Fly4free.pl

Masz wolne 250 tys. PLN? Możesz kupić jeden z najsłynniejszych samolotów w Polsce

Foto: YouTube

To nie tylko samolot, ale i restauracja. I to nie byle jaka! Chodzi o słynnego Iła-18, zlokalizowanego nieopodal Częstochowy przy drodze krajowej nr 1, gdzie przez ponad 20 lat mieściła się słynna restauracja “Odlot”.

Zazwyczaj najciekawsze rzeczy związane z danym samolotem dotyczą okresu, w którym dana maszyna lata, ale w przypadku tego Iljuszyna Ił-18 jest inaczej. Samolot ten został zakupiony w kwietniu 1964 roku przez PLL LOT. Iljuszyny są uznawane za jedne z najlepszych maszyn eksploatowanych przez LOT – dość powiedzieć, że Iły-18 były użytkowane przez ponad 25 lat, a ostatnie egzemplarze zniknęły z floty LOT dopiero w 1991 roku. Tak jest też ze wspomnianym modelem, który po wycofaniu ze służby w 1984 roku, wystąpił jeszcze w filmie “Katastrofa w Gibraltarze”, a po kilku latach stał się jednym z najbardziej znanych samolotów w Polsce. A wszystko ze względu na swoje drugie życie, czyli restaurację “Odlot”, którą w specjalnie zaadaptowanym wnętrzu samolotu otworzył tu w 1994 roku Leon Wysoczański. Wyjątkowa restauracja przez lata uzyskała status kultowego lokalu – nie tylko ze względu na nietypowy wystrój lokalu, ale też świetną lokalizację. “Odlot” mieścił się bowiem w miejscowości Kościelec, przy drodze krajowej nr 1 nieopodal Częstochowy, gdzie każdego dnia mijały go dziesiątki tysięcy kierowców.

Równie niesamowite jak sama historia samolotu, jest to, w jaki sposób został tu przetransportowany.

 Miałem już zajazd, w gastronomii pracuję od 40 lat. Chciałem stworzyć coś oryginalnego. Mieszkam blisko lotniska, może stąd ten pomysł? – wspomina. – Sam zakup samolotu nie był taki trudny. Odkupiłem go od prywatnych osób, do których trafił z planu filmowego. Problemem był transport. To jest samolot długi na 53 metry i szeroki na prawie 50. Jak go przewieźć przez wiadukty i mosty? Jak przejechać przez centrum Warszawy? W 1994 roku nie mieliśmy autostrad. Ciężarówka z samolotem musiała jechać po zwykłych drogach – mówi w rozmowie z portalem Gazeta.pl Leon Wysoczański, właściciel Odlotu.

Jak tłumaczy, przygotowania do transportu samolotu zaparkowanego w Białej Podlaskiej trwały pół roku. W tym czasie mężczyzna zdobył m.in. zgodę warszawskiego ratusza na wyłączenie ruchu tramwajów i zgodę policji, która eskortowała nietypowy transport przez całą drogę.

Foto: YouTube

Z czasem samolot-restauracja z 60 miejscami w środku stał się atrakcją turystyczną znaną kierowcom w całym kraju, pisano o nim w przewodnikach. Doceniano także dobrą kuchnię.

Jednak w 2019 roku kultowy lokal został zamknięty – jak czytamy w częstochowskiej “Gazecie Wyborczej”, właściciele zrezygnowali z działalności gastronomicznej z uwagi na podeszły wiek. To zaś oznacza, że lokal jest obecnie na sprzedaż. W “GW” czytamy, że można kupić całość lub poszczególne części obiektu, a cena wywoławcza samego samolotu to 250 tys. PLN. Cena jest jednak do negocjacji.

Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.

Nie ma jeszcze komentarzy, może coś napiszesz?


porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »