Fly4free.pl

Lotnisko w Radomiu łakomym kąskiem. Tajemniczy inwestor z Izraela chce wyłożyć 40 mln euro

Foto: Lotnisko Radom
Izraelska spółka iHLS jest bardzo blisko zainwestowania dużej kwoty w lotnisko w Radomiu – czytamy w „Pulsie Biznesu”. Rzecznik portu przyznaje, że trwają zaawansowane rozmowy w tej sprawie.

Władze Radomia od miesięcy deklarowały, że szukają inwestora, który mógłby przejąć część akcji lotniska i sfinansować jego rozbudowę. W grę wchodzi przejęcie maksymalnie 49 proc. akcji, bo Radom chce pozostać większościowym właścicielem swojego portu.

Z naszych informacji wynika, że zainteresowanych inwestycją jest kilku zagranicznych inwestorów, jednak najbliżej jest izraelska spółka iHLS, działająca w obszarze bezpieczeństwa.

Informacje jako pierwsza potwierdziła… sama firma, która zamieściła na stronie internetowej informację, że podpisała umowę na wyłączność w sprawie zakupu akcji „międzynarodowego lotniska w Polsce”. Co ciekawe – w tekście nie podano o jakie lotnisko chodzi, zamieszczono jednak zdjęcie szefa spółki z uśmiechniętą prezes lotniska w Radomiu, Dorotą Sidorko.

lotnirado

W informacji inwestora czytamy, że lotnisko jest położone w strategicznym punkcie, z którego można realizować loty do i poza Unię Europejską. Inwestor podaje też, że jest gotowy zainwestować w port aż 40 mln EUR, a w przyszłości nie wyklucza nawet podwojenia tej kwoty.

Władze lotniska w Radomiu ta informacja… trochę zaskoczyła.

– Nie podpisaliśmy jeszcze umowy, ale prowadzimy negocjacje z iHLS w sprawie sprzedaży akcji. Jednak szczegóły tych rozmów są poufne ze względu na ich duże znaczenie dla lotniska w Radomiu – mówi w rozmowie z Fly4Free.pl Kajetan Orzeł, rzecznik prasowy radomskiego portu.
Potwierdza jednak, że izraelska spółka nie jest jedynym podmiotem zainteresowanym tą inwestycją.

– Duże zainteresowanie różnych podmiotów świadczy o tym, że obrany przez właściciela kierunek rozwoju portu jest właściwy – dodaje Orzeł.

Radom potrzebuje pieniędzy

Działające od jesieni lotnisko w Radomiu, którego uruchomienie kosztowało ok. 100 mln PLN, długo było celem niewybrednych żartów, bo też początek jego istnienia to klasyczny falstart. Lotnisku długo nie udało się znaleźć przewoźników, a gdy już w porcie pojawiły się Air Baltic i czeskie linie CSA, szybko zwinęły manatki z powodu nikłego zainteresowania pasażerów.

Sytuacja unormowała się dopiero od kwietnia, gdy latać z Radomia zaczęły linie Sprint Air. Powoli z portu korzysta coraz więcej pasażerów, choć wciąż nie są to imponujące liczby – w rekordowym do tej pory lipcu z lotniska skorzystało 1509 osób.

Inwestor spada Radomiowi jak z nieba, bo lotnisko potrzebuje pieniędzy na inwestycje. W przyszłym roku niezbędny będzie m.in. remont i wydłużenie pasa startowego.

Wymuszają to unijne przepisy mówiące o parametrach drogi startowej, do których lotnisko musi się dostosować do końca przyszłego roku. Jeśli tego nie zrobi, prawdopodobnie przestanie funkcjonować, bo nie będzie spełniało nowych norm.

Całkowity koszt inwestycji to prawie 46 mln PLN. Dodatkowo, modernizacja oznacza też, że lotnisko będzie musiało być zamknięte na minimum 3 miesiące.

Na razie nie ma zabezpieczonych środków na te inwestycje.

– Wystąpiliśmy do wojewody z wnioskami o wszystkie niezbędne pozwolenia i czekamy. Kiedy je uzyskamy, zaczniemy planować inwestycje – mówi Orzeł.

Z naszych nieoficjalnych informacji wynika, że modernizacja wcale nie musi się zacząć w przyszłym roku, bo możliwe jest, że Radom otrzyma jeszcze dodatkowy rok na przeprowadzenie remontu.

Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.
Od Dniepru po Odrę
pawelos, 11 sierpnia 2016, 12:06 | odpowiedz
Do każdego biletu ząbek czosnku gratis ;)
lech, 11 sierpnia 2016, 12:09 | odpowiedz
Brawo Radom.to lotnisko ma ogromny potencjal I wbrew zawisci wszelakiej masci prostakow ma sie dobrze I będzie się rozwijac.ja systematycznie latam do lwowa bo jest trzy razy taniej niz z warszawy
warszawiak z ochoty, 11 sierpnia 2016, 12:28 | odpowiedz
Czy dziś jest 1 kwietnia ?
j23, 11 sierpnia 2016, 12:35 | odpowiedz
Radom płakał jak sprzedawał
janek, 11 sierpnia 2016, 12:35 | odpowiedz
Ciekawe co na to chytra baba???
grazia, 11 sierpnia 2016, 12:37 | odpowiedz
Mam nadzieję, że potem ten wymysł zaściankowego miasta sprzeda, albo zaora. Buractwu zachciało się lotniska
Chytrus Radomski, 11 sierpnia 2016, 12:46 | odpowiedz
Powoli rozwija się to lotnisko. Nie jest to miejsce gdzie będą latać miliony pasażerów, ale lokalnie się rozwija. Skoro już wydano tyle milionów to pozwólmy mu jakoś funkcjonować, spróbować pokryć cześć kosztów działalności a nie od razu krytykować i kazać zaorać. Chociaż zgodzę się ze nie powinno tutaj powstać lotnisko cywilne, tylko cargo.
aa, 11 sierpnia 2016, 13:09 | odpowiedz
Czekamy na rozwój sytuacji. Zobaczymy czy rozrusza to radomskie lotnisko, bo na razie wszystko idzie powoli do przodu!
rara, 11 sierpnia 2016, 13:10 | odpowiedz
Czegoś tu nie rozumiem lotnisko dopiero co powstało a już wymaga remontu pasa? To ktoś nie przeczytał jaka długość ma mieć pas startowy. Może ten ktoś niech teraz sfinansuje remont z własnej kieszeni
Janusz, 11 sierpnia 2016, 13:32 | odpowiedz
Oplaca mi sie latac do gdanska bardziej z Radomia niz z warszawy bo I dojazd lepszy I taniej I bezplatny parking pod terminalem
jacek piaseczno, 11 sierpnia 2016, 14:17 | odpowiedz
Będzie baza dla Mossadu...
besos, 11 sierpnia 2016, 14:34 | odpowiedz
Hahahaha dlaczego tylko nie Radom.Dziś znowu spadłem ze stołka na głowę.Pozwę lotnisko za moje uszczerbki na zdrowiu:D
kukułka, 11 sierpnia 2016, 14:43 | odpowiedz
Janusz Czegoś tu nie rozumiem lotnisko dopiero co powstało a już wymaga remontu pasa?
Lotnisko jest w tym miejscu od lat 20 XX wieku ignorancie.
M4vv, 11 sierpnia 2016, 15:03 | odpowiedz
500 milionow kosztowalo samo wybudowanie
as, 11 sierpnia 2016, 16:49 | odpowiedz
Niech lotnisko samo kupi 2 samoloty i lata do Londynu na zmianę. Wzrost pasażerów będzie widoczny :)
loog, 11 sierpnia 2016, 18:27 | odpowiedz
as 500 milionow kosztowalo samo wybudowanie
Skąd to info?
anon, 11 sierpnia 2016, 20:47 | odpowiedz
anon
as 500 milionow kosztowalo samo wybudowanie
Skąd to info?
120 milionow zloty kosztowalo wybudowanie Władze Radomia wyłożyły już na budowę i utrzymanie lotniska ok. 100 mln zł. I wszystko wskazuje na to, że to jeszcze nie wszystko. W przyszłym roku spółka chce pożyczyć od miasta 10 mln zł na pokrycie kosztów funkcjonowania i rozmawia z bankami na temat emisji własnych obligacji. Ich wartość to ok. 140 mln zł. Mają one iść na kolejne inwestycje. Włodarze Radomia wciąż bowiem wierzą, że za 10 lat lotnisko będzie obsługiwać 2 mln pasażerów rocznie.
as, 11 sierpnia 2016, 21:15 | odpowiedz
Ja wiem jedno radomskie lotnisko to okno na świat zarówno regionu kieleckiego jak i radomskiego.Te tereny potrzebują takiej inwestycji bo dziś są jedynie klientami Warszawy i Krakowa jeżeli chodzi o usługi lotnicze a żyje tam niemal 3 miliony ludzi. Nie może rozwijać się tam turystyka na wysokim poziomie oraz zaawansowane technologicznie firmy. Takie Targi Kielce mocno tracą na braku okna na świat. Regiony powinny rozwijać się wszystkie a nie tylko wybrane jak jest teraz ,bo u nas się pcha kasę tylko w bogate rejony żeby były bogatsze a biedne jak były biedne tak sa. Nie mam nic przeciwko warszawskim lotniskom, bo z nich tez korzystam ale świat by się nie zawalił jakby podzieliły się pasażerami z Radomiem. Przecież jak Okęcie i Modlin obsłużą po pól miliona mniej pasażerów to nic się wielkiego nie stanie, bo i tak będą rentowne, wiec w czym problem by takie połączenia z Londynem,Dublinem, Lyonem, Lwowem, Berlinem, Frankfurtem, Praga, Amsterdamem, Dubrownikiem istniały z Radomia. Przecież to i tak będzie żadna konkurencja dla wspomnianych lotnisk a politycy związani z marszałkiem Struzikiem robią o to lotnisko tyle ataków na Radom. Silne ekonomicznie kraje to kraje rozwinięte gospodarczo na całym swoim obszarze a nie tylko punktowo. Cuz ze mamy bogata Warszawę jak wokół niej wszystko umiera gospodarczo. Dlatego powinniśmy tworzyć takie inwestycja w obszarach zaniedbanych gospodarczo by rozwijały te rejony i wzmacniały gospodarczo. Władze województwa świętokrzyskiego powinny dogadać się z Radomiem bo lotnisko to może naprawdę rozruszać turystykę świętokrzyskiego .
wzw, 12 sierpnia 2016, 6:47 | odpowiedz
Za taką kwotę to cały Radom gratis.
Warszawiak, 12 sierpnia 2016, 8:59 | odpowiedz
Janusz Czegoś tu nie rozumiem lotnisko dopiero co powstało a już wymaga remontu pasa? To ktoś nie przeczytał jaka długość ma mieć pas startowy. Może ten ktoś niech teraz sfinansuje remont z własnej kieszeni
Remont pasa jest potrzebny ponieważ podczas budowy lotniska cywilnego nie został wybudowany nowy pas. Tylko został przedłużony do 1800 m.
Wieczorkos, 12 sierpnia 2016, 13:00 | odpowiedz

porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »