Fly4free.pl

Kolejny kraj rezygnuje z limitu płynów w bagażu podręcznym! Na początek dwa czołowe lotniska

Barcelona El Prat
Foto: Sorbis / ShutterStock
AENA, państwowa spółka zarządzająca lotniskami w Hiszpanii zapowiedziała, że pod koniec 2023 lub na początku 2024 roku pasażerowie będą mogli zabierać w bagażu podręcznym płyny o większej pojemności niż 100 ml. Na lotniskach w Madrycie i Barcelonie nie będzie także konieczne wyciąganie elektroniki.

Na lotniskach Madryt-Barajas i Barcelona El-Prat żmudne i często niewygodne wyciąganie laptopa i pozostałej elektroniki podczas kontroli bezpieczeństwa niebawem odejdzie do lamusa. Porzucenie zasady dotyczącej limitu płynów w bagażu podręcznym sprawi natomiast, że bez przeszkód będzie można zabrać ze sobą butelkę wina, słoik miodu czy oliwę z oliwek.

Kolejnym na liście hiszpańskim lotniskiem może być port Palma de Mallorca. W grudniu ubiegłego roku jego dyrektor Tomas Melgar zapowiedział, że po remoncie planowane jest wyposażenie miejsc kontroli w nowocześniejsze technologie pod kątem bezpieczeństwa. Nie podał jednak konkretnego terminu, kiedy zmiany mogą wejść w życie. Mówi się, że może do tego dojść pod koniec 2024 roku.

Następne w kolejce do wykorzystania skanerów rentgenowskich 3D mają być lotnisko w Maladze (2025 rok), a następnie na Gran Canarii, Tenerife Sur, Fuerteventurze, Cesar Manrique Lanzarote, Alicante-Elche Miguel Hernandez, Ibizie, Bilbao, Minorce i Walencji (2026 rok).

Poza Hiszpanią, poluzowanie zasad dot. przewozu płynów i elektroniki zapowiedziano także w Wielkiej Brytanii – od czerwca 2024 roku łatwiejsza kontrola będzie dostępna m.in. na londyńskich Heathrow i Gatwick, a także w Manchesterze czy Birmingham. Zmiany zapowiedziano też w Irlandii (Dublin i Cork) czy Holandii i Finlandii. Wcześniej nowoczesne skanery zostały pomyślnie przetestowane na kilkunastu lotniskach w USA.

Warto przypomnieć, że limit płynów został wprowadzony nie po zamachu z 11 września 2001 roku, a pięć lat później. Obowiązująca od 2006 roku zasada początkowo miała być środkiem tymczasowym, wcielonym w życie w następstwie udaremnienia ataku terrorystycznego w Londynie. Terroryści planowali wówczas wysadzić do 10 samolotów, dzięki użyciu płynnych materiałów wybuchowych, które miały zostać ukryte w butelkach po napojach.

Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.
Może się mylę i ktoś mnie poprawi, ale jak to jest, że kolejne portale piszą o rewolucji w limitach płynów i że kolejny kraj idzie w ślady wielkiej Brytanii, jeżeli w Holandii te skanery są już obecne od ponad dwóch lat i na lotnisku w EIN już jakiś czas temu nie robili problemów z płynami a od zeszłego roku też można bez większych problemów przejść kontrolę bezpieczeństwa na lotniskach MXP i LIN, gdzie też zamontowano już nowe skanery i ma potrzeby wyciągania elektroniki czy płynów. Butelkę wody też można że sobą zabrać 🤔😜
Sławek Fiet (City_Seeker), 25 lutego 2023, 13:57 | odpowiedz

porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »