Fly4free.pl

Lufthansa odwołuje loty i traci miliony. Sprawdź które rejsy odwołane [AKTUALIZACJA]

Rozpoczęty dziś strajk obsługi pokładowej Lufthansy spowodował, że niemiecka linia odwołała 290 lotów. 37,5 tys. pasażerów nie odbędzie swoich podróży. Jeśli zarząd nie dogada się ze związkowcami, przerwa w lotach potrwa tydzień.

W sobotę obsługa pokładowa nie obsłuży krótkich połączeń do Frankfurtu (loty długodystansowe mają się odbywać normalnie) i wszystkich połączeń do i z Dusseldorfu. Od poniedziałku strajk rozszerzy się też  na wszystkie loty do i z hubu Lufthansy w Monachium. Według ekspertów każdy dzień strajku będzie oznaczał dla Lufthansy ok. 20 mln euro straty.

Strajk zorganizowany przez UFO – związek zawodowy obsługi pokładowej rozpoczął się o godz. 14 w piątek i potrwa dzisiaj do godz. 23, ale będzie kontynuowany też w kolejne dni od rana i docelowo ma potrwać cały tydzień.  Związek UFO ogłosił, że w sobotę strajk obejmie wszystkie loty do i z lotniska w Dusseldorfie, a także krótkie loty do i z Frankfurtu wykonywane maszynami A319, A320, A321 i Boeingami 737. Normalnie będą za to obsługiwane loty na długich trasach. Dodatkowo do końca tygodnia obsługiwane będą loty do Monachium, co jak tłumaczą związkowcy, jest gestem dobrej woli w związku z kończącymi się jesiennymi feriami w Bawarii i Badenii-Wirtembergii.

To 14. strajk w ciągu ostatniego półtora roku w niemieckiej Lufthansie, który po raz kolejny oznacza odwołane loty i znaczne straty dla przewoźnika. W ciągu całego dnia Lufthansa odwołała ponad 290 lotów (w tym 15 na trasach dalekobieżnych), czyli ok. 10 proc. całej siatki połączeń. Pełną i na bieżąco aktualizowaną listę odwołanych lotów można znaleźć TUTAJ.

W piątek odwołano 11 lotów do i z Frankfurtu z polskich lotnisk. Są to następujące połączenia:

 • WAW-FRA 18.25
 • KTW-FRA 18.45
 • KRK-FRA 18.45
 • WRO-FRA 15.05
 • FRA-WAW 17.45
 • FRA-WAW 22.20
 • FRA-KTW 18.05
 • FRA-KTW 23.20
 • FRA-KRK 18.05
 • FRA-KRK 22.35
 • FRA-WRO 22.00

Lufthansa odwołała też poranne sobotnie loty do i z Frankfurtu z Warszawy, Krakowa, Wrocławia i Katowic.

Przewoźnik zapewnia klientom możliwość przebukowania biletów i zarezerwowała ponad 2,5 tys. miejsc w hotelach dla pasażerów dotkniętych strajkiem. Przerwa w lotach nie dotyczy pozostałych linii lotniczych w ramach grupy Lufthansa, co oznacza, że loty Swiss, Austrian, Eurowings czy Brussels Airlines odbywają się bez żadnych komplikacji.

Lufthansa2-650x260

Najpierw piloci, teraz obsługa
We wrześniu zakończyły się strajki pilotów Lufthansy, którzy domagali się lepszych warunków płacowych i utrzymania przywilejów emerytalnych. Strajki powstrzymał dopiero wyrok sądu, który uznał, że protest związkowców jest nielegalny.

Główną osią sporu jest umowa zbiorowa dla pracowników obsługi pokładowej oraz system przechodzenia na wcześniejszą emeryturę. Lufthansa, w której przeprowadzono cięcie kosztów, zlikwidowała część przywilejów emerytalnych, na co związki nie chcą się zgodzić. Problemem jest też to, że niemiecka linia zatrudnia nowych pracowników na gorszych warunkach niż obecnie pracujący w Lufthansie, a także linie Eurowings, do których przeniesiono część pracowników Lufthansy. Ponieważ nowa tania odnoga Lufthansy ma siedzibę w Austrii, przewoźnik korzystając z innego prawa oferuje pracownikom „Lufy” niższe stawki.

Najdłuższy strajk w historii?
Jeśli zarząd (który w komunikacie utrzymuje, że zgodził się na wszystkie warunki UFO, jednak z niewiadomych przyczyn związki odrzuciły ugodę) nie dogada się ze związkowcami, a obsługa pokładowa dotrzyma słowa, zanosi się na najdłuższy strajk w historii Lufthansy. Poprzedni wielki strajk obsługi pokładowej w Lufthansie w 2012 r. trwał trzy dni i kosztował przewoźnika 33 mln euro. W czasie tamtego strajku odwołano w sumie 1,5 tys. lotów.

W sumie od początku ubiegłego roku z powodu szeregu strajków Lufthansa musiała odwołać 9,7 tys. lotów i poniosła z tego tytułu straty w wysokości 352 mln euro. Według Jochena Rothenbacher, analityk lotniczego z Equinet, każdy kolejny dzień strajku oznacza dla Lufthansy stratę w wysokości 20 mln euro. Kwota ta może być jednak jeszcze wyższa, a wszystko zależy od liczby anulowanych lotów.

Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.
mam lot na 19.11 lufthansą,za ocean.......
bella, 6 listopada 2015, 13:51 | odpowiedz
Lufa to ma co kilka miesięcy strajki, przestałem kupować u nich bilety bo tylko niepotrzebne zamieszanie
Aslan, 6 listopada 2015, 13:56 | odpowiedz
Avatar użytkownika
loty dalekobieżne ? a co to takiego ? :)
tartal, 6 listopada 2015, 13:57 | odpowiedz
bzdury piszecie :) nie wszystkie loty z wawy do FRA lufą są dziś odwołane
emzet, 6 listopada 2015, 14:00 | odpowiedz
Avatar użytkownika
To na pewno przyciagnie klientow
digger, 6 listopada 2015, 14:04 | odpowiedz
wiwat zwiazki zawodowe...
.wewe, 6 listopada 2015, 14:14 | odpowiedz
nie ma to jak tanie linie, one nie strajkują, bo paszoł won z roboty i tyle w temacie
aleksanderexl, 6 listopada 2015, 14:17 | odpowiedz
do tego czasy przepłyniesz kajakiem, najlepiej z Lizbony, a do Lizbony Rayanair
doba nasz, 6 listopada 2015, 14:22 | odpowiedz
Lufthansa wprowadziła bardzo agresywną politykę wobec konkurencji jak i samych klientów. Ceny z kosmosu na loty europejskie, niezmienialne, niezwracalne no i bez bagażu. Nie wspomne o opłacie 16EUR za bukowanie w GDS. Oby ludzie, szczególnie klienci biznesowi poszli po rozum do głowy i przejrzeli na oczy. Może to nie ich pieniądze ale stres co 3-4 miesiące gwarantowany bo z taką częstotliwością LH 'uszczęśliwia' swoich pasażerów.
maxalbas, 6 listopada 2015, 14:33 | odpowiedz
I bardzo dobrze że strajkują - jak inaczej niby pracownicy mają otrzymać lepsze warunki? Rozumiem, że jak wy chcecie podwyżkę w robocie to siedzicie cicho i liczycie że szef sam da?
lotnik44, 6 listopada 2015, 14:50 | odpowiedz
lotnik44I bardzo dobrze że strajkują – jak inaczej niby pracownicy mają otrzymać lepsze warunki? Rozumiem, że jak wy chcecie podwyżkę w robocie to siedzicie cicho i liczycie że szef sam da?
Jest duzo posrednich sposobow pomiedzy siedzeniem cicho a odmawianiem pracy. Strajk jest skuteczny, jezeli nie jest naduzywany, czego w przypadku Lufthansy nie da sie powiedziec. Image lini lotniczej jako niemieckiej, pewnej, na ktorej mozna polegac leci w dol (zreszta jak wielu innych niemieckich spolek), co raczej nie ma pozytywnego wplywu na zyski.
pbak, 6 listopada 2015, 15:01 | odpowiedz
Avatar użytkownika
Mam lot do Bogoty 12.11. Gdzie moge wykupic ubezpieczenie? I czy w ogole warto?
ogt, 6 listopada 2015, 15:14 | odpowiedz
Avatar użytkownika
Wracam Lufą do Polski w następną sobotę... uff... już będzie po strajku.
moss_LOT, 6 listopada 2015, 15:24 | odpowiedz
Lotów z i do usa nikt nie odwoła bo ich kary finansowe by utopił. Zresztą trasy dalekiego zasięgu większości są czynne tylko niektóre np. tam gdzie są dwie trzy rotację dziennie są odwołane ... businesowi by się od nich odwrócili
Smok, 6 listopada 2015, 16:56 | odpowiedz
pbak
lotnik44I bardzo dobrze że strajkują – jak inaczej niby pracownicy mają otrzymać lepsze warunki? Rozumiem, że jak wy chcecie podwyżkę w robocie to siedzicie cicho i liczycie że szef sam da?
Jest duzo posrednich sposobow pomiedzy siedzeniem cicho a odmawianiem pracy. Strajk jest skuteczny, jezeli nie jest naduzywany, czego w przypadku Lufthansy nie da sie powiedziec. Image lini lotniczej jako niemieckiej, pewnej, na ktorej mozna polegac leci w dol (zreszta jak wielu innych niemieckich spolek), co raczej nie ma pozytywnego wplywu na zyski.
Niestety nie ma innych możliwości otrzymania lepszych warunków. Sam pracuję w firmie, której nie obchodzi fakt, że zarabiam DUŻO poniżej stawki minimalnej w kraju, w którym mieszkam. Nie da się nic zrobić, a strajk też nie za bardzo jest jak zorganizować
Jaa, 6 listopada 2015, 18:06 | odpowiedz
SmokLotów z i do usa nikt nie odwoła bo ich kary finansowe by utopił. Zresztą trasy dalekiego zasięgu większości są czynne tylko niektóre np. tam gdzie są dwie trzy rotację dziennie są odwołane … businesowi by się od nich odwrócili
Loty z Dusseldorfu do Nowego Jorku są odwołane.
Kamil, 6 listopada 2015, 23:49 | odpowiedz
Moze by LOT powalczyl o niemiecki rynek?
Piotr, 9 listopada 2015, 21:18 | odpowiedz

porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »