Mediolan – miasto mody (poradnik praktyczny)

7 kwietnia 2013, 18:22||komentarzy 57
Mediolan – miasto mody (poradnik praktyczny)

Dziś zapraszamy Was do odwiedzenia miasta projektantów i najwyższych lotów… mody. Korzystamy z tanich biletów lotniczych i podróżujemy do Mediolanu. Dla tych, którzy wybierają się do tego miasta zebraliśmy wybrane przydatne informacje. Ułatwią Wam zwiedzanie i przemieszczanie się po mieście.

Mediolan jest drugim co do wielkości miastem Włoch. Niemal całe jego życie kręci się wokół mody. Większość najsłynniejszych projektantów i domów mody ma tutaj swoje siedziby. Serce przemysłu modowego bije w rejonie Via Montenapoleone i Via Della Spiga, gdzie zlokalizowano wiele słynnych sklepów. A w historycznym centrum zobaczycie za to liczne zabytki.

Z Polski tanimi liniami Wizz Air oraz Ryanair dolecicie na lotniska Orio al Serio, położonego na przedmieściach Bergamo. Z lotniska do Mediolanu najtaniej i najszybciej dojedziecie autobusem.

Na tej trasie operuje aż trzech przewoźników. Ceny biletów za przejazd w jedną stronę rozpoczynają się od 3,5 euro (przy zakupie przez internet w przypadku firmy Orioshuttle) do 5 euro u pozostałych przewoźników. Każdy z nich oferuje możliwość zakupu biletów przez internet oraz w firmowych stoiskach w hali przylotów.

Przykładowa rezerwacja firmy Orioshuttle

Stanowiska odjazdowe znajdują się na wprost głównego wyjścia z hali przylotów. Godziny odjazdów wyświetlane są na monitorach umieszczonych w hali przylotów oraz stanowiskach odjazdowych. Czas przejazdu (ok. 50 km) z lotniska w Bergamo do Milano Centralne (Główny Dworzec Kolejowy w Mediolanie) to ok. 45-55 min. Jest uzależniony od natężenia ruchu w mieście oraz na autostradzie. Przewoźnicy na pokładach autokarów oferują dostęp do internetu.

 

 • Autostradale kliknij tutaj
 • Oriosuttle kliknij tutaj
 • Teravission kliknij tutaj

 

 

Po przylocie na lotnisku można również wynająć samochód i nim pojechać do Mediolanu. Zwolennicy takiego rozwiązania dane firm wynajmujących samochody znajdą na stronie lotniska klikając tutaj

KOMUNIKACJA
Komunikację publiczną w Mediolanie zapewnia firma ATM. Najszybszym sposobem na podróżowanie jest metro. W mieście funkcjonują cztery linie: czerwona (M1), zielona (M2), żółta (M3) i fioletowa (M5) – (linia fioletowa jest nadal w rozbudowie, jej pierwszy etap składający się z siedmiu stacji został oddany do użytku w lutym 2013 roku). Możecie również korzystać z sieci tramwajów i autobusów. Linie trolejbusowe obsługują obrzeża miasta. Komunikacja dzienna funkcjonuje od 4.30 w dni robocze (weekendy od 6.00) do północy. Później na ulice miasta wyjeżdża komunikacja nocna (autobusy). Część z nich jeździ wzdłuż linii metra.

 

 • ATM – Komunikacja miejska kliknij tutaj

 

 

Niewątpliwie atrakcją będzie przejażdżka najnowocześniejszą w Europie linią metra. Linia fioletowa (M5) została oddana do użytku w lutym i jest w pełni zautomatyzowana.

Peron oddzielony jest od torów i pojazdów, w wagonie nie ma motorniczego, pojazdem steruje komputer, tunel jest oświetlony i najlepszym wg. nas miejscem podczas podróży jest przód lub tył wagonu.

Przejazd całej trasy trwa 8 minut. Bez wysiadania można pojechać tam i z powrotem.

 • Linia metra M5 kliknij tutaj
 • Rozkład jazdy metra linii M5 aby pobrać kliknij tutaj

Ceny biletów:
Bilet jednorazowy ważny przez 90 minut od momentu skasowania kosztuje 1,5 €. Koszt karnetu 10 przejazdowego (każdy przejazd nie dłuższy niż 90 minut, każdy podróżny musi posiadać swój karnet) kosztuje 13,80 €. Można również zakupić zintegrowany bilet na cztery przejazdy za 6 € (każdy przejazd nie dłuższy niż 90 minut, nieograniczona liczba przejazdów do godziny 13.00 lub po godzinie 20.00 do końca dnia).

Najkorzystniejszym rozwiązaniem jest zakup bilety 24-godzinnego. Jego koszt to 4,5 €. Bilet ważny jest na wszystkie środki transportu przez 24 godziny od chwili skasowania. Jeżeli zostajemy dłużej w Mediolanie kupcie bilet 48-godzinny za 8,25 €. W Mediolanie dostępne są również bilety wieczorne. Ich cena to 3 €. Uprawniają do nieograniczonej liczby przejazdów od godziny 20.00 do końca dnia.

Bilety kupicie w automatach ustawionych na wszystkich stacjach metra, dworcach i w wielu punktach w mieście. Płatność gotówką (bilon lub banknoty) lub kartą kredytową oraz debetową. Na wybranych stacjach metra bilety można kupić również w punktach formy ATM. Bilet przez rozpoczęciem podróży należy skasować.

 • Pełny cennik biletów znajdziecie klikając tutaj
 • Punkty sprzedaży biletów kliknij tutaj
 • Planowanie podróży kliknij tutaj
 • Wykaz linii specjalnych kliknij tutaj
 • Aby pobrać mapę komunikacji w ścisłym centrum kliknij tutaj
 • Aby pobrać mapę całej sieci komunikacji kliknij tutaj

W komunikacji nocnej (od 00:30 do 4:30, a w soboty i niedziele do 6:00) oprócz biletów 24 i 48 godzinnych obowiązują bilety jednorazowe za 1,5 €.

 • Aby pobrać mapę komunikacji nocnej kliknij tutaj
 • Komunikacja nocna kliknij tutaj
 • Darmowe aplikacje ATM na smartfony kliknij tutaj

DWORCE KOLEJOWE

Milano Centrale to główny dworzec kolejowy w Mediolanie. Mieści się w zabytkowym budynku, który sam w sobie warty jest zobaczenia. Stąd odchodzą pociągi krajowe do praktycznie każdego większego miasta jak i składy międzynarodowe. Z dworca odjeżdżają również pociągi i autobusy do portów lotniczych: Orio al Serio, Linate oraz Malpensa.

 

 • Autobusy do lotniska Linate kliknij tutaj
 • Malpensa Express kliknij tutaj
 • Milano Centrale kliknij tutaj

 

 

Milano Cadorna – to drugi co wielkości dworzec kolejowy w Mediolanie. Jest stacją obsługiwaną przez pociągi linii S3 i S4 kolei miejskiej i jednocześnie stacją końcową dla pociągów regionalnych do Como, Varese, Layeno, Novary, Asso oraz pociągów do lotniska Malpensa.

 

 

 

INFORMACJA TURYSTYCZNA
Punkty informacji turystycznej zlokalizowane są w dwóch miejscach w mieście przy Piazza Castello oraz w Milano Centrale. Można w nich zaopatrzyć się w bezpłatne mapy Mediolanu, kupić pocztówki, przewodniki itp. Można również uzyskać informację o noclegach oraz komunikacji publicznej.

 • Piazza Castello, 1 (róg Via Beltrami)
  e-mail iat.info@provincia.milano.it
  Godziny otwarcia: od poniedziałku do piątku: od 9.00 do 18.00, w sobotę od 9.00 do 13.30 oraz od 14.00 do 18.00, w niedziela i święta od 9.00 do 13.30 oraz od 14.00 do 17.00.
 • Sportello Stazione Centrale (przed peronami nr 13 i 14)
  e-mail iat.info@provincia.milano.it
  Godziny otwarcia: od poniedziałku do soboty od 9.00 do 18.00, w niedziela i święta od 9.00 do 13.00 oraz od 14.00 do 17.00.Oba punkty są zamknięte 25 grudnia, 1 stycznia i 1 maja.
 • Informacja turystyczna kliknij tutaj
 • KATEDRA DUOMO
  Katedra Narodzin św. Marii w Mediolanie (znajdująca się na Piazza del Duomo, głównym placu Starego Miasta) to jedna z najbardziej znanych budowli we Włoszech i w Europie. Jest jednym z największych kościołów na świecie. Katedrę, której budowa trwała aż 427 lat można zwiedzać 7 dni w tygodniu od 7 rano do 19 wieczorem. Ostatni zwiedzający wchodzą o 18.45. Bezpłatne jest tylko wejście do wnętrza Katedry.Na szczycie Katedry Duomo wybudowano taras widokowy. Wjazd windą kosztuje 12 euro, a wejście po schodach 7 euro (bilety ulgowe są o połowę tańsze). Z tarasu rozciąga się panorama miasta, a w pogodne dni można podziwiać Alpy.Wejście po schodach na szczyt nie należy do najtrudniejszych! Schody znajdują się po lewej stronie Katedry (stojąc do niej przodem i mając po lewej stronie Galerię Emmanuela), a windy znajdują się po tej samej stronie, ale ok 50 metrów dalej.

  Do Katedry Duomo najlepiej dojechać metrem, stacja nazywa się „Duomo”. Z Milano Centrale żółtą linią metra (M3), z dworca Cadorna czerwona linią metra (M1), a z dworca Garibaldi, najpierw zieloną linią metra (M2), a następnie należy przesiąść się na stacji „Cadorna” do czerwonej linii (M1).

  Można również dojechać tramwajem. Linie, które dojeżdżają do Piazza Duomo to: 15 (przystanek przy Piazza Fontana), 2 i 14 (przystanek przy Via Torino) oraz 16, 24 i 27 (przystanek przy Via Mazzini).

   

 • Katedra Duomo kliknij tutaj
 • Katedra Duomo cenny biletów, zasady zwiedzania kliknij tutaj
 • Plan Katedry – aby wydrukować kliknij tutaj
 • GALERIA WIKTORA EMMANUELA
  Znajduje się również przy Piazza del Duomo, głównym placu Starego Miasta. To najbardziej znana we włoszech galeria handlowa. Mieszczą się w niej luksusowe sklepy włoskich projektantów mody jak m.in. Prada, a także kawiarnie oraz restauracje. Do niedawna mieścił się tam również McDonald’s.Jedną z ciekawostek, której nie można przegapić jest (w połowie galerii) umieszczona w posadzce mozaika przedstawiająca byka. Związany jest z nią przesąd, każdy, kto na pięcie obkręci się wokół własnej osi w punkcie wyznaczającym środek mozaiki powróci jeszcze do Mediolanu! Miejsce to rozpoznacie po tym, że zawsze jest wokół niego sporo turystów.TEATRO ALLA SCALA
  Wychodząc z Galerii Wiktora Emmanuela po stronie północnej (przeciwna do Piazza del Duomo) traficie na plac przy której stoi najsłynniejsza na świecie opera – Teatro alla Scala. Sam budynek z XVIII wieku nie wygląda zbyt imponująco, warto więc wejść do środka i zwiedzić wnętrza. Te uznawane są za jedne z najpiękniejszych z oper.Nie zapominajcie też, że naprzeciwko wejścia do opery znajduje się pomnik Leonarda da Vinci. W upalne dni można schronić się tam w cieniu i chwilę odpocząć.

   

 • Teatro alla Scala kliknij tutaj
 • Teatro alla Scala zwiedzanie oraz bilety kliknij tutaj
 • CASTELLO SFORZESCO
  Zamek Sforzów (Castello Sforzesco) to kolejny zabytek, który znajduje się w centrum miasta. Dotrzecie do niego od Piazza del Duomo lub Teatro alla Scala. Można pojechać jeden przystanek czerwoną linię metra M1 (przystanek Cairoli) lub co bardziej Wam polecamy przespacerować się jedną z kilku handlowych alei m.in. Via Dante. To jedna z najsłynniejszych ulic Mediolanu. Prowadzi od Piazza Cardusio do Zamku Sforzów.Wstęp do zamku jest bezpłatny. Został on postawiony w XIV wieku przez rodzinę Viscontich, bywali w nim m. in. Bramante oraz Leonardo da Vinci.Przed wejściem znajduje się bardzo duża fontanna. Natomiast za zamkiem rozciąga się park (Parco Sempione) w którym w ciepłe dni licznie wypoczywają mieszkańcy Mediolanu. Z parku rozciąga się malowniczy widok na Łuk Triumfalny.

  W Zamku można zwiedzać (wstęp płatny) m.in. Muzeum Miejskie. Warto również zwiedzić Kaplice Książęcą (Capella Ducale), gdzie zachowały się oryginalne freski namalowane w 1472 roku przez Stefana de Fedeli i Bonifacja Bemba.

  Do Zamku dojedziecie czerwoną linią metra M1, autobusami linii 18, 50,37,58,61,94 oraz tramwajami linii 1,2,4,12,14,19. Możecie go zwiedzać codziennie od 7 rano do 18 (w zimie) oraz do 19 (w lecie). Wstęp bezpłatny (za wyjątkiem muzeów zamkowych) .

   

 • Castello Sforzesco kliknij tutaj
 • Castello Sforzesco – godziny otwarcia oraz ceny biletów do Muzeów kliknij tutaj
 • DZIELNICA BRERA
  Dzielnica Brera jest jedną z najbardziej charakterystycznych dla Mediolanu. Dawniej była zaludniona przez artystów oraz cyganów, a dziś pełna jest butików, antykwariatów, galerii czy sklepików z pamiątkami i antykami.W dzielnicy Brera znajduje się między innymi Akademia Sztuk Pięknych (Accademia di Belle Arti). Bezpłatnie można tam zwiedzić Ogród Botaniczny oraz Obserwatorium Astronomiczne. Obowiązkowym punktem wycieczki jest również muzeum Pinacoteca di Brera. Można w nim zobaczyć obrazy znanych i cenionych artystów. Pamiętajcie, że wstęp jest płatny. Bilet normalny kosztuje 10, a ulgowy 7 €.Do dzielnicy Brera dojedziecie zieloną linią metra M2 (stacje Lanza oraz Moscova). Dojechać można również tramwajem numer 4 lub autobusami linii 41, 43, 61 oraz 94.
 • Pinacoteca di Brera kliknij tutaj
 • Pinacoteca di Brera – zasady zwiedzania oraz ceny biletów kliknij tutaj
 • Pinacoteca di Brera – aby zarezerwować i kupić bilet kliknij tutaj
 • OSTATNIA WIECZERZA
  Chętnie i tłumnie odwiedzanym przez turystów jest miejsce, w którym znajduje się malowidło ścienne autorstwa Lonarda da Vinci „Ostatnia wieczerza”. Znajduje się ono w Kościele Najświętszej Marii Panny Łaskawej (Santa Maria delle Grazie). Sam kościół zwiedziecie za darmo, ale za obejrzenie malowidła należy zapłacić.Pamiętajcie, że bilety należy odpowiednio wcześniej zarezerwować. Jeżeli jesteście akurat przejazdem i przyjdziecie do Santa Maria delle Grazie nie liczcie, że uda Wam się zobaczyć fresk! Bilet normalny kosztuje 8 €, ulgowy 4,75 €, a osoby poniżej 18 i powyżej 65 lat płacą jedynie opłatę rezerwacyjną 1,5 €.
 • Santa Maria delle Grazie kliknij tutaj
 • Ostatnia Wieczerza – aby zarezerwować bilet kliknij tutaj
 • SAN SIRO
  Ten największy stadion w Mediolanie często nazywany jest też „La Scalą futbolu”. Rozgrywane są tam mecze dwóch drużyn A.C. Milanu i Inter Mediolanu. Ciekawostką jest to, że pod południową trybuną znajduje się muzeum tych dwóch drużyn. Według rankingu UEFA stadion San Siro otrzymał 5 gwiazdek i znalazł się wśród 27 najwyżej ocenianych stadionów europejskich. Stadion znajduje się przy Piazzale Angelo Moratti w zachodniej części Mediolanu. Około 5 km od centrum miasta, a ponad 7 km od głównego dworca kolejowego. Aby się do niego dostać odradzamy pieszą wędrówkę i radzimy skorzystać z komunikacji publicznej.Najwygodniej jest skorzystać z metra. Najbliższa stacja obok stadionu to Lotto do której dojeżdża czerwona linia metra jadąca w kierunku Rho Fiera. Od stacji metra do stadionu droga pieszo zajmuje około 20 minut.Możecie również jako alternatywę wybrać dojazd tramwajem linii 16. Jednak pamiętajcie, że obecnie końcowy przystanek tramwaju to Piazzale Segesta. Nie dojeżdża on do pętli przy stadionie. Jest to spowodowane budową nowej linii metra (M5), którą w przyszłości dojedziecie do stadionu. Do stadionu od przystanków doprowadzą was znaki informujące w którym kierunku należy się udać.Zwiedzanie stadionu oraz muzeum jest płatne. Bilety najlepiej zarezerwować przez internet. Łączony na zwiedzanie muzeum oraz stadionu kosztuje 13 €, a ulgowy 10 €. 
 • San Siro kliknij tutaj
 • San Siro informacje na temat dojazdu kliknij tutaj
 • San Siro ceny biletów oraz rezerwacja kliknij tutaj
 • APERITIVO CZYLI HAPPY HOURS
  Od godziny 18.00 do 22.00 w wielu mediolańskich restauracjach, pizzeriach i pubach odbywa się „Aperitivo”. Jest to odpowiednik Happy Hours. Kupując drinka lub piwo (koszt ok. 8-10 €) mamy możliwość nieograniczonego korzystania ze szwedzkiego stołu. Do dyspozycji gości są dania na ciepło i zimno. Jest to dość popularna dla mieszkańców Włoch forma biesiadowania, z której korzystają całe rodziny.Z Aperitivo najlepiej skorzystać w lokalu, który położony jest poza centrum. Wówczas ceny drinków nie są wygórowane. Polecamy dzielnicę Brrera. To dlatego, że tamtejsze kawiarenki, puby, pizzerie czy restauracje są często odwiedzane przez mieszkańców, a przede wszystkim artystów, a podawane dania są smaczniejsze niż te w lokalach nastawionych na ruch turystyczny.TOALETY
  Większość z nich jest płatna. Kosztują do 0,5 €. Są dobrze oznaczone. Z bezpłatnych toalet skorzystacie m.in. w McDonald’s czy innych fast food’ach lub centrach handlowych. Można również korzystać z ustawionych w wybranych punktach w mieście przenośnych toalet typu Toi-Toi. Znajdują się one m.in. w parku Castello Sforzesco.ZAKUPY
  Mediolan to również światowa stolica mody i możliwość zrobienia zakupów u światowej klasy projektantów mody! Najdroższym miejscem na zakupy jest Galeria Wiktora Emmanuela. Dom towarowy Armaniego mieści się przy Via Manzoni 31, a sklep Gucciego przy Via Monte Napoleone, z kolei sklep Dolce & Gabbana mieści się w dawnym pałacu sycylijskiego szlachcica przy Corso Veneziana. Domy towarowe i sklepy w śródmieściu są otwarte bez przerwy. Inne w wyznaczonych godzinach, zwykle od 9.30 do 13.00 i od 15.30 do 19.30. Wielkie wyprzedaże organizowane są dwa razy w roku od 7 stycznia oraz od 10 lipca.Zakupy można również zrobić na licznych bazarach oraz targowiskach czynnych w wybrane dni tygodnia: via Zamagna, via Kramer, piazza Mirabello, via Papiniano and via B.Marcello, via Aicardo, piazzale Martini and via Zuretti, via Osoppo, via Ampère, piazza Mirabello, via P. Calvi, via Crema, via M. Aurelio, l.go V Alpini, via Papiniano, via B. Marcello, piazzale Lagosta, via Fauchè. Polecanym jest również Pchli Targ zwany “Jarmarkiem Senigallia” na via G.D’Annunzio. Czynny jest on tylko w soboty od 8:30 do 17:00.Niższe ceny znajdziecie w sklepach przy ulicach Via della Spiga i Corso Buenos Aires. Na zakupy najlepiej wybrać się wiosną kiedy są wyprzedaże i wiele luksusowych towarów można kupić przecenionych nawet o 70%!

  UWAŻAJCIE NA…
  W okolicach Duomo na Piazza oraz Zamku Sforzów uważajcie na sprzedawców bransoletek. Podchodzą oni do turystów i dają bransoletki niby za darmo i niby w ramach przyjaźni. Pamiętajcie, że nic nie jest za darmo! Jak tylko je przyjmiecie każą sobie płacić. Najlepiej stanowczo podziękować i iść dalej.

  INNE PRZYDATNE LINKI

 • Mediolan dla turystów kliknij tutaj
 • Ciao Milano kliknij tutaj
 • Mapa z atrakcjami turystycznymi w centrum Mediolanu – aby pobrać kliknij tutaj
 • Przewodnik po Mediolanie (wersja EN) – aby pobrać kliknij tutaj
 • Turismo Milano kliknij tutaj
 • Mapa z muzeami i galeriami – aby pobrać kliknij tutaj
 • Przydatne mapy i plany do wydrukowania kliknij tutaj
 • Jeżeli znacie warte polecenia i zwiedzenia ciekawe miejsca w Mediolanie podzielcie się w komentarzach z innymi czytelnikami. Jeżeli chcecie na naszych łamach zamieścić relację z Wasze wycieczki lub przewodnik z praktycznymi radami zapraszamy do przesyłania ich na adres kontakt@fly4free.pl.

Zobacz więcej podobnych zestawień

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby skomentować.

Komentarze 57 komentarzy

 1. -4 Dobre Słabe Odpowiedz
  Robert 7 kwietnia 2013, 18:40

  Proszę o weryfikację – znajomy był w Mediolanie ok. 2 tyg. temu i jest przekonany, że za dobówkę płacił 3 euro, a tu jest 4,5. Jest jakaś różnica w cenie między info na www a ceną na miejscu w automatach/kioskach/dla miejscowych?

 2. 0 Dobre Słabe Odpowiedz
  zolnierz 7 kwietnia 2013, 18:41

  kiedy londyn sie pytam:)?

 3. 0 Dobre Słabe Odpowiedz
  olk 7 kwietnia 2013, 18:54

  Super ! Dziękujemy za poświęcony czas !

 4. +2 Dobre Słabe Odpowiedz
  ole-dziii 7 kwietnia 2013, 19:15

  ten cykl jest świetny! tak trzymać!

 5. -1 Dobre Słabe Odpowiedz
  madzialenn 7 kwietnia 2013, 19:27

  Również proszę o Londyn!;) Niebawem jadę, przydają się wskazówki;)

 6. -1 Dobre Słabe Odpowiedz
  zbigniew 7 kwietnia 2013, 19:55

  „w punkcie wyznaczającym środek mozaiki” – jak ładnie ujęte to że trzeba mu się obrócić na przyrodzeniu 😀

 7. +11 Dobre Słabe Odpowiedz
  konradzik 7 kwietnia 2013, 20:01

  zabraklo w opisie podstawy czyli dzielnicy NAVIGLIO, czyli tzw malej wenecji. To wlasnie tam polecam aperitivo, cudowne widoki i mila atmsofera.
  W opisie Londynu moge pomoc administracji 🙂

 8. 0 Dobre Słabe Odpowiedz
  Podróźnik 7 kwietnia 2013, 20:02

  Witam wszystkich,

  Miałem okazję być w Mediolanie w ubiegłym roku. Powiem tak – miasto ciekawe max na 2 dni. Przez ten czas człowiek jest w stanie zwiedzić wszystko to co najważniejsze. Dłuższy pobyt zaczyna być nudny.
  Dla wyjeżdżających polecam połączenie pobytu z wyjazdem nad pobliskie jezioro. W moim przypadku było to COMO. Dojazd jest bardzo komfortowy z Milano Centrale. 30 min pociągiem Eurocity Pendolino robi wrażenie.
  Transport po jeziorze organizowany jest stateczkami kursującymi co 10-15 min. Polecam wybrać się do Bellagio, Varenny czy Menaggio. Inny świat, luksus, oszałamiające widoki no i ta woda. Szczególnie w okresie upałów.
  Zachęcam

 9. -1 Dobre Słabe Odpowiedz
  MagdaK 7 kwietnia 2013, 20:36

  Wspaniały artykuł. Wszystko uporządkowane i ciekawe:D Na pewno skorzystam ze wskazówek w nabliższym czasie:)

 10. -4 Dobre Słabe Odpowiedz
  Początkujący podróżnik 7 kwietnia 2013, 20:46

  A jak wygląda kwesti z noclegami? zawsze mnie to intrygowało w takich „tanich podróżach”, szukacie wcześniej czy dopiero na miejscu?

 11. -1 Dobre Słabe Odpowiedz
  SoloJuve 7 kwietnia 2013, 21:09

  Mam takie pytanie – wybieramy się w drugiej połowie maja do Mediolanu, chcieliśmy zobaczyć Ostatnią Wieczerzę, ale żaden termin na VivaTicket nie jest dostępny – to znaczy, że wszystko zostało już wykupione? Czy może warto próbować dzwonić na ten podany tam numer telefonu?

  I druga kwestia – jest jakakolwiek szansa, żeby wejść i zobaczyć La Scalę w środku? Nie chodzi nam o muzeum, tylko o wygląd sali, scenę itd. Dzięki za odp

 12. -1 Dobre Słabe Odpowiedz
  KrzGie 7 kwietnia 2013, 21:15

  Świetny tekst i poradnik! Mnóstwo przydatnych informacji, na pewno skorzystam!:)

 13. -3 Dobre Słabe Odpowiedz
  pan m 7 kwietnia 2013, 21:37

  polecam nocleg w Euro inn w mediolanie, Tanio ;}

 14. -8 Dobre Słabe Odpowiedz
  Viaake 7 kwietnia 2013, 21:55

  Komentarz ukryty. Kliknij tutaj aby zobaczyć.

 15. -1 Dobre Słabe Odpowiedz
  Zarco 7 kwietnia 2013, 21:58

  Bilet wieczorny nie tyle co do konca dnia ile do konca funkcjonowania komunikacji w nocy

 16. 0 Dobre Słabe Odpowiedz
  krasnal 7 kwietnia 2013, 22:25

  Tuż obok zamku jest akwarium (Acquario civico di Milano), wstęp bezpłatny.

 17. 0 Dobre Słabe Odpowiedz
  Chiquita 7 kwietnia 2013, 23:23

  SoloJuve LaScale od wewnątrz można zobaczyć właśnie przez muzeum 😉 Zwiedzanie zaczyna się od foyer i balkonów z których dokładnie można zobaczyć scenę (a jak ma się szczęście to także jakąś próbę do spektaklu).
  Ja zwiedzałam Mediolan 7 dni i jeszcze się nie nasyciłam dlatego wracam tam w maju. Jak ma się dobry przewodnik, a nie chodzi na czuja to można naprawdę wiele zwiedzić i dowiedzieć się ciekawych rzeczy.

 18. -1 Dobre Słabe Odpowiedz
  magis 7 kwietnia 2013, 23:49

  Rewelacja! Byłbym wdzięczny za takie rozpracowanie Rzymu 🙂

 19. -7 Dobre Słabe Odpowiedz
  Łukasz 7 kwietnia 2013, 23:59

  Komentarz ukryty. Kliknij tutaj aby zobaczyć.

 20. 0 Dobre Słabe Odpowiedz
  Macek 8 kwietnia 2013, 0:07

  Ostatnia Wieczerza
  Nie miałem rezerwacji, ale jak ładnie poprosiłem, to pozwolili wejść. Czyli warto próbować

Zobacz także

Tydzień w Bułgarii nad Morzem Czarnym za 195 PLN (loty z Rzeszowa + zakwaterowanie)

18 lutego 2018, 21:54||Dodaj komentarz

Tydzień w Bułgarii nad Morzem Czarnym za 195 PLN (loty z Rzeszowa + zakwaterowanie)

Tanie loty do Kazachstanu (m.in. majówka). Ałmaty z Warszawy za 1028 PLN

18 lutego 2018, 21:20||Dodaj komentarz

Tanie loty do Kazachstanu (m.in. majówka). Ałmaty z Warszawy za 1028 PLN

Islandia na 4 dni za 712 PLN (loty z Poznania, apartament + auto)

18 lutego 2018, 20:39||komentarze 2

Islandia na 4 dni za 712 PLN (loty z Poznania, apartament + auto)

Kapsztad (RPA) i Windhoek (Namibia) w jednej podróży z Berlina za 2226 PLN (majówka)

18 lutego 2018, 20:05||komentarze 2

Kapsztad (RPA) i Windhoek (Namibia) w jednej podróży z Berlina za 2226 PLN (majówka)

Mały samolot nad dużym oceanem. Trwa „zimny dzień w piekle”, który zmienił loty międzykontynentalne

18 lutego 2018, 19:33||komentarze 3

Mały samolot nad dużym oceanem. Trwa „zimny dzień w piekle”, który zmienił loty międzykontynentalne