Fly4free.pl

LOT mocno wchodzi do krajów bałtyckich. Jest sojusz z Nordicą, 2 nowe samoloty i zapowiedź nowych tras!

Foto: Wikimedia
W piątek LOT podpisał umowę o strategicznej współpracy z linią Nordica – narodowym przewoźnikiem Estonii. Do końca roku przejmie też 49 proc. udziałów w jej spółce-córce Regional Jet. Pierwsze efekty zobaczymy już za 2 tygodnie, gdy do floty LOT dołączą 2 Bombardiery CRJ-900, które będą latały z Warszawy.

Sojusz LOT z Estończykami to dość zaskakująca informacja. Nordica to najmłodszy narodowy przewoźnik w Europie – kontrolowana przez rząd Estonii linia zaczęła loty w listopadzie 2015 roku i zastąpiła Estonian Air, który kilka miesięcy wcześniej zbankrutował. Umowa wejdzie w życie 19 listopada, a LOT zastąpi w roli strategicznego partnera Estończyków słoweńską Adrię, która do tej pory miała z Nordicą umowę.

W LOT nie ukrywają, że nawiązanie współpracy z Nordicą ma pomóc firmie umocnić swoją pozycję w państwach bałtyckich i pozyskać pasażerów ze Skandynawii, którzy chętniej mogliby przesiadać się na długie trasy z Warszawy.

Na mocy umowy wszystkie połączenia linii Nordica z Tallinna będą realizowane pod kodem LOT-u, a bilety na nie będzie można kupić we wszystkich kanałach sprzedaży naszego przewoźnika. De facto siatka LOT zwiększy się, więc o połączenia ze stolicy Estonii do: Brukseli, Sztokholmu, Amsterdamu, Wiednia, Kijowa, Wilna, Oslo i Trondheim. Jest jeszcze trasa z Tallinna do Monachium, ale na razie będzie ona obsługiwana jednym z Embraerów LOT-u, który tymczasowo zostanie zbazowany w Estonii. Oznacza to, że w przyszłym roku liczba pasażerów LOT zwiększy się o niecałe 10 proc., bo w tym roku Nordica planuje przewieźć ok. 400 tys. osób.

Przejęcie Regional Jet

Jest też druga część umowy – LOT chce do końca roku przejąć 49 proc. akcji spółki Regional Jet, która zarządza flotą linii Nordica – 6 Bombardierami (w przyszłym roku ta flota jeszcze się powiększy). W ramach umowy, LOT od 19 listopada uzyska dostęp do dwóch samolotów Bombardier CRJ 900 (które mogą pomieścić 88 pasażerów) do obsługi połączeń z Warszawy, a w przyszłym roku do floty LOT włączony zostanie jeszcze jeden samolot. Maszyny będą obrandowane logo LOT, ale cała załoga będzie estońska.

W pierwszej kolejności samoloty będą obsługiwały wszystkie połączenia z Warszawy do Sztokholmu i Tallinna. Od 27 listopada LOT planuje uruchomić drugie połączenie dziennie do stolicy Estonii, dopasowane pod pasażerów, którzy chcą przesiąść się na dalekie połączenia LOT z Warszawy.

Skąd taka umowa?

– Siatka połączeń linii Nordica pokrywa się z naszą niemal w stu procentach. Wykorzystanie Bombardierów CRJ-900 należących do Regional Jet, pozwoli nam na dużo większą operacyjną elastyczność i efektywność kosztową. Na przykład samolot lecący wieczorem z Warszawy do Sztokholmu nie będzie już musiał nocować w Szwecji, ale będzie mógł polecieć w kolejny rejs do Tallinna i spędzić noc w swojej macierzystej bazie. To o wiele tańsze i nie wymaga kosztów budowania załóg – mówi Rafał Milczarski, prezes LOT.

Będą nowe trasy. Kierunek: Skandynawia

LOT zapowiada już, że dzięki współpracy z Nordicą, zwiększy oferowanie na już istniejących trasach i uruchomi kolejne. Od lata LOT przymierza się do uruchomienia piątej rotacji dziennie na trasie z Warszawy do Wilna. Przypomnijmy, że w tym samym okresie loty z lotniska Chopina do stolicy Litwy uruchomi Wizz Air.

W komunikacie prasowym czytamy też, że przewoźnik planuje kolejne nowe trasy, do Skandynawii. Nieoficjalnie udało nam się dowiedzieć, że najbliżej jest do uruchomienia trasy z Warszawy do Oslo.

Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.
czekam na polityczne komentarze
f4f, 4 listopada 2016, 14:47 | odpowiedz
Jakby to powiedział pewien piłkarz drużyny, która ostatnio zremisowała w Lidze Mistrzów... Brawo k..wa!
krawat, 4 listopada 2016, 14:56 | odpowiedz
Co ten LOT ma z tymi mniejszymi samolotami...
LOT, 4 listopada 2016, 15:17 | odpowiedz
Normalnie drugi Etihad nam rośnie ;)))
Yanuss, 4 listopada 2016, 15:26 | odpowiedz
Prima aprlis jest 1go kwietnia.
hans, 4 listopada 2016, 15:36 | odpowiedz
Super !!!! Jeszcze jakieś współpracę na południu Europy i Malaga , Porto :)
Tomazz, 4 listopada 2016, 17:55 | odpowiedz
Oby to się nie zakończyło jak OLT.
gdfh, 4 listopada 2016, 18:01 | odpowiedz
To jest LOTna miarę naszych możliwości. My tym LOt-em otwieramy oczy niedowiarkom! Mówimy: to jest nasz LOT, przez nas zrobiony, i to nie jest nasze ostatnie słowo! Za ten LOT gineli zolnierze wykleci !!! Ten LOT błogloslawił JPII...
kosmopolityczny lewak, 4 listopada 2016, 19:01 | odpowiedz
Kupuja sloty na lotnisku w Talinie czy co? A co z bombardierami , ktore lataly pod marka euroLOT? Lataja gdzies czy syndyk przejal?
tomi, 4 listopada 2016, 19:03 | odpowiedz
tomi Kupuja sloty na lotnisku w Talinie czy co? A co z bombardierami , ktore lataly pod marka euroLOT? Lataja gdzies czy syndyk przejal?
Bombardiery Q400 latają głównie na trasach krajowych + niektóre miasta europejskie - Wilno, Budapeszt, Praga, Hamburg, Ryga, Kluż-Napoka.
q400, 4 listopada 2016, 19:51 | odpowiedz
WAW-VNO: LOT 5 razy dziennie, WIZZAIR 4 razy tygodniowo. To mówi samo za siebie, kto wygra ta bitwę.
Traveller, 4 listopada 2016, 23:31 | odpowiedz

porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »