyczące przejazdu z Mediolanu do Rzymu 30/04/2015, mianowicie sprawdzałam wszelkie pociągi nocne cena ponad 50 euro, czy do tego jest odejmowana cena za status studenta ? druga kwestia może jest jakas strona z autobusami kursującymi pomiędzy ?
ana, 23 lutego 2015, 13:16 | odpowiedz
Avatar użytkownika
Mam pytanie odnośnie ceny wstępu oraz godzin otwarcia la Scali?
CamilosSmith, 7 marca 2015, 19:59 | odpowiedz
SoloJuve@gmak @AgaBardzo dziękuję Wam za rady. Jeszcze mam takie pytanie – jak w tym systemie czy już telefonicznie zakupię bilety powiedzmy na 8:30 to jest szansa wejść z nimi później czy lepiej nie ryzykować?@NH2501Przedmówczyni napisała, że telefonicznie udało się Jej zamówić bilety w czwartek na niedzielę, więc z tym 2-miesięcznym wyprzedzeniem chyba przesadzasz. Sam jak teraz patrzę na ten internetowy system, to codziennie pojawiają się inne terminy.Mam do Was jeszcze takie pytanie – wylot z Mediolanu mamy bodaj o 20:55, warto przyjechać do Bergamo dużo wcześniej, da się dość szybko przejść do samego miasteczka i je obejść czy lepiej nie ryzykować? Z góry dzięki za odpowiedzi i gratuluję przewodnika, mi przyda się bardzo ;]
KRZYCH, 17 kwietnia 2015, 15:30 | odpowiedz
a niby jak znalezc ta ulice???? w mediolanie sa takie 4!!!!!! ktora to z nich?
bb, 1 maja 2015, 23:34 | odpowiedz
Swietne,wielkie dzieki :D Jeszcze 15 dni lecimy ...
Piechur, 7 października 2015, 21:28 | odpowiedz
Jadę tam wkrótce ale co zauważyłem to błąd bo obraz Ostatnia wieczerza jest przy kościele i do niego nie należy jak napisano w tekście. Informacja taka jest na stronie kościoła: Leonardo’s Last Supper is outside the Church on the right in the Square. It does not belong to the church, but it is a National Museum.
W, 11 listopada 2016, 18:02 | odpowiedz

porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »