Fly4free.pl

Zniesienie wiz do USA jest możliwe! LOT rusza z wielką kampanią

Foto: Luciano Mortula - LGM / Shutterstock
LOT razem z kilkoma partnerami uruchamia kampanię informacyjną. Jej celem jest zmniejszenie odsetka odmów wniosków wizowych składanych przez Polaków - tak, by Polska mogła zostać dołączona do Visa Waiver Program.

Konieczność posiadania wizy, by wjechać do Stanów Zjednoczonych to coś, co boleśnie odróżnia podróżnych z Polski od obywateli innych krajów. Spośród państw Unii Europejskiej bez wizy do USA mogą wjeżdżać obywatele aż 23 krajów, a oprócz Polaków wizę muszą posiadać jedynie: Bułgarzy, Rumunii, Chorwaci i Cypryjczycy.

Głównym powodem, dla którego USA nie chce znieść wiz dla Polski, jest wysoki współczynnik odrzuceń wniosków wizowych, który wynosi obecnie 5,9 proc. wszystkich wniosków. Tymczasem, aby wejść do programu Visa Waiver, musi on spaść do poziomu 3 proc.

Jest to m.in. w interesie LOT, który zdaje sobie doskonale sprawę, że dzięki zniesieniu wiz będzie w stanie jeszcze mocniej rozwijać połączenia transatlantyckie. Dlatego narodowy przewoźnik razem z sześcioma organizacjami (m.in. Fundacja Teraz Polska, Fundacja Polska Innowacyjna i Mastercard) stworzył nieformalną koalicję, która uruchomi wielką akcję informacyjną wśród Polaków. Jej celem ma być przede wszystkim dokładne objaśnienie procedury ubiegania się o wizę. Tak, aby mówiąc wprost – przekonać ludzi, by składali wnioski w pełni świadomie. A docelowo: by współczynnik odrzuceń się zmniejszył.

– Naszym celem jest zachęcenie Polaków, by w ciągu nadchodzących kilku miesięcy występowali o wizę, ale jednocześnie robili to rzetelnie, gdyż każde niewłaściwe aplikowanie kończy się odmową. To z kolei psuje statystyki i powoduje, że Polacy muszą podróżować do USA z wizą w paszporcie – mówi Adrian Kubicki, rzecznik prasowy LOT.

Oprócz akcji informacyjnej, planowana jest też m.in. kampania promująca turystyczne walory USA, którą zrealizuje Mastercard.

Czemu wnioski są odrzucane?

Najczęstszym powodem jest błędna kategoria przy składaniu wniosku. Osoby planujące podjęcie pracy w USA nie powinny się ubiegać o wizę typu B1/B2. Podobnie jest z osobami młodymi, które planują wakacyjne wyjazdy typu Work&Travel. Szans na wjazd nie mają też osoby z przeszłością kryminalną albo zarejestrowane wcześniej z powodu naruszenia przepisów wizowych.

W minionych latach najwięcej odmów dotyczyło wniosków z Podkarpacia, Małopolski i tzw. ściany wschodniej (m.in. Podlasia). Stosunkowo wysoki odsetek odrzuceń dotyczył też Polonii w Wielkiej Brytanii. Wnioski wizowe z tych obszarów geograficznych najczęściej zawierały błędy i nieścisłości, a w związku z tym były odrzucane.

Czechom się udało

Polska nie będzie pierwszym krajem, który w sposób oddolny, poprzez społeczną kampanię będzie starać się zmienić niekorzystne statystyki. Przed laty udało się to skutecznie między innymi w Czechach i Korei Południowej. W krajach tych przyspieszono moment zniesienia wiz organizując różnego rodzaju kampanie informacyjne dla mieszkańców.

Amerykanie popierają pomysł.

– Jako strona amerykańska chcemy mieć pewność, że z ubiegania się o wizę nie zrezygnuje nikt z obywateli Polski, kto jest zainteresowany i spełnia kryteria, ale nie składa wniosku, obawiając się, że procedura jest zbyt skomplikowana i zajmie zbyt dużo czasu. Dlatego wciąż usprawniamy procedury – mówi Patrick T. McNeil, Zastępca Konsula Generalnego USA w Warszawie.

LOT chce preclearance. Ale dopiero na nowym lotnisku.

Jeśli uda się znieść wizy, LOT ma już bardziej długofalowy plan, związany z przenosinami do Centralnego Portu Komunikacyjnego. Według Rafała Milczarskiego, czyli prezesa LOT, jest realne, aby w CPK zastosowano tzw. preclearance, czyli szczegółową inspekcję podróżnych i bagażu, która odbywa się już w Polsce, a nie na terenie USA. Preclearance polega na ulokowaniu pracowników z amerykańskiej kontroli granicznej na lotniskach zagranicznych. Pozwala to uniknąć kolejek na zatłoczonych amerykańskich lotniskach, co jest szczególnie wygodne dla pasażerów, którzy w USA będą się przesiadać na dalsze loty.

Obecnie preclearance stosowany jest na głównych lotniskach kanadyjskich. Istnieją również porozumienia z niektórymi portami lotniczymi na Bermudach, Bahamach, Arubie, w Irlandii i Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Pasażerowie podróżujący z lotniska, na którym stosuje się preclearance, przybywają do Stanów Zjednoczonych jako podróżni z amerykańskich tras krajowych, ale nadal podlegają ponownej inspekcji według uznania służb celnych i ochrony granic.

– Chciałbym, żeby na nowym lotnisku była możliwość odprawiania się bezpośrednio na amerykańskie lotniska krajowe. To byłoby wielką zachętą dla podróżnych oraz znacząco ułatwiło podróżowanie do USA – stwierdził w rozmowie z „Rynkiem Lotniczym” Milczarski.

Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.
Avatar użytkownika
czekamy, czekamy, bo na razie te $160 za promesę zniechęca do wyjazdu :/
smahhy, 24 stycznia 2018, 11:11 | odpowiedz
Avatar użytkownika
smahhy czekamy, czekamy, bo na razie te $160 za promesę zniechęca do wyjazdu :/
Promesa na 10 lat. Faktycznie gigantyczny koszt przy tym ile się płaci na miejscu za min. noclegi :)
hubson, 24 stycznia 2018, 11:20 | odpowiedz
Avatar użytkownika
Wg mnie nie powinno sie tym zajmowac LOT tylko UE. Dlaczego? W ramach UE istnieje zasada równości Mówi o tym traktat UE - artykuł 9. Każdy obywatel UE powinien mieć równe prawa - nie powinno być więc wiz do USA dla Polaków i reszty krajów, o których mowa w artykule. Teoria a praktyka w UE.
mathew77, 24 stycznia 2018, 11:29 | odpowiedz
Avatar użytkownika
USA predzej umrze niz zniesie wizy dla Polakow. Chyba az tak Polakow nie lubi lub ma inna wizje swiata. Polska jako jedyny kraj z grupy Schengen ma wizy dla Polakow do USA. Takie kraje jak Czechy, Wegrzy, Slowacja, Litwa, Lotwa, Estonia itp nie maja juz wiz do USA. Podobnie do wielu bogatych krajow arabskich i na caly swiat nie ma wiz dla Polakow lub sa ale tanie, latwe do dostania lub nawet bezplatne, zwykla formalnosc na lotnisku. Problemem sa USA dla turystow z Polski, ze nie mozna do tego kraju latac bez wiz. Wizy sa drogie jak na pojedyncze wyjazdy, trudne do dostania, a wlasciwie promesy wizowe, bo na granicy moga zawrocic. Wiza jest wazna 10 lat ale to bez sensu dla zwyklegi turysty. USA boja sie Polakow chyba jeszcze bardziej niz azjatow czy afrykanerow. To wg mnie wrogi dla Polski i polskich turystow kraj. Predzej USA zniknie niz zniesie wizy dla nielubianej Polski.
hol2, 24 stycznia 2018, 11:37 | odpowiedz
Avatar użytkownika
Gigantyczny? nie. Wiza dla czteroosobowej rodzinki lekko 2.000PLN chocby dolar zamierzal jeszcze spadac, za te pieniadze maja przelot nawet w szczycie sezonu do dowolnego miejsca na poludniu Europy.
correos, 24 stycznia 2018, 11:39 | odpowiedz
Avatar użytkownika
Niech nie znoszą, a Polacy niech tam nie jeżdżą. Tam nie ma kultury.
Don_Bartoss, 24 stycznia 2018, 11:47 | odpowiedz
Avatar użytkownika
mathew77 Wg mnie nie powinno sie tym zajmowac LOT tylko UE. Dlaczego?W ramach UE istnieje zasada równości Mówi o tym traktat UE – artykuł 9.Każdy obywatel UE powinien mieć równe prawa – nie powinno być więc wiz do USA dla Polaków i reszty krajów, o których mowa w artykule. Teoria a praktyka w UE.
Ale żeś sobie wymyślił... Jaki wpływ ma niby UE na prawodawstwo innego kraju niezrzeszonego? Z tego przepisu wynika co najwyżej to, że każdy obywatel UE ma takie same prawa wobec instytucji UE... Przecież nawet prawa lokalne w różnych krajach UE się różnią. Ale ponarzekać na zepsuty Zachód zawsze warto :)
Moher, 24 stycznia 2018, 11:55 | odpowiedz
Avatar użytkownika
hol2 Problemem sa USA dla turystow z Polski, ze nie mozna do tego kraju latac bez wiz. Wizy sa drogie jak na pojedyncze wyjazdy, trudne do dostania, a wlasciwie promesy wizowe, bo na granicy moga zawrocic.
No ale przecież każdego mogą zawrócić na lotnisku. Czy to Polak, Niemiec, Szwajcar czy Portugalczyk...
Angiewpodrozy, 24 stycznia 2018, 12:26 | odpowiedz
Avatar użytkownika
A po co mają znosić? co komu przeszkadza wiza,która jest ważna 10 lat, a nie tylko na jeden wyjazd jak np do Rosji. A jak zniosą wszyscy będą płakać, że muszą 14 dolarów płacić za ESTA.
josefman, 24 stycznia 2018, 12:42 | odpowiedz
Avatar użytkownika
Po co mają znosić? Choćby po to że sąsiednie kraje, słabiej rozwinięte od nas i podobno mniej współpracujące ze Stanami maja zniesione. Co komu przeszkadza? A przeszkadza, bo jakbyś poleciał kiedys z 4 osobowa rodzina to wiedzialbys ze za koszt tej wizy masz na miejscu pare noclegów, albo wynajem auta.
tybul, 24 stycznia 2018, 13:37 | odpowiedz
Avatar użytkownika
Jeśli uda się znieść wizy, LOT ma już bardziej długofalowy plan, związany z przenosinami do Centralnego Portu Komunikacyjnego. Według Rafała Milczarskiego, czyli prezesa LOT, jest realne, aby w CPK zastosowano tzw. preclearance, czyli szczegółową inspekcję podróżnych i bagażu, która odbywa się już w Polsce, a nie na terenie USA. Preclearance polega na ulokowaniu pracowników z amerykańskiej kontroli granicznej na lotniskach zagranicznych. proszę nie powielać bredni ten program u nas działa od lat i nie na nieistniejącym CPL tylko np. w Wawie sama idea jest idiotyczna i oprócz Mastercard który ma darmowa reklamę to cala reszta to typowe sranie w banie bez zadnych konkretów
becek, 24 stycznia 2018, 14:29 | odpowiedz
Avatar użytkownika
Moher
mathew77 Wg mnie nie powinno sie tym zajmowac LOT tylko UE. Dlaczego?W ramach UE istnieje zasada równości Mówi o tym traktat UE – artykuł 9.Każdy obywatel UE powinien mieć równe prawa – nie powinno być więc wiz do USA dla Polaków i reszty krajów, o których mowa w artykule. Teoria a praktyka w UE.
Ale żeś sobie wymyślił… Jaki wpływ ma niby UE na prawodawstwo innego kraju niezrzeszonego? Z tego przepisu wynika co najwyżej to, że każdy obywatel UE ma takie same prawa wobec instytucji UE… Przecież nawet prawa lokalne w różnych krajach UE się różnią. Ale ponarzekać na zepsuty Zachód zawsze warto ?
A kto podpisywał z USA porozumienie o zniesieniu wzajemności wizowej, jak nie UE? UE respektuje warunki tegoż porozumienia i Jankesi mają wjazd do wszystkich krajów UE w tym Polski bez wiz. Tak więc to UE powinna egzekwować wywiązywanie się z zawartych porozumień lub je rozwiązać. Pewne kroki zostały podjęte w zeszłym roku i PE przyjął rezolucję wzywającą KE do podjęcia działań mających na celu ograniczenie ruchu bezwizowego wobec Jankesów, ale KE wymiękła w obawie "odwetu" USA, które mogłoby zdecydować się na podobny krok. Najwyraźniej Polska nie jest warta takiego poświęcenia.
bastianx, 24 stycznia 2018, 14:49 | odpowiedz
Avatar użytkownika
hubson
smahhy czekamy, czekamy, bo na razie te $160 za promesę zniechęca do wyjazdu :/
Promesa na 10 lat. Faktycznie gigantyczny koszt przy tym ile się płaci na miejscu za min. noclegi ?
I co mi po tym, skoro najprawdopodobniej poleciałbym tam jeden raz? A dla dwóch osób to już 320$. Dolicz też koszt zdjęcia, dojazdu do Warszawy, tam też trzeba coś zjeść i nagle robi się z tego 1800.
d-t-x, 24 stycznia 2018, 15:08 | odpowiedz
Avatar użytkownika
"Głównym powodem, dla którego USA nie chce znieść wiz dla Polski, jest wysoki współczynnik odrzuceń wniosków wizowych" - bzdury... chodzi o kasę którą Polacy zostawiają płacąc za wizę. Myśmy wysyłali wojska- najpierw do Afganistanu w 2003 później do Iraku aby wspomóc USA i całą koalicję, a teraz tak się nam odwdzięczają że bez wizy nie wiedziemy :) Takie to nasze partnerstwo :)
Cubero4, 24 stycznia 2018, 15:10 | odpowiedz
Avatar użytkownika
Proponuję szkolenia dla urzędników wydających decyzje odmowne - rozwiąże to problem progu odrzucenia.
gosvami, 24 stycznia 2018, 15:12 | odpowiedz
Avatar użytkownika
Gdyby zniesli nam wizy to byłoby ryzyko że połowa narodu wyjedzie. Jeśli nawet wyjechałaby połowa Łotwy czy Estonii to nawet by tego nie poczuli, dlatego oni nie potrzebują wiz bo gnoju na pewno nie narobia za oceanem.
Kafar, 24 stycznia 2018, 17:25 | odpowiedz
Avatar użytkownika
Błąd w artykule: "Szans na wjazd nie mają też osoby z przeszłością kryminalną" - jest to nieprawda. Takie osoby mają jak najbardziej szanse. Wiele zależy od samej kategorii przestępstwa.
badmoon, 26 stycznia 2018, 17:31 | odpowiedz
Avatar użytkownika
Angiewpodrozy
hol2 Problemem sa USA dla turystow z Polski, ze nie mozna do tego kraju latac bez wiz. Wizy sa drogie jak na pojedyncze wyjazdy, trudne do dostania, a wlasciwie promesy wizowe, bo na granicy moga zawrocic.
No ale przecież każdego mogą zawrócić na lotnisku. Czy to Polak, Niemiec, Szwajcar czy Portugalczyk…
Zgadza się, ale tylko od Polaków kasują za to równowartość 160 USD :P
mirekk, 28 stycznia 2018, 13:53 | odpowiedz

porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »